Hirdetés

Visszatért a medve a településekre, az ember pedig fél az erdőtől

medve

Medve egy székelyföldi település határában fekvő erdőrészben. Bárhol találkozhatunk a nagyvaddal

Fotó: Tuchiluș Alex

Miközben Romániában egyre több a medvetámadás, és a falvakba rendszeresen bejáró nagyvadak emberéleteket is követelnek, a szakemberek szerint a helyzet nem oldható meg gyors politikai döntésekkel. Benke József székelyföldi vadgazdálkodási szakember úgy véli: most fizeti meg az ország a medvevadászat 2016-os leállításának következményeit, és évekbe telhet, mire helyreáll az egyensúly ember és nagyragadozó között.

Makkay József

2026. május 19., 19:192026. május 19., 19:19

Szinte nem telik el hét újabb medvetámadás nélkül Erdélyben, valamint a Kárpátokon túli területeken. A hírekben rendszeresen szerepelnek falvakba bejáró medvék, megtámadott gazdák, elpusztított háziállatok, sőt emberhalál is. Miközben a román kormány a medvekilövési kvóták megduplázását kommunikálja, a helyi önkormányzatok és vadgazdálkodók szerint a gyakorlatban továbbra is nehézkes és lassú a veszélyes egyedek eltávolítása.

Benke József vadgazdálkodási szakember – Székelyföld egyik legnagyobb, 53 ezer hektáron gazdálkodó vadászszervezetének, a Zetelaka és Társai Vadász- és Horgászegyesületnek az elnöke – szerint

Hirdetés

a medveállomány szabályozásának elmaradása mára súlyos közbiztonsági problémává vált Romániában.

„A jelenlegi helyzet nem egyik napról a másikra alakult ki, és nem is lehet gyors megoldást várni. A problémák gyökere egészen 2016-ig nyúlik vissza, amikor az országban gyakorlatilag leállították a medvevadászatot” – mutat rá a mai állapotok valódi okára a szakember. Benke szerint amennyi idő eltelt a vadászat letiltása óta, körülbelül ugyanannyi idő kell majd ahhoz is, hogy a medve visszanyerje az emberrel szembeni természetes félelmét.

Több mint tízezer medve élhet Romániában

Az elmúlt hetekben a közbeszéd egyik legfontosabb témája lett a medvekvóta megduplázása. A Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes beterjesztése nyomán elfogadott törvénytervezet értelmében a jelenlegi, mintegy 400-as kilövési kvótát évi 859-re emelnék a 2026–2027-es időszakra.

Benke József szerint azonban fontos különválasztani a politikai kommunikációt és a valóságot. „Ez a megduplázódás politikai simogatás vagy fényezés is egyben” – fogalmazott, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a kvótaemelés mögött valódi tudományos kutatás áll.

medve Galéria

Benke József vadgazdálkodási mérnök hosszú évek óta figyelmezteti a politikusokat a vadállomány túlszaporodása miatt várható veszélyekre

Fotó: Beliczay László

A brassói erdészeti kutatóállomás ugyanis egy európai uniós projekt keretében DNS-alapú vizsgálatot végzett.

Több mint 25 ezer mintából 10 200 különböző medveegyedet azonosítottak. Benke szerint ez ahhoz hasonló biztos módszer, mint az apasági vizsgálat.

A valóságban azonban tízezernél jóval jóval több medve élhet a romániai erdőségekben, ezért a szakember szerint még a megemelt kvóta sem jelent valódi áttörést. Ha tízezer medvével számolunk, akkor a 800 körüli kilövési kvóta még a tíz százalékra becsült éves szaporulatot sem éri el. Vagyis a jelenlegi intézkedések legfeljebb hosszabb távon hozhatnak eredményt. „Ez inkább egy olyan intézkedés, amely azt jelzi, hogy évek múlva talán jó irányba haladunk” – jellemezte a vadgazdálkodási szakember a kormánydöntést.

Most fizeti meg az ország a tiltás következményeit

A szakember szerint az elmúlt tíz év döntései alapvetően változtatták meg a medvék viselkedését. A vadászat hiánya miatt generációk nőttek fel emberközeli környezetben.

Idézet
Két medvegeneráció nőtt fel úgy 2016 és 2024 között, hogy nem vadászták őket.

Azok a bocsok már kifejlett állatok, és most ugyanazokat az útvonalakat használják, amelyeket az anyjuktól tanultak, vagyis bejárnak a települések határába, sőt az utcákra is” – mutat rá a székelyföldi vadgazdálkodási mérnök.

korábban írtuk

Csak vadászattal lehet elérni, hogy a medve féljen az embertől – Évekbe telhet a medvetámadások számának csökkenése
Csak vadászattal lehet elérni, hogy a medve féljen az embertől – Évekbe telhet a medvetámadások számának csökkenése

Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.

A falvak környéke rendkívül csábító a nagyvad számára, mert a legtöbb település határa valóságos „svédasztal”: zöldebb a fű, több az élelem, ott vannak a gyümölcsösök és a mezőgazdasági termények. Főként akkor merészkednek le a falvak közelébe, amikor az erdőben nincs bükkmag vagy tölgymag. Benke József szerint ezért egyáltalán nem meglepő, hogy a medvék rendszeresen visszajárnak a településekre.

Miért nem tudják kilőni a veszélyes medvéket?

A közvélemény számára az egyik legnehezebben felfogható kérdés, hogy ha léteznek kilövési engedélyek, miért történik mégis ennyi tragédia. A válasz részben jogi természetű.

A jelenlegi szabályozás szerint a 81-es szűmú sürgősségi kormányrendelet alapján működő helyi bizottságok – amelyekben polgármester, csendőr, vadgazda és állatorvos is részt vesz – csak a belterületen megjelenő medvék esetében intézkedhettek.

Ha a medve bement a faluba vagy egy portára, ott helyben meg lehetett lőni vagy el lehetett altatni. Külterületen azonban nem lehetett üldözni vagy kilőni.

Ez okozott problémát több tragikus esetben is, köztük ama Beszterce-Naszód megyei támadás esetében, amelynek során egy nő és a tehene is a medve áldozata lett a falu határában található legelőn.

A parlament ugyan elfogadott egy olyan módosítást, amely kiterjesztené a beavatkozási jogot külterületre is, a törvény azonban még az államelnök aláírására vár. A szakemberek szerint a módosítás jelentős segítséget nyújthatna a helyi önkormányzatoknak a veszélyes medvék elleni gyors fellépés terén.

korábban írtuk

Már Kolozsvár közvetlen közelében is egyre sűrűbben bukkan fel a medve
Már Kolozsvár közvetlen közelében is egyre sűrűbben bukkan fel a medve

Immár nemcsak a székelyföldi településeken gyakori látogató a medve: Kolozsvár közvetlen közelében is egyre gyakrabban bukkan fel, a hétvégén két helyen is látták.

A vadászat és a „sintérmunka” nem ugyanaz

Benke József szerint a közbeszédben gyakran összemosódik a vadászat és a veszélyes egyedek kényszerű kilövése. „A vadászat csúcsa a medvevadászat, különösen a hajtóvadászat. Ez etikusan felépített, szakmailag átgondolt folyamat. A másik, amikor egy problémás medvét kell kilőni egy bizottsági döntés alapján – az nem vadászat” – állapítja meg a szakember.

Korábban több vadásztársaság is jelezte: tagjaik nem akarnak kizárólag „sintérmunkát” végezni. Benke szerint azonban a mostani helyzetben párhuzamosan kell működnie a klasszikus vadgazdálkodásnak és a közbiztonsági beavatkozásoknak, hogy csökkenteni lehessen a településeken jelentkező veszélyhelyzetet.

medve Galéria

Legutóbb a háromszéki Csernáton főutcáján kapták lencsevégre a nagyvadat

Fotó: Bede Andrea

A szakember szerint az sem mindegy, hogyan történik az állomány szabályozása. Az őszi hajtóvadászatokat például tudatosan a falvakhoz közeli erdőkben kellene megszervezni.

Idézet
Ha ott vadászol, ahol a medvék rendszeresen kárt okoznak, akkor nagyobb az esélye annak, hogy a vadászok azokat az egyedeket emelik ki, amelyek lejárnak a településekre.

Így később kevesebb gyors beavatkozásra lesz szükség” – hangsúlyozza a vadgazda.

Emellett fontos lenne a populáció szerkezetének szabályozása is, mert nemcsak az idős hímeket kell kilőni. Minden korosztályból és mindkét nemből szükséges egyedeket kiemelni. Ha ugyanis csak a hímeket lövik ki, túl sok nőstény marad, ami a szakember szerint tovább gyorsítja a szaporulatot.

A vadgazdálkodásnak ára van

A medvevadászat költséges tevékenység: a mostani kvótákhoz úgynevezett CITES-engedélyek kapcsolódnak, amelyek lehetővé teszik a trófeák nemzetközi mozgatását. A medvetrófeák ára 5 és 10 ezer euró között mozog, ennyiért hirdetik meg a vadászatot a romániai vadászegyesületek helyi tehetős vadászok, illetve elsősorban külföldi érdeklődők számára.

A szakember szerint azonban a bevételek önmagukban nem oldják meg a problémát: a vadászegyesületek nem tudnak többet tenni az ügy érdekében, mint amit a kvótaszabályozással megold, illetve régiónként leoszt a törvényi szabályozás. A lényeg a következetes, több éven át tartó állományszabályozás lenne, amely rossz politikai döntések miatt Romániában nyolc éven át gyakorlatilag elmaradt.

A szakember szerint a törvény előírja, hogy az újabb kilövési kvóta megállapítását ismét meg kell előzze egy részletes,

DNS-típusú szakmai elemzés, kutatás, amely 2027-ben lesz esedékes a következő – 2028-2029-es – kilövési kvóták törvényi megállapításához.

  • Benke József szerint a lakosság nem számíthat látványos javulásra a következő években sem.

  • Tapasztalatai szerint a vadgazdáknak és az államnak közösen kellene olyan rendszert kialakítaniuk, amely egyszerre védi az embereket és biztosítja a medveállomány hosszú távú fenntarthatóságát.

„Mi együtt élünk a helyi lakossággal. A jóhiszemű vadgazda segíteni akar az embereken. De ezt csak következetes, hosszú távú munkával lehet megoldani, amelyben folyamatosan partner a politikum is” – mutat rá Benke József udvarhelyszéki vadgazdálkodási szakember.

korábban írtuk

Medvék tartanak rettegésben egy székelyföldi falut, már az iskola udvarára is betörtek
Medvék tartanak rettegésben egy székelyföldi falut, már az iskola udvarára is betörtek

A háromszéki Zabola község lakóit rettegésben tartja hat medve, amelyek a település közelében kóborolnak, és gyakran behatolnak a lakott területre. A medvéket az utcákon, az emberek portáin, sőt egy oktatási intézmény udvarán is l&

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 08., hétfő

Előzetes letartóztatásba került a családtagjaira rálövő dél-erdélyi férfi

A Hunyad megyei törvényszék hétfőn elrendelte annak a férfinak az előzetes letartóztatását, aki egy pisztollyal négy emberre lőtt Lupényben. A bíróság döntése nem jogerős, 48 órán belül megfellebbezhető.

Előzetes letartóztatásba került a családtagjaira rálövő dél-erdélyi férfi
Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Növénytermesztés talaj helyett levegőben: a NASA módszere megérkezett Erdélybe is

A NASA űrbéli mezőgazdasági kísérletei által inspirált aeroponikus, azaz talaj nélküli növénytermesztő rendszerrel kísérleteznek Kolozsváron.

Növénytermesztés talaj helyett levegőben: a NASA módszere megérkezett Erdélybe is
2026. június 08., hétfő

Marosvásárhelyi restaurált népi bútorok és adományozóik

Az 1930-as évek elején hagyományos székely népi motívumokkal díszített, élénk virág- és madármintás, jellegzetes kék színű bútorokat adományoztak a marosvásárhelyi Vártemplomnak a város, a gyülekezet neves személyiségei.

Marosvásárhelyi restaurált népi bútorok és adományozóik
2026. június 08., hétfő

A Kolozsvár és Nagyvárad közötti vasútvonal egy része elvileg már járható, a közlekedés beindítását kérik

A Kolozsvár–Nagyvárad vasútvonal korszerűsítési munkálatai gyors ütemben haladnak, és a 67 kilométer hosszú Kolozsvár–Kissebes szakaszon már közlekednek munkavonatok – számolt be a Pro Infrastruktúra Egyesület.

A Kolozsvár és Nagyvárad közötti vasútvonal egy része elvileg már járható, a közlekedés beindítását kérik
Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Hatalmas fogás: félmillió euró értékű hamis pénzzel bukott le két nagyváradi férfi

Mintegy félmillió euró értékű hamis bankjegyet foglaltak le vasárnap délután a Szatmár Megyei Szervezett Bűnözés Elleni Szolgálat rendőrei. A két nagyváradi gyanúsítottat hétfőn a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezte.

Hatalmas fogás: félmillió euró értékű hamis pénzzel bukott le két nagyváradi férfi
2026. június 08., hétfő

Egy használt autó árának megfelelő összeget kell bírságként lepengetnie annak, aki eteti a medvét

A medvék által nagyon sűrűn látogatott Transzfogarasi úton a Romsilva állami erdészet Argeș megyei igazgatósága az incidensek megelőzését szorgalmazza és az óriási összegű bírságokra hívja fel a figyelmet.

Egy használt autó árának megfelelő összeget kell bírságként lepengetnie annak, aki eteti a medvét
2026. június 08., hétfő

Marad a vészhelyzet Parajdon

Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.

Marad a vészhelyzet Parajdon
Marad a vészhelyzet Parajdon
2026. június 08., hétfő

Marad a vészhelyzet Parajdon

Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Korszerűsítik a sós tó köré épült népszerű fürdőhelyet

Felújítják Dés és környéke egyik legfontosabb turisztikai és közösségi vonzerejét, a Torok fürdőt. A 4,5 millió eurós fürdőberuházás több látogatót, erősebb helyi gazdaságot és korszerűbb rekreációs lehetőségeket ígér.

Korszerűsítik a sós tó köré épült népszerű fürdőhelyet
2026. június 08., hétfő

Csoma Botond: az államfő óriásit tévedett

Nicușor Dan államfő óriásit tévedett, amikor megtámadta az alkotmánybíróságon a medvék vadászati kvótájának megduplázását célzó törvénytervezetünket – jelentette ki hétfőn Csoma Botond.

Csoma Botond: az államfő óriásit tévedett
2026. június 08., hétfő

Elrajtolt az erdélyi magyar értelmiség 1944 és 1952 közötti időszakának feltárását célzó program

Elindult a Méhes György-Nagy Elek Alapítvány kutatói pályázati programja, melynek célja az erdélyi magyar értelmiség 1944 és 1952 közötti időszakának feltárása állambiztonsági források alapján – tájékoztatott hétfőn a budapesti székhelyű alapítvány.

Elrajtolt az erdélyi magyar értelmiség 1944 és 1952 közötti időszakának feltárását célzó program
Hirdetés
Hirdetés