Interjú Szekeres Attila István sepsiszentgyörgyi heraldikussal

Interjú Szekeres Attila István sepsiszentgyörgyi heraldikussal
Heraldikus, címergrafikus, újságíró. 1965. augusztus 18-án született Marosvásárhelyen. A Román Akadémia Országos Címertani, Genealógiai és Pecséttani Bizottsága által akkreditált címergrafikus, tagja a Magyar Heraldikai és Genealógiai Társaságnak, a Román Akadémia Országos Címertani, Genealógiai és Pecséttani Bizottságának, a Sever Zotta Román Genealógiai és Heraldikai Intézetnek, a Paul Gore Genealógiai, Címertani és Levéltár-tudományi Társaságnak (Moldovai Köztársaság). 1995-től a sepsiszentgyörgyi Háromszék napilap munkatársa.

Bíró Blanka

2011. július 22., 12:172011. július 22., 12:17

– Van összefüggés azzal, hogy a több száz éves mezőmadarasi Szekeres család tagjaként lett éppen heraldikus?

– Az első impulzust valóban az adta, hogy felfedeztem, ősömet 1607-ben megnemesítették. Tizenöt éves voltam, amikor édesapám egy rokon temetéséről hazajövet elhozta a család nemesi levelének géppel írt másolatát, az eredeti latin szöveget és a magyar fordítását. Az ott leírtak alapján megrajzoltam családi címerünket. Az volt az első címer, amit rajzoltam. Ez 1980-ban történt, azóta kinyomoztam, hogy a család eredeti nemeslevele jelenleg Belgiumban van egy rokonunknál. Kamaszként olvastam a lovagregényeket, sok történelmi témájú filmet néztem, érdekelt a címertan, de foglalkozni nem tudtam a témával, hiszen akkor a szakirodalomhoz nem lehetett hozzájutni. Aztán ’89 után hozzájutottam szakkönyvekhez.

– Hogyan lehet valaki műkedvelőből hivatásos heraldikus?

– Ez nem olyan szakma, amit iskolában, egyetemen tanítanak. Egyre inkább beleástam magam a témába, a kezdetekkor hat könyv áttanulmányozása után azt hittem, hogy mindent tudok a címertanról, most már több tucat könyv, album után tudom, hogy valójában mit nem tudok. Emellett levéltári kutatómunkát végeztem, terepen is tájékozódtam: Kolozsváron a Farkas utcai református templomban, Vajdahunyad várában, a gyulafehérvári székesegyházban, a székelydályai református templomban, a köpeci templomban... Az itt fellelhető évszázados címereket látnia kell egy heraldikusnak. 2003-ban a kormány valamennyire egyszerűsítette a közigazgatási címerek elfogadásának procedúráját, ami persze még így is nagyon bonyolult. De azelőtt szó sem lehetett arról, hogy kisebbségi településeknek címert tervezzünk. Ahogy megnyílt ez a lehetőség, elkezdtem közigazgatási címereket tervezni. Azóta háromszéki, Hargita, Maros, Temes, Arad, Szatmár, Máramaros megyei településeknek, de sok regáti helységnek is terveztem már címert. A kivitelezés gyakorlata kiegészítette az elméleti tudásomat és a terepmunka során szerzett ismereteimet. Hogy ezek után mégse nevezhessenek amatőrnek, utólag elvégeztem Kolozsváron a történelem szakot, amire a régi rendszerben nem adatott lehetőségem, s ezt folytatva, jelenleg harmadéves doktorandus vagyok a Román Akadémia kolozsvári történelemtudományi intézetében, disszertációmat természetesen címertanból készítem.

– Mennyire lehet különválasztani a heraldikus és a címerrajzoló hivatást?

– A címergrafikus még nem heraldikus, s a heraldikus nem feltétlenül címerfestő. A heraldikus a címertannal mint tudománnyal foglalkozik, a címergrafikus címereket rajzol. Van, aki elméleti tudás nélkül fest címereket, de ő semmiképp nem nevezhető heraldikusnak. A címertervezés tudományos alkotómunka. Én nem vagyok művész, valójában kényszerből festek címereket, mert nem találtam valakit, aki éppen úgy festené meg, ahogy én elképzelem. Mindemellett címert festeni is szeretek.

– Kutatási területe elsősorban a székely jelképek. Hogy viszonyul ehhez a román szakma?

– Címereim megjelenésével felfigyelt rám a szakma, s meghívtak az Országos Genealógiai és Heraldikai Kongresszusokra. Ott székely és erdélyi magyar vonatkozású címerekről tartottam előadásokat. Az 1921-es román államcímert alkotó Köepeczi Sebestyén Józsefről tartott előadásomat meghívták Iaşiba és Chişinăuba is. Mindkét helyen a székelyföldi közigazgatási címerekről is tartottam előadást. De székelyföldi címeres emlékekről értekeztem több román műemlékvédelmi konferencián is. Ezeken a szakmai találkozókon én voltam az egyetlen magyar, ám nem kakukktojásként kezeltek, épp ellenkezőleg, kiemelten bántak velem. Korábban adódtak gondok az országos heraldikai bizottsággal, de sohasem szakmai nézeteltérések, hanem ha valamely címer kapcsán a politikum beleártotta magát, mint Kovászna megye, Sepsiszentgyörgy vagy Illyefalva esetében. A kisebb ügyeket szakmai úton rendeztük. Sajnos, ezek a politikai viharok, s a testület „számonkérése” politikusok által oda vezettek, hogy most már a hideg tejet is megfújják, s igyekeznek kiiktatni a gyanús elemeket.

– A döntéshozókat, a helyi közösséget nehéz-e meggyőzni arról, hogy ne akarjanak szakmailag kifogásolható elemeket bevinni a címerbe?

– Ez a legnehezebb része a címertervezésnek. Általában túl sok elemet szeretnének, legyen benne nap és hold, kardot tartó páncélos kar, kereszt, könyv, lúdtoll, székely kapu... Ha ez mind benne lenne, egyrészt túlzsúfolt lenne a címer, másrészt mind egyforma, ráadásul az olyat senki nem jegyzi meg. Minél egyszerűbb a címer, annál nagyszerűbb. Kovászna megyében sikerült erről meggyőzni a döntéshozókat, így a közigazgatási egységek többségének van hivatalos címere, amelyre az országos heraldikai bizottság és a kormány is rábólintott. Gyakran heves vitává fajul egy-egy tárgyalás. Én nem szorgalmazom, hogy a települések címerében megjelenjen a nap és a hold, mert ezekre a szimbólumokra minden székelyföldi település igényt tarthatna. A címertan pedig nem arról szól, hogy mi köt öszsze bennünket, hanem arról, ami megkülönbözteti, egyéniesíti a településeket. Ha mindenki napot és holdat, páncélos kart szeretne a címerébe, nem lehetne megkülönböztetni ezeket a jelképeket. Háromszéken sok nagyon jó címer született nap és hold nélkül, amelyekről ránézésre meg lehet állapítani, hogy székely település címere.

– Hogy készül egy település közigazgatási címere: régi címerek alapján vagy esetenként teljesen új elképzelés szerint?

– Ha volt a településnek régi címere, azt kell felhasználni. Sajnos Erdélyben ahogy jövünk kelet felé, egyre kevesebb a régi címer. Inkább a városoknak volt címerük, a községeknek csak akkor, ha korábban mezővárosok voltak, mint például Bereck vagy Illyefalva. Ha nem volt címer, akkor megnézem, hogy volt-e ábrás pecsétje, ami tartalmazhat repülő madarat, búzakévét, tölgyfaágat, bármit, s azt mindenképpen beemelem a címerbe. Ha ez sem volt, akkor megvizsgálom, hogy a településen élt-e olyan nemesi család, amely összefonódott a település múltjával, támogatta a helyi közösséget, az egyházat, az iskolát, és ha igen, akkor az ő nemesi címerük elemeit használom. Háromszéken nagyon sok esetben ezt tettem, például Zabolán a Mikes, Sepsibodokon a Mikó, Gidófalván a Gidófalvy, Torján az Apor, Vargyason a Daniel család címerének részei jelennek meg. Amennyiben lehetséges, beszélő vagy névcímert tervezek. Például a szülőfalumnak, Mezőmadarasnak adományként készített címerben kék mezőben kiterjesztett szárnyú galamb, csőrében a mező termését egy arany búzakalászt tart. Kézdiszentkereszt címerének központi eleme a kereszt, Farkaslakán értelemszerűen a farkas. Ha ezekből a fogódzókból egyik sincs meg, akkor a történelemben kell kutakodni, megnézem a földrajzi adottságokat is vagy más jellemzőket. Gelencén a 13. századi műemlék templomot az UNESCO a világ legveszélyeztetettebb száz műemléke közé sorolta, a templom védőszentje Szent Imre, a freskói Szent László király cselekedeteit ábrázolják, így a címerbe bekerült a Szent Imrére utaló Árpád-házi korona és a csatabárd, amely Szent László király attribútuma. A szász múltú településeknek sajátos arculatot tervezek, vörös mezőben arannyal jelenik meg a régi szász közigazgatási és jogi jelkép, amit billogként is használtak. A szász településeket most már román polgármesterek irányítják, nem mindig értik, miről van szó, de nagyrészt sikerül meggyőzni őket.

– Az Ön által tervezett címerek egyszerűek, letisztultak. Tudatosan törekszik erre?

– Igen. A székelyföldi településeknek tervezett címerek nem hasonlíthatók össze a többi romániai vagy magyarországi közigazgatási címerekkel. A hazai címerek, főleg a havasalföldiek általában négy-öt osztatúak, az általam tervezettek osztatlan vagy legtöbb két mezőre osztott pajzsba szerkesztettek. A magyarországi címerek és a székelyföldiek között is ég és föld a különbség: Magyarországon a címert egyszerűen elfogadja a helyi önkormányzat, tehát szakmai tudás nélkül is megszülethetnek. Ezért ott általában bonyolultak a közigazgatási címerek.

– Több kiállítást szerveztek, kutatások eredményei jelentek meg kiadványokban, könyvekben. Nagyobb az érdeklődés a régi jelképek iránt?

– A Székely Címer-, Pecsét- és Zászlótörténeti Munkacsoport azért jött létre 2009-ben, hogy a tudományos kutatások eredményeit összegezze, népszerűsítse, lehetőleg ne történhessen meg, hogy a politikum szabálytalan jelképeket lobogtat. Pál Antal Sándor marosvásárhelyi nyugalmazott levéltáros, pecsétszakértő, Zepeczaner Jenő székelyudvarhelyi muzeológus, Mihály János lövétei történész és magam vagyunk a tagjai. A döntéshozóknak, a politikusoknak a szakemberektől kellene tanácsot kérniük, és ne a maguk feje után készíteniük jelképeket. Azokat amúgy sem fogadják el a szakmai fórumok, és ezért nem lehetnek hivatalosak. A zászlót könnyebb elrontani, mert csak a helyi önkormányzatnak kell elfogadnia. Például a Székely Nemzeti Tanács által elfogadott és azóta elterjedt „székely címerben” a csillag szakmailag nem helyes, mert két sarkán áll. Az rendben van, hogy a nap helyett nyolcágú csillag jelenik meg, de a sugaraknak a szélrózsa irányába kellene mutatniuk. Éppen egy picit el kellene fordítani, senki nem venne észre semmit, s helyes is lenne!

– Idén megkapta a román államfőtől a Kulturális Érdemrend Lovagkeresztjét. Mit jelentenek önnek az elismerések?

– Ettől nem vagyok több... Természetesen örvendtem, elsősorban annak, hogy mások is felfigyeltek a munkásságomra. Ez egyfajta köszönetet jelent azért a munkáért, melyet a közigazgatási egységek címerrel való „felfegyverzéséért” teszek országszerte. Ennél többet jelent számomra, hogy egyetlen magyar heraldikusként a szakma elfogadott és megbecsül, a Román Akadémia címertani bizottságának tagjává választottak, és adnak a véleményemre.


 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban