Emlékezés „Erdély Széchenyijére”

Emlékezés „Erdély Széchenyijére”

Fotó: EME/Archív

Gróf hídvégi Mikó Imre (Zabola, 1805. szeptember 4. – Kolozsvár, 1876. szeptember 16.) halálának 140. évfordulója alkalmából példaértékként kötelességünknek érezzük felidézni az erdélyi magyar államférfi, művelődés- és gazdaságpolitikus, történész páratlanul gazdag tevékenységét.

-- Külsős szerző --

2016. szeptember 16., 19:342016. szeptember 16., 19:34

Erdély politikai életének haladó szemléletű, meghatározó történelmi alakja volt. Két alkalommal (1848, 1860–1861) Erdély főkormányzója, 1867 és 1870 között Magyarország közmunka- és közlekedésügyi minisztere. A közművelődés és közélet terén fáradhatatlanul munkálkodott hazája, különösen Erdély gazdasági, kulturális és tudományos felemelkedésén, kiérdemelve ezzel az „Erdély Széchenyije” jelzőt.

Gróf Mikó Imre kiemelkedő tevékenységéért és hazája iránti áldozatkészségéért kortársaitól méltán érdemelte ki ezt a jelzőt. „Pályája annyiban volt más, mint legkiemelkedőbb nemzettársaié, hogy íve nem a reformkorban vagy 1848-ban ért el a csúcsra, hanem a világosi fegyverletétel után, amikor az erdélyi magyarságot egzisztenciális veszedelem fenyegette.” (Egyed Ákos, Mikó Imre gróf Erdély mezőgazdaságáért, Kolozsvár 2001., RMKT).

Felkarolta a nemzeti nyelv ügyét

Gróf Mikó Imre Zabolán született, majd 1813-tól a nagyenyedi református kollégiumban tanult, ahol latin és német nyelvet is elsajátított. Emellett a latin és görög klasszikusokon alapuló filozófiát, görög, római és német irodalmat, a történelem és matematika mellett a felsőbb jogi tanfolyamon köz- és magánjogot, természettudományt, erkölcstant, államtörténetet, valamint oklevéltant tanult.
Már az 1830-as és 1840-es években bekapcsolódott az erdélyi református egyház, az oktatás és a kolozsvári magyar színház ügykezelésébe, de intézményszervezői munkássága igazán a politikai kény­szer­-vissza­vonultság éveiben, az 1850-es években indult el.

Felkarolta a nemzeti nyelv ügyét, az ismeretek terjesztését, az erdélyi közművelődési, oktatási és jótékonysági intézeteket, amelyeknek egész sora neki köszönheti megalakulását, létét vagy felvirágzását. Az itt részletezett egyesületek alakítása mellett újjászervezte az 1848 után bomlásnak indult Erdélyi Kölcsönös Jég- és Tűzkármentő Társaságot. 1856-ban megalapította és 1859-ig szerkesztette a Kolozsvári Közlöny című politikai hetilapot, ennek óvadékát is a sajátjából fizette. Anyagilag, saját forrásaiból támogatta Gyergyai Ferenc A magyar nyelv sajátságairól című nyelvészeti munkájának (1856) és Kriza János Vadrózsák című székely népköltési gyűjteményének (1863) megjelentetését.

Mindemellett részt vett az erdélyi román (ASTRA) és szász (Verein für siebenbürgische Landeskunde) művelődési egyesületek munkájának beindításában is. Közművelődési, tudományszervezői és mecénási tevékenysége azonban nem csupán Erdély kulturális felemelkedésére irányult, hanem szervezőmunkájával és anyagi áldozattételeivel az összmagyarság közművelődését is szolgálta. 1860-ban 4000 forintos adománnyal járult hozzá a Magyar Tudományos Akadémia törzstőkéjéhez, 1867-től haláláig a Magyar Történelmi Társulat első elnöke volt.

Erdély oktatásügye mellett korán elkötelezte magát, már 1838-ban megválasztották a nagyenyedi református kollégium főkurátorává, 1840-ben pedig az erdélyi református egyházi főtanács egyik főgondnokává. Ebben a tisztségében kötelességének érezte, hogy a református iskolák ügyével foglalkozzon, és anyagi támogatással segítsen nehézségeiken.

Mikó gróf 1850. augusztus 13-án Erdély kormányzójaként engedélyezte a kolozsvári, a marosvásárhelyi és a székely­udvarhelyi református kollégium megnyitását, és intézkedett, hogy a nagyenyedi intézet ismét kollégiumként működhessen. Párhuzamosan rendezte az iskola vagyoni helyzetét, helyreállíttatta épületét, gyarapította könyvtárát és régiérem-gyűjteményét. 1863-ban a kollégiumnak adományozta 823 kötetes könyvgyűjteményét, amely görög és római klasszikusokat és 23 ősnyomtatványt tartalmazott.

Támogatásban részesítette a kolozsvári, a zilahi, a szászvárosi, a marosvásárhelyi, a szé­kely­udvarhelyi református kollégiumokat, illetve a Koós Ferenc-féle bukaresti református iskola építését. Anyagi segítségével alakult meg 1859-ben Sepsiszentgyörgyön a Székely Mikó Kollégium, s támogatta a kolozsvári református teológiai akadémiát is. Befolyását latba vetve nagy része volt a Kolozsvári Tudományegyetem létrejöttében, az általa korábban megszervezett Erdélyi Múzeum-Egyesület kolozsvári gyűjteményei átadásával, az egyetem helyének kiválasztásában (Mikó-kert) is fontos szerepet játszottak. Mikó Imre javaslatára az egyesület a gyűjteményeket átengedte az egyetem használatába.

Erdély felemelkedése foglalkoztatta

Az uralkodó 1847. október 12-én erdélyi kincstárnokká nevezte ki, belső titkos tanácsosi címmel. Pártokhoz nem csatlakozott, de mind a nemzeti liberális, mind a konzervatív párt elitjével jó kapcsolatokat ápolt. 1848. november 14-én a magyarországi közvélemény meglepetésére az uralkodó Mikót nevezte ki az erdélyi gubernium élére, igaz, alig egy hónapnyi hivatalviselés után leváltották a gubernium éléről.

A megszállt Erdélyben Mikó Imrének családi, lelki megpróbáltatások mellett birtokát is lefoglalták. Megtanulta az esztergályozást, és kísérletezett a fényképezéssel is. Végül mivel hivatalosan nem fogták perbe, jószágait, birtokát visszakapta, és kincstárnoki tisztségére tekintettel később nyugdíjban részesült. Élete hátralévő részét a köznek, főleg Erdély gazdasági és művelődési felemelkedésének szentelte. Az Erdélyi Gazdasági Egyesület (1854) és az Erdélyi Múzeum-Egyesület (1859) megalapítása mellett fontos szerepet játszott a Kolozsvári Tudományegyetem létrehozásában is (1872).

Támogatta a kolozsvári Nemzeti Színházat, ösztönözte a korszerű mezőgazdaság és az oktatásügy kibontakozását, s tevékenyen részt vállalt az Erdélyi Református Egyházkerület közügyeiből is. Szerkesztője és kiadója volt az Erdélyi történelmi adatok három kötetének (1855–1858), ezzel tudományszervezőként megteremtette az erdélyi történetírás egyik alapvető fórumát.

1860–1861-ben Erdély főkormányzója, majd 1865-től Kolozsvár követe a pesti Országgyűlésen. A kiegyezést követő első magyar kormány közmunka- és közlekedésügyi minisztereként (1867–1870) nevéhez fűződik a Magyarországot Erdéllyel összekötő vasúti pálya kiépítése, valamint az állami vasúttársaság, a mai Magyar Államvasutak Zrt. jogelődjének megalapítása. 1867. február 20-án az Andrássy-kormány minisztereként Mikó tárcavezetői tevékenységét és törekvéseit erőteljesen meghatározta Erdély gazdasági felemelkedésének kérdése, közlekedési infrastruktúrájának fejlesztése.

Átfogó vasútpolitikai elgondolásai voltak

Ugyanakkor a vasútüggyel korábban is foglalkozó államférfinak átfogó vasútpolitikai elgondolásai voltak a teljes magyarországi vasúthálózat bővítésére is. Széchenyi István 1848-as terve, valamint az Országos Magyar Gazdasági Egyesület 1862-es ajánlása alapján készítette el 1867-ben Magyarország vasúthálózata címen miniszteri programjának szánt emlékiratát. Érdemei között tartják számon, hogy az anyagi nehézségekkel küzdő Magyar Északi Vasút állami felvásárlásával 1868-ban megalapította a Magyar Királyi Államvasutakat, valamint minisztersége idején épült ki az Erdélyt Magyarországgal összekötő vasúti pálya.

Minisztersége alatt, 1868 karácsonyán adták át a keleti vasút gyulafehérvári szárnyvonalát, s fél évvel lemondását követően, 1870. szeptember 7-én avatták fel a Kolozsvár–Nagyvárad közötti pályaszakaszt is. Miniszterségéről lemondott, a politika élvonalából a háttérbe húzódott, s két parlamenti ciklust (1865, 1869) követően 1872-ben már a képviselő-választáson sem indult.

Az 1850-es években vetette meg Erdély kulturális életét hosszú évtizedekre meghatározó intézmények és egyesületek alapjait. Szintén a nevéhez fűződik többek között Erdély református kollégiumainak anyagi támogatása, a sepsiszentgyörgyi református kollégium megalapítása, valamint az erdélyi történetírás és tudományosság fórumainak megteremtése.

1858. augusztus 15-én a Magyar Tudományos Akadémia tiszteletbeli, majd 1865. január 26-án igazgatósági tagjává választotta. Kolozsvár (1854), Marosvásárhely (1856), Gyulafehérvár (1859), Székelyudvarhely (1859), Szatmárnémeti (1861), Csongrád (1861), Nagybánya (1867) és Fiume (1869) városai díszpolgárukká választották. 1875 márciusában még elnökként vezette a Deák-párt és a Balközép Párt egyesülését kimondó ülést, 1875 májusában pedig elnökölt az Erdélyi Református Egyházkerület közgyűlésén.

1875 végétől betegsége miatt elzárkózott a közélettől. Svédgránit obeliszk síremléke a Házsongárdi temetőben található. Halálát követően a magyar Országgyűlés 1876. szeptember 30-ai ülésén emlékét jegyzőkönyvbe iktatta.

 

Somai József

A szerző közgazdász, az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME) elnökségi tagja, a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) tiszteletbeli elnöke

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban