Jó reggelt, Bogdan Diaconu!

Jó reggelt, Bogdan Diaconu!

Iván még zongorázik? – kérdeztem Emil barátomtól kilencvenötben egy szabadkai buszmegállóban. Zongorázik? – kérdezett vissza kihívóan egy mellettünk ácsorgó fekete szerb srác, a politikailag korrekt megnevezése talán az, hogy afroszerb. 

2016. március 13., 14:392016. március 13., 14:39

Zongorázik, bólintottam kicsit meglepetten, mire ő válaszul nem kicsit bólintott az orrtövemre. Elvágódtam, de mégsem maradhattam a fagyos betonon, így aztán (nem afro)szerb barátaival a segítségemre sietett: addig rugdostak, míg föl nem tápászkodtam. Mondom, segítőkész emberek voltak, elláttak néhány praktikus tanáccsal is. Ha nem bírom a fejelgetést, jobb, ha nem beszélek magyarul. Mégiscsak Szerbiában vagyunk, ahol az állam nyelvén kell csicseregni.

Nem rázott meg túlságosan az eset. A tűzkeresztségen már régen átestem, nem először rugdostak, mert anya- és apanyelvemen szólaltam meg a szülővárosomban. A verbális inzultusokat pedig már nyilván sem tartottam. Nem gizda, nem gyáva barátokkal vártam a buszra, mégsem jutott eszükbe, hogy segítsenek. Én meg csak reméltem, hogy a tökösebbek legalább nem néztek félre. Megszoktuk már a világrendet, hogy többségben is kisebbségben vagyunk. Persze az sem baj, ha mindehhez elég kemény az ember orrcsontja.

Jól emlékszem a magyar uniós csatlakozást megelőző hurráoptimizmusra. Ennek része volt az a tündérmese is, hogy a csatlakozás egy csapásra megoldja Trianont, avagy a határon túli magyarok problémáit. Mert megszűnnek a határok, aztán lehet oszolni, nincs itt semmi látnivaló. Mintha ettől egy csapásra választ kapnánk az asszimiláció, az elvándorlás, a formális és informális jogfosztottság, a nyelvhasználat korlátozásának kérdéseire, hogy csak a legsúlyosabbakat említsük.

Tény, hogy az európai uniós csatlakozás, a jogharmonizáció, az önkormányzatiság felértékelődése, az intézményes kontroll lehetősége valamelyest javított az uniós polgárrá vált külhoni magyarok helyzetén. Az autonómia azonban a kanyarban sincs. Ráadásul a már EU-tag Szlovákiában vagy Romániában ma is mindennaposak azok a magyarságot érintő visszásságok, amelyek egy liberális demokráciában elméletileg nem maradhatnának következmények nélkül.

Nem tréfálok. Az emberi jogokra, a hangzatos európai értékekre olyannyira érzékeny, a liberális demokráciára feltétlen mérceként tekintő Európának megannyi dolga lenne velünk. Brüsszelből nézve talán minden a legnagyobb rendben. A szomszédos országokban megoldott a kisebbségek képviselete, anyanyelvhasználata, vannak oktatási intézményeik, kulturális egyesületeik, hagyományőrző csoportjaik, asszonykórusaik, hímzőköreik. De ha csak kicsit is közelebb hajolunk, azt látjuk, hogy a határainkon túl élő magyaroknak olykor pitiáner, olykor nagyon is komoly akadályokkal kell megküzdeniük ahhoz, hogy nemzeti identitásukat szabadon megélhessék.

Nemzeti identitás és liberális de­mokrácia? Nyilván elment az eszem, amikor orrcsonton fe­jel­tek, hogy egy lapon emlegetem ezt a kettőt. Mióta az emberi jogok egyetemes nyilatkozatát megfogalmazták, egyre több és több jog értődik bele az alapvető szabadságjogokba, legutóbb például a menekültjogról hallhattunk sokat. Talán nem nehéz belátni, hogy többek között a szabad anyanyelvhasználat is idekívánkozik. Hogy egy embernek, miként egy közösségnek is maradéktalan joga anyanyelvén szólni, nemzeti szimbólumait használni, hagyományos nemzeti és kulturális identitásában kiteljesedni bármilyen körülmények között. Ha mindez valamiért nem egészen problémamentes, hogy finoman fogalmazzak, akkor az egyén alapvető joga sérül.

Márpedig gazdag az étlap, amelyről az utóbbi évek példáit szemelgethetjük. A Beneš-dek­ré­tumok érvényben tartása, a szlovák államnyelvtörvény, Malina Hedvig ügye, a kettős állampolgárok zaklatása, a zászlókkal és himnuszokkal kapcsolatos döntések, a visszaszolgáltatások körüli anomáliák, az utcanévtáblákat, a helységnévtáblákat, a magyar feliratokat övező kisstílű hercehurcák, a hivatali nyelvhasználat nehézségei, a magyar tannyelvű osztályokkal való sakkozás, a politikusok, újságírók magyarellenes kirohanásai, és persze a még mindig el-elcsattanó pofonok és a verbális inzultusok. A nagyobb nyilvánosságot kapó különböző horderejű ügyek mögött pedig ott vannak a kisebbségi mindennapok.

Romániának azonban az utóbbi időben még a korábbi mutatványokat is sikerült alulmúlnia. A kolozsvári Főtér.ro az anyanyelv napján összegyűjtötte az aktuális slágertémákat: 1. A Kolozs megyei törvényszék döntött: nem lesznek kétnyelvű helységnévtáblák Kolozsváron. 2. Porig alázott egy kolozsvári román orvos egy székelyföldi lányt és családját – az ügynek azóta vannak fejleményei. 3. A román parlament képviselőháza hallgatólagosan elfogadta Bogdan Diaconu törvénytervezetét, amellyel jelentősen korlátozná a kisebbségek anyanyelvhasználatát a közigazgatásban. A végső döntést a szenátus hozza meg. 4. A marosvásárhelyi vár tájékoztató táblái kizárólag román nyelven közlik az információkat. A négy példa közül a harmadik a legsúlyosabb, mert egy teljes közösséget diszkriminál alávaló módon. Egy európai országban ilyen nincs, és mégis van, és ha mégis van, akkor az ügy minimum automatikusan kitermeli a maga Tavaresét. Tudom, ez egy kicsit erős volt.

Mindeközben Európa csendes, a mi ügyünkben újra csendes. A diszkriminációra egyébként olyannyira érzékeny, európai értelemben vett Európa képtelen rámozdulni a kisebbségbe szorult magyarok stigmatizált helyzetére. Nem hallunk heves tiltakozásokról, parlamenti vitanapokról, aláírásgyűjtésekről, a hetes cikkely élesítéséről. Komoly csalódás az európai értékek mellett elkötelezett magyarok számára, hogy a kétkulacsos Unióra és intézményeire ebben az ügyben a legkevésbé sem számíthatunk. Gyanús, nacionalista, ha nem egyenesen irredenta jelenség, hogy több millió, Magyarországon kívül élő magyar ragaszkodik a saját anyanyelvéhez, kultúrájához, identitásához. Az egységesülni vágyó Európa így paradox módon tökéletesen behódol a nemzetállami logikának, és nem nyújt támogatást azoknak, akiknek az utóbbi miatt alapvető emberi jogaik sérülnek.

Keserű tanulság, de sem a magyar liberális elit, sem a balliberális kormányok nem kezelték helyén a kérdést. Viszont ha azok a magyarok sem értették meg igazán, hogy itt nem csupán nemzeti, hanem ugyanannyira liberális ügyről is szó lehetne, akik az emberi és szabadságjogokat zászlajukra tűzték, akkor mit várhatunk más országok politikusaitól és bürokratáitól? (Megjegyzem, a hivatali nyelvhasználattal kapcsolatos törvény ügyében a külpolitika terén mostanság gránitkemény magyar kormány sem adott jól hallható, erős válaszokat.) A mindenkori magyar kormány támogatása persze fontos, ám a többéves gyakorlat megmutatta, hogy a határon túli magyarság leginkább csak magára számíthat. Csakis az öntudatos polgári kezdeményezésnek, az egységes kiállásnak és összefogásnak van esélye. Minduntalan és rutinszerűen meg kell törni a hallgatást, nem szabad magától értetődőnek venni a fennálló viszonyokat. Bármennyire is úgy tűnik olykor, nem magától értetődő, hogy a kisebbség nem lehet többség.

Ha már Európa felé kacsintunk, csendben mondom: hiába bélyegzik a szomszédos államokban nacionalistának, irredentának az alapvető jogaikért küzdő magyarokat, nagyon távol vagyunk még a baszk, katalán, északír példától. Bele is sápadnának rendesen szomszédaink, ha a mindenna­pokban végtelenül békés határon túli magyar közösségek ezeket a mintákat követnék. Szögezzük le: nem a terrorizmusra gondolok. Ugyanakkor az orrcsont beforr. Csak azért is: zongorázik! És csak azért is: „Bună dimineaţa!\" helyett „Jó reggelt!\", bármely tetszőleges erdélyi hivatalban!

Kollár Árpád

A szerző író, költő, a Fiatal Írók Szövetsége
elnöke

Az írás eredetileg a Magyar Nemzet napilapban jelent meg

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban