Hirdetés

Nyomor vagy jólét? – Erdélyből nézve másképp fest Magyarország

Magyarország

Veszprémi látkép: az utóbbi években sok erdélyi telepedett át Magyarországra

Fotó: Wikipédia

,,Ez egy következmények nélküli ország, ahol mindent ellopnak” – mondogatta az utóbbi időben szomszédom magyarországi unokatestvére, akiről utólag kiderült, hogy jobban él, mint sokan közülünk Erdélyben.

Somogyi Botond

2026. május 17., 15:462026. május 17., 15:46

2026. május 17., 15:512026. május 17., 15:51

Pétert különben én is régóta ismerem. Néha-néha összefutottunk Kolozsváron, amikor a rokonait jött meglátogatni, máskor Pesten, amikor ott volt az irodája. Merthogy Péter nem a fővárosban lakik, hanem Veszprémben, a királynék városában. Volt idő, amikor az Orbán-kormány idején Budapesten dolgozott. Péter ugyanis mindig is nagy jobboldalinak tartotta magát. Állítólag most is.

Az elmúlt jó néhány évben önkormányzati képviselő, államtitkár, kuratóriumi tag és alapítványi elnök volt – mindig a Fidesz támogatójaként és támogatottjaként.

Hirdetés

Ez idő alatt Veszprémben épített magának egy emeletes házat, vásárolt a Bakonyban egy kertes családi házat, majd nem sokkal később összekuporgatott egy Balaton-parti üdülőt is. Amikor pedig a lánya bejutott a pécsi jogi egyetemre, a városban egy háromszobás tömbházlakást is vett, mert – ahogy ő fogalmazott – „csak nem hagyom, hogy a lányom valami koszos bentlakásban töltsön el öt évet”. És szinte el is felejtettem említeni: a családban mindenkinek van autója, rendszeresen járnak nyaralni Görögországba vagy Montenegróba.

Nesze neked tengődés.

Közben pedig magyarázza a szomszédomnak, hogy állítólag nem jutnak egyről a kettőre, ráadásul az ócskapiacról kell öltözködniük. Mert hát erről is a „mocskosfidesz” tehet.

Amikor a szomszédom elmagyarázta neki, hogy Romániában a fizetésének felét a gáz- és villanyszámlákra, valamint a különböző megemelt adókra költi, hogy a férjét kirúgták a munkahelyéről, neki pedig csökkentették a fizetését, Péter állítólag meghökkent. Ám kisvártatva már ismét a köztudott frázisokat puffogtatta: „Mi már mindenben utolsók vagyunk, óriási nálunk a korrupció, Románia is elhúzott mellettünk, örvendhettek, hogy ti nem költöztetek ide.”

Hogy milyen az élet odaát, nyilván nem tudom. Azt viszont igen, hogy az irodámhoz közeli alapítványnál idén egyszerre három fiatal alkalmazott jelentette be: nyártól Budapestre költözik. Közben tavaly ősztől az egyik vásárhelyi ismerősöm is Pestre ment, jövő hónaptól pedig a gyerekem egyik tanára is a magyar fővárosban folytatja az életét.

Úgy tűnik, mindannyian nyomorogni akarnak egy korrupt, élhetetlen, következmények nélküli országban, ahol mindent ellopnak.

Különben nem tudom, Péter jelenleg hol dolgozik, azt sem, hogy később hol lesz állása. De főleg azt nem, hogyan változott meg ennyire annyi év alatt.

Talán a negyedik vagy ötödik házát akarta volna megvásárolni, és arra már nem jutott pénze? Vagy még modernebb autót szeretett volna, és még több külföldi utazást?

A szomszédom mindenesetre úgy fogalmazott: a választások után egy ideig nem fog beszélni vele – legalábbis politikáról. Nem azért, mintha összevesztek volna, hiszen minden évben náluk nyaralnak. Inkább azért, mert várja, mikor jut el Péter oda, hogy azt mondja: „Hát azért ezt mégsem gondoltam volna.”

Bár az is lehet, hogy ügybuzgóságáért még zsíros álláshoz jut. És akkor minden ismét egyenesbe kerül.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
2026. május 21., csütörtök

Csíksomlyó nem szavazókör

Csíksomlyó nem pártiroda, nem szavazókör, nem politikai határátkelő. Aki oda magyarokat párthovatartozás szerint engedne be, az nem a nemzetet védi, hanem éppen azt darabolja fel, aminek az egységére hivatkozik.

Csíksomlyó nem szavazókör
Csíksomlyó nem szavazókör
2026. május 21., csütörtök

Csíksomlyó nem szavazókör

Hirdetés
2026. május 08., péntek

Bolojan: feláldozott mártír vagy a megújulás és a reform jelképe?

Az e heti fejlemények ismét csak bizonyították, hogy nincs olyan súlyos válsághelyzet Romániában, amelyet a politikai osztály ne lenne képes tovább fokozni.

Bolojan: feláldozott mártír vagy a megújulás és a reform jelképe?
2026. április 28., kedd

Toxikus koalíció, avagy a vesztébe rohanó Románia

Pontosan egy héttel azután, hogy megvonta a politikai támogatást a Bolojan-kormánytól, felrobbantva a tíz hónappal ezelőtt összeállt koalíciót, a román Szociáldemokrata Párt (PSD) folytatta politikai ámokfutását.

Toxikus koalíció, avagy a vesztébe rohanó Románia
2026. április 20., hétfő

Megnevezhetjük a politikai káosz felelősét: PSD

Mindössze két hét telt el azóta, hogy az egyik nemzetközi hitelminősítő a politikai instabilitás kockázatára – és annak kedvezőtlen mellékhatásaira – figyelmeztetett Romániával kapcsán, és a politikum tett róla, hogy ez önbeteljesítő jóslattá váljék.

Megnevezhetjük a politikai káosz felelősét: PSD
Hirdetés
2026. április 08., szerda

Erdélyi szavazótömb? Egyszerű és bonyolult

Retteg az erdélyi szavazatoktól a magyarországi választók egy része. Teljesen alaptalanul – tenném hozzá gyorsan. Ha minden szavazatra jogosult személy elmenne és a Fideszre szavazna, akkor sem tudnánk jelentősen befolyásolni a választás végeredményét.

Erdélyi szavazótömb? Egyszerű és bonyolult
2026. március 26., csütörtök

Brüsszeli hóbort zöldje felé űz a rideg energiavalóság

A drága energia, a méregdrága üzemanyag és az egyre erőteljesebb megélhetési nyomás korában egyre kevésbé látszik elvont brüsszeli jelszónak, buta és költséges hóbortnak a zöld átállás Erdélyben.

Brüsszeli hóbort zöldje felé űz a rideg energiavalóság
2026. március 23., hétfő

Megkésett és elégtelen romániai válaszok az energiaválságra

Mi a hasonlóság a román Szociáldemokrata Párt (PSD) ellenzékbe vonulással való fenyegetőzése és a bukaresti kormánynak az üzemanyag-drágulással szembeni hatékony fellépése között? Hát csak az, hogy nagy valószínűséggel egyik sem fog bekövetkezni.

Megkésett és elégtelen romániai válaszok az energiaválságra
Hirdetés
Hirdetés