Kultúrdömping kezdődött Kolozsváron: gazdag program a kincses város legnagyobb magyar eseményén

Kiss Judit 2018. augusztus 21., 10:42

Rengeteg kulturális rendezvény várja a Kolozsvári Magyar Napok résztvevőit ezen a héten, kiállítások, könyvbemutatók, kerekasztal-beszélgetések, színházi események és számos más, gyerekeket, felnőtteket megszólító programpont szerepel a kínálatban.

Az Amaryllis Együttes reneszánsz kori táncdallamai és táncai nyitották meg a Kolozsvári Magyar Napokon a Bánffy-udvart Fotó: KMN

Ahogyan azt immár kilencedik éve megszokhatták a Kolozsvári Magyar Napok (KMN) résztvevői, augusztus második felében, a kincses városbeli magyar ünnepségsorozat idején gazdag kulturális felhozatal vár mindenkit, gyerekeket, felnőtteket, a városban élőket és az ide érkezőket.

Nincs ez másként idén sem, aki válogatni szeretne a hétvégén kezdődött, vasárnapig tartó programsorozat kínálatából, nincsen könnyű dolga: egymást érik, sőt sok esetben egyazon időpontban kezdődnek a különböző helyszíneken a tartalmas, szórakoztató, közönségcsalogató rendezvények, így csak szemelgetni lehet a kínálatból.

A Mátyás király emlékév és a tordai vallásszabadság kinyilvánításának 450. évfordulója adja az idei Kolozsvári Magyar Napok (KMN) történelmi keretét,

ennek megfelelően számos programot tartanak a kincses város leghíresebb szülöttének tiszteletére, ugyanakkor a júliusban felavatott Vallásszabadság Házában is számos esemény várja az érdeklődőket: kerekasztal-beszélgetések, előadások, többek közt az unitárius püspöki ház művészettörténeti kutatásairól, az épület felújításáról, régészeti feltárásairól, ezenkívül vezetett sétákat, múzeumpedagógiai foglalkozásokat is tartanak az épületben.

Nyolc nap alatt 630 esemény

A kincses város legnagyobb magyar rendezvénysorozata nyolc nap alatt összesen 630 különböző eseményt sorakoztat fel, amelyeknek jó része kulturális jellegű: számos kiállítást, irodalmi rendezvényt, zenei eseményt, könyvbemutatót kísérhetnek figyelemmel az érdeklődők.

A Kolozsvári Állami Magyar Színház ötödik alkalommal vesz részt a színházsátor programjaival a Kolozsvári Magyar Napokon.

A sátor visszaköltözik a Farkas utcába, ahol pénteken és szombaton várja majd a fesztiválutca látogatóit.

A színházban előadásokra is sor kerül: csütörtökön 18 órától a stúdióban a békéscsabai Jókai Színház Tamási Áron Ősvigasztalás című művét mutatja be Béres László rendezésében. A dráma alaptémája az ember és természet organikus kapcsolatának megszűnéséből adódó feszültség, a mű az ősi pogány kultikus szertartások hangulatát idézi meg. Szombaton, augusztus 25-én 19 órától az elmúlt évad egyik legsikeresebb bemutatója, az Adrian Sitaru által rendezett Illegitim című előadás lesz műsoron. Mindkét előadásra jegyek vásárolhatók online a www.biletmaster.ro weboldalon, valamint a színház jegypénztárában.

A színházsátor pénteken és szombaton, augusztus 24-én és 25-én várja a látogatókat. A már hagyománnyá vált bolhapiac ismét megnyitja kapuit, a színészek kedvenc ruháinak, könyveinek, ékszereinek megvásárlásával ezúttal is jótékonysági célokat támogat a színház. A magyar napok alatti hőségben a színház hűvösebb, ismeretlen zugaiba is ellátogathatnak az érdeklődők. Pénteken és szombaton is lesz kulisszalátogatás színészek vezetésével.

Az Ars Sacra Claudiopilitana című egyházművészeti tárlatot is megnyitották Fotó: KMN

Mi vár 50 év múlva Kolozsvárra?

A könyvbemutatók sorát gazdagítja Balázs Imre József kötetének ismertetője, az új és korábbi verseket tartalmazó, CD-melléklettel ellátott gyűjteményes kötet bemutatóján a szerző saját verseire írt szerzeményeit is meghallgathatja a közönség a Koffer könyves kávézóban. Jánosi Andrea képzőművész Mátyás-illusztrációióiból nyílik tárlat szintén a Kofferben, az alkotásokat Lupescu Radu történész ismerteti. Jánosi Andrea tarsolyába többéves illusztrátori tevékenysége során számtalan Mátyás-kép gyűlt össze, ezek legjavát állítják most ki.

Kedd délután interaktív találkozót tartanak Zágoni Balázs A Gömb című ifjúsági regénye kapcsán a Kofferben. Az ismert kolozsvári szerző ez évben megjelent ifjúsági kalandregénye a jövőbe kalauzol minket, amikor is az Európai Unió felbomlik, az országok városállamokra esnek szét, a nyugdíjasok első lázadását újabbak követik, megjelenik a röghöz kötés és a neojobbágyság. A gyerekek öröklik szüleik adósságait, ezért csak egyetlen módja van, hogy az ember ne legyen haláláig a Város szolgája: ha csatlakozik a falon kívüli kolóniák egyikéhez. A beszélgetés során a résztvevők közösen találgathatják, vajon mi vár 50 év múlva Kolozsvárra, Erdélyre, az európai országokra.

Negyedszerre hirdet nyílt napot az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) a Szabédi-emlékházban, az esemény kedden várja a közönséget.

Szabédi László költő, műfordító (1907–1959) volt családi házában emlékszoba, kutatókönyvtár és -kézirattár működik, melynek vezetője Bartha Katalin Ágnes. Itt dolgozik az EMKE országos elnöksége, valamint az épületben működik a Művelődés folyóirat szerkesztősége is. Arról, hogy ki is volt Szabédi László, a nyílt nap keretében rendkívüli tárlatvezetést tartanak.

Mi fán terem a kutatókönyvtár? Az emlékház névadója életének megismerésén kívül a látogatók bepillanthatnak a kulisszák mögé, így az is kiderül, hogy hogy néz ki, hogyan működik egy kutatókönyvtár, miben más, mint a közkönyvtárak, valamint hogy mi a különbség a könyvtári és a kéziratos hagyatékok között.

Irodalmi estekben sem lesz hiány a magyar napok ideje alatt: kedden az Előretolt Helyőrség Íróakadémia szervezésében 18 órától mutatják be Demeter Szilárd Hármasoltár című kötetét,

majd szerzők mutatkoznak be az Előretolt Helyőrség Irodalmi Karaván keretében:Bánkövi Dorottya, Birtalan Andrea, Gere Nóra, Kovács Péter.

Az Erdélyi-Múzeum Egyesület (EME) is számos programot szervez, kedden a Séta: nők városa (Ujfalvi Krisztina, Szendrey Júlia, Wass Ottília, Gyimesi Éva nyomában) című rendezvényre várják a közönséget az EME-székházánál, a sétát Egyed Emese és Demeter Zsuzsa vezeti. A séta a város egykori jeles lakói sorában ez alkalommal hölgyek alakját és munkásságát idézi. A jeles költőnő, az alkotó költőfeleség majd özvegy, a művelt mecénás, az egyetemi tanár szállása, lakóhelye vagy munkahelye közelében az életrajzi emlékeztető mellett jellemző szövegeket olvasnak fel.

Csütörtökön szintén az EME-székházban mutatja be a Szerelmek a magyar történelemben című kötetet Sipos Gábor, az MTA külső tagja, ugyanott a Közelítések című tanulmánykötetet Romsics Ignác, az MTA rendes tagja és Hunyadi Attila Gábor egyetemi docens ismerteti.

Csütörtökön 18 órakor tartják a Bulgakov kávézó és az Erdélyi Magyar Írók Ligája irodalmi beszélgetéssorozatát, amelynek vendége ezúttal Zalán Tibor író, költő, a rendezvény házigazdája László Noémi.

A kolozsvári Shoshin Színházi Egyesület augusztus 11–23. között szervezi meg a KaravanAct fesztivál harmadik kiadását, az utazó színházi fesztivál idén 13 napig tart, és 3 városba visz el 7 színházi társulatot 4 országból. Szlovéniai, olaszországi, magyarországi és hazai produkciók szerepelnek a harmadik KaravanAct fesztivál programjában. Az utazás Nagyváradon kezdődött, Szatmáron folytatódott, majd a Kolozsvári Magyar Napokon végződik, ahol tegnap utcai parádét tartottak a város központjában. A Kolozsvári Magyar Napok részletes programja a Magyarnapok.ro honlapon olvasható.

{K1}