Soha nem állt be a sorba

Soha nem állt be a sorba

Fotó: A szerző felvétele

„A hatvanas években megvádoltak, hogy klerikális vagyok, mert ügyeletes orvosként felengedtem Lestyán Ferenc katolikus plébánost az egyik beteghez gyóntatni. Azt válaszoltam: én ugyan református vagyok, de úgy gondolom, hogy valakit nem a halálos ágyán kell ateistává átnevelni.” Beszélgetés dr. Brassai Zoltán marosvásárhelyi orvosprofesszorral.

Máthé Éva

2010. július 02., 10:502010. július 02., 10:50

– Felesége orvos, gyerekei közül az egyik orvos, a másik gyógyszerész, a harmadik pedig mérnök. Valamilyen családi hagyománya van a gyógyászatnak?

– Nem erről van szó. Régi marosvásárhelyi család a miénk. Édesapám pénzügyi szakértő volt, édesanyám főkönyvelő, nagyapám Beresztelke főjegyzője volt, miután Budapesten közigazgatási képesítést szerzett. Én nem elhivatottságból mentem orvosira, inkább kémiára készültem. Csakhogy itt, helyben volt az orvosi egyetem, s a szüleim azt mondták: márpedig oda iratkozzam be.

– Diák volt az 1956-os magyarországi események idején. Miként befolyásolta az életét a forradalom?

– Az 1959-es megtorlások idején kirúgtak az Ifjúmunkás Szövetségből. Akkor már „intern”-ként az egyetemen dolgoztam. Azt akarták, hogy gyakoroljak önkritikát, amiért ’56-ban kiálltunk a forradalom mellett, de én ezt nem tettem meg. Miskolczy professzor szólt az érdekemben Andrásovszky rektornál, hogy ne zárjanak ki az egyetemről, csak az IMSZ-ből. Szerencsére a rektor adott a Miskolczy szavára. Három vádat fogalmaztak meg ellenem: hogy klerikális vagyok, amit arra alapoztak, hogy ügyeletes orvosként felengedtem Lestyán Ferenc katolikus plébánost az egyik beteghez gyóntatni. Ez abban az időben tiltott dolognak számított. Ez az ideggyógyászaton történt, ahol akkor dolgoztam. Azt válaszoltam: én ugyan református vagyok, de úgy gondolom, hogy valakit nem a halálos ágyán kell ateistává átnevelni. A másik kifogás az volt, hogy a nyugati kultúrát terjesztem. Közmunka során ugyanis izraeli rágógumit osztogattam a társaimnak. Harmadsorban az nem tetszett az elvtársaknak, hogy angol, francia szakirodalmat is olvasok, nem csak szovjetet. Egyébként 1956 őszén diákként, diákcsere-akció révén kint jártam Budapesten, s ott jöttem rá, hogy pályát kell módosítanom. Addig ugyanis biokémikusnak készütem, de beláttam, hogy itthon ahhoz nem volt meg a kellő felszereltség. Andrásovszky után Csőgör professzor lett a rektor. Egyszer csak üzent nekem: eljött az ideje, hogy vizsgázzam, próbáljak újra bekerülni az egyetemre. Akkor, 1965-ben már javában zajlott a románosítás. A régebbi politikai dolgok már kevésbé számítottak, de a nemzetiségi hovatartozás annál inkább. Aztán sikerült versenyvizsgával bejutnom a belgyógyászatra. E terén, kutatási vonalon előnyöm volt, hogy nagyon jó viszonyban voltam Szabó István élettanásszal, Hadnagy Csabával és Módy Jenő biokémikusokkal, ők sokat segítettek a munkámban. Hogy végül belgyógyász lettem, komoly szerepe volt annak, hogy – miként Dóczy professzor mondta – jó orrom van. Ha az embernek nincs szimata, franciásan kifejezve flair-je, azaz klinikai érzéke, akkor e téren nem lehet sikeres.

– Végül is miben nyilvánult meg az ’56-tal való szolidarizálásuk?

– Fekete ruhában jelentünk meg az előadásokon, sőt szóban is kifejeztük a véleményünket, amit jegyzőkönyvbe vettek. Nagyon összetartó évfolyam volt a miénk, és egymásról nem voltunk hajlandók semmilyen terhelő vallomást tenni.

Brassai Zoltán
Egyetemi tanár, akadémikus, orvos-szakíró Marosvásárhelyen született 1935. március 27-én. A Marosvásárhelyi Orvostudományi Egyetemen szerzett orvosi diplomát. 1973–1974-ben a párizsi Broussais Klinikán dolgozott. Jelenleg a MOGYE emeritus professzora, az orvostudományok doktora, doktorátusvezető. 1998 óta a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja. Nős, felesége Daróczi Erzsébet orvos. Három gyereke és nyolc unokája van. Tudományos tevékenységét főleg a belgyógyászat, azon belül az érrendszeri betegségek gyógyítása terén fejtette ki. Tizenöt kötet szerzője, illetve társzerzője, 346 tudományos dolgozata jelent meg hazai és külföldi kiadványokban. Több mint 25 magyar doktorandus, köztük külföldiek nagydoktori értekezését vezeti. Számos hazai és külföldi tudományos társaság és szakfolyóirat szerkesztő bizottságának tagja. Kitüntetései: Man of Achievement (Cambridge, Anglia 1997), Román Köztársasági Érdemrend I. fokozat (2000), Genersich Antal-díj (2005), Lencsés György-emlékérem (2006), a Magyar Köztársaság Érdemrend Tisztikeresztje (2009), Báthory István-díj (2009), Mikó Imre-emlékérem (2010).

– El is tanácsolták az egyetemről, ahová a szászrégeni és a gyulakutai kórházban eltöltött kitérő után térhetett vissza oktatni. Milyen színvonalú volt akkor az oktatás, és milyennek látja most?

– Volt egy jelentős csúcsidőszaka az egyetemnek, aminek a szintjét azóta sem tudta elérni, nemhogy túlszárnyalni. Annak idején világhírű szakemberek dolgoztak itt, például Haranghy professzor, aki a katyini vizsgálóbizottság tagja volt. A kivizsgálás után nem mert hazamenni Budapestre. Hozzá mérhető híresség volt Putnoky Gyula bakteriológus, Obál Ferenc farmakológus, Miskolczi Dezső neurológus professzor. A maihoz képest persze volt már rosszabb helyzetben is az egyetem. A magyar részleg mai állapotának kialakításában nekem is szerepem volt. Erre büszke vagyok, mint ahogy arra is, hogy a függetlenségemet soha nem adtam fel. Az RMDSZ-nek alapító tagja voltam, de korábban nem voltam párttag, és emiatt évekig nem tudtam megvédeni a doktori disszertációmat. 1975-ben már elkészültem vele, és csak négy évvel később védhettem meg.

– Franciaországba mégis sikerült kijutnia.

– 1973–1974-ben, tanársegédként francia állami ösztöndíjban részesültem. Nehéz volt a vizsga Bukarestben, a francia követségen Balzac-szöveget kellett fordítanom eredetiből románra. Franciaországban híres, a kardiológiában nagy névnek számító orvosok, például Emile Huosset és Pierre Maurice intézetében dolgoztam.

– Már akkor kardiológiával foglalkozott?

– Angiológiával, érgyógyászattal szerettem volna foglalkozni, de akkor ilyesmi nálunk még nem létezett. A vizsgáló módszerek sem alakultak még ki. Később igen nagy hasznomra vált, hogy a párizsi egyetem dékánja dicsérő levelet küldött rólam haza, ami jelentősen ellensúlyozta, hogy nem voltam párttag. Hazatérésem után be akartam vezetni itthon is az orvosi gyakorlatba az angiológiát, csakhogy angiográf nélkül ez elképzelhetetlen. Pénz nem volt ilyesmire, de Schnedarek Pista bácsival készítettünk egy saját berendezést. Párizsban lemásoltam annak a gépnek a rajzát, amivel ott dolgoztunk. A sors összehozott egy másik ezermesterrel, Stefán Karcsival is, ő a berendezés távirányítását oldotta meg. A doppleres, ultrahangos vizsgálatot is bevezettük, az ehhez szükséges berendezést Párizsban vásároltam.

– Említette, hogy sok évébe telt, amíg jóval a doktorátusi dolgozat megírása után megszerezte a doktori címet. Mi volt a témája?

– A kovásznai mofetták hatásmechanizmusa. Ezek a kutatások később világhírűvé váltak. A témakörrel úgy kerültem kapcsolatba, hogy jó barátom volt a kovásznai szívgyógyászati szanatórium vezetője, dr. Benedek Géza. Ő kérte, tisztázzuk ezt a mechanizmust, mert nekik nem volt meg hozzá a műszeres adottságuk. A 70-es évek végén nekiláttunk az izotóptechnikát és infravörös termográfiát alkalmazni. Az orvosok addig is tudták, hogy ezek révén lényegesen javítani lehet a szív- és keringési zavarokban szenvedők állapotán, de a mofettakezelés hatásmechanizmusát nem ismerték. Mi ezzel a témakörrel abszolút nóvumot tudtunk hozni az orvostudományba. Dr. Horváth Endre volt a vezető tanár e témakörben, akinek nagyon hálás vagyok, mert amikor kizártak az IMSZ-ből, később befogadott a klinikájára tanársegédként. Tehát végül 1979-ben védtem meg a dolgozatomat. Kutatási eredményeimet szerencsémre nemzetközi lapokban tettem közzé, elsősorban az Egyesült Államokban és Németországban, utóbbiban hagyománya volt a balneológiának. Az enyém mellett abban az időben a másik eredeti felfedezés a hepatitis vírusé volt, ami a László János professzor nevéhez fűződött. De mivel hazai lapokban tette közzé az eredményeit, idegen kutatók lekörözték.

– Ezek szerint az is fontos, hogy hol publikálunk, nem csak az, hogy mit?

– Nagyon fontos a közlés helye, az adott folyóirat tudományos rangja. Bolyai János nem volt akadémikus. 1860-ban halt meg, akkor már régen létezett a Magyar Tudományos Akadémia. Csakhogy annak idején ez nyelvművelési célból jött létre, Bolyai viszont az Appendixet latinul írta. Én a mofettákról szóló tanulmányomnak köszönhetően lettem 12 éve a Magyar Tudományos Akadémia tagja, egyedül a határon túli orvosok közül. Dr. Péter Mihály pedig szintén egyedüli tag – a biológiai részlegen. A román akadémia nem vett fel a tagjai közé.

– Milyen tárgykörben születtek kiadott egyetemi előadásai, szerzőként, társszerzőként jegyzett monográfiái?

– Büszke vagyok rá, hogy a világhírű német orvosi kiadó, a Springer gondozásában megjelent egyetlen romániai könyvnek, A Kardiológia és angiológia című kiadványnak én vagyok a szerzője. Én kerestem meg őket a kéziratommal, később díjat kaptam érte. Ugyanakkor tanulmánnyal szerepelek Vizi E. Szilveszter kötetében, a Humán farmakológiában, amely Európai Nívódíjat kapott. Egyébként 15 könyvem és monográfiám, mintegy 350 szakdolgozatom jelent meg.

– A Magyar Tudományos Akadémia volt elnökével szoros kapcsolatot alakítottak ki az utóbbi évtizedekben, a vásárhelyi tudományos diákköri konferenciákon is sokszor megfordult a jeles tudós.

– 1989-ben igen elkeserítő volt látni, hogy az orvosi egyetemen teljes sorvadásnak indult a magyar oktatás. A régi professzorokat elűzték, s fiatal tehetségeket nem vettek fel helyettük. Én is szélellenben kerültem be, mindig a hatalom támogatottjaival versengtem. Hivatalos körökben nem is kedveltek, „lordnak” neveztek. Nem vitatkoztam velük, inkább kitértem előlük. A tudásomat viszont tisztelték. Vizi E. Szilveszterrel és az Oxfordban dolgozó Somogyi Péter akadémikussal dolgoztuk ki a tervet, miként állítsuk talpra a magyar orvosi egyetemi oktatást. Somogyi is többször járt itt. A hangsúly azon volt, hogy a legjobb magyar diákokat fel kellett készíteni az oktatásra és a kutatásra is. Vizi vállalta, hogy a budapesti Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (KOKI) keretében ösztöndíjas orvosokat fogadnak, akiket kutatásra képeznek ki. Végzett fiatal orvosokat vittek ki – 12 év alatt 110-et. Közülük a legtehetségesebbek Somogyi Péter támogatásával az Oxfordi Egyetemre kerültek. A mai magyar oktatók nagy része ezek közül az orvosok közül került ki.

– Mindenkori el nem kötelezettsége, valamint az oktatási utánpótlás megszervezése mellett szívügye volt a TDK-k sorozata is.

– A legelső tudományos diákköri konferenciát 1990-ben tartottuk meg, aztán évről évre fejlődött. Magyarországról kezdetben egy-két előadó jött el, az anyaországban nemigen tulajdonítottak neki nagy jelentőséget. Vizi E. Szilveszternek panaszoltam, hogy az erdélyi magyar orvosokban kisebbrendűségi érzés alakult ki, ami nem csoda, hiszen mellőzték őket. Ő akkor az akadémia alelnöke volt, és a KOKI vezetője. Akadémiai költségen húsz magyar orvosis diákot és fiatal oktatót elvittünk Budapestre, és végigvittük őket az akadémián, hogy büszkék lehessenek a magyarságukra. Tanársegédként Attila fiam is tagja volt a küldöttségnek. Ő javasolta: ne könyvadományokat kapjanak, hanem a jeles profeszszorok személyesen jöjjenek Marosvásárhelyre, és beszéljenek az eredményeikről. Az akadémiai látogatásuk egybeesett a külföldi magyar akadémikusok találkozójával, ahol jelen volt például Kúnos György Washingtonból, Somogyi Péter Oxfordból, Klein György Stockholmból, aki a Nobel-díjat odaítélő bizottság tagja. Ők mind megígértek, hogy eljönnek Marosvásárhelyre, és be is tartották az ígéretüket. Utána a magyarországi orvosok valósággal versengtek azért, hogy bekerüljenek a TDK-programba. Mikor nyugalomba vonultam, megkértem a fiatalokat, hogy folytassák a munkát. Szóval nem volt egyszerű dolog, viszont a TDK világszintre emelkedett.

– Másik szívügye a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, amelynek alapításában is részt vett.

– Az egyetemet működtető Sapientia Alapítvány kuratóriumát köztudottan az erdélyi egyházak hozták létre. Engem a néhai Csiha Kálmán püspök kért fel, vállaljam el a kuratóriumi tagságot. Meg is alakult kilenc taggal, közben folyt a vita a helyszínekről. A kolozsváriak megkezdték a lobbizást, Tőkés László már létrehozta az egyetemet Nagyváradon, és a harmadik lépés az lett volna, hogy Csíkszeredában is létrejöjjenek egyes karok. Marosvásárhelyről szó sem volt. Emlékszem, Németh Zsolt itt ült ebben a szobában, ahol most beszélgetünk, és azt mondtam neki: Csíkszeredában nincs szellemi infrastruktúra, nem volt soha egyetemi város. Akkor nem dőlt el, hogy a harmadik helyszín Csíkszereda vagy Udvarhely lesz. Hangsúlyoztam az államtitkárnak, hogy Marosszéket nem szabad kihagyni a Székelyföldből, hiszen több magyar ember lakik itt, mint egész Kovászna megyében. Ezenkívül Vásárhelynek nemzetstratégiailag is fontos szerepe van. Ő azt válaszolta, hogy újragondolják a dolgot, de Csík felé már el vannak kötelezve. Ezt követően aztán Marosvásárhely is képbe került, most pedig az összes Sapientia-fiók közül a vásárhelyi a legeredményesebb.

– A sikeres életpályáért kinek hálás? Úgy tudom, hobbija is van?

– Elsősorban a családomnak, a mindig mellettem álló, tehermentesítő és sokban segítő feleségemnek, gyermekeimnek, valamint kitűnő munkatársaimnak vagyok hálás. Szenvedélyem az erdélyi piktúra és a régi könyvek gyűjtése.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban