A kolozsvári BBTE a legjobb egyetem Romániában egy brit rangsor szerint

Krónika 2018. május 14., 15:20

A romániai egyetemek közül ebben idén is első helyen szerepel a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) a feltörekvő gazdaságú országok felsőoktatási intézményeiről összeállított kiemelkedő nemzetközi rangsorban.

A BBTE magyar tagozatának hétfői közleménye szerint a felmérésben részt vevő 378 egyetem közül a kincses városi tanintézet a 162. helyen szerepel. A rangsorban megjelenő további romániai felsőoktatási intézmény a jászvásári Alexandru Ioan Cuza Egyetem, a Bukaresti Tudományegyetem, a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (mindhárom a 251–300. helyen), valamint a Temesvári Nyugati Tudományegyetem, a 201–250. helyen.

A BBTE megállapítja, hogy ezt teljesítményt, amelynek alapján a neves rangsor első felében helyezkedik el, a romániai felsőoktatási rendszerben tapasztalható krónikus alulfinanszírozottság dacára érte el.

A közlemény szerint a BBTE által felmutatott eredmény gyakran eléri és meg is haladja bizonyos nemzetközi egyetemek teljesítményét (főként Közép-, Kelet- és Délkelet-Európa egyetemeinek viszonylatában), amelyek nagyobb léptékű anyagi támogatásban részesülnek. „Ez a teljesítmény újra megerősíti a BBTE által a Times Higher Education–New Europe rangsorban nemrég elért eredményt; a Babeș–Bolyai Tudományegyetem országos szinten legelső volt, az összehasonlításban részt vevő 53 egyetem közül pedig a 17. helyen szerepelt” – olvasható a közleményben.

A Times Higher Education–New Europe az úgynevezett Új Európát alkotó országok egyetemeinek teljesítményére vonatkozik, bevonva az összehasonlításba Közép-, Kelet- és Délkelet-Európa azon 13 országát, amelyek 2004 után csatlakoztak az Európai Unióhoz (Bulgária, Csehország, Ciprus, Horvátország, Észtország, Lettország, Litvánia, Málta, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Szlovénia és Magyarország). A brit Times Higher Education az egyetemek nemzetközi rangsorolásának egyik legösszetettebb és legtekintélyesebb listája, amelynek összeállításakor az oktatáshoz, a kutatáshoz, a társadalmi-gazdasági szférával ápolt viszonyhoz és a nemzetközi kapcsolatokhoz fűződő kritériumokat veszik figyelembe.