
Bihar község térségéből már autópálya-gyorsforgalmi visz Magyarország, illetve Nagyvárad felé
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Huszonegy évvel a hírhedt amerikai Bechtel vállalat első kapavágásai után úgy tűnik, a jelenlegi útépítők megtörik az átkot, és jövőre elkészülhetnek az észak-erdélyi autópálya Bihar megyei, Berettyószéplak–Bisztraterebes–Bihar közötti szakaszai. A Pro Infrastruktúra Egyesület friss helyzetelemzésében rámutat, az utolsó utáni órában vagyunk, de a nyertes autópálya-kivitelezők eddigi megfelelő hozzáállása bizakodásra ad okot.
2025. június 20., 14:242025. június 20., 14:24
Június 16-án, hétfőn volt 21 éve, hogy a Bechtel „lapátot ragadott” az észak-erdélyi autópálya Bihar megyei nyomvonalán. Az akkor elkezdődött „hallucinációs eposzban” 3 kivitelező plusz egy törölt tender jutott szerephez a Berettyószéplak–Bisztraterebes-szakaszon, Terebes és Bihar között pedig 4 építő, és számtalan botlás, vita és balhé – írta Facebook-bejegyzésében a romániai infrastrukturális nagyberuházásokat figyelő Pro Infrastruktúra Egyesület.
– írta a civil szakértőket tömörítő szervezet. Amely az első, Széplak és Terebes között 26,35 kilométeren át húzódó szakaszra kitérve emlékeztetett, hogy a szerződést 2023 novemberében írták alá Erbașuval, de a 6 hónapos tervezés valójában 9 hónapig tartott, a terepmunka pedig 2025. január 20-án kezdődött, így a befejezés időpontja 2026 júliusára tolódott. Ugyanakkor a kivitelező mobilizációja jelenleg jó a Pro Infrastruktúra szerint.
Amely az ország leghosszabb viaduktját is magában foglalja: az 1,8 kilométeres átkelő a berettyószéplaki vízgyűjtőn ível át, a műtárgyat anno 80 százalékban építette meg az amerikai Bechtel vállalat, amely mindent összevetve 40 százalékos megvalósítás után hagyta ott a sztrádarész építőtelepét.
A Bisztraterebestől nyugat, Bihar község felé tartó, 28,55 km hosszú folytatás esetében későn, csak 2024 áprilisában írták alá a szerződést a Preconnal. Ezután egy évnyi teljes leállás következett, ugyanis a civilek szerint a hatóságok nem voltak hajlandók kiadni az építési engedélyt a kivitelező testvércége, a Trameco által a közútkezelő (CNAIR) ellen indított perek miatt.
felelősséget vállaltak, kiadták az építési megbízást (2025. május 20-án) és feloldották a patthelyzetet – idézte fel a Pro Infrastruktúra.
Bihar és Bisztraterebes között késve fogtak neki az autópálya-építésnek, de a remény nem veszett el
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
„Bár még mindig a 6 hónapos tervezési időszakban vagyunk, a kivitelező Precon motiváltnak tűnik a 18 hónapos határidő betartására, és már megkezdte a munkát a helyszínen, több ponton is nekilátott a munkaterület megszervezésének, előkészítésének” – írták. A civilek információi szerint a Precon már elkészült mintegy 8 kilométernyi aszfaltcsík műszaki tervével, és külön építési engedélyre sincs szüksége, ugyanis még érvényes a Bechtel által kiváltott dokumentum.
„Várjuk a júliusi igazi rajtot, és egy szép teljesítményt Beniamin Rus vállalatának részéről, hogy egy 2026 végi avatással lemossa a múlt szégyenét” – utalt a Pro Infrastruktúra a nagyváradi vállalkozó cégeinek korábbi sikertelen próbálkozásaira. Ugyanakkor a Preconra extra nyomás nehezedik, mert éppen kedden kapta meg az építési engedélyt a Nagyvárad és Arad között tervezett gyorsforgalmi autóút (DEx16) Várad és Nagyszalonta között húzódó első szakaszára (33,7 km). Itt – az ukrán társvállalkozó segítségével – 24 hónap alatt kell elkészülniük.
Mint ismeretes, az észak-erdélyi autópálya nyugati részén, Bihar község térségéből már megvan a gyorsforgalmi összeköttetés a magyar határral, illetve Nagyváraddal, míg a most vizsgált két épülő szakasz keleti oldalán, Berettyószéplakon túl, Szilágy megyében 2023-ban adták át a Szilágynagyfaluig húzódó 13,55 km-es szakaszt, amely jelenleg egymagában „árválkodik”.
A Pro Infrastruktúra Egyesület sztrádákat-gyorsforgalmi utakat, útterveket összesítő interaktív térképe itt látható.

A közúti beruházásokért felelős társaság (CNIR) hétfőn kiadta a megbízást az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Gyergyóditró és Grințieș közötti (2A jelzésű) szakasza kivitelezésének elindítására adta hírül az Agerpres hírügynökség.

A közúti beruházásokért felelős társaság (CNIR) szerdán kiadta a megbízást az észak-erdélyi autópálya (A3) Bisztraterebes és Bihar közötti szakasza kivitelezésének elindítására.

Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Elkezdődtek a harmadik alagút munkálatai a Nagyszebent Pitești-tel összekötő autópálya Bojca (Boița) és Cornetu közötti szakaszán - adta hírül szombaton a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
A Szeben megyei Muzsna (Moșna) erődtemplomának kerítőfalából egy szakasz leomlott szombatra virradóra – közölte a kulturális minisztérium.
Egy elektromos roller okozhatta azt a robbanást és tüzet, amely szombat kora reggel egy temesvári tömbház földszinti lakásában történt. A temesvári balesetben három személy könnyebben megsérült, az épületből 43 lakót kellett kimenekíteni.
Nyomtatott és online kiadványainak valamennyi munkatársától megválik a római katolikus egyház, amely átszervezéssel magyarázza a döntést. A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) méltánytalannak tartja az újságírókkal szembeni bánásmódot.
Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség.
Nagykalota és Kalotaszentkirály között kirajzolódtak a Kalota-patakon épülő víztározónak a körvonalai. A gátnak elsősorban árvízvédelmi szerepe lesz, de a majdani víztükör turisztikai vonzerejére is számítanak Kalotaszentkirályon.
Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.
Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.
Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.
Az aradi önkormányzatnak 37 ezer lej pénzbírságot kell fizetnie, amiért a jogerős bírósági ítélet ellenére sem aszfaltozott le egy utcát. Korábban a bíróság kártérítést ítélt meg az egyik lakó javára.
szóljon hozzá!