Európa válaszúton

Európa válaszúton

A briteknek az Európai Unióból való kilépése, amely megrendíti és új helyzet elé állítja az EU-t, de az Egyesült Királyságot is, vízválasztó esemény lehet Európa történelmében.

2016. július 31., 12:532016. július 31., 12:53

Nem az első válsághelyzet ez az Unióban. A közelmúlt valamennyi krízise (görög válság, terrorizmus, menekültáradat stb.) az integráció belső szerkezeti problémáira irányította a reflektorfényt. Az euróválság például arra, hogy a közös pénz hatékony közösségi szabályozás, érdemi közös költségvetés nélkül hosszú távon fenntarthatatlan. A menekültválság a közös külpolitika és belügyi szabályozás súlyos hiányosságait tárta fel. Nem szabályozta kellőképpen az Unió az intenzív belső népvándorlást sem, ami Nyugat-Európa számos tagállamában ellenszenvet váltott ki az odaáramló lengyel, román vagy magyar munkavállalókkal szemben.

Reakciók válsághelyzetre

A tagállamok a válságokra kétféleképpen szoktak reagálni. Egyesek szorosabb integrációt és hatékonyabb közösségi szabályozást kérnek, míg mások zsigeri reakciója a bezárkózási reflex, hatáskörök visszatelepítését kérik az Uniótól, szélesebb nemzeti önrendelkezést követelnek, és kilépést fontolgatnak. A brit referendum most ismét ezt a dilemmát állította előtérbe Európában. A brit politikai osztály – mely eddig is a legkevésbé kötődött az uniós politikákhoz – az európai integrációt sohasem célnak, hanem csak eszköznek tekintette saját érdekei érvényesítésére, külön státust szerzett, és mindvégig kerékkötője volt a szorosabb integrációnak az Unióban. Ami most Nagy-Britanniában történik, rámutat a működő demokráciák visszásságaira is, arra, hogy miként lehet a politikai érdekek oltárán feláldozni egy ország, sőt egy kontinens érdekeit. A sok nyilvánvaló hazugságot is felvonultató Brexit-kampány eredménye rövid távon hozhat ugyan némi belpolitikai hasznot, ám végső soron lesújtó bizonyítványt állíthat ki a populizmust önmagukért csúcsra járató kalandor politikusokról.

A Brexit legkárosabb következménye azonban az a lehetséges láncreakció, mely Európa-szerte erősítheti a saját pecsenyét sütögető eurofób nacionalistákat, akik a minél rosszabb, annál jobb alapon lehetőséget látnak hatalmi érdekeik érvényesítésére. Egyes tagállamokban vannak nemzeti-populista, demagóg politikusok, akik saját belpolitikai ambíciójuktól fűtve nemzetmentő szerepet öltenek, és valóságos „szabadságharcot\" vívnak az Unió ellen, képmutató módon kérik számon az Unió hatékonyságát, miközben nemzeti önrendelkezést, az uniós hatáskörök korlátozását, illetve visszatelepítését követelve voltaképpen az EU gyengítését szorgalmazzák. Várható, hogy az euroszkeptikus, nacionalista törekvések a brit példán felbuzdulva aktivizálódnak, meglovagolják a lakosság egy részének az EU-val szembeni bizalmatlanságát, és netán nyomást gyakorolnak Unió-ellenes referendumok kikényszerítésére, melyek nyomán egy Brexit-dominó az egész Uniót bedöntheti, ami akár az Európa-projekt végét is jelentheti.

Szorosabb integráció a megoldás

Tény, hogy Európa egy időszak végén és egy új időszak kezdetén van, amikor a XXI. század kihívásai válaszút elé állítják az EU tagállamait. Két lehetőség előtt állunk. Egyesek szerint az érzelmi nacionalizmus útja tovább járható, a nemzetek és nemzetállamok társadalmi-politikai rendszerei megfelelnek a XXI. század kihívásainak, míg mások tudatosan vállalják, hogy Európa csak egységesen, az uniós tagállamok szorosabb integrálódása útján tud helytállni az egyre élesebb gazdasági versengésben és ellenállni az egyre fenyegetőbb keleti migrációnak.

Azt is tényként kell elfogadnunk, hogy az EU elavult intézményrendszerének alapos átalakítása elkerülhetetlen. Európa népei a múlt század közepén a békéért, a biztonságért és a prosperitásért döntöttek az Unió mellet, márpedig az eddigi tapasztalat azt mutatja, hogy az EU jelenlegi intézményrendszere nem felel meg az elvárásoknak, és képtelen a felmerülő válságok hatékony kezelésére. Gyökeres és alapvető reformokra, erősebb és hatékonyabb Unióra van szükség. Felismervén a halaszthatatlan megújulás szükségességét, Németország, Franciaország és Olaszország, valamint a Benelux-államok az Unió alapító tagjaiként már a brit kilépési referendum másnapján hitet tettek az egyre szorosabb integráció mellett.

Javasolván, hogy a bent maradt tagállamok az Unió talpkövének számító négy piaci alapszabadság – az áruk, a tőke, a szolgáltatások és a munkaerő szabad mozgása – érvényesítésével középtávon valódi gazdasági-politikai Uniót hozzanak létre. Hangsúlyozva azt is, hogy a globalizált világban az európai közösség olyan érték, mely nem létezhet közös szabályok és belső szolidaritás nélkül. A felvázolt projekt szerint az érdekelt országok voltaképpen tényleges gazdasági és politikai államszövetséget alapítanának, melyben a részvétel, illetve a csatlakozás első számú feltétele a közös valuta bevezetése lenne. Ez a politikai megoldás egyben megakadályozná az Unió szétforgácsolódását is, akárcsak azt, hogy a jövőben bármely tagállam az EU-n belül próbáljon magának külön engedményeket kiharcolni, mint tette ezt Nagy-Britannia évtizedeken keresztül.

Megújulás vagy megszűnés

A brit kilépés után létesítendő államszövetség közös költségvetéssel, a társasági adók és a szociálpolitikai rendszerek harmonizációjával, közös menekült- és bevándorláspolitikával nagyobb büdzsét és több euroatlantizmust tud mozgósítani a közös védelemre, a schengeni szabad övezet és az eurózóna fenntartására és zavartalan működésére, a határok védelmére és a belbiztonságra. Egy bürokráciamentes, a közös kihívások, így a biztonságpolitika, a migráció és a monetáris unió terén erősebb Európa kell – lényegében ez a német–francia elképzelés az EU jövőjéről.
Természetesen az EU „kemény magja\", vagyis az alapító tagállamok, vagy tágabb értelemben az eurózóna országai vállalják az EU általuk kezdeményezett új intézményrendszere kialakításának levezénylését, ami viszont nem jelenthet kizárólagosságot.

A közép-kelet-európai tagállamok érdeke, hogy mielőbb bekapcsolódjanak a folyamatba, még mielőtt az eurózóna államai kisajátítanák az Unió intézményes átalakítását. A következő években eldől, hogy Európa a gazdasági-politikai integráció útjára lép, vagy enged a nacionalista-populista törekvéseknek. Az EU vagy megújul, vagy megszűnik.

dr. Gulyás József

A szerző nagyváradi jogtanácsos

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban