Argentína erdélyi diákszemmel

Argentína erdélyi diákszemmel

Fotó: Lukács Zsolt

Buenos Aires-i tapasztalatairól beszélt Molnár Emese, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem volt diákja, aki már második éve Argentína fővárosá­ban tanul. A BBTE szociológiai tanszékének rendezvényén, Kolozsváron tartotta meg előadását.

Kiss Előd-Gergely

2017. március 13., 12:452017. március 13., 12:45

Argentínai élményeit osztotta meg az érdeklődőkkel Molnár Emese, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem volt diákja, aki már második éve Buenos Airesben tanul. A BBTE szociológiai tanszékének rendezvényén a képanyagokkal is gazdagon illusztrált előadásában Molnár Emese elmondta, Dél-Amerikába utazni márciusban nem olyan regényes, mint az ember gondolná, ott ilyenkor ősz van, 80–90 százalékos a páratartalom, és nagyon hideg szél fúj.

„A repülőtértől Buenos Airesig vezető út mentén rengeteg nyomornegyed és régi gyártelep látható. Az argentin főváros hatalmas, bárhová is megy az ember, másfél órás buszozásra kell felkészülnie. Az Európából érkező emberek idővel megtapasztalják, hogy hiába vannak hivatalos buszmegállók, ezek a járművek véletlenszerűen állnak meg egy-egy utcasarkon” – részletezte Molnár Emese. Hozzátette, a város építészetét illetően igyekeznek Európát másolni, több, Budapestre emlékeztető városnegyedet is felfedezett. A mesteris diák úgy véli, egészen különleges a Boca nevű kétes hírű negyed – itt található az Európában is ismert Boca Juniors labdarúgócsapatának a stadionja –, ahol a házakat színesre festették, ezzel népszerűsítve a környéket a turisták előtt.

Buenos Aires északi részében inkább kertvárosok vannak, ahol a gazdagok élnek, míg a szegényebb lakónegyedek délen találhatók. Az északi részben jelentős magyar közösség is él, valamint sok más kelet-európai nemzet elvándorolt tagjai. „A legutóbbi választások után óriási társadalmi változások következtek be, tavaly négymillióval gyarapodott a munkanélküliek száma” – mondta Molnár Emese. Hozzátette, korábban félszocialista államberendezkedés volt Argentínában, ami azt jelentette, hogy állami tulajdonban voltak a közművek, és mesterségesen tartották stabilan az amerikai dollár–argentin peso árfolyamot.

Azonban Mauricio Macri, Argentína új államfője neoliberális gazdaságpolitikát kezdett folytatni, tehát privatizálta az állami vállalatokat, és szabadjára engedte a dollár–peso árfolyamot. Ez hatalmas, 40 százalékos inflációt eredményezett, egyik hétről a másikra emelkedtek az árak. „Ha valaki azt hinné, Argentína olcsó ország, az téved. Például egy hatéves használt kerékpár 200 euróba kerül. Ezzel együtt Argentína még mindig szerencsésebbnek mondható, mint a többi dél-amerikai ország, ugyanis itt a térségben egyedüliként ingyenes a felsőoktatás, ezért nagyon sokan jönnek ide tanulni a környékbeli országokból” – mesélte Molnár Emese.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!