Hirdetés

„Nem ilyen embernek ismertük”. Érbogyoszlón megdöbbentek a polgármester korrupciógyanús ügye miatt

korrupció

A korrupciós ügyet az Európai Ügyészség göngyölítette fel, a fotó a tetten éréskor készült

Fotó: EPPO

Részinformációk és féligazságok jelentek meg a sajtóban Kócza István, a korrupciógyanúba keveredett érbogyoszlói polgármester szerint arról, hogy az Európai Ügyészség tetten érte, amint csúszópénzt vett át egy vállalkozótól. A Bihar megyei község RMDSZ-es színekben megválasztott elöljáróját felfüggesztették tisztségéből, feladatait Kupás Zsolt alpolgármester vette át megbízott polgármesterként, aki a Krónikával azt is közölte, miként vélekednek az érmelléki településen a korrupciós esetről.

Pataky Lehel Zsolt

2026. május 21., 14:522026. május 21., 14:52

2026. május 21., 18:062026. május 21., 18:06

Szerda este a Krónika is beszámolt arról, hogy a Laura Codruța Kövesi vezette Európai Ügyészség (EPPO) Temesvárról irányított nyomozása során tetten értek egy Bihar megyei község polgármesterét, amint kenőpénzt vett át egy vállalkozótól. Utóbb kiderült, hogy Érbogyoszló RMDSZ-es elöljárója, a sorrendben harmadik mandátumát töltő Kócza István keveredett a korrupciós ügybe.

Az EPPO közleménye szerint a bizonyítékok azt mutatják, hogy 2025 októbere óta a polgármester – aki egyben a helyi önkormányzat pénzügyi kezelője is volt – egy állami megrendelésre kötött szerződés (áfa nélküli) értéke 5 százalékának megfelelő csúszópénzt kért egy kivitelező cég képviselőjétől.

Hirdetés

A beruházás értéke körülbelül 770 ezer euró (4 millió lej) volt, ami azt jelenti, hogy a kenőpénz összege 38 500 euró (200 ezer lej).

Cserébe a polgármester megígérte, hogy biztosítja a szerződés zökkenőmentes végrehajtását, és felgyorsítja az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által finanszírozott munkálatok kifizetését. A gyanú szerint a polgármester a teljes összeget több részletben kapta meg, ebből mintegy 28 800 eurót (150 ezer lejt) május 19-én, szerdán adták át neki, amikor in flagranti kapták el.

korábban írtuk

Kenőpénz átvétele közben lecsaptak Érbogyoszló polgármesterére, az RMDSZ lemondásra szólította
Kenőpénz átvétele közben lecsaptak Érbogyoszló polgármesterére, az RMDSZ lemondásra szólította

Közel 29 ezer eurónyi kenőpénz átvétele közben értek tetten kedden egy Bihar megyei RMDSZ-es polgármestert az Európai Ügyészség nyomozói.

A polgármestert „passzív korrupcióval” vádolja az uniós vádhatóság, és 60 napra hatósági felügyelet alá helyezték; ez idő alatt tilos elhagynia az országot, és nem gyakorolhatja településvezetői tisztségét.

  • Az EPPO közleménye szerint a jogerős bírósági ítélet megszületéséig mindenkit megillet az ártatlanság vélelme.

Az RMDSZ elítéli a korrupciót

A megvesztegetés gyanújának híre nagy visszhangot keltett az erdélyi magyar közéletben. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerda este a közösségi oldalán reagált az esetre. A szövetségi elnök közölte: a szövetség számára elfogadhatatlan, hogy bármely választott tisztségviselő visszaéljen a közbizalommal vagy korrupciós ügybe keveredjen. Kelemen szerint felszólították Kócza Istvánt, hogy mondjon le minden, a szövetségben betöltött tisztségéről, a Bihar megyei szervezet vezetőit pedig arra kérték, hogy a vizsgálat idejére függesszék fel tagságát.

Az RMDSZ Bihar megyei szervezete ugyancsak a Facebookon határolódott el a korrupciógyanús esettől. „Érbogyoszló község polgármestere ellen ügyészségi eljárás indult. Az érintett jelezte, hogy a szervezeten belül betöltött valamennyi tisztségéről lemond. Lemondását azonnali hatállyal elfogadtuk.

Szervezetünk határozottan elítél minden olyan cselekményt és magatartást, amely ellentétes közösségünk értékeivel és alapelveivel, és ezektől egyértelműen elhatárolódik.

Fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy az igazságszolgáltatásnak zavartalanul kell végeznie a munkáját. Bízunk abban, hogy a bírósági eljárás mielőbb lezárul, és annak során az ügy minden részlete tisztázódik” – olvasható a közleményben.

Kócza István: „A valóságot és az igazamat a bíróság előtt fogom bemutatni”

Csütörtökön telefonon kerestük az ügyben érintett Kócza Istvánt, akit arra kértünk, hogy mondja el álláspontját az ügyről. A polgármester azt felelte, hogy előbb egyeztetnie kell az ügyvédjével, utána hívjuk vissza. Kora délután visszatértünk, de akkor azt mondta, hogy „még nem tisztáztunk mindent”, és keressük később. Természetesen fenntartjuk a lehetőséget, hogy elmondhassa állaspontját az ügyről, és ha nyilatkozni fog a Krónikának, visszatérünk a témára.

Frissítés

Kócza István a Bihari Naplónak úgy fogalmazott, szerinte nem korrupciós ügyről, hanem előre megszervezett csapdáról van szó. Az érbogyoszlói polgármester elismerte, hogy pénzt vett át, de állítja: soha nem kért érte ellenszolgáltatást. Hangsúlyozta: nem tagadja, hogy elfogadott pénzt, de szerinte az egész ügyet előre megtervezték ellene. „Olyan forgatókönyv volt ez, amit szerintem még az amerikai filmekben sem tudnának így megírni. Megtörtént. És ezen már semmi nem változtat” –nyilatkozta az érbogyoszlói polgármester.

Kócza István polgármester hatósági felügyelet alá helyezték, 60 napig hivatalát sem gyakorolhatja •  Fotó: Facebook/Kócza István Galéria

Kócza István polgármester hatósági felügyelet alá helyezték, 60 napig hivatalát sem gyakorolhatja

Fotó: Facebook/Kócza István

Kócza István egyébként a saját Facebook-oldalán azt írta: „nem büszke”, hogy ilyen ügybe keveredett, de vállalja a felelősséget. Elnézést kért azoktól, akiknek csalódást okozott, de hozzátette, hogy a teljes igazságot a bíróság előtt fogja bemutatni. Az alábbiakban teljes terjedelmében közöljük az írását:

Idézet
A tegnapi napon ügyészségi eljárás indult ellenem. Az ügy kapcsán a sajtóban részinformációk és féligazságok is megjelentek. Nem vagyok büszke arra, hogy egy ilyen ügy szereplője lettem. Természetesen vállalom a felelősséget a tetteimért. Azoktól, akik bizalmukkal megtiszteltek és akik most csalódtak bennem, elnézést kérek. A szervezet felé, amelynek tagja vagyok, jelezni szeretném, hogy minden, a szervezeten belül betöltött tisztségemről lemondok. Ezt azért is teszem, hogy a közösségre semmilyen árnyék ne vetüljön. Köszönöm mindazokat a lehetőségeket, amelyek által falum és községem szolgálatában állhattam. A valóságot és az igazamat a bíróság előtt fogom bemutatni.”

Az alpolgármester szerint megdöbbentette a falubelieket az eset

Ugyancsak telefonon beszéltünk Kupás Zsolt alpolgármesterrel, aki 60 napig megbízott polgármesterként irányítja az önkormányzatot, az erről szóló végzést meg is kapta a prefektúráról. „Azt, hogy pontosan meddig terjed a hatásköröm, még nem tudom, erről még egyeztetnem kell a prefektussal” – válaszolta kora délutáni érdeklődésünkre Kupás Zsolt.

Az immár megbízott polgármestert arról is kérdeztük, hogy milyen a közhangulat a településen a korrupciógyanús eset napvilágra kerülése után. „Mindenki csodálkozik, nagyon meglepődtek az emberek, mert nem ilyennek ismerték. De nem sok mindenkivel beszéltem, mert eddig csak egy-két személy jött be a hivatalba” – mondta. A Krónikának elárulta azt is, hogy milyen a személyes kapcsolata Kócza Istvánnal.

Idézet
Nagyon régóta ismerem, már óvodás korunk óta. Mint kolléga is mindig rendes volt, a faluért nagyon sokat tett, szóval én sem ilyennek ismertem. Reméljük, az igazságszolgáltatás majd kideríti a történteket” – tette hozzá.

Érbogyoszló Bihar megye északi csücskében, az Érmelléken fekszik, Érmihályfavlától mintegy 20 kilométerre. Közigazgatásilag hozzá tartozik Albis falu. A 2021-es adatokat tükröző népszámlálás szerint 1799 állandó lakosa van, akik közül 1472-en vallották magukat magyarnak, ami hivatalosan hajszálnyival több mint 85 százalék (70 főnek nem ismert a nemzetiségi hovatartozása). A községháza honlapja szerint a 11 tagú képviselőtestület 10 tagját az RMDSZ jelöltjeként választották meg, egy tanácsos pedig az Erdélyi Magyar Néppárt jelöltjeként szerzett mandátumot.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön

Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Ilyennek látják Erdélyt: több okból is népszerű a külföldi hallgatók körében a kolozsvári orvosi

Miért költözik egy külföldi diák több ezer kilométerre otthonától, hogy Kolozsváron tanuljon orvoslást? A kolozsvári orvosisokat, azaz a Iuliu Hațieganu Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (UMF) diákjait kérdeztük tapasztalataikról.

Ilyennek látják Erdélyt: több okból is népszerű a külföldi hallgatók körében a kolozsvári orvosi
2026. június 15., hétfő

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak

A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak
2026. június 15., hétfő

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség

A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki

A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki
2026. június 15., hétfő

Egyre közelebb a munkálatok vége a dél-erdélyi autópálya egyik legnehezebb szakaszán

„Egyre gyorsabban épülnek az A1-es autópálya Lugos–Déva szakaszán kivételezés alatt álló alagutak” – tudatta Horațiu Cosma, a közlekedési minisztérium államtitkára egy Facebook-bejegyzésében.

Egyre közelebb a munkálatok vége a dél-erdélyi autópálya egyik legnehezebb szakaszán
2026. június 15., hétfő

Berobban a nyár, de a záporoktól egyelőre nem szabadulunk

Országszerte különösen meleg lesz a következő napokban, de záporokra, zivatarokra is gyakran lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat június 15. és 28. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Berobban a nyár, de a záporoktól egyelőre nem szabadulunk
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Tartalékos tábornok: Veștea hanyagsága évekig hátráltatta az Erdélyben gyakorlatozó NATO-erőket

Hanyagsággal vádolta meg Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt Dorin Toma tartalékos tábornok, a NATO Délkeleti Többnemzetiségű Hadosztály Parancsnokságának 2022 és 2025 közötti volt parancsnoka.

Tartalékos tábornok: Veștea hanyagsága évekig hátráltatta az Erdélyben gyakorlatozó NATO-erőket
2026. június 15., hétfő

Referendummal menesztik egy erdélyi település polgármesterét

A Maros megyei Mezőszengye község lakosságának több mint fele, azaz 52,2 százalék igennel szavazott a település polgármesterének, Vasile Grecnek a leváltásáról szóló népszavazáson, míg 47,8 százalék nem értett egyet a polgármester távozásával.

Referendummal menesztik egy erdélyi település polgármesterét
2026. június 14., vasárnap

Csalással gyanúsított moldovai és ukrán állampolgárokat vettek őrizetbe Kolozsváron

Több mint 107 ezer lejjel károsítottak meg egy kolozsvári nőt azok a fiatal külföldi állampolgárok, akiket a rendőrség néhány órán belül azonosított és őrizetbe vett. A gyanúsítottak a jól ismert „hiteles csalás” módszeré

Csalással gyanúsított moldovai és ukrán állampolgárokat vettek őrizetbe Kolozsváron
Hirdetés
Hirdetés