
Fotó: Dénes Ida
2015. március 28., 14:572015. március 28., 14:57
Egy időben majd minden sütemény margarinos krémmel készült. Ez volt az aktuális divat. Szerencsére édesanyám nem hódolt be ennek és maradt a jól bevált almás tésztái, kalácsai, főzött krémmel készült édességei mellett. Aztán mégiscsak bevett néhány újdonságot a repertoárjába. Így lett ismerős az asztalunkon a diókrémes Vuk, a citromos hólabda és a cseles külsejű méteres.
A margarinos krémeket ma sem szívlelem, cukrászdából sem veszek olyat, ami ezt a növényi zsiradékokból készült emulziót tartalmazza. A tésztalappal persze más a helyzet, abba olykor indokolt ez az összetevő, ettől lesz omlós a végeredmény. Pedig kisgyerekként igencsak kötődtem a kockaformájú Rama-margarinhoz. A múlt rendszerben még a román–magyar határ mellett is kiemelt finomságnak számító tömbökből születtek édesapám keze alatt a „füttyösök”: egy-egy kocka kenyérre késsel vékony, fodros margarindíszt helyezett, az így nyert „katonákat” szívesen faltam én is, húgom is. De később sem távolodtam nagyon el a margarintól: iskolásként – amikor nem épp zsíros kenyér volt soron – margarinos kenyeret ettem lekvárral vagy valamilyen felvágottal, kolbásszal, esetleg sonkával. Középiskolás koromra aztán elegem lett a sárga kenőcsből és igyekeztem változatosabbá tenni napi menümet. Kolozsváron pedig vajimádó lettem, otthon valamiért ritkán ettük, pedig sosem kerültük a tejtermékeket. A legviccesebb margarinos történetem mégis Amerikához kötődik: évfolyamtársnőmmel közösen töltöttünk három munkával teli hónapot az újvilágban, ahol az egyik ehető kencét úgy reklámozták, hogy „almost butter”, vagyis majdnem vaj. Tetszett nekünk a furfangos megfogalmazás, hát alkalmaztuk is. Mikor a New-York állambeli George-tó partján helyi fiúk hevesen érdeklődtek barátnőm iránt, ő kijelentette: „I can’t go, I’m almost wife”, vagyis: nem mehetek, majdnem feleség vagyok (azóta egyébként akkori udvarlója hűséges felesége lett).
Múlt héten édesapámat vártam vendégségbe. Valami finommal szerettem volna kedveskedni, így esett a választásom a tejfölös „csodasütire”. Édesapámnak kettes típusú cukorbetegsége van, így az is szempont volt, hogy ne legyen sok cukor a süteményben. Az öcsém kedvencének számító édességet a közös ebéden édesapámmal, sőt apósommal is megszerettettem, úgyhogy biztosan készítek majd nekik a tejföl savanykásságától friss ízű, margarinkrém-mentes süteményből, ami ráadásul viszonylag könnyen elkészíthető.fölö
Tejfölös csodasüti
Hozzávalók a tésztához: 40 dkg liszt, 1 tojás, 25 dkg margarin, 1 kk szódabikarbóna, 10 dkg cukor, 2 evőkanál kakaó, 1 evőkanál tejföl. Hozzávalók a krémhez: fél liter tej, 20 dkg cukor, 2 csomag vaníliás pudingpor, 1 csomag vaníliás cukor, 1 nagy és 1 kis doboz tejföl, vagyis nagyjából 60 dkg
Elkészítés: a fél liter tejben elkészítjük a pudingot a cukorral és a vaníliás cukorral. Mivel a szokásos tejmennyiség felét használjuk, egy igen sűrű masszát kapunk, de erre szükségünk is lesz. Ha kihűlt a puding, hozzáadjuk a tejfölt. A kétféle állagú hozzávalót kézi habverővel a legkönnyebb egyneműsíteni. Így sem kapunk tökéletesen sima krémet, de az íz kárpótol az állagért.
A lisztet a cukorral, szódabikarbónával, kakaóval összemorzsoljuk a margarinnal, az így nyert keverékhez hozzáadjuk a tojást és a tejfölt. Összegyúrjuk a hozzávalókat, majd az eredményt két részre osztjuk. Az első felet méretre nyújtva a vajazott, lisztezett tepsi aljára helyezzük, ezen egyengetjük el a krémet. A második kinyújtott tésztalapot a rétegek tetejére helyezzük, villával megszurkáljuk, majd az egészet kb. 40 perc alatt 180 fokon készre sütjük. A kész süteményt ízlés szerint megszórhatjuk porcukorral. Ha egy napnál tovább kitart, tejföltartalma miatt ajánlatos hűtőben tárolni.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!