Nemcsak az időjárás kihívás a borászoknak – kiszorították a kistermelőket a nagyok a piacról

Nemcsak az időjárás kihívás a borászoknak – kiszorították a kistermelőket a nagyok a piacról

A sikerhez nem elegendő, ha a termelők jó üzletet látnak a borászatban

Fotó: Makkay József

Nem tett jót az időjárás, a tavaszi kánikula a szőlőnek, emiatt nem ígérkezik jónak az idei bortermés Erdélyben. Bár az utóbbi évtizedben sok gazda pályázott szőlőtelepítésre és borkészítésre, a hazai borpiacon még sincsenek jelen a kistermelők.

Makkay József

2018. szeptember 30., 10:472018. szeptember 30., 10:47

2018. szeptember 30., 10:582018. szeptember 30., 10:58

Az idei szőlőtermést az extrém időjárási viszonyok jellemezték, ezért is kezdődött el a szokásosnál sokkal korábban, már augusztus derekán a szüret az arad-hegyaljai, azaz a ménesi borvidéken, de Erdély más melegebb vidékein is – nyilatkozta lapunknak Balla Géza, Erdély egyik legismertebb magyar borásza.

Az éghajlatváltozás a szőlőtermesztésre és a borászatra is rányomta bélyegét. Az idén március végén mért extrém meleg, a plusz 30 Celsius-fok a feje tetejére állította a szőlő vegetációját.

„A szőlőcukorrá változó sav alakulása lassú folyamat, amely normális hőmérsékletet igényel. Ezzel szemben a 40 fok körüli nyári kánikula hatására a szőlőbogyókból elpárolgott a víz, és koncentrálódott nemcsak a szőlőcukor, hanem a sav is” – magyarázta a szakember, aki szerint idén sokkal több a magas savtartalommal szüretelt szőlő.

Balla Géza pincészete 11 országba exportálja Erdély leghíresebb vörösborait – elsősorban a Kárpát-medencébe, néhány más uniós országba, Észak-Amerikába és Japánba is. A 120 hektáron gazdálkodó vállalkozó számára tehát komoly kihívás az éghajlatváltozás, ami ellen szakszerű szőlőművelési technológiákkal – például a szőlőültetvények sorainak gyepesítésével – próbálnak fellépni, ami a hirtelen lezúduló záporok talajlemosása ellen is biztonságot nyújthat.

Nemzetközi fajtákkal nehéz felzárkózni

Az éghajlati kihívások egyformán érintenek kis- és nagy szőlőtermesztőt, de sok kisgazda Erdélyben más okok miatt sem tud felzárkózni a minőségi borkészítés élvonalához. Balla Géza úgy látja, hogy az utóbbi tíz évben az európai uniós pályázatoknak köszönhetően nagyon sokan hozzáláttak a szőlőtermesztéshez, mert jó üzletet véltek ebben, az igazi gondok viszont akkor jöttek, amikor az új ültetvények 3-4 év múlva termőre fordultak. A rengeteg szőlővel valamit kezdeni kellett, és megfelelő borászati technológia és szaktudás nélkül sokan nem tudtak piacképes bort előállítani.

Idézet
Az egyik fő baj az, hogy országszerte – így Erdélyben is – a legtöbben a nemzetközi fajtákat kezdték el telepíteni. Cabernet sauvignonnal, Merlottal, Pinot noirral próbálták felvenni a versenyt a franciákkal, az ausztrálokkal vagy a chilleiekkel. Ez nem ment, és nem is fog menni. Nekünk vannak több száz éves, hagyományos erdélyi fajtáink, ezekre kellene figyelnünk, ezek borát megismertetni a nagyközönséggel, mert igazi remek erdélyi borokat lehet hagyományos szőlőfajtákból is készíteni”

– összegzi tapasztalatait Balla Géza.
A romániai borászat azért is van rossz helyzetben, mert a borpiacot zömében néhány nagyvállalat dominálja, amelyek gyakorlatilag szinte teljesen kiszorították az üzletek polcairól a kistermelőket. Ez azért baj, mert a romániainál sokkal jobb borászattal rendelkező néhány környékbeli országban éppenséggel fordított a helyzet: a legjobb minőségű borok 70–80 százalékát kistermelők állítják elő, és forgalmazzák. Igaz, ezek a kisebb borászatok modern technológiával és megfelelő szaktudással rendelkeznek, ami idehaza sok kistermelőnél egyelőre hiányzik.

Tízes erdélyi lista

Csávossy György borász szakember – a 2015-ben elhunyt híres erdélyi borász, Csávossy György fia – mintegy két évtizede vesz részt rendszeresen partiumi és erdélyi borversenyeken. Édesapja, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) korábbi elnöke, majd tiszteletbeli elnöke a kilencvenes évek elején indította el a szőlőtermesztő hagyományokkal rendelkező számos erdélyi településen a borversenyeket. „Ezek a versenyek, a megmérettetéseket követő szakmai kiértékelések felbecsülhetetlen segítséget nyújtottak a kisgazdáknak a fejlődésben a minőségi borkészítés terén”– magyarázza a borkóstoló szakember. A kisgazdák közül azonban így is kevesen jutottak fel a legjobb borászok erdélyi grémiumába a Balla Géza által is felsorolt okok miatt. Csávossy György szerint ma a legjobb vörös-, fehér- és rozéborokat előállító erdélyi pincészetek lajstroma nem túl hosszú: Balla Géza pincészete, a maroskeresztúri Villa Vinea, a bátosi Liliac Winery, a zsidvei Jidvei Kft., a krasznabélteki Nachbil, a kárásztelki Vinca, a kémeri Fort Silvan, a csombordi Domeniile Boeru és a bánsági Rékás pincészet, valamint a Petro Vaselo. Ezek a borászatok a külföldi piacokon is értékesítenek borokat, és idehaza is jórészt ők uralják az éttermek erdélyi borlistáját, illetve a szakboltok felhozatalát.

Nagyenyedi borút

Egy kistermelő számára még akkor is nehéz az erdélyi piac kis szegmensét meghódítani, ha kiváló borokat készít. A nagyenyedi Papp Péter talán a legismertebb borász szülőváro-sában, akinek pincéjében sok turista megfordult az utóbbi években. A 2,5 hektárnyi szőlőt művelő borosgazda szerint még egy jónak mondható évben sem tud 2500 palacknál több bort eladni háztól történő, közvetlen értékesítéssel, és egy-két panzió révén.

A híres enyedi borral ma egy nagy gond van: a bortermelő gazdák nem tudnak összefogni, hogy nagyobb mennyiséget értékesítsenek közösen,

hiszen nyilvánvaló, hogy a tizenvalahány jegyzett bortermelő kínálata külön-külön nem akkora, hogy szakboltoknak, vagy akár kisebb áruházaknak az állandó beszállítói legyenek. Papp Péter magyarországi mintára javasolta, hogy közösen szervezzenek nyitott pincenapokat az enyedi borászok, amit meghirdetnének Kolozsváron, Marosvásárhelyen, illetve más váro-sokban is. Erre volna érdeklődés, így a borturista döntené el, hogy melyik bortermelőt látogassa meg bórkóstolásra, illetve kitől vásároljon. Ahogy az emberek a szövetkezéstől félnek, ugyanilyen fenntartásokkal viszonyulnak minden más „közösködéshez”, holott ez nem más, mint egy értékesítési együttműködés.

Papp Péter szerint lassan fejlődik a hazai borfogyasztási kultúra. Sokan még mindig a 10 lej alatti borokat vásárolják meg a kereskedelemből, amelyek minősége igencsak megkérdőjelezhető, ha figyelembe vesszük, hogy a palackozás költsége önmagában legalább 3,5 lej, plusz ha ehhez az összeghez hozzáadódik a kereskedelmi árrés is, nehéz elképzelni, milyen bor lehet az így előállított ital.

Idézet
Aki minőségibb bort akar, az 15–20 lejnél drágább borok között válogasson, ez alatt nem lehet keresgélni”

– magyarázza a borosgazda, aki három évtizednyi fogtechnikusi munka után váltott, és fektetett be borászatba. Azt vallja, hogy a szőlészet és borászat kisvállalkozásként elég rizikós munka, nagy szakértelmet és elkötelezettséget igényel, különben az ember nem tud belőle megélni, és lehúzhatja a rolót.

Szatmár az élen

A krasznabélteki Nachbil pincészet borásza, Serli Csilla nemcsak az országos hírű 20 hektáros, bioborokat előállító borgazdaság vezető borásza, hanem szakemberként a megyei borversenyek zsűriit is ő vezeti, így alapos rálátása van a Szatmár megyei borászok teljesítményére. Azt mondja,

sok hazai megyétől eltérően az utóbbi években itt nagy fejlődés történt.

„Megyénk borászat szempontjából példaértékű. Minden júniusban megtartjuk a megyei borversenyt, ahova a helyi települések borversenyein továbbjutott termelők nevezhetnek be. Annak ellenére, hogy Szatmár borvidékként nem annyira ismert, mint a Küküllő mente vagy Ménes, remek boraink vannak. Idén száz minta érkezett be az előszelektált borokból. A vörösbor kategóriában az egyik jobb volt, mint a másik, nehéz volt kiválasztani a győzteseket” – magyarázza megyei tapasztalatait Serli Csilla, aki főállásban a Nachbil borok minőségéért felel. Ezt a borminőséget a Budapesten megszervezett Kárpát-medencei Borkóstolónak vagy Európa egyik leghíresebb borversenyének, a Berliner Wein Trophynak a díjai is bizonyítják.

Galéria

Romániában a borfogyasztói szokás kezd elmozdulni a félszáraz és száraz borok felé

Fotó: Pál Árpád

A szatmári szakember is úgy látja, hogy a romániai borfogyasztás elsősorban az olcsó és a középkategóriás borokra szorítkozik, illetve van egy viszonylag szűk réteg, amely a prémium minőségű borokat is megvásárolja.ű

Míg hosszú ideig Romániában elsősorban az édes borok domináltak, az utóbbi időben a borfogyasztói szokás kezd elmozdulni a félszáraz és száraz borok felé, de ez lassú átmenet.

Serli Csilla szerint húszhektáros pincészetük éppen megfelelő méret a jó minőségű borok előállítására. Úgy véli, minél nagyobb területen folyik szőlőtermesztés, annál nehezebb minőségi bort készíteni. „Mi tereméskorlátozással dolgozunk. Ez nagyon fontos a borászatban, mert nagy mennyiségű szőlővel nem lehet kiváló minőséget előállítani bármilyen nagy varázsló is legyen a borász” – magyarázza Serli Csilla.

A borturizmusban nagy lehetőséget látó borász szerint pincészetüket rengetegen felkeresik a környező európai országokból, sőt szüret idején a legnagyobb az érdeklődés, ami ugyan nagy megterheléssel jár a vállalat munkatársai számára, mégis szívesen állnak elébe az érdeklődők látogatásának. Tapasztalata szerint az egész országban kezd fellendülni a borturizmus, ami jó jel, hiszen a bor iránt érdeklődő vendég itt borkóstoló formájában első kézből kap információt a pincészetek felhozataláról. Mint fogalmaz, ezt minden eszközzel bátorítani kell, ami jelentősen befolyásolhatja a hazai borkultúra alakulását is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét
2024. április 05., péntek

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány

A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány
2024. április 05., péntek

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben

Nőttek a globális élelmiszerárak márciusban havi összevetésben elsősorban a növényi olajárak emelkedése miatt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint.

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben
2024. április 05., péntek

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában

Salt Bank néven online bank nyílt Romániában – jelentette be csütörtökön a pénzintézet.

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában
2024. április 04., csütörtök

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén

Románia az Amerikai Egyesült Államokat és Oroszországot is megelőzi az 1000 főre eső információtechnológiai (IT) szakemberek száma tekintetében: európai éllovas és globálisan a 6. helyen áll.

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén
2024. április 04., csütörtök

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány

Marcel Ciolacu kormányfő csütörtökön kijelentette, hogy szerinte az év végére 5 százalék alá csökken az infláció és nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány.

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány