Múltban rekedt a romániai versenysport

Múltban rekedt a romániai versenysport

Románia küldöttsége nem teljesítette célkitűzését a 2016-os Rio de Janeiró-i olimpiai játékokon – vállalta fel a kudarcot Alin Petrache, a Román Olimpiai és Sportbizottság (COSR) elnöke abban a hétfő éjjel közzétett hivatalos közleményében, amelyben ismét hangot adott lemondási szándékának.

Vásárhelyi-Nyemec Réka

2016. augusztus 23., 18:542016. augusztus 23., 18:54

2016. augusztus 23., 20:442016. augusztus 23., 20:44

A sportvezető, mint ismeretes, már az ötkarikás játékok „félidejében” tudatta, hogy hazatérésük után tisztségéről lemondva vállal felelősséget a „bukásért”, most pedig ismét hangsúlyozta: „Természetesen minél hamarabb összehívjuk a technikai bizottságot, hogy kielemezzük az eredményeket. A végrehajtó bizottság legelső ülésén én személyesen és reményeim szerint velem együtt a teljes vezetőség benyújtja lemondását azok előtt, akik megválasztottak minket, hogy a tevékenység kivizsgálását ne gátolják hierarchiai tényezők.”

Petrache mindemellett arra kérte a közvéleményt, hogy az ötkarikás játékokon elért eredményektől függetlenül tartson ki a hazai sportolók és edzők mellett, mert ahogyan az öröm, úgy a csalódás is közös, és csak támogatással lehet őket újabb kihívásokra sarkallni. Szerinte a riói olimpia nemcsak a romániai sport egyik útjának a lezárását jelentheti, hanem egy új kezdet mérföldkövévé is válhat. Egy olyan alapos, strukturális változásévá, amely megfelel a 21. század valóságainak.

„A romániai sport megrekedt a ’70-es, ’80-as évek rendszerében. Néhány sportoló és edző áldozatokkal teli egyéni teljesítménye, elismerésre méltó próbálkozása pedig nem tudja helyettesíteni a korszerűtlen, lejárt országos rendszert” – figyelmeztetett a sportvezető. Bevallása szerint közel két éve próbálja eléri az általa előterjesztett – és a COSR által megszavazott – reformcsomag gyakorlatba ültetését, mert a sportági szövetségek élén történő változásoknak nem lenne szabad befolyásolniuk magát a sportrendszert. Úgy érzi, hogy a riói eredmények most megerősítették azt, hogy a „hurráoptimizmus” nem vezet eredményre.

„A romániai sport újjászületéséhez egy új, 10-20 éves fejlődést célozó, iskolai és egyetemi, valamint a tömegsportokat és versenysportokat felölelő országos sportegyezményre van szükség, egy törvény által biztosított jogi és pénzügyi keretszabályozással, és a valósághoz illeszkedő szerkezeti felépítéssel” – szögezte le. Közleménye zárásaként Pet­rache megköszönte mindenkinek az együttműködést, a sportolókat pedig arra biztatta, hogy ne veszítsék el a reményt, mert ott lesznek a 2020-as tokiói olimpián, és sikeresek lesznek.

Kérdőjeles változás

Románia, mint ismeretes, mindössze egy arany-, egy ezüst- és három bronzérmet szerezve az összesített éremtábla 47. helyén zárt, mélyrepülése pedig az athéni játékokon elért 14. helyezése óta folyamatos. Mindezt olyan körülmények között, hogy idén minden korábbinál több pénzt költöttek az olimpikonok felkészülésére. Ez utóbbi tényezőre már a sportminiszter, Elisabeta Lipă mutatott rá egy szintén hétfőn kiadott közleményében, amelyben hangsúlyozta, hogy az eredmények nem tükrözik a befektetéseket. Az érmeseknek gratulálva hozzátette: bízik abban, hogy az új sporttörvény kidolgozásában illetékesek érzik a helyzet súlyát, és egy olyan keretszabályozást dolgoznak ki, amelyre valóban szükség van.

A sporttörvény különben valóban egy sarkalatos pontja a tevékenységnek, csakhogy a javasolt módosítások eddig nem nyerték el a sportági szövetségek és a COSR tetszését, ez utóbbi szerint a 123 pontos javaslatcsomagjukból semmit sem iktattak be a keretszabályozás tervezetébe. A vitatott cikkelyek részben pénzügyi vonatkozásúak, ám Lipă szerint a sporttörvény nem változtathatja meg sem a munkaügyi, sem pedig az adóügyi jogszabályokat. Az illetékesekkel korábban megvitatott tervezetben azonban voltak olyan javaslatok is, amelyek a szövetségek és klubok működésére vonatkoznak, az érintettek ugyanakkor úgy érzik, hogy a módosítás nemhogy segítene rajtuk, de még a megszűnésükhöz is vezethet.

Oroszok nélkül rendezik a paralimpiát

A Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) kedden megerősítette a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) korábbi határozatát, ezért nem indulhatnak orosz sportolók a szeptember 7–18-ai, Rio de Janeiró-i paralimpián. Az MTI emlékeztet rá, hogy az IPC azután döntött a mintegy 250 orosz sportoló kizárásáról, hogy az elhíresült McLaren-jelentésben 35 olyan doppingesetet is felsoroltak, amely az orosz parasportolókat érintette. A CAS szerint ezzel az IPC nem sértett szabályokat, és a „körülményekkel arányosan” határozott.

Az orosz sportminiszter, Vitalij Mutko ezt továbbra is igazságtalannak tartja, ezért további jogorvoslati lehetőséget keres versenyzőik riói szereplésének érdekében. A fogyatékossággal élők viadalán 40 fős magyar csapat indul, és egy minden korábbinál népesebb, 11 sportolóból álló romániai küldöttség utazhat el. Az MTI elképzelhetőnek tartja, hogy a mostani döntés nyomán bővül a létszám.

„Soha ne legyen rosszabb”

A riói éremtáblán 8 arannyal, 3 ezüsttel és 4 bronzzal 12. helyen záró Magyarország eközben felemás érzésekkel zárta a csúcseseményt. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (MOB) hivatalos honlapja által idézett Fábián László szerint van amit ünnepelniük, de lesz amit majd ki kell elemezniük. A küldöttséget vezető sportigazgató szerint következtetéseket csak azután vonhatnak le, miután már a sportszövetségek „alaposan körülnéztek a saját házuk táján”.

„Egy biztos: néhány sportágnak, szövetségnek és egyesületnek érdemes lesz önkritikát gyakorolnia. Néhány sportvezető feltehetően a csodában is bízva fogalmazta meg a reményeit, vagy rosszul ítélte meg az ellenfelek tudását. Bármi is történt, a magyar olimpiai csapat – köszönhetően elsősorban az érem- és a pontszerzőknek – helytállt Rióban, így azt is kimondhatom, hogy soha ne legyen a mostaninál rosszabb a mérlegünk a nyári olimpiákon” – állapította meg Fábián.

A MOB-elnök Borkai Zsolt már korábban, még a riói magyar házban megtartott sajtótájékoztatón sikeresnek nevezte az olimpiát, meglátása szerint a 160 fős magyar csapat „emelt fővel térhet haza”.

Ezt kiegészítendően a főtitkár Borkai Zsolt hozzátette, sikeres helytállásuk a 2024-es ötkarikás játékok megrendezésére benyújtott pályázatuk megítélése szempontjából is fontos volt, minden, ami történt, azt üzente, hogy Magyarország mennyire „komolyan gondolja az élsportot”.

Rióból egyébként szerdán reggel érkezik meg Budapestre az „aranygép”, az azzal érkező érmeseket és pontszerzőket pedig a romániai idő szerint 10 órakor kezdődő Syma csarnokbeli ünnepségen köszöntik. Románia olimpiai bajnok női párbajtőrcsapata ugyancsak szerdán kora délután landol Bukarestben, a küldöttség többi tagja pedig csütörtökön érkezik.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei