Hirdetés

Bocsánatot kért, lemondásra szólított és elszámoltatást ígért székfoglaló beszédében Magyar Péter miniszterelnök

Magyar Péter

Magyar Péter letette esküjét

Fotó: MTI/Illyés Tibor

Nem uralkodni fogok Magyarországon, szolgálni fogom a hazámat – jelentette ki miniszterelnökké választása után Magyar Péter az Országgyűlés alakuló ülésén szombaton.

Hírösszefoglaló

2026. május 09., 16:422026. május 09., 16:42

2026. május 09., 17:202026. május 09., 17:20

Magyar Péter eskütétele után elmondott beszédében kiemelte: hittel, akaraterővel, hazaszeretettel fog dolgozni azért, hogy megfeleljen az olyan elődök figyelmeztető példájának, mint Batthyány Lajos, Nagy Imre vagy Antall József.

„Tisztesség, bátorság, bölcsesség: miniszterelnökként kellő alázattal ebben fogok példát venni, és tanulni tőlük” – fogalmazott. Hozzátette: „érzem és értem a felelősségem”.

Hirdetés

A kormányfő hangsúlyozta: „nem azért állok most itt, mert különb vagyok bárkinél az országban”, hanem mert magyarok milliói úgy döntöttek, hogy változást akarnak. Ez a bizalom, amelyet kaptak, egyszerre megtiszteltetés és súlyos erkölcsi kötelesség – hangoztatta.

Magyar Péter azt mondta: az emberek arra adtak felhatalmazást, hogy új fejezetet nyissanak Magyarország történetében, hogy ne csak kormányt, hanem rendszert is váltsanak, „hogy kezdjük újra”.

Azonban újrakezdés nincs megbékélés nélkül, megbékélés nincs igazságtétel nélkül, igazságtétel pedig nincs szembenézés nélkül – mutatott rá.

Ezért szembenézésre igazságtételre, megbékélésre és újrakezdésre van szükség, és ha ezek bármelyike hiányzik, „a nekünk felhatalmazást adó magyar embereknek újra csalódniuk kell majd” – fogalmazott a miniszterelnök.

Magyar Péter azt mondta, hogy a szembenézés után, és „csak utána” igazságtételre van szükség. „Az igazságtétel a demokratikus újjáépítés egyik alapfeltétele”, amely azt mondja ki, hogy elhallgatott bűnökre nem épít Magyarország új jövőt.

Magyar Péter szerint a magyar embereknek joga van tudni, hogyan működött az elmúlt évtizedek hatalmi rendszere és milyen döntések vezettek oda, hogy egy szűk elit kezébe került Magyarország pénze.

Szerinte joga van a magyaroknak tudnia, hogy lett közpénzből magánvagyon, hűbéri rendszer, kiváltság, politikai nyomás.

A frissen megválasztott miniszternök arról is beszélt, hogy a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal a 2026-os rendszerváltás egyik legfontosabb intézménye less.

Az lesz a feladata, hogy feltárja az elmúlt 20 év közvagyont érintő visszaéléseit kivizsgálja, a korrupciós és vagyonkimentési konstrukciókat, segítse a büntetőeljárásokat és minden törvényes eszközzel fellépjen a jogellenesen megszerzett közvagyon visszaszerzéséért - szögezte le. A hivatal nem a kormány alá rendelt politikai eszköz lesz, autonóm, független állami szervként fog működni, ami kizárólag az Országgyűlésnek tartozik majd beszámolással – tette hozzá.

A függetlensége, a szakmaisága, az átláthatósága azért fontos, mert az igazságtétel csak akkor lehet hiteles, ha maga az intézmény is jogállami alapokon áll – szögezte le.

A hivatal fel fogja tárni az állami közbeszerzések rendszerét, a koncessziós szerződéseket, az alapítványokba kiszervezett közvagyont, az állami beruházások túlárazásait, az uniós forrásokkal való visszaéléseket, a Magyar Nemzeti Bankhoz kötődő pénzügyi konstrukciókat, a tao-rendszer pénzmozgásait, a magántőkealapok, az offshore hátterű konstrukciók szerepét,

valamint minden olyan ügyletet, amelyeknél felmerül a közvagyon sérelmének, a hivatali visszaélésnek, a hűtlen kezelésnek, a pénzmosásnak, a költségvetési csalásnak vagy a vagyonkimentésnek a gyanúja – közölte Magyar Péter.

Magyar Péter a „magyar demokrácia házában” felszólította azokat a közjogi méltóságokat, akik szerinte az „előző rendszer kiszolgálói voltak”, hogy legkésőbb május 31-ig mondjanak le.

A Tisza Párt politikusa külön is megszólította Sulyok Tamás köztársasági elnököt, kijelentve: „kezdje a sort rögtön Sulyok Tamás”.

Magyar Péter bírálta az államfőt amiatt is, hogy szerinte nem szólalt meg, amikor Orbán Viktor „poloskának nevezte a haza állampolgárait”, illetve amikor a kormány „háborús propagandát öntött közpénz-milliárdokból az országra”. Beszédét azzal zárta: „Elnök úr, ideje távozni, emelt fővel, ameddig még lehet.”

Magyar Péter miniszterelnökként bocsánatot kért a bicskei, valamint a Szőlő utcai áldozatoktól és a magyar gyermekvédelmi rendszer minden áldozatától. A kormányfő úgy fogalmazott: ki kell mondani, hogy elfogadhatatlan, ami sok honfitársunkkal történt.

Bocsánatot kért azoktól, akik ma még gyermekek, és azoktól, akik már felnőttként hordozzák mindazt, amit velük tettek, és amit a magyar állam elmulasztott megakadályozni.

Azt üzente nekik, hogy nincsenek egyedül, Magyarország mostantól nem fordítja el a fejét.

Az államnak az a kötelessége, hogy megvédje a rábízott gyermekeket – hangsúlyozta, kiemelve: ez a kötelesség nem tűr halasztást, magyarázkodást, politikai mellébeszélést.

Magyar Péter beszédében bocsánatot kért mindazoktól, akik az elmúlt években úgy érezték, hogy az állam nem egyenlően tiszteli polgárait. Külön megszólította a civileket, tanárokat, újságírókat, egészségügyi dolgozókat és közéleti szereplőket, akiket szerinte megbélyegeztek vagy meghurcoltak azért, mert felemelték a hangjukat vagy más véleményt képviseltek. „Bocsánat” – fogalmazott többször is.

Magyar Péter szerint a politikai gyűlöletkampányok családokat szakítottak szét, miközben „egy egész ország lelkiállapotát megmérgezte a politika”, amely szerinte mesterséges félelemkeltéssel élt.

Ez a korszak április 12-éngyszer és mindenkorra lezárult – hangoztatta, azt sürgetve, hogy kezdjék meg a nemzet újraegyesítésének hatalmas munkáját.

Azt is hangsúlyozta, céljuk, hogy minden magyar ember valódi polgára legyen a hazának, ne csak a gazdagok, a befolyásosak, ne csak a politikailag hűségesek.

Magyar Péter beszédében arra kérte az embereket, hogy aktívan figyeljék és kritikával is kövessék a politikusokat, mert szerinte a társadalomnak nem szabad magára hagynia őket a politikában.

Úgy fogalmazott: „a magyar emberek saját maguknak adtak egy esélyt”, ezért fontos, hogy közösen tanuljanak a múlt hibáiból, és ne engedjék, hogy bárki visszaéljen a kapott felhatalmazással. Magyar Péter hangsúlyozta: „Figyeljenek bennünket, kérjenek számon bennünket!”, emellett arra biztatta az embereket, hogy beszéljenek egymással, „kopogjunk be egymáshoz”, és tanulják újra a békés együttélés szabályait.

Magyar Péter azt ígérte, lépésről lépésre, tégláról téglára fogják újraépíteni az államot, a bizalmat, a közszolgáltatásokat, a tisztességes versenyt, a nemzeti összetartozást és a reményt.

Működő és emberséges Magyarországot építünk – mondta a kormányfő, aki kiemelte: ez a Magyarország működő, mert az állam végre elvégzi a dolgát, gyógyít, tanít, véd, közlekedést szervez, biztonságot ad, esélyt teremt, és pontosan elszámol a rábízott vagyonnal. Emberséges, mert nem felejti el, hogy minden döntés mögött emberi sorsok vannak

– közölte.

Kiemelte: olyan Magyarországot építenek ahol „a közpénz újra közpénz. a közvagyon újra a nemzet vagyona lesz”. Ahol senki nem gondolhatja többé, hogy politikai kapcsolatokkal, párthűséggel vagy személyes lojalitással megszerezheti azt, ami minden magyaré – fogalmazott.

Hangsúlyozta: olyan Magyarországot építenek, amelynek „újra van becsülete Európában és a világban, amely nem sodródik ki a saját maga által választott szövetségi rendszerekből”, és nem hajbókol idegen érdekek előtt. Magyarország helye Európában van; „erős, megbecsült, saját érdekeit világosan képviselő” Magyarországot építenek – tette hozzá Magyar Péter.

Magyar az ellenzékbe szorult fideszes képviselőknek azt mondta, tiszteletben tartja azoknak a választóknak a döntését, akik rájuk szavaztak.

Kiemelte, hogy a fideszes képviselőknek történelmi felelősségük van abban, hogyan szavaznak például az ügynökakták és a vagyonvisszaszerzési ügyekről szóló szavazásban.

A miniszterelnök szerint lehet hazafiasan is ellenzéki képviselőként is dolgozni.

korábban írtuk

Megalakult az új magyar Országgyűlés
Megalakult az új magyar Országgyűlés

Az áprilisban megválasztott képviselők ünnepélyes eskütételével megalakult az Országgyűlés szombaton. Az új parlament megalakulásával megszűnt a 2022-ben hivatalba lépett, Orbán Viktor vezette Fidesz–KDNP-kormány megbízatása.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Ukrajna el akarja szigetelni a Krímet Oroszországtól – mondja az ukrán drónerők magyar parancsnoka

Ukrajna célja, hogy elszigetelje a megszállt Krím-félszigetet Oroszországtól azáltal, hogy megszakítja a félsziget felé vezető legfontosabb katonai utánpótlási útvonalakat.

Ukrajna el akarja szigetelni a Krímet Oroszországtól – mondja az ukrán drónerők magyar parancsnoka
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Trump szerint véget vetettek a háborúnak Iránnal, de Teherán másképp tudja

Donald Trump amerikai elnök azt állította, hogy az Egyesült Államok „véget vetett a háborúnak” Iránnal, miután korábban kijelentette, hogy a két fél „rendkívül szilárd szándéknyilatkozatban” állapodott meg a harcok beszüntetéséről.

Trump szerint véget vetettek a háborúnak Iránnal, de Teherán másképp tudja
2026. június 11., csütörtök

Menekülnek a románok a zavargások sújtotta Belfastból

Észak-Írországban élő 21 személy kért eddig konzuli segítséget a román hatóságoktól utazási okmányok kiállításához a belfasti zavargások miatt – közölték csütörtökön külügyminisztériumi források.

Menekülnek a románok a zavargások sújtotta Belfastból
2026. június 11., csütörtök

Irán: pokollá változtatjuk a Közel-Keletet és lezárjuk a Hormuzi-szorost az újabb amerikai támadás miatt

Egy magas rangú iráni katonai tisztviselő azzal fenyegetőzött, hogy Irán „pokollá” változtathatja a közel-keleti régiót, ha a Hormuzi-szoros biztonsága veszélybe kerül.

Irán: pokollá változtatjuk a Közel-Keletet és lezárjuk a Hormuzi-szorost az újabb amerikai támadás miatt
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

XIV. Leó pápa felavatta a Sagrada Familia legmagasabb tornyát, de a munkálatok még folytatódnak

XIV. Leó pápa felavatta a Sagrada Familia-bazilika legmagasabb, Jézus Krisztusról elnevezett tornyát szerdán Barcelonában.

XIV. Leó pápa felavatta a Sagrada Familia legmagasabb tornyát, de a munkálatok még folytatódnak
2026. június 10., szerda

Három román család lakását is megrongálták a belfasti zavargásokban

Hétfő éjjel egy 30 éves szudáni állampolgár Belfastban több késszúrással megsebesített egy helyi férfit, mire bevándorlásellenes tüntetések robbantak ki, amelyek erőszakba torkolltak.

Három román család lakását is megrongálták a belfasti zavargásokban
2026. június 10., szerda

Trump azt mondta: nagyon közel a megállapodás, majd rakétákat lőtt ki Iránra

Újabb rakétacsapásokat hajtott végre az Egyesült Államok hadserege iráni célpontok ellen szerdára virradóra.

Trump azt mondta: nagyon közel a megállapodás, majd rakétákat lőtt ki Iránra
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Egyre több gondot okoz a kábítószer-fogyasztás: az egészségügyi ártalmakon túl Európa biztonságát is fenyegeti

A természetes, a félszintetikus és a szintetikus opioidok használata, általában más anyagokkal kombinálva, továbbra is a kábítószerek okozta halálesetek vezető oka Európában – derült ki az EU Kábítószer-ügynökségének kedden közzétett éves jelentéséből.

Egyre több gondot okoz a kábítószer-fogyasztás: az egészségügyi ártalmakon túl Európa biztonságát is fenyegeti
2026. június 09., kedd

Kreml: az európaiak sokkal inkább a háború folytatására koncentrálnak, mintsem a béketárgyalásokra

A Kreml elfogadhatatlannak tartja azokat a feltételeket, amelyeket az európai országok támasztanak Oroszországgal szemben ahhoz, hogy közvetítői erőfeszítésekbe kezdjenek az ukrajnai konfliktus rendezéséért – jelentette ki Dmitrij Peszkov.

Kreml: az európaiak sokkal inkább a háború folytatására koncentrálnak, mintsem a béketárgyalásokra
2026. június 09., kedd

Dák műkincsek: még a börtönben is a műtárgyakból próbál pénzt csinálni az egyik rabló

Még a börtönben is az ellopott dák műkincsekből próbál jövedelemre szert tenni a bűncselekmény egyik elkövetője – számolt be a holland sajtó.

Dák műkincsek: még a börtönben is a műtárgyakból próbál pénzt csinálni az egyik rabló
Hirdetés
Hirdetés