
2016. május 07., 13:422016. május 07., 13:42
Ma is sok panaszt hallani a magyar gasztronómia berkeiből arról, hogy nehéz beszerezni a minőségi alapanyagokat, hogy a legtöbb tulajdonosnak a legfőbb célja minél gyorsabban pénzhez jutni, aminek köszönhetően silány minőség kerül a vendég asztalára, és inkább árban, adagban versenyeznek a vendéglők, nem minőségben, s hogy az állam aránytalanul nagy terhet rak a vendéglősök nyakába. (Ha elolvassuk a Víg Kalmár vendéglő étlapjának hátoldalát, láthatjuk, hogy hányféle díj- és adóbefizetési kötelezettség terheli az étteremtulajdonost az áfán túl, ami, ugye, benne van a számla végösszegében, és ezt explicit fel is tüntetik a legtöbb étlapon, és hajlamosak vagyunk igazat adni eme állítás megfogalmazóinak).
Ezzel együtt nem kétséges, hogy a Molnár B. Tamás és követői által tíz esztendeje elindított gasztroforradalom egyre komolyabb sikereket mondhat magáénak. Mára már öt Michelin-csillagos étterünk van, ami egyedülálló a régióban (a csillag elnyerésének időrendi sorrendjében: Costes, Onyx, Borkonyha, Tanti, Costes Downtown), tavaly negyedik alkalommal jelent meg a kizárólag kimagasló vendéglátó-kultúrával rendelkező országokban kiadott magyar Gault Millau-kalauz (ezzel sem büszkélkedhet egyetlen szomszéd állam), a legjelentősebb szakácsversenyen, a Bocuse d’Or-on helytállt két ízben is a magyar versenyző, idén pedig e versenyen beül az európai szintű megmérettetés döntőjének Budapest ad otthon.
A jeles esemény két napig tart, a jegyek baráti áron online megvásárolhatók, a két nap együtt alig több mint 20 euró. A verseny fő alapanyagai magyarok lesznek (gímszarvasborjú, illetve a dunai kecsege és annak kaviárja), ami egyedülálló a verseny történetében, s az is hatalmas siker és egyben lehetőség, hogy a zsűri számára kínált borsor is kizárólag magyar tételekből áll majd. Aszervezők kifejlesztettek egy ingyenesen letölthető mobiltelefon-alkalmazást a Bocuse d’Or Europe látogatói számára. Ennek segítségével a felhasználók könnyen tájékozódhatnak a legjobb hazai éttermekről, a verseny ideje alatt elérhető egyéb budapesti programokról és üzenetek formájában élőben is nyomon követhetik majd a májusi döntő alakulását.
A Bocuse d’Or, ellentétben sok más versennyel, nemcsak a külalakra helyezi a hangsúlyt, nem „aszpikfesztivál”, hanem a világ legjobb séfjeiből verbuvált zsűri meg is kóstolja a szemük előtt elkészített pályamunkákat. Az utóbbi években a versenysorozatban több mint 50 ország vesz részt. Nem csoda, hogy szinte az egész világ szakmai sajtója odafigyel rá, a versenyre akkreditált újságírók száma megközelíti a kétezret (!).
A Bocuse d’Oron résztvevő magyar versenyző személyének kiválasztása az első alkalommal még komoly feszültséget okozott a korábbi struktúrákat és a Kádár-kori szemléletet, a Venesz-Pethő kulináris paradigmát őrző Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség, valamint a minőségelvű megújulást hirdető Magyar Gasztronómiai Egyesület között. Az ellentét szerencsés módon feloldódott a Bocuse d’Or Akadémia létrejötte és azon belül a progresszív, a magyar gasztronómiai hagyományokat korszerű köntösben prezentálni igyekvő igényes irányzat pozícióba kerülése által. Ma olyan jeles emberek nevét olvashatjuk az Akadémia tagjainak névsorában, mint Hamvas Zoltán elnök, az Onyx étterem, az Emile és a Gerbeaud társtulajdonosa, Csapody Balázs alelnök, a Kistücsök vendéglő tulajdonosa, Bíró Lajos sztárséf, a magyar gasztronómia fenegyereke, Andrusch Péter, az Alabárdos tulajdonosa, Zsidai Roy, a legjelentősebb minőségi étteremcsoport tulajdonosa (Café Pierrot, Pest-Buda, 21, És, Baltazár, hogy csak a felét említsük Zsidai csoport éttermeinek), Gerendai Károly, a Costes és a Costes Downtown tulajdonosa, nem szólva a legjobb magyar séfekről, Litauszki Zsolttól Ruprecht Lászlóig.
A magyar csapatot idén is az Onyx sous chefje, Széll Tamás vezeti, aki már egyszer képviselte Magyarországot e versenyen, és be is került a döntőbe, majd tizedik helyen végzett több kiemelkedő gasztronómiával bíró ország csapatát utasítva maga mögé.
Úgyhogy mi mást mondhatunk végezetül, mint azt, hogy hajrá Magyarország, hajrá magyarok!
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!