
Marin and friends, az izgalmas mediterrán konyhát vezető aradi étterem
Fotó: Dorozsmai Endre
Az erdélyi városok legjobb éttermeit bemutató gasztronómiai sorozatunk Aradra érkezett. A Maros parti városban a legjobb vendéglő vonatkozásában a Tripadvisor ugyanazt mondja, mint az étteremkritikusi ítélet: az első helyezést az Ema del Mar érdemli.
2019. május 06., 18:342019. május 06., 18:34
2019. május 06., 18:472019. május 06., 18:47
Az Ema del Marban a konyha és a dekoráció összhangban áll egymással: letisztult mediterrán atmoszférát biztosít a jól megtervezett beltér. A falakon tengerparti életképeket ábrázoló berámázott fotók, hajópadló, az asztalon só- és borsdaráló. Nyáron terasz, amely a város legkisebb tereinek egyikére néz. Az étlap a tengeri herkentyűkre és steakekre alapoz, az olasz konyha uralkodik. Az alapanyagok frissek, a hőkezelés kíméletes, a tálalás szép. A rizottók és pasták mellett kínálnak paellákat is.
Nyitóakkordként helyben sült, ízre, állagra egyaránt kiemelkedő kenyeret kaptunk papírzacskóban, amit az asztalon levő jó minőségű olívaolajjal meg is ettünk, mire megérkezett a leves. Hamar utánpótolták.
A kagylós spagetti állaga remek, a hozzá adott tengeri gyümölcsök frissek, üdék. Tejszínt nem használtak, amit nem bántunk. Két desszertet ettünk, csokilávát, ami jó alapanyagból készült, belül szépen folyós volt, valamint pár szem málnával és mentalevéllel tálalt tiramisut, amely ízre, állagra hozta azt, amit kell. A kiszolgálás megkülönböztetetten udvarias és kedves, Kárpát-medencei szinten kiemelkedő.
Ema del Mar: a kagylós spagetti állaga remek, a hozzá adott tengerigyümölcsök frissek
Fotó: Dorozsmai Endre
A Marin and friends egyedi hangulatú, szintén szuterén helységben működő séfétterem, amely a változatosság kedvéért szintén mediterrán stílust választott.
Tengeri sügér rösztivel és valenciai zöldségekkel a Marin and friendsben
Fotó: Dorozsmai Endre
helyi szinten kevéssé megszokott, jellemzően friss alapanyagokkal. Ötletesen és szépen tálalnak. A rövid, jól áttekinthető étlap összeállításában tudatosan kerülték a sablonokat, s tették mindezt úgy, hogy az egyes fogásokba belevitt csavar nem erőltetett. Kis odafigyeléssel még jobbá lehetne tenni, ha például egyszerre érkeznének egy asztaltársaság fogásai és nem időeltolódással, ha helyben sütnék a kenyeret és nem kissé szikkadt iparit tennének az asztalra, ha borsdaráló és nem ipari borslisztet tartalmazó borsszóró lenne az asztalon.
Rendeltünk fekete kagylót vajmártásban, tengeri sügért rösztivel és valenciai zöldségekkel, kacsamellet karamellizált almával és csokilávát. A kagyló feszes, jó ízű volt, kellemes, savanykásra hangolt vajmártással, thai bazsalikommal tálalva. A sügért remekül hőkezelték, kívül pörzses, belül szaftos volt. A zöldfűszeres rösztire halmozták az édes-savanykás ízesítésű, esztétikus, vékony csíkokra vágott, jó tartású zöldségegyveleget, erre került halfilé. A nagyobb darabokra felszelt, egészben sült kacsamellet még utánpirították biztos ami biztos alapon, de a hús omlós maradt, belül pedig rosé. Házi szilvalekvárt és kifejező ízű pecsenyemártást adtak hozzá. A korrekt alapanyagból készült csokilávát finom erdei gyümölcsmártással és tejszínhabbal tálalták. Ettünk még egy leheletkönnyű, remek sajttortát is. A kiszolgálás udvarias, kedves, az árak barátságosak.
Roston sült polip zöldmártással a Leonban
Fotó: Dorozsmai Endre
A Leon Arad egyik legnépszerűbb és legszínvonalasabb szállodájának étterme. Padlószőnyeg, kényelmes székek, fehér abrosz, kicsit steril, személytelen, intimitásmentes elegancia. Az asztalon só- és borsdaráló, alapjáratú tabasco, továbbá kommersz, karakter nélküli extra szűz olívaolaj és balzsamecet.
A csokilávát fi nom erdei gyümölcsmártással és tejszínhabbal tálalták
Fotó: Dorozsmai Endre
A konyha igényes, helyi viszonylatban kiemelkedő. Egyrészt klasszikussá vált slágerfogásokat kínál (Rossini bélszín, Stroganoff, bécsi szelet, Cézár- saláta, libamáj karamellizált gyümölcsökkel, pasták, tatár, carpaccio), másrészt népszerű helyi fogásokat (gulyásleves, bableves füstölt hússal) s végül a séf kreativitását is megcsillantó ételeket (pl. répakrémleves spárgával és prosciuttopelyhekkel).
A roston sült polip zöld mártással meglepően nagy adag, ízletes, jó állagú, jól sikerült, egészen apróra vágott paprikából, hagymából, petrezselyemzöldből készült, kellemesen savanykás mártással. Friss ipari zsemlét is kaptunk hozzá. A narancsos kacsamell endíviával és rosémártással omlós, szépen hőkezelt, bőre nem ropog, erre a húst bevonó mártás miatt esélye sincs. A mártás mazsolás, finom, jó a harmónia a vaslapon megpirított cikóriával. A fogást zöldborsóhajtásokkal szórták meg. Zárásként crème brullée-t kértünk, amely jó állagú, ízletes volt, valódi vaníliával készült.
Az elegáns szállodai étterem, a Leon asztala, kézműves sörökkel
Fotó: Dorozsmai Endre
Külön említést érdemel a borlap (az előző két helyen ez nem volt igazán kiemelkedő), amely a legjobb régióbeli és külföldi borokból válogat. A kiszolgálás itt is kifogástalan volt.
Dorozsmai Endre
A szerző gasztroblogger
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!