
A Bartók-kerékpártúra több mint sportrendezvény
Fotó: Facebook/Várbástya Egyesület
Ötödik alkalommal rajtol el szombaton a Temesvár–Szeged–Temesvár kerékpáros Bartók-túra, mely a magyar–román és a magyar–magyar kapcsolatok szorosabbá fűzése mellett a régió kulturális értékeivel való ismerkedésnek egyik rendhagyó módja, emellett a tömegsport és a versenysport jellege sem elhanyagolandó. Tamás Péter főszervező többek között arról beszélt a Krónikának, mi adta a kerékpáros rendezvény ötletét, mi jelenti a különlegességét, illetve, ki és milyen feltétellel állhat rajthoz.
2026. május 27., 20:382026. május 27., 20:38
2026. május 27., 20:392026. május 27., 20:39
A május 30-án és 31-én zajló kerékpártúra főszervezőjét gondterhelt pillanatban értük utol telefonon kedden kora délután, mert nem sokkal korábban kapott értesítést a temesvári önkormányzat kulturális projekteket támogató központjából, hogy a megnyert pályázat ellenére sem biztos még a támogatási szerződés aláírása. A mostani, költségvetési megszorításokkal terhelt időben nem lenne meglepő az ilyesmi, de ez sem tudta kedvét szegni a Várbástya Egyesület elnökének.
– jelentette ki a Krónika kérésére Tamás Péter, aki Magyarország tiszteletbeli konzulja is a bánsági nagyvárosban.
A nevezési határidő csütörtökön zárul le, ezért a résztvevők pontos száma még nem ismert. „Hivatalosan 130-an szerepelnek a névsorban, de nagyon sokan vannak, akik a Dóm téren a rajtnál csatlakoznak hozzánk, és csak egy bizonyos szakaszon kísérnek bennünket. Lehet, hogy nem tudják vagy nem akarják végig tekerni az egész távot, de tetszik nekik ez a hangulat, át szeretnék élni” – magyarázta a főszervező, aki azt javasolta a bringásoknak, hogy szombat délelőtt fél tízkor legyenek a téren, mert a magyar és német néptáncelőadás után tízkor elstartol a mezőny.
Tamás Péter külön kiemelte, hogy aki nem bírja szusszal, nem kötelező végig nyeregben maradnia, mert a közbeeső településeken kialakított frissítő pontoknál igénybe veheti a szervezők által biztosított mikrobuszokat, amelyek tovább szállítják. De a tömegsport és a túra jelleg mellett a versenyzés is hangsúlyos.
„Fő temesvári partnerünk a Velocitas Egyesület, amelynek igazolt versenyzői vannak, emellett vannak hivatásos vagy félig profi kerékpárosok is, akik felkészülésnek tekintik ezt. Egyébként mindenkinek mérik az idejét, Szentandrástól Kübekházáig, és a végén nyeremények is lesznek” – magyarázta. A 80 lejes nevezési díj nem is tűnik soknak ennek hallatán, sőt figyelembe véve, hogy szállást és ellátást is kapnak a résztvevők, nagyon is „barátinak” nevezhető (14 éven aluliaknak ingyenes).
Igazolt versenyzők is vannak a mezőnyben, a többség csak a hátukat látja
Fotó: Facebook/Várbástya Egyesület
Ha már a társszervezők szóba kerültek, Tamás Péter fontosnak tartotta megemlíteni a szegedi Meritum és a Platán egyesületeket, a Temesvári Magyar Ifjúsági Szervezetet (TEMISZ), de mint mondta, a csendőrség, a rendőrség és a határrendészet is támogatóan áll hozzá. „A szerb és a bolgár nemzetiségi szervezetek is segítenek, például Nagyszentpéteren szerb táncokkal, Óbesenyőn bolgár táncokkal fogadják majd a mezőnyt” – tette hozzá.
A névválasztás kapcsán Tamás Péter elmondta: Bartók Béla személyisége egyrészt megjeleníti a Bánságra jellemző soknemzetiségűséget, és ezt akarták tükrözni az elnevezéssel, másrészt az első években Nagyszenmiklóson, Bartók szülővárosában volt egy pihenő, és ott kulturális műsort is bemutattak a résztvevőknek.
Tamás Péter (a kép előterében, fekete pólóban) és rajthoz áll. Archív felvétel
Fotó: Facebook/Várbástya Egyesület
Elárulta azt is, hogy a szép emlékű, több mint húsz kiadást megért (de a koronavírus-járvány óta abbamaradt) Békéscsaba–Arad–Békéscsaba Szupermaraton példáján is felbuzdulva vállalkoztak arra, hogy megszervezik a Temesvár és Szeged között túrát. Az, hogy immár az ötödik kiadást éri meg a sportesemény, szerinte azt jelzi, hogy van rá igény. Sok a visszatérő résztvevő a mezőnyben, amelynek 80-85 százaléka romániai, s mintegy 20-25 százaléka magyarországi kerékpáros.

Időszakos határátkelő nyílik Románia és Szerbia között a Bánságban, a Bega-csatorna partján kiépített, Temesvárt Nagybecskerekkel (Zrenjanin) összekötő kerékpárúton – közölte pénteken a román határrendészet.
Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Vége lehet a kutyák élethosszig tartó láncra verésének Romániában: egy új törvénytervezet napi két órában korlátozná a megkötve tartást, a szabályszegőket pedig bírsággal, ismételt esetben akár az állat elkobzásával is sújthatnák.
Újabb állatok pusztultak el a récekeresztúri vadállatfarmon, ahol tavasszal több száz bölény és szarvas pusztulása miatt indult vizsgálat. A friss felvételek szerint a helyzet hónapokkal később sem rendeződött.
Egy férfi meghalt és egy nő megsérült csütörtök kora este a Temesvár körgyűrűjén történt közúti balesetben, amelyben három autó és egy téglákat szállító kamion ütközött össze.
Trianon évfordulójának a napján nemcsak a veszteségre emlékezünk, hanem arra az erőre is, amely a legnehezebb időkben is képes volt megtartani bennünket – írta csütörtökön a nemzeti összetartozás napján közzétett üzenetében Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Kilőtték a keddről szerdára virradó éjszaka azt a medvét, amelyik az utóbbi időszakban több ízben feltűnt Brassópojánán, és egy biztonsági kamera felvétele szerint egy szálloda épületébe is bement – közölte szerdán a brassói polgármesteri hivatal.
Házkutatásokat tartottak szerdán Cristian Pomohaci népdalénekesnél, volt ortodox papnál egy szexuális bántalmazással kapcsolatos ügyben. Több helyszínen vizsgálódtak az ügyészek, köztük egy Marosvásárhely központjához közeli ingatlanban is.
Május végére az A3-as észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes–Bihar szakaszának több mint 50 százaléka elkészült – számolt be szerdán az Országos Közúti Beruházási Társaság (CNIR).
Az apja elleni robbantásos merénylet kitervelésével gyanúsított Laura Dronca kifogásolta, hogy a néhai üzletember meggyilkolásának ügyében beidézett egyik tanút az ügyészek felmentették a büntetőjogi felelősség alól.
A recsenyédi unitárius templom karzatának padlózata alól nemrég előkerült négykötetnyi iratanyag új fejezetet nyithat a település történetének kutatásában. Nagy Adél lelkésznő a véletlenszerű feltárásról, az iratok érdekességéről beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!