Egy évtized Krónikájának kezdete

Egy évtized Krónikájának kezdete
A romániai, ezen belül pedig természetesen az erdélyi magyar társadalom mindennapjai korhű lenyomatának is beillenek a Krónika éppen tíz évvel ezelőtt megjelent első lapszámai. Meggyőződésünk, hogy az akkori cikkekből csemegézett összeállításunk nemcsak egyszerű sajtótörténeti nosztalgiázásnak felel meg, hanem rég elfeledett események felélesztésére, tíz év tapasztalatából pedig tanulságok levonására, összefüggések fellelésére is alkalmas.

Rostás Szabolcs

2009. október 30., 10:312009. október 30., 10:31

Amikor a Krónika tíz évvel ezelőtti kezdeteit kívánjuk feleleveníteni, nem tekinthetünk el attól a ténytől, hogy az erdélyi magyar közéleti napilap első, 1999. október 30-án megjelent lapszámát felvezette egy nulladik, bemutatkozó szám is. Az október 8-án napvilágot látott Krónika vezető anyaga természetesen az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharc leverése, a tizenhárom vértanú tábornok kivégzése évfordulóján rendezett aradi megemlékezésekről szólt, Aradon nem ültették el a megbékélés facsemetéit címmel. Most, amikor a Maros-parti városban immár a több évtizedes fogságból kiszabadított Szabadság-szoborral ékesített emlékpark hirdeti a román–magyar megbékélést, távoli rossz emlékként sejlik fel, hogy a tíz évvel ezelőtti aradi ünnepi rendezvénysorozatot szélsőséges román fiatalok egy csoportja megzavarta. Erre, valamint az akkoriban (is) szorgalmazott román–magyar megbékélésre reflektál a bemutatkozó szám vezércikkében Stanik István, a Krónika első felelős szerkesztője. \"Most Arad után eljött a fogalom újraértékelésének ideje. Át kell tekinteni, mit jelenthet még, ha a megbékélésről beszélünk Magyarország és Románia, a magyarság és a románság esetében\" – írta annak idején a szerző, azt a következtetést vonva le: nem volt elegendő erő és politikai akarat arra, hogy a román–magyar megbékélés végre valóban tartalmat nyerjen. A jelenlegi romániai belpolitikai válság tükrében talán nem árt felidéznünk a Krónika október 8-i számából azt is, hogy a bukaresti szenátus éppen annak idején szavazta le a Radu Vasile vezette kormány ellen beterjesztett bizalmatlansági indítványt. (Megjegyzendő: a Vasile-kabinet ennek ellenére nem lett hosszú életű, még az év decemberében felváltotta a Mugur Isărescu vezette kormány.)

Az ezredforduló igényei

És akkor a bemutatkozó számban beharangozottaknak megfelelően 1999. október 30-án (egészen pontosan szombaton) legördült a nyomdagépről a Krónika első évfolyamának első száma. A Szempont melléklettel együtt 16 oldalas újság beköszöntő vezércikkében Kántor Lajos irodalomtörténész, a lap szerkesztőtanácsának akkori elnöke régi sikeres erdélyi lapvállalkozások (az 1880-ban a kincses városban megjelent Ellenzék, majd az 1918 karácsonyán ugyanitt útjára indított Keleti Újság) tükrében ajánlja az olvasó figyelmébe a Kolozsvárt szerkesztett új napilapot. \"És 1999 októberére győznie kellett a realitásnak: a médiakörnyezet tudomásulvételének, a szembesülésnek az ezredforduló igényeivel. A múlt nem támasztható fel, a nosztalgiázás lehet az író, a művész öröme-bánata, de az újságíró, a médiaszakember eleve a jelenben él (…) A cél jelen lenni sok ezer erdélyi családban és a világban, a világhálón, mindez annak a közösségnek az érdeke, amelynek számára az új hírlap készül. Kemény harc folyik mindenütt, ezt tudomásul kell venni, ebben helyt kell állni. Nem mások, más nyelven beszélők ellen fordítva a médiaeszközt, ellenkezőleg, keresve a megértés módozatait, de nem feledkezve meg saját érdekeinkről. Vagyis nem aludva át az ezredvéget\" – mutatta meg a követendő utat az akkori szerkesztőgárdának Kántor Lajos.

És hogy milyen témákkal foglalkozott tíz évvel ezelőtt a Krónika? Születésekor lapunk először is arról cikkezett, hogy tüntetések sorozata után országszerte általános sztrájkot hirdettek a romániai egyetemi hallgatók, akik többek között a bentlakások számának növelését, az oktatási körülmények javítását, különböző vizsgadíjak és adminisztrációs illetékek csökkentését követelték. Günther Verheugen, az Európai Bizottság integrációs kérdésekkel foglalkozó megbízottja kinevezése után nem sokkal tett bukaresti látogatásán a Krónikának úgy nyilatkozott: nem látható előre a Romániával folytatott csatlakozási tárgyalások időtartama, szerinte azonban az ország uniós integrációja tíz-tizenöt éven belül bekövetkezhet. (Mint tudjuk, Verheugen kissé pesszimistának bizonyult, Románia 2007-ben lett az Európai Unió teljes jogú tagja.) Interjút közölt a Krónika Németh Zsolttal, a Magyar Külügyminisztérium politikai államtitkárával, amelyben a fideszes politikus nagyon kedvezőnek nevezte a magyar nemzet fejlődésének esélyeit és kilátásait, és úgy vélekedett: az európai integráció előtt álló Magyarország megerősödése a Kárpát-medencei magyarság felemelkedését is magával hozhatja, ami az egész térség stabilizálódását elősegítheti. És hogy ma is aktuális témát érintsünk: a kettős állampolgárság esetleges bevezetésére utaló kérdésünkre Németh Zsolt akkor azt mondta: \"ha Magyarország a határon túli magyarokkal összhangban azt a célt tűzte ki, hogy (az állampolgárság megadása – szerk. megj.) nem segíti elő a határon túli magyar területekről való elvándorlást, akkor ki kell dolgozni az ennek megfelelő politikai megoldásokat.\"

Az utolsó átvilágítási törvény

Megírtuk, hogy két és fél évig tartó huzavona után a román parlament elfogadta a közép-kelet-európai térség utolsó átvilágítási törvényét, amelynek szerzőségét viszont kezdeményezője, Constantin Ticu Dumitrescu már akkor nem vállalta, szerinte ugyanis a jogszabály nem szolgálja az eredeti célt: a politikai közélet megtisztítását mindazoktól, akiket túl sok szál fűz a letűnt rendszer hírhedt politikai rendőrségéhez, a Szekuritátéhoz. (Ma már tudjuk, mennyire igaza volt az átvilágítás atyjának, a 2008 decemberében elhunyt parasztpárti politikusnak.) Emlékeznek még a Krónika olvasói Sabin Ghermanra, az Elegem van Romániából című vitairat szerzőjére? Nos, tíz évvel ezelőtt lapunk egy budapesti előadás kapcsán a következőket idézte az Erdély autonómiájáért síkra szálló Ghermantól: \"Az erdélyi románságnak több mint fele gazdasági, közigazgatási és kulturális autonómiát szeretne. A lakosság megelégelte, hogy a Kárpátokon túl használják fel az Erdélyben beszedett adó nagy részét, Bukarestnek pedig egymagában nagyobb a költségvetése, mint Erdélynek.\" Mindehhez egy évtizeddel később is csak azt fűzhetnénk hozzá: a felvetés jogos – de ugyan hová lettek azóta a Sabin Ghermanok? Beszámoltunk arról is, hogy sok éves hajsza után a magyarországi rendőrségnek sikerült elfognia a Viszkis rabló néven elhíresült csíkszeredai Ambrus Attilát. (Az Újpest egykori jégkorongozója jelenleg is börtönbüntetését tölti.) Letűnt, a mai fiatal nemzedék számára ismeretlen jelenséget is feltárt 1999. október 30-án a Krónika: akkoriban a fiatalok szándékos kihágásokkal, sőt öncsonkítással is próbálkoztak a kötelező sorkatonai szolgálat elkerülésére vagy legalábbis halogatására. A romániai mentőszolgálatokra jellemző anyagi ellehetetlenülés már akkor is éreztette hatását: lapunk beszámolója szerint a székelyudvarhelyi mentőszolgálat éjszakánként orvos nélkül működött, anyagi okokra hivatkozva megszüntették az éjszakai ügyeletet. És ne hagyjuk ki a csemegézésből a Krónika már akkor egyik legolvasottabb rovatának bizonyult sportoldalt sem, amely egyebek mellett arról adott hírt, hogy erdélyi medvevadászattal tölti pihenőszabadságát Kemény Dénes, a magyar vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya. Arról nincs információnk, hogy miként sikerült a medvevadászat, azt azonban a sportág valamennyi rajongója tudja, hogy a Kemény-legények azóta zsinórban három olimpiai címet hódítottak el.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban