Határon túli orvosok számára szerveztek továbbképzést Szegeden

MTI 2018. június 15., 19:02

Határon túli gyermekgyógyászok és kardiológusok számára szerveztek a Rotary mozgalom Gift of Life programja keretében továbbképzést a veleszületett szívfejlődési rendellenességek felismeréséről és kezeléséről a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE).

Képünk illusztráció Fotó: Pixabay

Katona Márta, az SZTE Gyermekgyógyászati Klinikájának professzor a kétnapos programot záró pénteki sajtótájékoztatón elmondta,

a program célja, hogy a gyermeknél minél korábban felismerjék és kezeljék a veleszületett szívrendellenességeket. Amennyiben a beavatkozás lakóhelyükön nem elérhető, a Gift of life program keretében a műtét elvégezhető Szegeden.

Kádár Krisztina, a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikájának professzora közölte, a becslések szerint Magyarországon évente két-háromszáz gyermek születik olyan szívhibával, melyet azonnal meg kell operálni. Amennyiben a beavatkozás nem történik meg, a baba meghal vagy súlyos maradványtünetek jelentkeznek. Éppen ezért rendkívül fontos a korai diagnosztika – hangsúlyozta a szakember.

Farkas András, a Szent-Györgyi Albert Rotary Club programért felelős tagja az MTI-nek elmondta,

a kezdeményezés keretében eddig 15 szívfejlődési rendellenességgel született határon túli gyereket operáltak meg Szegeden, további három beavatkozás költségeit pedig a román vagy a szerb társadalombiztosítás finanszírozta.

Az már biztos, hogy ebben az évben négy további gyereket is megműtenek Szegeden.

A program képzési részében nemcsak határon túli orvosok vesznek részt, a közelmúltban az SZTE két fiatal szakembere járt New Yorkban, ahol a gyermeken elvégzett szívkatéteres beavatkozásokhoz szükséges alapképzést kapták meg. Szegeden a nyílt szívműtéteknél kisebb rizikóval járó és gyorsabb felépülést lehetővé tevő beavatkozásokhoz minden feltétel adott, eddig azonban csak budapesti orvoscsoport bevonásával végeztek ilyen műtéteket gyermekeken az SZTE-n.