Megmenekülhet a vásárhelyi katolikus iskola

Megmenekülhet a vásárhelyi katolikus iskola

Fotó: Barabás Ákos

Szóbeli ígéretet kaptak a katolikus iskola diákjainak a szülei a keddi tárgyaláson arra, hogy a tanintézet megtarthatja önállóságát, és elindulhatnak a cikluskezdő osztályok.

Hajnal Csilla (R)

2017. március 21., 18:412017. március 21., 18:41

2017. március 21., 18:512017. március 21., 18:51

Szóbeli ígéreteket kaptak a Római Katolikus Teológiai Gimnázium diákjainak szülei a keddi tárgyaláson arra, hogy a tanintézet jogi személyiségként működhet tovább, illetve az előző évi iskolahálózat marad érvényben a következő tanévben is. Amennyiben dokumentumokba foglalják ezeket az ígéreteket, két héten belül megkezdődhetnek az iratkozások a katolikus iskola cikluskezdő osztályaiba.

Kedden délelőtt bibliával a kezükben imádkoztak a marosvásárhelyi iskola diákjainak szülei a kormányhivatal épülete előtt, majd a Civilek a katolikus iskoláért nevű szülői csoport tárgyalóasztalhoz ült Lucian Goga prefektussal, Péter Ferenc megyei tanácselnökkel, Horaţiu Lobonţ iskolákért felelős önkormányzati illetékessel és Ioan Macarie frissen kinevezett főtanfelügyelővel. Dorin Florea ezúttal sem vett részt a megbeszélésen.

Hosszas tárgyalások után a szülők ígéretet kaptak arra, hogy a Maros megyei tanfelügyelőség tiszteletben tartja a törvény által előírt szabályozást, miszerint a 2017/2018-as tanévre érvényes marad az előző években elfogadott iskolahálózat, azaz a Római Katolikus Teológiai Gimnázium megtarthatja jogi személyiségét, és elindíthatja a cikluskezdő osztályokat – mondta el lapcsaládunknak Csíky Csengele, a Civilek a katolikus iskoláért szülői csoport képviselője, aki maga is részt vett a tárgyaláson. A tanfelügyelőség csütörtökig kell megkapja a polgármesteri hivataltól azt az átiratot, amely után elfogadhatják az előző évi iskolahálózatot.

„A tanfelügyelőség jogászai szinte szó szerint elmondták, hogy mit kell tartalmaznia az átiratnak, és kik kell aláírják a polgármesteri hivataltól. Továbbá abban is megegyeztek, hogy míg nincs hivatalos vádemelés a korrupcióellenes ügyészség (DNA) részéről a katolikus iskola ellen, addig a tanintézet jogi személyként működhet tovább, ezt a prefektus és jogászai többször megerősítették” – emelte ki Csíky Csengele.

Abban egyetértett mindenki, hogy problémák vannak az iskola alapítási okiratai körül, de a polgármesteri hivatal illetékesei megígérték, amennyiben negatív döntés születik a vizsgálódás során, újra létrehozzák a katolikus iskolát, mindezt úgy, hogy az intézmény hétköznapi működését ez ne befolyásolja – fejtette ki Csíky Csengele. A civilek továbbá felhívták a prefektus figyelmét arra, hogy a prefektus megtámadhatja a tanfelügyelőség 70-es számú határozatát, amelyben megtiltja a cikluskezdő osztályok elindítását. Lucian Goga prefektus jogászai meg is ígérték, hogy még a héten megtámadják a tanfelügyelőség határozatát, és akár tíz napon belül már elkezdődhetnek az iratkozások a katolikus iskola előkészítő, ötödik, illetve kilencedik osztályaiba.

„Szóban elhangzott ígéreteket kaptunk, de követni fogjuk, hogy mindezek papír formát is öltsenek, ellenkező esetben lépni fogunk” – mondta el a civilek képviselője. Hozzátette, annak nagyon örül, hogy a prefektus összehívására történt a tárgyalás, ugyanis ez jogi következményeket is maga után vonhat.

A marosvásárhelyi katolikus líceum helyzetének megoldása érdekében összehívott megbeszélést követően az RMDSZ állásfoglalást bocsátott ki, miszerint az egyeztetésen világossá vált: a következő iskolai évre vonatkozó iskolahálózat elfogadása kapcsán a helyi tanácsnak csak azt követően van hatásköre határozatot elfogadni, ha a polgármesteri hivatal elküldi a hálózati javaslatot, azt pedig a tanfelügyelőség jóváhagyja. „Úgy véljük: annak ellenére, hogy sokadik alkalommal is sor került egy hasonló találkozóra, még mindig egy oda-vissza meccs zajlik a hivatal és a tanfelügyelőség között. Az érvényben lévő miniszteri rendelet alapján egyértelmű, hogy ha a helyi önkormányzat nem fogad el új hálózatot, úgy a legutóbb elfogadott határozatot kellene figyelembe vennie a tanfelügyelőségnek – amiben a marosvásárhelyi katolikus líceum is szerepel\" – véli az RMDSZ.

A szövetség szerint sem a tanfelügyelőségnek, sem a hivatalnak, sem a korrupcióellenes ügyészségnek (DNA) nem hatásköre megállapítani, hogy az iskola jogszerűen működik-e vagy sem, ebben a kérdésben csakis az igazságszolgáltatás dönthet. „Mindaddig, amíg a bíróság nem érvényteleníti azokat a dokumentumokat, amelyek alapján ma is működik az iskola, addig az illetékes hatóságoknak biztosítaniuk kell az iskola folytonosságát” – állapítja meg az RMDSZ.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!