Erőt kell felmutatni

Erőt kell felmutatni

Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) marosvásárhelyi szervezete Szent István napján jól sikerült redezvénnyel emlékezett meg az államalapító király koráról, valamint intelmeiről a marosvásárhelyi Színház téren. 

-- Külsős szerző --

2014. szeptember 13., 15:332014. szeptember 13., 15:33

A rendezvény után Toró T. Tibor, az EMNP elnöke – ismerve, hogy bár sok vesződéssel, de végül is eredményesek voltunk a Székelyföld területi autonómiájára vonatkozó belső népszavazással, melyet a Székely Nemzeti Tanács 2007-ben és 2008-ban szervezett – megkért, kapcsolódjak be a párt államfőjelöltjét, Szilágyi Zsoltot támogató aláírások gyűjtésébe olyan semleges polgárként, aki egyik pártnak sem tagja.

A népszavazás során alapos tapasztalatot szereztünk ilyen jellegű események tervezésében és lebonyolításában. Ennek megfelelően szeptember elején lakossági fórumot is rendeztünk Csíksomlyón annak kapcsán, hogy két magyar jelölt is indul a novemberi romániai államfőválasztáson.

A 2008-ban befejezett autonómia-népszavazás eredményét Brüsszelben is bemutattuk, ahol Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament akkori elnöke azt mondta, hogy a kezdeményezést nagyon jó ötletnek tartja, amiről más nemzeti közösségek is példát vehetnének, s bár az őshonos nemzeti közösségek kollektív jogainak kodifikálása még várat magára, az ehhez hasonló referendum mindenképpen előrelépést jelent, mivel nem sérti az illető ország területi épségét.

Fontos, hogy a támogató aláírások megszerzését magával a gyűjtéssel kell kezdeni, mivel az embereket nem lehet úgy megszólítani, hogy ne tudnák, miről van szó. Előbb fórumokat kell szervezni, és azokon, valamint a sajtón keresztül kell a potenciális aláírókat olyan információkhoz juttatni, amelyek alapján meggyőződnek a támogató aláírás fontosságáról. Minden aláírás fontos, függetlenül attól, hogy Szilágyi Zsoltot vagy Kelemen Hunort támogatja.

Alapvetően hibás az a felfogás, hogy távol tartom magam a politikától, kiábrándultam, sőt megutáltam a politikát vagy a politikusokat, ráadásul ezt azzal is kifejezem, hogy nem írok alá semmit, nem megyek el szavazni, azt remélve, hogy ez a magatartás egyfajta tiltakozást fejez ki. A magyarság akkor követelheti jogait és igényeinek teljesítését, ha erőt tud felmutatni. Márpedig a 2012-ben rendezett parlamenti választáson az RMDSZ sajnos a vártnál sokkal kevesebb szavazatot kapott, mint az előző megmérettetéseken, vagyis sokkal kevesebb erőt tudott felmutatni.

Bár az RMDSZ által szerzett mintegy 370 ezer szavazatot Kelemen Hunor elnök sikerként jelentette be, ennek később megittuk a levét. Igazság szerint a parlamenti frakcióink azért nem fogytak sokat, mert a románok még alacsonyabb arányban szavaztak, mint mi. Ezt a többségi nemzet megengedheti magának. Azonban amikor kisebbségi sorsban a potenciális magyar szavazók mindössze 47 százaléka járul urnák elé, azt mutatja, hogy a szavazatok száma háromszor olyan gyorson csökkent, mint a demográfiai fogyás. Az ide-oda csapódó, következetlen politika vezetett ehhez a nagyon szomorú helyzethez, amelyért nem a szavazók hibásak.

2003-ban az RMDSZ szatmárnémeti kongresszusán megosztották a magyarságot. Ennek oka a hatalmi harc és az individualizmus volt. Hiába érveltünk többen, hogy ez történelmi hiba. Christoph Pann, a Dél-Tiroli Etnikai Csoportok Intézetének elnöke, európai szintű kisebbségszakértő szerint a magyarok akkor lesznek törekvéseiben eredményesek, ha megőrzik következetességüket, de csak akkor, ha lemondanak a rájuk jellemző elhíresült individualizmusról.

A történelmi Magyarországon a nemzeti kisebbségek elítélték a magyarokat („rosszak, kutya a magyar”), akikről viszont elismerték, hogy becsületesek és szavaállóak. Minket ezért tiszteltek a románok is, akik emberségesebbek, családszeretőbbek, de a történelem során többször ide-oda csapódtak, vállalásaikat, szerződéseiket pedig nem mindig tartották be.

Ma oda jutottunk, hogy a románok azt mondják: nem a magyarok hatottak pozitívan rájuk, hanem a Bukarestben uralkodó balkáni légkört sajátították el a magyarok, akik most már szintén ide-oda csapódnak. Márpedig az újjáéledő román nacionalizmust csak úgy tudjuk fékezni, ha erőt mutatunk fel. Ezért kell minden, a mostanihoz hasonló aláírásgyűjtésre és szavazásra pozitívan reagálni.

Nagyon fontos az egész romániai magyarság erejének a felmutatása, amelyet a két államfőjelöltünkre leadott szavazatok összegével tudunk lemérni. De fontos az is, hogy végre tisztázzuk az erőviszonyokat, azok esetleges módosulásának mértékét, melyet ugyancsak a két jelölt szavazatainak számával mérhetünk le. Bár ezt egyes RMDSZ-politikusok cáfolják, a két jelölt együtt egészen biztosan több szavazatot fog szerezni a novemberi államfőválasztáson, mintha csak az egyik indult volna.

Az előbbiekből következik, hogy minél több erdélyi magyar írja alá a támogatási íveket, majd november 2-án mindenki menjen el szavazni. De nem a novemberi voksolás a szakítópróba, hanem a jelenlegi aláírásgyűjtés: az a fontos, hogy Szilágyi Zsoltot is és Kelemen Hunort is támogassuk külön-külön 200 ezer támogató aláírással. Ennek kötelező módon sikerülni kell, ellenkező esetben a jó irányba mutató politikai talpra állásunk visszájára fordul, ami tragikus követkézményeket vonhat maga után.

Mindent meg kell tennünk, hogy hosszabb távon se jussunk az erdélyi szászok sorsára. Nehéz kereszt az emigráció. Ne vegyünk egy olyan keresztet a vállunkra, amely utódainkat boldogtalanná teszi, és még árt is a közösségünkek. Természetesen menjünk külföldre dolgozni, tanulni, de csak ideiglenesen, ne szakadjunk el népünktől, szülőföldünktől.

Második hazásságom nászútja Kóstelekre vezetett. Ott, a csángó magyaroktól tanultunk egy imát, amelyre őket Bonifác ferences barát tanította. „Urunk, Istenünk, arra kérünk téged, Ne ostorozd tovább áhítatos néped. Hogyha vész rohan rá, s te tőled kér segélyt, Hatalmas erőddel hárítsd el a veszélyt, Hogy így napról napra, ébredvén örömre, Nevedet dicsérje most és mindörökre. Ámen”.

Fodor Imre 
A szerző az Outward Bound Ifjúságért Társaság elnöke, Marosvásárhely volt polgármestere, az SZNT egykori vezetője

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban