Bélyegkülönlegességek tárháza az udvarhelyi Városi Könyvtárban

Dávid Anna Júlia 2017. március 16., 13:50

A Magyar Posta bélyegeiből nyílt kiállítás a Szé­kelyudvarhelyi Városi Könyvtár látvány- és hangzóanyag részlegén kedd délután. A tárlat Nagy Endre Hargita megyei nyugdíjas tanító és fia, ifjabb Nagy Endre gyűjteményéből állt össze.

Bélyegkülönlegességek tárháza az udvarhelyi Városi Könyvtárban
galéria
Fotó: Gecse Noémi

Megnyílt a Városi Könyvtár látvány- és hangzóanyag részlegén a Magyar Posta bélyegeiből válogatott kiállítás kedd délután. Nagy Endre Hargita megyei nyugdíjas tanító és fia, ifjabb Nagy Endre gyűjteményének legrégebbi darabja 1850-es, ettől az évtől számítva az összes magyar és román bélyeg megtalálható a kollekcióban.

Szőcs Endre, a könyvtár igazgatója elmondta, tudomása szerint utoljára 1989 decemberében volt hasonló kiállítás. Hozzátette, a továbbiakban szeretnének más gyűjteményeknek is helyt adni, többek között képeslapoknak, régi papírpénzeknek, szalvétáknak vagy bármi másnak, ami hobbija és életformája valakinek. Bélyeggyűjtő klubot is szeretnének létrehozni, ahol a tapasztalat- és bélyegcsere mellett kitalálhatják, hogyan adhatnák át ezt a szenvedélyt a gyermekeknek is.

Nagy Endre már hatéves korától gyűjtötte a bélyegeket, tíz évvel ezelőtt túl akart adni gyűjteményén, mert úgy tűnt, nem lesz, aki továbbvigye azt. Nagyon örült, amikor fia bejelentette, hogy folytatná a családi hagyományt, két nagybátyja is ráhagyta gyűjteményét, amelyet később a sajátjába olvasztott. Ifjabb Nagy Endre elmondta, édesapja sokat mesélt neki a bélyegek értékéről, az ő példája, szenvedélye vette rá, hogy folytassa a gyűjtést.

A kiállítás anyaga számos témakört foglal magában, többek között a növényvilág, népművészetek, történelem, városok, sport, űrhajózás, közlekedési eszközök tematikáját illusztrálták. A keretekbe elhelyezett bélyegek háttere kézzel festett, amelyet az ifjabb gyűjtő francia nagybátyja készített. A gyűjteményben a kommunizmus időszakának lenyomatai is megtalálhatók, így a korszak nagy alakjainak arcképe. Bíró István gyűjtő szakmai szemmel is értékelte a kiállítást, elmondása szerint a helyszínen több díjazott bélyeget is megtekinthetnek az érdeklődők.

0 HOZZÁSZÓLÁS

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.