Szerbia elvitte az Eb-aranyakat a Margitszigetről

Ezüstéremre futotta a vasárnap esti döntőig hibátlanul menetelő magyar férfi vízilabda-válogatott erejéből a Margitszigeten megrendezett Európa-bajnokságon: a nagy rivális Szerbia magabiztosan, 12-7-re verte a házigazdákat a fináléban.

Hírösszefoglaló

2014. július 28., 12:582014. július 28., 12:58

„Köszönjük az országnak, hogy ennyire szerettek minket ebben a két hétben – értékelt Benedek Tibor szövetségi kapitány az m1-en. – Annak ellenére, hogy sajnálom nagyon a döntőbeli vereséget, azért nehéz egy tornát veretlenül megnyerni. Az emberelőnyünk és az emberhátrányunk sem működött úgy, mint eddig, ennek ellenére az utolsó pillanatig küzdöttünk.”

A küzdőszellemre valóban nem lehetett panasz, ám minden másra igen: a 2012-es Európa-bajnok Szerbia – amelyet a csoportkörben 8-6-ra vertek Vargáék – ezúttal minden téren felülmúlta a tavalyi világbajnok Magyarországot.

A vasárnapi döntőnek a magyar válogatott – az állóhelyeket is dugig megtöltőkkel együtt hétezer ember hangos támogatásától kísérve – nagy elánnal vágott neki. Zengett-zúgott a „Ria-ria-Hungária!”és a „Magyarok, magyarok!”, elnyomva a harsány szerb kórus hangját, amely azonban okkal erősödött fel a nyitónegyed derekán, amikor – emberelőnyből – megszületett az ellenfél vezető gólja (0-1). A magyar támadások végén nem akart célba érni a labda, miközben Nagy Viktor kapuját másodszor is bevették a szerbek (0-2). Másfél perccel az első szünet előtt aztán Vámos Márton balkezes bombája a bal alsó sarokba csapódott, létszámfölénynél azonban 3-1 lett „oda”.

A második negyed magyar szempontból 1-4-gyel indult – újabb előnyt játszott meg eredményesen az ellenfél –, majd akciógólokkal már 6-1-re húzott el az Eb-címvédő, amely – szemben a magyar csapattal – magabiztosan használta ki emberelőnyös lehetőségeit. A hazai kapuban közben Nagy Viktort Decker Attila váltotta, s mielőtt már-már reménytelenné vált volna a helyzet, Vámos lövése utat talált a hálóba (2-6). Viszont újabb szerb előny és újabb szerb gól következett (2-7).

A harmadik játékrészt Szivós Márton gólja vezette fel, de gyors válasz érkezett rá (3-8). Szintén emberelőnyből Erdélyi Balázs módosította 4-8-ra az állást, a létszámtöbblettel jobban sáfárkodó szerbek azonban megint nem hibáztak (4-9). Ötven másodperccel az utolsó szünet előtt a csapatkapitány Varga Dániel szabaddobásból volt pontos, majd öccse, Dénes 6-9-ra alakította az eredményt, visszahozva a reményeket az utolsó játékrész előtt.

A negyedik negyedben azonban labdaelhozatal után magyar kiállítás következett, s az ellenfél most sem hagyta ki az esélyt, ahogy a következőt sem (6-11). Tizenegyedik emberelőnyös lehetőségéből nyolcadszor volt eredményes a szerb válogatott, míg a hasonló magyar mutató 11/4 volt ekkor. S a megpróbáltatássorozatnak még nem szakadt vége: jött a tizenkettedik szerb gól is (6-12). Bár Vámos még triplázott (7-12), a lényegen ez nem változtatott: először kapott ki a budapesti Eb-n a magyar csapat, ami egyszersmind az aranyérembe került.

A magyar szurkolóhad azonban az egész két hetet értékelte, amikor a meccs lefújása után azt skandálta: „Szép volt, fiúk!\" A szerbek – a mostanit is ideszámítva – az utolsó hét Eb-ből ötöt megnyertek, a magyarok legutóbb 1999-ben voltak aranyérmesek, másodikként pedig legutóbb 2006-ban végeztek.

„Amikor minden lövésük sikerül, abból nehéz visszaállni, és így kicsúszott a meccs a kezünkből már a második negyedben. Talán ha az első negyedben lövünk még egy-két gólt, akkor a szerbek kezdtek volna el idegeskedni” – fogalmazott Benedek Tibor, hozzátéve: a tavalyi világbajnoki címtől eltekintve is abszolút pozitívan értékeli a csapattal végigdolgozott elmúlt két évet, amelynek méltó lezárása volt a margitszigeti Eb.

A vasárnapi döntőben a szerbektől elszenvedett vereség ellenére Magyarország továbbra is toronymagasan vezet a férfi vízilabda-Európa-bajnokságok örökrangsorában. Az eddig kiharcolt 12 győzelem mellett immár hat ezüstjük és öt bronzuk van a magyaroknak, míg a második helyezett szerbek a kilenc második és öt harmadik helyezés mellé a hatodik elsőségüket gyűjtötték be.
A magyar férficsapat már az első – éppen Budapesten rendezett – 1926-os Európa-bajnokságon nyert, majd címét sorozatban megvédve az első öt Eb-n kivétel nélkül győzött.

Kisebb-nagyobb szünetekkel 1977-ben jutott el a válogatott a tizedik Eb-elsőségig, majd két évtizednyi \"aranycsendet\" követően Kemény Dénes kapitányi kinevezésének évében, 1997-ben és aztán 1999-ben is a dobogó tetejéig irányította a válogatottat.

Az Eb férfitornájának végeredménye: 1. Szerbia, 2. Magyarország, 3. Olaszország, 4. Montenegró, 5. Horvátország, 6. Görögország, 7. Spanyolország, 8. Románia, 9. Németország, 10. Franciaország, 11. Oroszország, 12. Grúzia.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 23., kedd

Le kellett fújni Varga Csaba expedícióját

Varga Csaba nem mászhatja meg újabb nyolcezresét, miután a kínai hatóságok indén senkinek sem adtak engedélyt a világ 14. legmagasabb hegycsúcsa, a 8027 méter magasan fekvő Sisapangma megmászására.

Vitatott döntései ellenére is bíráskodhat az Eb-n Kovács István

Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) kedden nyilvánosságra hozta a nyári, németországi kontinensviadalon mérkőzéseket vezető bírók névsorát, amelyben a nagykárolyi születésű Kovács István is megtalálható.

2024. április 20., szombat

Furcsa fordulat: Rapport Richárd azt mondja, elutasította a román állampolgárságot

Sajtóinformációk szerint román állampolgár lett Rapport Richárd sakknagymester, aki másfél évvel ezelőtt országot váltott, és azóta román „zászló alatt” versenyez.

2024. április 17., szerda

Nem fukarkodott a piros lappal az erdélyi magyar sípmester a BL-negyeddöntőben

Három piros lapot is kiosztott Kovács István játékvezető az FC Barcelona és a Paris Saint-Germain labdarúgó Bajnokok Ligája-elődöntőjének kedd este játszott visszavágóján.

2024. április 16., kedd

Mindkét magyar kézilabda-válogatott összekerült a házigazdával a párizsi olimpián

A magyar férfi és női kézilabda-válogatott is összekerült a házigazda és címvédő Franciaországgal a nyári, párizsi olimpia csoportkörének keddi sorsolásán.

A béke és a remény jegyében gyújtották meg az olimpiai lángot Olümpiában

Kedden délelőtt a görögországi Olümpiában fellobbant a párizsi olimpia lángja.

2024. április 14., vasárnap

Lányok a fiúk után: kijutott a párizsi ötkarikás játékokra a magyar női kézilabda-válogatott

Magyarország női kézilabda-válogatottja kvótát szerzett a párizsi olimpiára, miután a debreceni selejtezőtorna vasárnapi zárónapján 37-28-ra legyőzte Japán csapatát.

2024. április 12., péntek

Óriási lépést tettek a párizsi olimpia felé Klujber Katrinék

A magyar női kézilabda-válogatott 28-25-re legyőzte Svédországot a debreceni olimpiai selejtezőtorna második fordulójában, pénteken, és csak akkor nem szerez kvótát, ha vasárnap öt vagy több góllal kikap Japántól.

Szankcióval sújtották a magyar társukat megalázó román válogatott tornászokat

Kizárták a korosztályos román tornaválogatottból azt a három sportolót, akik bántalmazták, nemzetisége miatt megalázták magyar nemzetiségű társukat. Az érintettek nem vehetnek részt a közelgő kontinenstornán sem.