
Központi helyen fekszik Ceaușescu egykori protokollvillája
Fotó: Facebook/Alfred Simonis
A Temes megyei önkormányzat több mint húsz év után ismét birtokba vette Nicolae Ceaușescu néhai kommunista diktátor egykori protokollvilláját. Alfred Simonis megyei tanácselnök közölte: elrendelte a Temesvár belvárosában található ingatlan kisajátítását és az Intercenter vállalat felszámolását. Az egykori Ceaușescu-rezidenciában kulturális és művészeti központot akar kialakítani az önkormányzat.
2026. március 18., 14:002026. március 18., 14:00
A jogi lépések megtétele lezár egy két évtizedes időszakot, mely alatt az értékes ingatlan teljesen elhanyagolt állapotba került, és gyakorlatilag rommá vált. Alfred Simonis tanácselnök a közösségi oldalára feltöltött videóban hangsúlyozta: az épület két évtizeden át semmilyen beruházást nem látott, és semmi nem utalt arra, hogy a többségi tulajdonos, Ovidiu Tender vállalkozó bármilyen fejlesztést tervezett volna Nicolae Ceaușescu néhai pártfőtitkár, kommunista diktátor protokollvilláján.
„Kiadtam a kisajátítási rendelkezést a Vila Internațional ügyében, egy olyan épület kapcsán, amelyet az elmúlt húsz évben teljesen magára hagytak. Semmi jel nem utalt arra, hogy bárki is befektetni akart volna itt. A mai napon végre be is léphettünk az ingatlanba. Óriási potenciállal rendelkező épületről van szó, amelyet több mint két évtizede hagytak lepusztulni. Ez egy jelzés is az üzletemberek felé: ha a szerződéses kötelezettségeket nem tartják be, határozottan lépünk fel a megye érdekében” – fogalmazott a tanácselnök a pénteki bejárás kapcsán.
Simonis közölte: a megye célja, hogy az épületből kulturális és művészeti központot alakítson ki. A műszaki tervezés már folyamatban van, a restaurálási munkálatok közbeszerzésre történő kiírása pedig a jövő évre várható. Mivel a villa időközben műemléki besorolást kapott, a felújítás csak a kulturális igazgatósággal és a kulturális minisztériummal szoros együttműködésben valósulhat meg.
Az épület kisajátítási értékét 500 ezer euróban állapították meg. A tulajdonosi arányok hosszú ideig akadályozták a fejlesztést:
A rendszerváltás után a protokollvilla számos hazai és nemzetközi közéleti személyiséget fogadott – idézte fel az Agerpres hírügynökség. Megfordult ott többek között Charles Duke amerikai űrhajós, Ion Iliescu és Emil Constantinescu volt román államfők, a román politikai elit több személyisége (Petre Roman, Theodor Meleșcanu, Adrian Năstase, Mugur Isărescu, Adrian Severin), valamint Johannes Rau, Németország akkori államfője, továbbá több ország nagykövetei.
Neves személyiségek is megfordultak a szebb napokat is látott Ceaușescu-villában
Fotó: Facebook/Alfred Simonis
Amikor a Tender-csoport többségi tulajdonossá vált, a vállalat vezetője, Dan Manolache azt ígérte, hogy
A tervekből azonban semmi nem valósult meg: csupán kisebb javításokat végeztek, az épület homlokzata mára teljesen tönkrement. A privatizáció maga is vitatott körülmények között zajlott: a Hotel Internaționalt licit nélkül, közvetlen kijelöléssel adták át a Tender-csoportnak, azzal a feltétellel, hogy három éven belül 60 milliárd (mai értékben 6 millió) lejes beruházást hajt végre. Ez soha nem történt meg.
Bent falakig lecsupaszították az épületet
Fotó: Facebook/Alfred Simonis
A megyei önkormányzat most először rendelkezik teljes döntési joggal az ingatlan felett, így reális esély nyílik arra, hogy a romos épületből valóban közösségi célokat szolgáló kulturális központ születhessen.

A 30 szobás aradi belvárosi villa ára 2,4 millió euró, és a luxusingatlanokra specializálódott nemzetközi ingatlanügynökség, a Sotheby’s International Realty hirdette meg.

Gazdát cserélt Románia egyik legdiszkrétebb luxusingatlana: a Nicolae Ceaușescu néhai kommunista diktátor számára 1985-ben épített vadászpavilon, a ma Hadar Chalet néven ismert hegyvidéki rezidencia.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
szóljon hozzá!