A szőlőt a metszéstől a szüretig simogatni kell – Balla Géza ménesi borász szakmai elismeréséről és a minőségi borról

A szőlőt a metszéstől a szüretig simogatni kell – Balla Géza ménesi borász szakmai elismeréséről és a minőségi borról

Az arad-hegyaljai szaktekintély szerint nőtt a minőségi borfogyasztás az elmúlt években

Fotó: Dorozsmai Endre

Balla Géza arad-hegyaljai borászt tüntette ki első határon túli szakemberként idén a Magyar Bor Akadémia. A ménesi borvidék legismertebb képviselőjével a kitüntetésről, az erdélyi borászat felzárkóztatásáról, a szakoktatásról és a fiatal borászok indulásáról beszélgettünk.

Makkay József

2018. december 15., 09:482018. december 15., 09:48

2018. december 15., 09:492018. december 15., 09:49

– Mennyire érte meglepetésként a hír, amikor Zilai Zoltán, a Magyar Bor Akadémia elnöke egy héttel ezelőtt bejelentette, hogy önnek ítélték oda a 28. év bortermelője Magyarországon címet?

– Nagyon meglepődtem. Az első húsz másodperben el sem hittem, alig ébredtem rá, hogy ez mégis valóság. Már az óriási meglepetés volt számomra, amikor felhívtak telefonon, és közölték velem, hogy a legtöbb szavazatot kapott első öt borász egyike vagyok. Arra gondolni sem mertem, hogy abból az ötből netán én leszek a befutó. Négy olyan fantasztikus borászt neveztek meg, akiket már az elmúlt években is többször jelöltek erre a címre, mindannyian a szakma élmezőnyébe tartoznak. Egyrészt határon túli borász vagyok, másrészt először kerültem bele ebbe az ötös csoportba. A következő napokban jöttem rá, hogy ez 35 éves szakmai tapasztalatomnak az elismerése, a kitüntetés ugyanakkor a ménesi borvidéknek is szól.

korábban írtuk

Az aradi Balla Géza kapta a „borvilág Kossuth-díját” a Magyar Bor Akadémiától
Az aradi Balla Géza kapta a „borvilág Kossuth-díját” a Magyar Bor Akadémiától

Első határon túli borászként Balla Géza nyerte el az Év bortermelője Magyarországon címet.

– A rendszerváltás után ezt az erdélyi borvidéket ön tette híressé magyar nyelvterületen és Európában egyaránt...

– Ez a borvidék több száz éve ismert Európában és az anyaországban, csak hát az elmúlt száz évben olyan időszak volt, amikor teljesen elfeledkeztek róla. Van, aki ismerte, de nagyon kevesen tudták, mire képes.

Rengeteget harcoltam, és továbbra is ezt teszem, hogy a ménesi borvidéket újra megismerjék az anyaországban és Európa-szerte.

Megpróbálom újra megismertetni a borfogyasztó közönséggel ezeket a hagyományos fajtákat. Nem könnyű feladat, mert a borpiacon ádáz küzdelem folyik, de tesszük a dolgunkat.

– A borpiac világszerte globálissá vált, beleértve az Egyesült Államokat, Ausztráliát és Európát. A hatalmas választékban van-e hely hagyományos erdélyi szőlőfajtákból készült borok számára?

– Régóta harcolok azért, hogy ismertessük meg a nagyközönséggel azokat a hagyományos fajtákat, amelyek évszázadok óta fellelhetők Erdélyben. Nem kell a franciákkal, az olaszokkal, a nagy világfajtákkal versenyeznünk.

Idézet
A mi fajtáink nem alacsonyabb minőségűek, csak nem ismerik Európában és szerte a nagyvilágban az emberek. Meg kell velük ismertetni, ez pedig nem kevés pénzbe kerül. Nagyszerű hagyományos fajtáink vannak: 1750 óta ismerik a királyleánykát, ma már a Kárpát-medence minden fehérbortermelő vidékén jelen van. A magyarádi mustos fehér a ménesi borvidék egyik legszebb fehér borszőlőfajtája.”

Ha fehér fajtákat említek, ki kell emelnem az érmelléki borvidék egykori híres szőlőjét, a bakatort, amelynek újratelepítésével több lelkes borász foglalkozik manapság.

– Az italpiacon is ádáz küzdelem folyik, hiszen a sörök és a röviditalok egyre nagyobb karéjt szeretnének kihasítani az ágazatból. Milyen manapság a bor megítélése?

– Valóban ádáz a küzdelem, de igazából az a legnagyobb veszély, hogy a különböző szeszes italokat gyártó nagy cégek háttértámogatásával rémhíreket terjesztenek a borfogyasztásról. Mi nem tudunk velük versenyezni, a borászat mögött nincsenek akkora pénzek. Az mindenképpen jó hír, hogy az utóbbi években nőtt a minőségi borfogyasztás. Igaz, még sokat kell ezért dolgozni.

Sokan ma is az édes borokat kérik, holott szakmai berkekben köztudott, hogy például a jó minőségű, nagy vörösborok csak szárazok lehetnek.

Az édes borok inkább borkülönlegességek. Fontos, hogy a borászok a minőségi borokat kereső vásárlók szegmensével tartsák a kapcsolatot, őket célozzák meg, ha talpon akarnak maradni.

– Miként lett önből borász?

– Szilágysomlyó környékéről származom, ahol gyönyörű fehérborokat készítettünk a családban. A termelőszövetkezet idejében is mindig volt annyi szőlőnk, hogy a családnak egyik szürettől a másikig legyen bora. Édesapámnak és nagyapámnak olyan borai voltak, hogy bárkit nyugodt lélekkel meg tudtak kínálni. A szilágysomlyói agrártechnikum elvégzése után kerültem Kolozsvárra, ahol a kertészeti szakon szereztem mérnöki diplomát borászatból. Kihelyeztek a ménesi borvidékre, a barackai szőlő- és borászati állami gazdasághoz. Kezdő borászmérnökként kezdtem, és felkapaszkodtam a szamárlétrán a vezérigazgatói székig.

Galéria

Balla Géza 35 éves szakmai tapasztalatát ismerték el a díjjal

Fotó: MTI

– Mikor döntötte el, hogy váltani kell, azaz saját vállalkozásba kezd?

– Ehhez a döntéshez hozzájárult az is, hogy elkezdték visszaadni az embereknek a földterületeket. A rendszerváltást 2600 hektár szőlőssel megért állami gazdaságnak 1997-re már semmi területe nem maradt. Másrészt én

nem olyan borokat készítettem, mint amilyeneket szerettem volna, hanem amilyent diktáltak.

1999-ben alapítottam meg a saját szőlészeti és borászati cégemet. Lassan vásároltam fel a területeket a volt tulajdonosoktól, mára eljutottam 120 hektárig. Az összes telepítés 80 százaléka vörös, 20 pedig fehér szőlő. 2003-ban doktoráltam, és 2012-ben döntöttem el, hogy már rendelkezem akkora tapasztalattal és szaktudással, hogy azt érdemes volna átadnom fiataloknak: azóta tanítok a Sapientia egyetem kertészeti szakának szőlészeti és borászati katedráján.

– Milyen eséllyel indul ma egy fiatal szakember ebben a szakmában?

– Jók az esélyei nálunk is és szerte Európában, ha szereti ezt a szakmát. Persze egyéni vállalkozóként nem könnyű létrehozni saját borászatot, oda tőke kell. Például egy tízezer literes acél erjesztőtartály 13–15 ezer euróba kerül, és akkor még nem beszéltünk a járulékos felszerelésekről. Az EU-csatlakozás óta már lehet pályázni berendezésekre és technológiára, elég sok olyan borászgazda van már Erdélyben, akik pályázatokat nyertek. Ez az ágazat azonban nem olyan, mint a kereskedelem, hogyha valaki jó időben és jó helyen van, milliókat tud rövid idő alatt keresni. A saját nyereségből itt lehetetlen olyan fejlesztéseket kifizetni, amelyekkel minőségi boraink a világpiacon is megállják a helyüket. Ehhez pályázatok vagy bankhitel kell. Hazai körülmények között a borászok ritkábban folyamodnak hitelekhez, így marad a pályázati lehetőség, amihez szintén elő kell teremteni az önrészt. De bármennyire is nehéz legyen az indulás, mindenkit arra bátorítok, hogy próbálja meg. Ha valaki szereti a borászatot, és ért hozzá, akkor a várt sikerek előbb-utóbb megérkeznek. Elsősorban a jó minőségű bor révén, amit ha a fogyasztók szeretnek, akkor megfelelő áron lehet értékesíteni. Mindig elmondom:

csak minőségi borokkal szabad piacra lépni, és mindent meg kell tenni azért, hogy palackozva értékesítsük a borokat.

– Mennyire fontos a családi támasz ebben a szakmában?

– Nagyon fontos. A mienk ugyan már nem családi vállalkozás, hiszen 120 hektár óriási területnek számít, de 5–10–15 hektáron családi vállalkozásban már remek borokat lehet készíteni egy-két külső munkatárs segítségével. Tudni kell, hogy itt nincsenek nappalok, éjszakák vagy hétvégék, amikor munkáskézre van szükség. Nálunk a család valamennyi tagja ebben a szakmában dolgozik, a legkisebb fiam, a kilencéves Dávid is borász szeretne lenni. A család támogatása nélkül nehéz ezt végigvinni.

– Talál-e megfelelő munkaerőt szőlészetének művelésére?

– Ne is kérdezze, mert ez a legnehezebb része a vállalkozásomnak! A szőlészet nagyon munkaigényes, rengeteg kézi munkaerőt feltételez.

A szőlőtövet simogatni kell, a metszéstől a szüretig ott kell lenni a növény mellett.

Manapság nagyon nehéz munkaerőt találni, a jó munkás pedig egyre drágább. De igazából nem lehet munkaerőt találni, ez óriási probléma. Nem tudom, hogy mit fogunk tenni. Lehet, én is arra kényszerülők, mint mások: külföldről, Ázsiából hoznak be munkaerőt. A kézimunkát el lehet végeztetni velük, de ami a legfontosabb, nincsenek szakmailag jól képzett munkások sem. Hiányoznak a gépészek, a traktorosok, a különböző szőlészeti gépek hozzáértő kezelői. Akik vannak, azokat csak jó fizetéssel lehet megtartani. Az évi jövedelem feléről is le kell mondanunk, hogy egyáltalán munkást találjunk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 16., kedd

Felakasztva találtak rá a Fehér megyei Alvinc polgármesterére

Felakasztva találtak rá kedden a Fehér megyei Alvinc község polgármesterére, Petru Ioan Barbura.

Felakasztva találtak rá a Fehér megyei Alvinc polgármesterére
2024. április 16., kedd

Nehéz parkolóhelyet találni Kolozsváron, de más erdélyi városokra is sok a panasz

Alexandria, Râmnicu Vâlcea és Szörényvár ama romániai városok közé tartozik, ahol a lakosok úgy gondolják, hogy könnyen találnak parkolóhelyet. A skála másik végén Bukarest, Kolozsvár és Konstanca áll.

Nehéz parkolóhelyet találni Kolozsváron, de más erdélyi városokra is sok a panasz
2024. április 16., kedd

„Aradi tizenhármak” – Húsz helyen állít listát, 13 polgármesterjelöltet indít a megyében az RMDSZ

A megyei közgyűlést is beleértve húsz önkormányzatban szeretne mandátumokat szerezni Arad megyében az RMDSZ június 9-én, amikor az európai parlamenti választásokkal egy időben helyhatósági választásokat is tartanak Romániában.

„Aradi tizenhármak” – Húsz helyen állít listát, 13 polgármesterjelöltet indít a megyében az RMDSZ
2024. április 16., kedd

Házhelyekkel csalogatna haza külföldre vándoroltakat a nagyváradi önkormányzat

Megkezdte a nagyváradi önkormányzat azon telkek közművesítését, amelyeket külföldön élő, de hazaköltözésben gondolkodó román állampolgárok rendelkezésére kíván bocsátani.

Házhelyekkel csalogatna haza külföldre vándoroltakat a nagyváradi önkormányzat
2024. április 16., kedd

Változást sürget, külső forrásszerzést céloz meg az RMDSZ leendő Hargita megyei tanácselnöke

A külső forrásszerzést és a folyamatban lévő pályázatok lebonyolítását tekinti fő céljának Bíró Barna Botond, az RMDSZ Hargita megyei tanácselnökjelöltje, aki Borboly Csabát váltja a tisztségben.

Változást sürget, külső forrásszerzést céloz meg az RMDSZ leendő Hargita megyei tanácselnöke
2024. április 16., kedd

Iskolabuszból kiszálló elemistát ütött el teherautó Beszterce-Naszód megyében

Az iskolabuszból kiszálló 8 éves gyermeket ütött el kedden egy haszonjármű a Beszterce-Naszód megyei Kormája (Cormaia) településen – közölte a megyei rendőr-főkapitányság.

Iskolabuszból kiszálló elemistát ütött el teherautó Beszterce-Naszód megyében
2024. április 16., kedd

Határtalanul program: erdélyi és partiumi városokban fordult meg a legtöbb magyarországi diák

Eddig mintegy 535 ezer diák vett részt a Határtalanul programban, amelybe kilencszáznál is több település kapcsolódott be – jelentette ki Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára kedden Budapesten.

Határtalanul program: erdélyi és partiumi városokban fordult meg a legtöbb magyarországi diák
2024. április 16., kedd

Árvízkészültséget rendeltek el erdélyi folyókra is

Elsőfokú, vagyis sárga árvízkészültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) hat megye folyóvizeire.

Árvízkészültséget rendeltek el erdélyi folyókra is
2024. április 16., kedd

Két nap után sikerült kideríteni, ki az a nő, akinek Szatmárnémetiben, a Szamosban találták meg a holttestét

Azonosítottak a rendőrök egy Szatmárnémetinél vasárnap a Szamosból kiemelt holttestet.

Két nap után sikerült kideríteni, ki az a nő, akinek Szatmárnémetiben, a Szamosban találták meg a holttestét
2024. április 16., kedd

A mesterséges intelligenciát is be kellett vetni a Hunyad megyei tóba esett személy felkutatása érdekében

Mesterséges intelligenciát (AI) felhasználó ultramodern detektor bevetésével keresik tovább a Hátszeg közelében levő őraljaboldogfalvi víztározóban vasárnap eltűnt személyt.

A mesterséges intelligenciát is be kellett vetni a Hunyad megyei tóba esett személy felkutatása érdekében