
Brassai Zoltán belgyógyász orvos, professzor május 29-én, életének 92. évében hunyt el
Fotó: Erdélyi Múzeum-Egyesület
A marosvásárhelyi orvosképzés meghatározó egyéniségétől, dr. Brassai Zoltán belgyógyász professzortól búcsúzunk, aki tartalmas életének 92. évében a lelki és szellemi folytatás bizonyosságával távozott közülünk.
2026. június 02., 16:542026. június 02., 16:54
2026. június 02., 16:592026. június 02., 16:59
Mennybemenetelével a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Intézet (később Egyetem) egykori szellemiségét meghatározó, a szakavatott és a szereteten alapuló, betegközpontú gyógyítást képviselő orvos-tanár társaival együtt immár az angyalok nyelvén szól hozzánk. „Ama nemes harcot megharcoltam, futásomat elvégeztem, a hitet megtartottam” – Pál apostol szavaival üzen nekünk, ideig-óráig hátrahagyottaknak.
Magas szintű szakmai és oktatói tevékenységén, orvosi példamutatásán és tanári méltóságán túl közösségi feladatvállalásáért és követendő emberi tartásáért is tisztelet illeti. Magyarsága és keresztyénsége mellett nehéz időkben is gerincesen kiállt.
Dr. Brassai Zoltán 1958-ban végzett az akkori Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Intézetben, majd hét éves kényszerkitérőt követően a belgyógyászati klinikán Horváth Endre professzor mellett kezdte oktatói pályáját. Évekkel később a párizsi Broussae Klinikán kardiovaszkuláris területre specializálódott. Megteremtette a marosvásárhelyi angiológiai iskolát, és tudományos tevékenységét főleg az érrendszeri betegségek gyógyítása terén fejtette ki. Szerteágazó publikációs tevékenysége közül kimagaslik a Springer kiadó gondozásában megjelent Kardiológia, angiológia című szakkönyve.
1994-1998 között dékánhelyettese az orvosi karnak, számos egyéb elismeréssel együtt a Román Köztársasági Érdemrend I. fokozat, valamint a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje tulajdonosa. 1998-ban, elismerve kimagasló tudományos és közéleti munkásságát, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagjává választották az Orvosi Tudományok Osztályában. Hosszú éveken, évtizedeken át az Erdélyi Múzeum-Egyesület és az Orvostudományi Szakosztály tisztségviselője, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kuratóriumi tagja és a hozzá kapcsolódó Kutatási Programok Intézete igazgatója. Mint közéleti személyiség, rendszeres résztvevője az erdélyi magyar egyházi és kulturális rendezvényeknek és társadalmi eseményeknek.
Az erdélyi magyar orvostársadalom és értelmiségi elit jeles képviselőjeként Istennek tetsző nagyszerű dolgokat művelt. Ezért az erdélyi magyar értelmiség, és ezen belül az orvosközösség, rendkívül sokat köszönhet Brassai Zoltán professzornak, mint tudósnak, tudománypolitikusnak, orvos-szakírónak. Több tanulmányban leírta a Marosvásárhelyen végzett orvos sorskérdéseit, a magyar orvosképzés múltját és jelenét.
Az oktatási utánpótlás megszervezése, fiatal oktatók felkarolása és számukra ösztöndíj elérése mellett szívügye volt a tudományos diákköri konferenciák támogatása is. Töretlen hittel vallotta, hogy megmaradásunk, továbbélésünk záloga és egyben mindennapi munkánk feladata a magyar orvostársadalom minőségének javítása, fiatalításának biztosítása. Ugyanakkor a jövő építéséhez elengedhetetlen a múlt gyökereinek ismerete és tapasztalatainak felhasználása. A szűkebb munkatársi körön túl az erdélyi magyarság egésze köszönettel tartozik azért, amire tanította, amit nyújtott.
Nemrég, egy bő évvel ezelőtt az oktatók és magam nevében köszönetem fejeztem ki, a hála megsokszorozott kifejezésével kívántam boldog születésnapot az 1935. március 27-én született professzornak, egyúttal sok ezer orvos, tanítványok, munkatársak, doktori képzést elnyerők és még több páciens, beteg nevében. Rendkívül gazdag életpályája kiteljesedéseként, a marosvásárhelyi orvosképzésért folytatott „nemes harca, futása és hite” elismeréseként júliusban Miskolczy Dezső-díjban részesült; az elismerést mindenkor megbízható támaszt nyújtó felesége vette át. A köszönet időben érkezett, hiszen mindannyian tudjuk, orvos és betege egyaránt: földi fizikai létünk véges.
Egykori munkatársai, tanítványai, barátai, tisztelői, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem tanárai és diákjai, az Erdélyi Múzeum-Egyesület Orvostudományi Szakosztályának választmánya és tagsága őszinte részvétüket fejezik ki a gyászoló családnak, egyúttal köszönetüket és hálájukat ezért a gazdag életpályáért.
Emléke legyen áldott!
A Krónika 2010-ben életútinterjút közölt a neves marosvásárhelyi orvosprofesszorral, a beszélgetés alább olvasható.

„A hatvanas években megvádoltak, hogy klerikális vagyok, mert ügyeletes orvosként felengedtem Lestyán Ferenc katolikus plébánost az egyik beteghez gyóntatni. Azt válaszoltam: én ugyan református vagyok, de úgy gondolom, hogy valakit nem a halálos ágyán kell ateistává átnevelni.” Beszélgetés dr. Brassai Zoltán marosvásárhelyi orvosprofesszorral.
Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.
Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.
Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.
Az aradi önkormányzatnak 37 ezer lej pénzbírságot kell fizetnie, amiért a jogerős bírósági ítélet ellenére sem aszfaltozott le egy utcát. Korábban a bíróság kártérítést ítélt meg az egyik lakó javára.
Jogerőssé vált a Maros megyei törvényszék május 19-i ítélete, amelyben életfogytiglani börtönbüntetést szabott ki a mezőméhesi Emil Gânjre, aki megölte és felgyújtotta barátnőjét.
Maros megyében teljes körű exporttilalmat vezettek be a juhállományra, miután több gazdaságban juhhimlőt, a múlt héten pedig a kiskérődzők pestisének (PMR) egy újabb gócát is azonosították.
Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.
Miközben az AUR látványos előretörése sokak szemében a nacionalizmus és a magyarellenesség visszatérését jelzi, egy friss országos kutatás szerint a román társadalom politikai megosztottságát ma már nem elsősorban az etnikai kérdések alakítják.
Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.
Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.
szóljon hozzá!