Hipermarkettörvény: panaszkodás helyett igazodni kell

Hipermarkettörvény: panaszkodás helyett igazodni kell

Összefogással, a piaci igényekhez alkalmazkodó lépésekkel az erdé­lyi gazdaszövetkezetek is 
kihasználhatják a sokat vitatott, az Európai Bizottság nem­tet­szését kiváltó hiper­market­törvényt – állítja Tán­czos Barna szenátor.

Gyergyai Csaba

2017. március 03., 11:282017. március 03., 11:28

Az erdélyi gazdaszövetkezeteket is helyzetbe hozhatja a hónapok óta vita tárgyát képező, tavaly júliusban kihirdetett hipermarkettörvény, amennyiben a termelők a panaszkodás helyett inkább a piaci elvárásoknak próbálnak megfelelni, ugyanakkor megfelelő mennyiségű és minőségű terméket tudnak biztosítani az adott helyzetben – jelentette ki a Krónika kérdésére Tánczos Barna szenátor.

A volt mezőgazdasági államtitkár úgy véli, a parlament „elvégezte a dolgát” és felkínált egy komoly lehetőséget azáltal, hogy elfogadott egy olyan jogszabályt, amely kimondja: az élelmiszer-forgalmazási engedéllyel rendelkező jogi személyek kötelesek a hús, tojás, zöldség, gyümölcs, méz, tejtermék és pékáru kategóriába tartozó termékekből legalább 51 százaléknyit a rövid ellátási láncból beszerezni. Kivételt képeznek azok a cégek, amelyek kétmillió eurónál kisebb éves forgalmat bonyolítanak, vagy részvényeik összessége legtöbb ennyit ér.

Számítani lehetett az Európai Bizottság lépésére

A kezdeményezők egyébként azt akarták elérni a törvénymódosítással, hogy a hipermarketek helyi termelőktől vásárolják meg az általuk forgalmazott, a jogszabályban megjelölt termékfélék több mint felét. A törvény arra is kötelezi a nagy üzletláncokat, hogy a húsárun tüntessék fel a származási országot, a feldolgozott hústermékeken pedig a Romániából származó nyersanyag arányát. A jogszabálynak január elsejétől kellett volna hatályba lépnie, az alkalmazási módszertan azonban továbbra is késik, ráadásul az Európai Bizottság (EB) is bejelentette februárban, hogy kötelezettségszegési eljárást indított Románia ellen, mivel a jogszabály korlátozza a kiskereskedők termékkínálatra vonatkozó üzleti döntéseit.

Tánczos Barna szerint számítani lehetett az uniós hatóság által indított eljárásra, azonban leszögezte: a törvény nem sérti meg a szabad kereskedelemre vonatkozó jogszabályokat, hiszen nem arról szól, hogy kizárólag a helyi termelőket részesítse előnyben. „Ne feledjük el, hogy a közös uniós agrárpolitikának (KAP) is az egyik fontosabb tartópillére az, hogy új eszközöket biztosítson a mezőgazdasági termelőknek, hogy az élelmiszer-ellátási lánc fontos szereplőiként működjenek közre, hogy kiküszöbölje a közvetítőket. Ezeket az intézkedéseket épp akkor indítványozták, amikor Dacian Cioloş volt miniszterelnök agrárügyekért felelős uniós biztos volt” – mutatott rá a Hargita megyei politikus.

Vannak már követendő példák

Tánczos Barna ugyanakkor jó jelnek nevezte, hogy Bogdan Chiriţoiu, „a legtöbb helyzetben Brüsszel-párti” bukaresti Versenytanács elnöke a téma kapcsán úgy fogalmazott, nem szabad meghátrálni, nem kell lemondani a hazai termelőket segítő törvényről csupán azért, mert a kormány kapott egy uniós figyelmeztetést. „Örvendetes fejlemény, hogy van akarat a törvény gyakorlatba ültetésére. Ehhez azonban arra is szükség van, hogy a termelők összefogjanak, alkalmazkodjanak az új helyzethez, megerősödjenek, és a piaci igények szerint szervezzék a tevékenységüket. Vannak már pozitív székelyföldi példák, hiszen láthattuk már, hogy egy székelyföldi termelő el tudta juttatni a krumpliját a szupermarketek polcaira” – mondta az RMDSZ-es szenátor.

A Versenytanács elnöke sem lepődött meg egyébként az európai uniós felszólításon. Emlékeztetett: hasonló cipőben jár Magyarország és Szlovákia is. „Tudtuk, hogy nehézségeink lesznek, de majd olyan utólagos korrekciókra lesz szükség, amelyek révén a jogszabályt hatékonyabban lehet alkalmazni” – fogalmazott Bogdan Chiriţoiu. Hasonlóképpen fogalmazott Petre Daea mezőgazdasági miniszter is, aki a kötelezettségszegési eljárást kommentálva leszögezte: két hónap alatt az összes olyan előírást megvizsgálják, amelyeket az Unió kifogásolt.

Eközben a Kaufland német hipermarketlánc gyümölcs- és zöldségbeszerzési osztályának romániai vezetője, Ionuţ Parfente egy mezőgazdasági konferencián bejelentette: termékeik több mint 50 százaléka romániai, ez pedig számukra stratégiai választás. „A sütőipari termékek 100 százalékban romániaiak, a méz 60 százalékban, a tejtermékeknél folyamatosan növeltük az arányt, jelenleg 50 százalék felett járunk, a húsipari készítmények esetében pedig közelítünk a 100 százalék fele” – közölte Parfente. Újságírói kérdésre elmondta, jelenleg 87 olyan romániai beszállítóval van szerződésük, amelyek megfelelő mennyiségű és minőségű terméket tudnak biztosítani.

„Már a vidékiek is szupermarketben vásárolnak”

Romániában soha nem látott méreteket öltött az élelmiszerimport, mivel még a vidéki gazdák is a hipermarketekből szerzik be a mindennapi betevőt – jelentette ki az Agrointeligenţa mezőgazdasági szaklap által szervezett keddi, bukaresti konferencián Marius Bîcu, a De La Ferma vállalkozás vezérigazgatója. „A legtöbb vidéken élő gazdának kertje van, zöldséget, gyümölcsöt termelnek, néhány állatot is tartanak, ehhez képest egyre többen járnak már a szupermarketekbe bevásárolni. A lekváros fánk helyett csokis croissant-t esznek, és ez egyáltalán nincs rendjén” – jegyezte meg a cégvezető. Mint mondta, ezt a fajta magatartást az is magyarázza, hogy vidéken a kereskedelem még mindig gyerekcipőben jár.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás