
Medvéktől rettegnek a háromszéki Zabola lakói – Képünk illusztráció
Fotó: Olvasónk
A háromszéki Zabola község lakóit rettegésben tartja hat medve, amelyek a település közelében kóborolnak, és gyakran behatolnak a lakott területre. A medvéket az utcákon, az emberek portáin, sőt egy oktatási intézmény udvarán is látták – nyilatkozta kedden az Agerpres hírügynökségnek Fejér Levente polgármester.
2026. május 12., 16:532026. május 12., 16:53
2026. május 12., 16:592026. május 12., 16:59
A polgármester elmondása szerint a medvék jelenléte már március eleje óta komoly problémát jelent, a legriasztóbb eset pedig a múlt héten történt, amikor egy anyamedve két bocsával behatolt az iskola és az óvoda udvarára, ahol mintegy negyven gyermek tanul.
Még tegnap este is kaptunk egy RO-ALERT figyelmeztetést, hogy egy medve jár a főúton. Kárt is okozott, néhány tyúkot elvitt. Már nem is tudom, mit mondjak! A probléma az, hogy már az iskola és az óvoda udvarára is bejutottak, tehát ez nagyon súlyos helyzet. Meg akartuk lőni az anyamedvét az iskola udvarán, ez az igazság, összeült a bizottság is, de már nem találtuk meg. A két bocsot egy fán találtuk, de az anyamedvét nem láttuk, valószínűleg valahol a bokrok között rejtőzött. Ez múlt csütörtökön történt (…) A környéken szerintem legalább hat medve kóborol. Hat biztosan van, ha nem több” – mondta Fejér Levente.
Idén már két veszélyes medvét kilőttek, és a polgármester nem zárja ki további beavatkozások lehetőségét sem rendkívüli helyzet esetén.
„Csütörtök óta, amióta elkergettük őket, az anyamedve nem jelent meg újra, egyelőre valahol nyugodtan meghúzza magát, de mi továbbra is figyeljük a helyzetet, mert nem akarok kockáztatni, hiszen gyerekek vannak itt (…) Tudják, mi a helyzet? Ha kilőjük őket, akkor a polgármester a hibás, de ha – Isten őrizz – történik valami egy emberrel, akkor megint a polgármester a hibás. Kétélű helyzet ez. Úgy gondolom, hogy azok közül sokan, akik a medvéket védik, életükben nem láttak medvét, és csak arra gondolnak, milyen aranyosak a medvebocsok. Igen, valóban aranyosak, de nem tudják, mire képes még egy hétkilós medvebocs is. Tavaly két példányt telepítettünk át, és hihetetlen volt, milyen erejük van, el sem hittem, mire képes egy medvebocs. Nálunk elég kényes a helyzet, folyamatosan figyeljük őket, és ha a helyzet súlyosbodik, nincs más választásunk: sürgősségi beavatkozásként kilövést rendelünk el az intervenciós kvóta alapján” – tette hozzá Zabolya polgármestere.
Néhány nappal ezelőtt Sepsiszentgyörgy lakói RO-ALERT figyelmeztetést kaptak az állomásnegyedre vonatkozóan, miután medvét észleltek a környékbeli katonai egység területén. A kovásznai szív- és érrendszeri rehabilitációs kórház udvarán pedig számos figyelmeztető plakát hívja fel a figyelmet a medvék jelenlétére.
– nyilatkozta nemrég Raduly István prefektus egy sajtótájékoztatón, szakértői tanulmányokra hivatkozva.
Hozzátette: a parlament nemrég elfogadta a megelőzési és beavatkozási kvótákat, vagyis az országosan kilőhető medvék számát meghatározó jogszabályt, amelyet továbbítottak Románia elnökének kihirdetésre.
A Kovászna Megyei Környezetvédelmi Igazgatóság vezetője, Gheorghe Neagu az Agerpres hírügynökségnek elmondta: a megye idén 86 medvére kapott megelőzési kvótát, vagyis a 36 vadászterületen – a sürgősségi eseteket leszámítva – legfeljebb ennyi medvét lehet kilőni.

A környezetvédelmi minisztérium engedélyét kérték hétfőn egy medve kilövéséhez Beszterce-Naszód megyében, a védett állat feltehetően egy asszony halálát okozta. Múlt héten Székelyföldön is hasonló esetről számoltak be a helyi hatóságok.
Egyelőre nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok a kolozsvári metró építőtelepén – derült ki a napokban.
Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.
A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.
A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.
A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.
„Egyre gyorsabban épülnek az A1-es autópálya Lugos–Déva szakaszán kivételezés alatt álló alagutak” – tudatta Horațiu Cosma, a közlekedési minisztérium államtitkára egy Facebook-bejegyzésében.
Országszerte különösen meleg lesz a következő napokban, de záporokra, zivatarokra is gyakran lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat június 15. és 28. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Hanyagsággal vádolta meg Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt Dorin Toma tartalékos tábornok, a NATO Délkeleti Többnemzetiségű Hadosztály Parancsnokságának 2022 és 2025 közötti volt parancsnoka.
A Maros megyei Mezőszengye község lakosságának több mint fele, azaz 52,2 százalék igennel szavazott a település polgármesterének, Vasile Grecnek a leváltásáról szóló népszavazáson, míg 47,8 százalék nem értett egyet a polgármester távozásával.
Több mint 107 ezer lejjel károsítottak meg egy kolozsvári nőt azok a fiatal külföldi állampolgárok, akiket a rendőrség néhány órán belül azonosított és őrizetbe vett. A gyanúsítottak a jól ismert „hiteles csalás” módszeré
szóljon hozzá!