Ismeri a Vatikán az erdélyi magyar egyházak helyzetét – Oláh Zoltán kanonok a csíksomlyói pápalátogatás jelentőségéről

Ismeri a Vatikán az erdélyi magyar egyházak helyzetét – Oláh Zoltán kanonok a csíksomlyói pápalátogatás jelentőségéről

A Rómába rendszeresen elzarándokló magyar híveknek is szerepük van abban, hogy Ferenc pápa felkeresi Csíksomlyót

Fotó: Gecse Noémi

Ferenc pápa romániai, erdélyi látogatásának nem az lesz a közvetlen következménye, hogy az állam az egyház valamennyi jogos tulajdonát visszaszolgáltatja – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Oláh Zoltán kanonok. A Gyulafehérvári Főegyházmegye pápalátogatás ügyében illetékes sajtóreferense elmondta, apostoli körútja során a szentatya minden bizonnyal ki fog térni a katolikus egyház és a román állam között elhúzódó visszaszolgáltatási gondokra, vagy akár a visszaállamosítási fenyegetésekre.

Makkay József

2019. január 25., 09:042019. január 25., 09:04

– Amikor tavalyelőtt felröppent a hír, hogy Ferenc pápa Romániába látogathat, az erdélyi római katolikus egyház több tisztségviselője úgy nyilatkozott, hogy ennek nem teljesültek a feltételei, a román államnak előbb tiszteletben kell tartania az egyház jogait. Mennyire van tisztában a Vatikán a romániai magyar történelmi egyházak sanyarú helyzetével?

– Azt hiszem, a Szentszék eléggé informált. A bukaresti nuncius a marosvásárhelyi iskolaügyben is próbált megoldást keresni, az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatása azonban továbbra sem oldódott meg, sok minden függőben van. A katolikus egyház mégsem teheti meg, hogy az egyházfőt azért ne fogadja, mert a román állam nem tisztáz bizonyos ügyeket a helyi egyházzal. Ez elsősorban pasztorális jellegű látogatás:

a fő hangsúly azon van, hogy a pápával találkozzunk, részt vegyünk a szentmisén, meghallgassuk tanítását és buzdítását.

Ezen túlmenően a helyi katolikus egyház természetesen továbbra is kérni fogja a kommunizmusban elkobzott ingatlanjainak a visszaszolgáltatását.

– Megtehette volna a katolikus egyház, hogy nem támogatja Ferenc pápa romániai látogatását, amíg a román állam nem hozza meg az elvárt intézkedéseket, például nem hajtja végre maradéktalanul a restitúciót?

– Ennél kicsit összetettebb a helyzet. Egy helyi egyház soha nem tenné függővé Róma püspökének meghívását attól, hogy megoldódtak-e az illető állammal szembeni problémái. Ugyanakkor természetesnek tartom, hogy az egyházfő az állami hatóságokkal is tárgyal, ha eljön Romániába. Ennek azonban nem az lesz a közvetlen következménye, hogy másnaptól gyökeresen megváltozik a helyzet, és az állam minden jogos tulajdonunkat visszaszolgáltatja. Azt hiszem, az ilyen jellegű kapcsolattartás a fontos: a Vatikán szerint nem azt kell várnunk, hogy a probléma magától oldódjék meg, hanem menjünk elébe, és segítsünk megoldani azt. Meggyőződésem, hogy sajátos helyzetünket és problémáinkat Jakubinyi György érsek úr már tavaly ősszel, a romániai püspöki kar novemberi ad limina látogatásán ismertette a Vatikán megfelelő kongregációiban.

– Miközben húsz évvel ezelőtt II. János Pál pápa csak Bukarestbe látogatott el, Ferenc pápa felkeresi Erdélyt, Csíksomlyót is. Mennyire számított erre az erdélyi római katolikus egyház?

– A pápalátogatás előzménye, hogy Klaus Johannis román államfő 2015. május 15-én, a Vatikánban tett látogatása alkalmával meghívta Ferenc pápát Romániába. Ehhez csatlakozott a katolikus egyház, de meghívta a többségi ortodox egyház is.

Ha a pápa olyan országba látogat, ahol a többségi felekezet nem katolikus, ragaszkodik ahhoz, hogy a többségi felekezet részéről is meghívják.

Egyrészt ezt követeli az ökumenizmus szelleme, másrészt nem akar feszültséget kelteni. A 20 évvel ezelőtti pápalátogatás örvendetes tapasztalat volt, ugyanakkor keserű is, hiszen akkor – az azóta szentté avatott – II. János Pál pápa nem jöhetett el Erdélybe. Ezt elsősorban az ortodox egyház nem akarta: akkoriban még nagyon éles viták folytak az ortodox, illetve a görögkatolikus egyház között a templomokról és mindenféle más egyházi ingatlanokról. Az ortodoxok valószínűleg emiatt aggódtak, és ellenezték a pápa erdélyi látogatását. Hogy húsz év után Ferenc pápa romániai úti céljai közé Mária-zarándokhelyként felkerült Csíksomlyó is, azt hiszem, annak is köszönhető, hogy az ortodox egyház már nem ragaszkodik görcsösen ahhoz, hogy a pápa Bukaresten kívül ne jusson el máshova is az országban.

– Csíksomlyó „kényes” hely a többségi román egyházak számára. Milyen magyarázatot lát arra, hogy a Kárpát-medence-szerte ismert magyar zarándokhely is felkerült a pápalátogatás térképére?

– Ebben egészen biztosan szerepük van a magyar zarándokoknak is, akik rendszeresen eljutnak Rómába. Legutóbb tavaly októberben majdnem négyszáz felcsíki kórustag vett részt egy zarándoklaton, a Szent Péter-bazilikában énekeltek, jelen voltak a pápai audiencián, és képes albumot adtak át a szentatyának. Egész biztos, hogy ez is hatással lehetett Ferenc pápa mostani döntésére, mint ahogy a négy erdélyi egyházmegye főpásztorainak és a bukaresti nunciusnak is nagy érdeme van a látogatás létrejöttében. Egy alkalommal Miguel Maury Buendía pápai nuncius is részt vett a csíksomlyói búcsún, és meggyőződésem, hogy ez a tapasztalat számára is meghatározó volt.

– Lesz-e lehetőség Csíksomlyón arra, hogy az erdélyi magyar katolikus püspökök szűkebb körben tárgyaljanak a pápával?

– Ferenc pápa programja nagyon szoros lesz. Dél körül érkezik Csíksomlyóra, ahol mintegy öt órát fog tartózkodni, utána Jászvásárra repül mintegy kétórás látogatásra. Utazásokkal együtt ez több mint tízórás program egyetlen napon. Óriási teljesítmény ez a 82 éves pápától. Mindenképp találkozni fog a helyi püspökökkel. Mivel a Gyulafehérvári Főegyházmegye és az erdélyi ferences provincia a házigazdája, hazai pályán fogadjuk Ferenc pápát, így azt hiszem, adódik alkalom egy beszélgetésre. De ezt ne úgy képzeljük el, hogy itt részletekre is kiterjedő tárgyalásokra kerül sor, inkább pár szót váltanak, amelyben elmondhatják, hogy mi az, ami jól működik, és mi az, ami kevésbé. Útja során Ferenc pápa minden bizonnyal ki fog térni az egyház problémáira is, a katolikus egyház és a román állam között elhúzódó visszaszolgáltatási gondokra, vagy akár a visszaállamosítási fenyegetésekre.

Galéria

Oláh Zoltán: a fő hangsúly azon van, hogy meghallgassuk a szentatya tanítását és buzdítását

Fotó: Gyergyai Csaba

– Másik kényes kérdés a csángók ügye, a magyar nyelvű misék hiánya. Lát-e esélyt arra, hogy ez szóba kerüljön az apostoli körút során?

– Nem hiszem (az interjú a havi egy bákói mise engedélyezéséről született döntés nyilvánosságra kerülése előtt készült – szerk. megj.). A katolikus egyház territoriálisan gondolkodik: az egyik püspök megemlítheti ugyan a másik püspök területén levő problémákat, de ezt nem tálalhatja olyan módon, mintha az övé lenne. Másrészt a csángóproblémát a helyszínen is ismerni kell. Többször jártam a jászvásári szemináriumban, és úgy néz ki, nagyon kevesen igénylik a magyar misét. El kell mondani, hogy a csángó közösségekben soha nem volt magyar nyelvű szentmise, legfeljebb prédikáció: a mostani román nyelvű előtt latinul folyt az istentisztelet. Ez nagyon kényes ügy, amelynek kapcsán most nem rajzolódik ki érdemi megoldás.

– A román ortodox egyház vezetőjével, Daniel pátriárkával is megbeszélést folytat Ferenc pápa. De vajon sor kerül-e arra, hogy az erdélyi protestáns egyházak vezetőivel is találkozzék?

– Ezzel kapcsolatban semmiféle konkrétumról nem tudok beszámolni. Tény, utazásaik során a katolikus egyházfők arra törekednek, hogy találkozzanak a különböző helyi egyházak vezetőivel. Nem tartom kizártnak, hogy amennyiben meghívást kapnak, és azt el is fogadják, az erdélyi történelmi egyházak vezetőivel is találkozni fog Ferenc pápa.

– A romániai pápalátogatás mottója csak a katolikusokat szólítja meg, vagy ökumenikus jelleggel is bír?

– A mottó eredetije olaszul született a látogatást előkészítő bizottság és a nuncius bukaresti egyeztetése nyomán. Eredetiben ez így hangzik: „Caminiamo insieme!”, azaz haladjunk, járjunk, vagy zarándokoljunk együtt a Szűzanya pártfogása alatt. Ez nem feltétlenül ökumenikus jellegű: elsősorban egyházon belüli felhívás, de ökumenikus módon is értelmezhető, azaz arra is utal, hogy a keresztények egymást segítve haladjanak együtt Isten országának építésében.

– Vita övezi Ferenc pápa reformtörekvéseit a katolikus egyházban. Ön hogyan látja ezeknek az elképzeléseknek a szerepét?

– Ezeknek a törekvéseknek van némi ellenzéke az egyházban is, de ezek nem olyan jellegű reformok, amelyek szakítanának a korábbi egyházi gyakorlattal, inkább hangsúlyeltolódásokról beszélhetünk. Az egyház nem tagadhatja, hogy elsősorban a szegényekre kell odafigyelnie, hiszen a Biblia Istene a szegények, az özvegyek, az árvák, az idegenek pártján van, ők élvezik Isten különleges védelmét az Ószövetségben és az Újszövetségben egyaránt. Ferenc pápa nem valami hallatlan újdonsággal lépett elő, hanem ebben a kérdésben igen helyesen markáns véleményt fogalmaz meg. Már a pápasága kezdetén elmondta:

az egyháznak nem az a feladata, hogy önmagát tupírozza és nézegesse a tükörben, hanem megfeleljen küldetésének, azaz missziós egyház legyen.

Ferenc pápa szerint a mai világ egy háborús frontra hasonlít, ahol rengeteg a sebesült, a beteg, a rászoruló, és az egyháznak hivatása a gyógyítás. Az egyháznak egyféle katonai kórházzá kell válnia, ahol megmentik az emberek életét.


Zarándokvonat a csíksomlyói pápai misére

Zarándokvonatot indít Ferenc pápa június 1-jei csíksomlyói szentmiséjére a MÁV-Start Zrt. és a Misszió Tours utazási iroda – közölték a szervezők csütörtökön Budapesten. Budai László, a Misszió Tours ügyvezető igazgatója elmondta: május 31-én három városból – Budapestről, Szombathelyről és Miskolcról – indulnak vonatok, amelyeket Püspökladányban összekapcsolnak. A zarándokvonat innentől egy 17 kocsiból álló szerelvényként folytatja útját. A vonat másnap reggel ér Csíksomlyóra, ahol a zarándokok részt vesznek Ferenc pápa latin nyelvű szentmiséjén, majd délután visszaindulnak Magyarországra. Elhangzott, a pápai misére ezer zarándok utazhat így Magyarországról.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 06., szombat

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében

Az év eleje óta 28-szor kérték a csendőrség segítségét medvék eltávolításához Hargita megyei településekről – közölte pénteken a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség sajtóirodája.

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében
2024. április 06., szombat

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását

Kulturális rendeltetést kap a frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember a Krónikának adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását
2024. április 05., péntek

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek a városban született Bolyai János matematikus munkássága előtt Kolozsváron, a belvárosi Bolyai utcában, ahol a világhírű tudós szülőháza is található.

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron
2024. április 05., péntek

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez

Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba.

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez
2024. április 05., péntek

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia

Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia
2024. április 05., péntek

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa

Huszonöt év rácsok mögött töltött idő után kiszabadult a börtönből pénteken Románia rendszerváltás utáni történetének legrettegettebb sorozatgyilkosa – írja honlapján a Digi 24.

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa
2024. április 05., péntek

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben

Márton Áron püspök tiszteletének szentelt emlékkiállítás nyílik Kolozsváron az Ars Sacra Claudiopolitana Egyházművészeti Kiállítótérben április 11-én.

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben
2024. április 04., csütörtök

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására

Bár még távol áll attól, hogy összegyűljön a felújításához szükséges teljes összeg, lassan azért haladhatnak a temesvári Hunyadi-kastély restaurációs munkálatai, miután több forrásból sikerült biztosítani a szükséges pénz egy részét.

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására
2024. április 04., csütörtök

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon

Egyre több nagyváradi kérvényezi a fogyatékkal élőknek járó ingyenes parkolókártyát, amely lehetővé teszi számukra, hogy ne kelljen fizetniük a parkolásért a belvárosban, és – szintén ingyen – helyet biztosítsanak az autójuknak otthonuk közelében.

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon
2024. április 04., csütörtök

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében

A Schlauch Lőrinc emlékév keretében csütörtökön együttműködési megállapodást írt alá Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye püspöke és Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója a püspöki palota Schlauch termében.

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében