Balogh Levente

Balogh Levente

Nemzeti összetartozás a kettősség jegyében

2019. június 04., 08:242019. június 04., 08:32

2019. június 04., 08:242019. június 04., 08:32

Miközben június negyedikén már évek óta nem csupán az egyértelműen igazságtalan trianoni diktátumra emlékezünk, hanem a nemzet 99 éve tartó megpróbáltatások ellenére is erős összetartozását is hangsúlyozzuk, furcsa kettősség jellemzi a békeszerződés nyomán kisebbségi sorba taszított őshonos erdélyi, partiumi és bánsági magyar közösség sorsát.

A 2019-es nemzeti összetartozás napján ugyanis kijelenthető: óriási lehetőségek nyíltak az erdélyi magyar közösség számára arra, hogy egyrészt szabadon tartsa a kapcsolatot a magyarországi és a többi elszakított országrészben élő nemzettársaival. Másrészt pedig – és ez talán még fontosabb – arra, hogy magyar állampolgárként szülőföldjén élve kihasználhassa a Budapest által elindított oktatási, gazdasági és mezőgazdasági fejlesztési támogatások előnyeit. Mindezek – amennyiben hatékonyan képesek vagyunk kihasználni őket – nem csupán a szülőföldön való megmaradást segíthetik elő, hanem az anyagi és számbeli gyarapodást is.

Csakhogy mindezzel szemben állnak a román állami és önkormányzati intézmények egyre intenzívebb és durvább magyarellenes lépései. Az igazságszolgáltatás – a bíróságok és ügyészségek – következetesen és büntetlenül alkalmazza a kettős mércét, amikor legitimálja az őshonos magyar nemzeti közösség anyanyelvi feliratai és nemzeti jelképei elleni támadásokat. Gondoljunk csak arra, hogy jogerős bírósági ítélet mondja ki: a Kovászna megyei megyeháza üléstermében gyakorlatilag a világ összes zászlaja kihelyezhető, a magyart és a székelyt kivéve, illetve hogy az illetékes nagyváradi ügyészség szerint nem meríti ki a közösség elleni uszítás bűncselekményét az, ha valaki nyilvánosan felgyújt egy magyar zászlót.

Mindeközben a legfelsőbb szintű magyar állami beavatkozásra volt szükség, hogy megmenthessék a marosvásárhelyi római katolikus gimnáziumot a felszámolástól, a szintén marosvásárhelyi orvosi és gyógyszerészeti egyetemen pedig lelkes állami támogatással zajlik a hatályos törvények semmibevétele, már ami a magyar főtanszék létrehozásának kötelezettségét illeti. Emellett az Erdély, a Partium és a Bánság román megszállás alá kerülésének századik évfordulója alkalmából megrendezett, még mostanában is zajló rendezvényeken tombol a történelemhamisító sovinizmus, amely a települések hagyományos arculatára is kihat. Nagyvárad főterén például az akkor több mint 90 százalékban magyarlakta város 1919-es román megszállásának – amit a románok bődületes hazugsággal „felszabadításként” emlegetnek – emlékére mostantól négy, a város román uralom alá kerülését előmozdító román személyiséget ábrázoló szobor is hirdeti a román uralmat, miközben a város mintegy 50 ezres, őshonos magyar közössége évek óta hiába követeli a városalapító Szent László király szobrának főtéri felállítását.

Mindeközben a Bákó megyei Dormánfalva önkormányzata a Hargita megyei Csíkszentmárton község területén található úzvölgyi osztrák–magyar katonatemetőben – a sírgyalázástól sem visszariadva – akar román katonai emlékműveket avatni, amit a román hatóságok nemhogy tűrnek, de még bátorítanak is. Közben folyamatos bírálatok érik az Erdélyben elkezdett magyar fejlesztési programokat is, holott azok nemzetiségtől függetlenül minden polgár javát szolgálják – de az alapállás sokaknál az, hogy ha valami a magyaroknak is jó, az már nem kell.

Ilyen körülmények között meglehetősen nevetségesen hat, hogy a szász származású, de magát románnak valló Klaus Johannis román államfő Ferenc pápa hétvégi romániai látogatásán arról próbálta meg győzködni a katolikus egyházfőt, hogy Romániában példaértékű a kisebbségekkel való bánásmód. Már csak azért is, mert a román illetékesek mérhetetlen pitiánersége még a pápalátogatásra is rányomta a bélyegét, amikor még a katolikus egyházfő miseruhájának magyar felirata is zavarta őket, ezért letakartatták azt. Meggyőződésünk, maga Ferenc pápa tisztában van azzal, hogy a magyar katolikusoknak a mai napig küzdeniük kell a román állam által ellopott egyházi ingatlanaik visszaszolgáltatásáért, miközben még a már visszaadott ingatlanokat is újra ellopják – lásd a nagyváradi pénzügyi palota esetét. A pápa csíksomlyói beszéde jelezte: tisztában van a történelmi ellentétekkel és konfliktusokkal. Éppen ezért buzdított arra, hogy a történelmi sérelmeket nem elfeledve próbáljunk valahogy túllépni rajtuk és együtt élni. Talán nem tévedünk nagyot, ha kijelentjük: ez ilyen körülmények között rendkívül nehéz.
És elsősorban nem rajtunk múlik.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.