Hirdetés

Medvék tartanak rettegésben egy székelyföldi falut, már az iskola udvarára is betörtek

medvék

Medvéktől rettegnek a háromszéki Zabola lakói – Képünk illusztráció

Fotó: Olvasónk

A háromszéki Zabola község lakóit rettegésben tartja hat medve, amelyek a település közelében kóborolnak, és gyakran behatolnak a lakott területre. A medvéket az utcákon, az emberek portáin, sőt egy oktatási intézmény udvarán is látták – nyilatkozta kedden az Agerpres hírügynökségnek Fejér Levente polgármester.

Krónika

2026. május 12., 16:532026. május 12., 16:53

2026. május 12., 16:592026. május 12., 16:59

A polgármester elmondása szerint a medvék jelenléte már március eleje óta komoly problémát jelent, a legriasztóbb eset pedig a múlt héten történt, amikor egy anyamedve két bocsával behatolt az iskola és az óvoda udvarára, ahol mintegy negyven gyermek tanul.

Idézet
Már március elejétől komoly gondjaink vannak. Több helyen is felbukkannak.

Még tegnap este is kaptunk egy RO-ALERT figyelmeztetést, hogy egy medve jár a főúton. Kárt is okozott, néhány tyúkot elvitt. Már nem is tudom, mit mondjak! A probléma az, hogy már az iskola és az óvoda udvarára is bejutottak, tehát ez nagyon súlyos helyzet. Meg akartuk lőni az anyamedvét az iskola udvarán, ez az igazság, összeült a bizottság is, de már nem találtuk meg. A két bocsot egy fán találtuk, de az anyamedvét nem láttuk, valószínűleg valahol a bokrok között rejtőzött. Ez múlt csütörtökön történt (…) A környéken szerintem legalább hat medve kóborol. Hat biztosan van, ha nem több” – mondta Fejér Levente.

Hirdetés

Idén már két veszélyes medvét kilőttek, és a polgármester nem zárja ki további beavatkozások lehetőségét sem rendkívüli helyzet esetén.

„Csütörtök óta, amióta elkergettük őket, az anyamedve nem jelent meg újra, egyelőre valahol nyugodtan meghúzza magát, de mi továbbra is figyeljük a helyzetet, mert nem akarok kockáztatni, hiszen gyerekek vannak itt (…) Tudják, mi a helyzet? Ha kilőjük őket, akkor a polgármester a hibás, de ha – Isten őrizz – történik valami egy emberrel, akkor megint a polgármester a hibás. Kétélű helyzet ez. Úgy gondolom, hogy azok közül sokan, akik a medvéket védik, életükben nem láttak medvét, és csak arra gondolnak, milyen aranyosak a medvebocsok. Igen, valóban aranyosak, de nem tudják, mire képes még egy hétkilós medvebocs is. Tavaly két példányt telepítettünk át, és hihetetlen volt, milyen erejük van, el sem hittem, mire képes egy medvebocs. Nálunk elég kényes a helyzet, folyamatosan figyeljük őket, és ha a helyzet súlyosbodik, nincs más választásunk: sürgősségi beavatkozásként kilövést rendelünk el az intervenciós kvóta alapján” – tette hozzá Zabolya polgármestere.

A Kovászna megyei hatóságok becslése szerint a megyében mintegy 2300 medve él, ami jóval meghaladja az optimális élőhelyi kapacitást, ezért az állatok gyakran feltűnnek az emberek lakta területek közelében.

Néhány nappal ezelőtt Sepsiszentgyörgy lakói RO-ALERT figyelmeztetést kaptak az állomásnegyedre vonatkozóan, miután medvét észleltek a környékbeli katonai egység területén. A kovásznai szív- és érrendszeri rehabilitációs kórház udvarán pedig számos figyelmeztető plakát hívja fel a figyelmet a medvék jelenlétére.

Idézet
Kovászna megye élőhelye 180 ezer hektár erdős terület, ahol 104 példánynak kellene élnie, ehhez képest több mint 2300 medve található itt”

– nyilatkozta nemrég Raduly István prefektus egy sajtótájékoztatón, szakértői tanulmányokra hivatkozva.

Hozzátette: a parlament nemrég elfogadta a megelőzési és beavatkozási kvótákat, vagyis az országosan kilőhető medvék számát meghatározó jogszabályt, amelyet továbbítottak Románia elnökének kihirdetésre.

A Kovászna Megyei Környezetvédelmi Igazgatóság vezetője, Gheorghe Neagu az Agerpres hírügynökségnek elmondta: a megye idén 86 medvére kapott megelőzési kvótát, vagyis a 36 vadászterületen – a sürgősségi eseteket leszámítva – legfeljebb ennyi medvét lehet kilőni.

korábban írtuk

Medvetámadás okozhatta két ember halálát Erdélyben, minisztériumi engedélyt kérnek a kilövéshez
Medvetámadás okozhatta két ember halálát Erdélyben, minisztériumi engedélyt kérnek a kilövéshez

A környezetvédelmi minisztérium engedélyét kérték hétfőn egy medve kilövéséhez Beszterce-Naszód megyében, a védett állat feltehetően egy asszony halálát okozta. Múlt héten Székelyföldön is hasonló esetről számoltak be a helyi hatóságok.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

Késik a kolozsvári metró, még nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok

Egyelőre nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok a kolozsvári metró építőtelepén – derült ki a napokban.

Késik a kolozsvári metró, még nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön

Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön
2026. június 15., hétfő

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak

A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak
2026. június 15., hétfő

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség

A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki

A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki
2026. június 15., hétfő

Egyre közelebb a munkálatok vége a dél-erdélyi autópálya egyik legnehezebb szakaszán

„Egyre gyorsabban épülnek az A1-es autópálya Lugos–Déva szakaszán kivételezés alatt álló alagutak” – tudatta Horațiu Cosma, a közlekedési minisztérium államtitkára egy Facebook-bejegyzésében.

Egyre közelebb a munkálatok vége a dél-erdélyi autópálya egyik legnehezebb szakaszán
2026. június 15., hétfő

Berobban a nyár, de a záporoktól egyelőre nem szabadulunk

Országszerte különösen meleg lesz a következő napokban, de záporokra, zivatarokra is gyakran lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat június 15. és 28. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Berobban a nyár, de a záporoktól egyelőre nem szabadulunk
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Tartalékos tábornok: Veștea hanyagsága évekig hátráltatta az Erdélyben gyakorlatozó NATO-erőket

Hanyagsággal vádolta meg Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt Dorin Toma tartalékos tábornok, a NATO Délkeleti Többnemzetiségű Hadosztály Parancsnokságának 2022 és 2025 közötti volt parancsnoka.

Tartalékos tábornok: Veștea hanyagsága évekig hátráltatta az Erdélyben gyakorlatozó NATO-erőket
2026. június 15., hétfő

Referendummal menesztik egy erdélyi település polgármesterét

A Maros megyei Mezőszengye község lakosságának több mint fele, azaz 52,2 százalék igennel szavazott a település polgármesterének, Vasile Grecnek a leváltásáról szóló népszavazáson, míg 47,8 százalék nem értett egyet a polgármester távozásával.

Referendummal menesztik egy erdélyi település polgármesterét
2026. június 14., vasárnap

Csalással gyanúsított moldovai és ukrán állampolgárokat vettek őrizetbe Kolozsváron

Több mint 107 ezer lejjel károsítottak meg egy kolozsvári nőt azok a fiatal külföldi állampolgárok, akiket a rendőrség néhány órán belül azonosított és őrizetbe vett. A gyanúsítottak a jól ismert „hiteles csalás” módszeré

Csalással gyanúsított moldovai és ukrán állampolgárokat vettek őrizetbe Kolozsváron
Hirdetés
Hirdetés