Kálnoky Tibor grófról és erdélyi birtokáról ír a Financial Times

Krónika 2017. augusztus 10., 11:23

A Financial Times brit gazdasági szaklap tartalmas riportot készített Kálnoky Tibor grófról és sepsikőröspataki birtokáról.

Fotó: Köntés Ernő

Az emigrációban, Párizsban nevelkedő állatorvos és ornitológus képzettségű Kálnoky 1989-ben, a forradalom után visszatért Erdélybe, és visszaszerezte ősei birtokának nagyobb részét – olvasható a 444.hu magyarországi portálon.

A gróf a birtok rendbetétele mellett azt tűzte ki célul, hogy megőrzi a környék természeti, épített és kulturális örökségét,

valamint újraéleszti a környéken korábban jellemző kézműves foglalkozásokat. A család vadászkúriáját Erdély történelmével foglalkozó múzeummá alakította, illetve felújíttatott több parasztházat, amiket most vendégházakként üzemeltet.

A Financial Timesnak azt mondta, a felújítást igyekszik helyi mesteremberekkel végeztetni. Mint Kálnoky kifejtette, amióta visszaköltözött Erdélybe, a paradicsomban érzi magát, az emberek kedvesek, és Európában alig találni ennél érintetlenebb tájat. A gróf a Máltai Lovagrenddel együtt működtet egy felzárkóztatási programot a helyi romáknak.

A projekt lényege, hogy mivel több romániai tanulmány is arra a megállapításra jutott, hogy a roma és más, hátrányos helyzetű gyerekek vonatkozásában legtöbb esetben hatástalanok a hagyományos felzárkóztatási mechanizmusok, mint például az iskola, ezért a gyerekek figyelmét más módon kell megragadni, és nem hagyományos módszerekkel kell indítani a tudásátadást.

A helyi romák ezért lovas tornát tanulnak Kálnoky birtokán, ezen kívül gitározni, énekelni, szőni és faragni oktatják őket.

Ezen kívül megtanulják az iskolai tárgyak alapjait is, és kapnak legalább egyszer naponta meleg ételt, de a gróf szerint nincs sok értelme ragaszkodni a hagyományos iskolai tárgyak oktatásához, az itteni gyerekekből ugyanis sajnos nem nagyon lesznek orvosok, ügyvédek vagy tanárok.

A gyerekek többségét már 12 éves korukban kivonják a szüleik a programból, hogy elküldhessék az állatokra vigyázni. A program legalapvetőbb célja ezért az, hogy a gyerekeket legalább 14 éves korukig a képzéseken tartsák, és hogy hasznos készségekkel lássák el őket, miközben megtanulják a legalapvetőbb dolgokat a nagyvilágról.

Kálnoky gróf a brit trónörökös, Károly herceg rokona és barátja is,

Erdélyben az ő birtokához közeli faluban kifejezetten Károly számára állított helyre egy vendégházat, és a herceg meg is látogatta már a barátját. A kapcsolatukat a távoli rokonságokon kívül a közös érdeklődés is hajtja: mindketten hívei az európai hagyományok ápolásának.