Szerdától nő a minimálbér

Szerdától nő a minimálbér

A szakszervezetek folyamatosan növelnék a minimálbért, ám a szakértők egy része szerint nem kellene központilag megszabni az értékét, hanem a piacnak kellene azt meghatározni – fejtették ki a Krónika által megkeresett szakemberek, amikor annak kapcsán faggattuk őket, hogy szerdától az eddigi 975 lejről 1050 lejre nő a minimálbér bruttó értéke.

Bíró Blanka

Bálint Eszter

2015. június 30., 19:032015. június 30., 19:03

2015. június 30., 21:402015. június 30., 21:40

A módosítást a kormány által 2014 decemberében elfogadott kormányhatározat tartalmazza. Így július elsejétől óránként 6,225 lej jár majd a munkavállalóknak a heti átlagban számolt 168,667 ledolgozott óráért.

Nő a közúti bírság értéke

Nő július elsejétől a kiróható közúti bírság értéke, miután ettől az időponttól 1050 lejre emelik a minimálbért, így a büntetéspont is 105 lejre emelkedik. A KRESZ értelmében ugyanis a büntetőpont a mindenkori minimálbér 10 százalékának felel meg.

A minimálbér-emelésnek közel 1,5 millió munkavállaló lesz a haszonélvezője, közülük 490 ezer közalkalmazott, 980 ezren pedig a magánszférában dolgoznak. A vonatkozó jogszabályok értelmében ha valakit a kormány által garantált legkisebb fizetésnél alacsonyabb öszszegért alkalmaznak, az kihágásnak minősül, és 1000 és 2000 lej közötti bírsággal sújtható a munkaügyi felügyelők által.

A minimálbér-emelés egyébként alaposan megemeli a munkáltatók kiadásait, hiszen a 75 lejes fizetésemelés számukra 93 lej többletköltséget jelent, vagyis a cég számára az 1050 lejes fizetés tulajdonképpen 1292 lej kiutalását feltételezi – számolta ki az Avocatnet.ro. Eközben a minimálbérrel alkalmazott munkavállaló 777 lejt fog kézhez kapni a jelenlegi 724 lej után.

Az átlagbér 60 százalékát kérik

A minimálbér-növekedés csak akkor lehet valójában hatásos, ha egy folyamat része – szögezte le megkeresésünkre Bong Vilmos. Az Alfa Kartell szakszervezeti tömörülés Kovászna megyei szervezetének elnöke kifejtette, hiába emelkedik most 75 lejjel a legkisebb fizetés, ha azután évekig ugyanazon a szinten „felejtik”. Emlékeztetett, a szakszervezetek célja, hogy a minimálbér elérje az országos átlagbér 60 százalékát, ez különben Románia által az EU-ban vállalt kötelezettség is.

„Ha a minimálbér eléri ezt a szintet, akkor valósul meg a megtermelt javak tisztességes elosztása, egy rendesen működő országban ez az arány érvényesül. Jelenleg ettől még messze állunk, hiszen a megemelt minimálbér sem több, mint az átlagbér 40 százaléka” – mondta Bong Vilmos.

Egy kis kronológia

A minimálbér szintjét kormányhatározattal szabják meg év végén a következő esztendőre. 2014-ben a 2013 novemberében elfogadott határozattal két szakaszban 50-50 lejjel nőtt a minimálbér, januártól 800 lejről 850 lejre, júliustól pedig 900 lejre emelkedett a kormány által garantált legkisebb fizetés. 2013-ban is két szakaszban emelték az összeget, előbb februárban 750 lejre, majd júliusban 800 lejre. 2012-ben a minimálbér 700 lej volt, 2011-ben pedig 670 lej.

Biztatónak tartja ugyanakkor, hogy az elmúlt két évben növekedett ez az érték, és abban reménykedik, hogy a szakszervezetek további emelésről tudnak megegyezni a kormánnyal. Mint fogalmazott, igyekeznek minden szemszögből elfogadható megoldást találni: elfogadják, hogy a munkaadók számára túl nagy megerőltetést jelentene, ha egyszerre nagymértékben növekedne a legkisebb adható bér.

„Ha holnaptól megdupláznák a minimálbért, valószínű, a vállalkozók egy része kénytelen lenne alternatív megoldásokat keresni, négyórás, kétórás munkaprogramot vezetnének be, és újra elterjedne a feketemunka, ezért támogatjuk a folyamatos, kisebb mértékű emelést. Így a munkaadóknak is van idejük arra, hogy felkészüljenek” – szögezte le a szakszervezeti vezető, hangsúlyozva, hogy a „sokkoló megoldások” általában az egyik félnek nem jók.

A piacra kellene bízni?

„A 21. században a piacgazdálkodásnak, a kereslet-kínálatnak kellene érvényesülnie a munkaerőpiacon is, és nem mesterségesen kellene meghatározni a minimálbér értékét” – vallja eközben Édler András. Mint a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke is felidézte, a 16. században, amikor egy-egy bányavidéken nem volt semmi más munkalehetőség, csak a bánya, a munkavállalóknak nem volt más esélyük, minthogy kiharcoltak egy minimálbért, de most már változatos az álláskínálat, sokkal nagyobb a mobilitás, ezért szerinte nem kellene mesterségesen megszabni a legkisebb fizetést.

„Ez egy kettős játék, egyetlen vállalkozás sem fejlődhet alkalmazottak nélkül, a vállalkozónak érdeke, hogy jó szakembert foglalkoztasson, és azt meg is tartsa. Természetes, hogy ha nem teljesít jól, akkor gyengébben fizeti, de az alkalmazott bármikor kérheti a munkája értékét, a fizetésemelést, és ha nem kapja meg, továbbállhat, viszont ha értékes munkaerő, ragaszkodik hozzá a munkáltató, inkább megfizeti” – ecsetelte a kamara elnöke.

Hasonlóképpen vélekedik Kelemen Tibor, a Kovászna megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatója, aki szerint a túlzott centralizáció maradványa a minimálbér központilag történő meghatározása. Szerinte is egészségesebb gazdaságot eredményezne, ha a piac határozná meg a béreket, ha az elvégzett munkát reális értékben javadalmaznák.

„A munkáltatók megadják a minimálbért, de ez nem ösztönzi az alkalmazottakat arra, hogy többet dolgozzanak, hiszen tudják, hogy úgysem kapnak több fizetést” – fogalmazta meg tapasztalatait a szakember. Szerinte az állam inkább azért határozza meg a minimálbér mértékét, mert tudja, ez után az összeg után biztosan behajthatja az adókat, illetékeket. A munkaügyi szakember úgy látja, ha nem lenne ennyire elterjedt a minimálbérért alkalmazás, akkor nagyobb eséllyel lehetne itthon tartani a jól képzett munkaerőt, akik ilyen körülmények között tömegesen vállalnak munkát külföldön, mivel tudják, hogy itthon nem tudnak minimálbérnél többet megkeresni.

A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetője ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a minimálbér-emelés nyomán egyre több munkaadó lesz rászorulva az alkalmazáskor folyósított állami támogatásokra, így több különleges helyzetű munkavállaló helyezkedhet el – például a pályakezdők, a 45 év felettiek vagy a hátrányos helyzetű fiatalok.

Béremelés a közszférában: oxigénhez jut a tanügyi kisegítő személyzet

Augusztustól 12 százalékkal növelik a tanügyi kisegítő személyzet fizetését, illetve lehetővé teszik a helyi és megyei önkormányzatokban dolgozók bérének 12 százalékig terjedő értékkel történő emelését abban az esetben, ha a testület költségvetése ezt lehetővé teszi – a vonatkozó sürgősségi kormányrendeletet keddi ülésén fogadta el a kabinet.

Rovana Plumb munkaügyi miniszter szerint országos szinten mintegy 60 ezer oktatásban dolgozó személy lesz a béremelés haszonélvezője. Mint ismeretes a tanügyi kisegítő személyzet hátrányos megkülönböztetésére a Kovászna megyei Sanitas szakszervezet hívta fel a figyelmet, május végén tüntetést is szerveztek Bukarestben, az oktatási minisztérium előtt, nehezményezve, hogy a dadákra, kapusokra, karbantartókra, takarítókra nem vonatkozott az oktatásban márciustól alkalmazott 5 százalékos béremelés.

Vasile Neagovici, a Sanitas Kovászna megyei szervezetének elnöke megkeresésünkre elmondta, részleges sikerként értékelik a 12 százalékos béremelést, ezáltal a tanügyi kisegítő személyzet „oxigénhez jut”. Hozzátette, július elsejétől megkapják a 75 lejes minimálbér-emelést, így az augusztustól alkalmazott, 12 százalékos fizetésemeléssel ez összesen 180 lejt, vagyis 20 százalékos növekedést jelent.

„Ősztől komoly tárgyalásokat kezdünk a közalkalmazottak fizetését szabályozó törvényről, meg kell szüntetni azt a diszkriminációt, hogy a közigazgatásban, a tanügyben, az egészségügyben dolgozók egy része néhány lejjel kap többet a minimálbérnél, például a tanügyi kisegítő személyzet nagy része szakképzett, ilyen alapon nagyobb bért kellene kapniuk” – szögezte le Vasile Neagovici. Emelhetik alkalmazottaik bérét a helyi és megyei önkormányzatok, de csak költségvetésük függvényében.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 28., csütörtök

Bővül a 2000 eurós minimálbért biztosító országok klubja, máshol csak álom az 1000 eurós szint

Április elsejétől Belgiumban havi 2029,88 euróra nő a minimálbér, és ezzel ötre nő azoknak az európai uniós országoknak a száma, ahol a havi bruttó minimálbér meghaladja a 2 000 eurót – írja az Euractiv.

Bővül a 2000 eurós minimálbért biztosító országok klubja, máshol csak álom az 1000 eurós szint
2024. március 28., csütörtök

Eltérnek a vélemények arról, csökkenni fog-e a villany- és gázszámlánk

Sürgősségi rendelettel törölte csütörtökön a kormány a 2022/22-es számú sürgősségi rendeletbe foglalt termelő-fogyasztói „napfényadót”, és módosított az energiaárak korlátozásának rendszerén.

Eltérnek a vélemények arról, csökkenni fog-e a villany- és gázszámlánk
2024. március 28., csütörtök

Marad a „sapka” az energiaárakon is, de módosításokra készül a kormány

A kormány fenntartja az energiaár-sapkákat, de módosít az árplafonokon a fogyasztók javára – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Marad a „sapka” az energiaárakon is, de módosításokra készül a kormány
2024. március 27., szerda

Megállj a kamatnak: a kisebb fogyasztási kölcsönök legtöbb kétszeresét fizettethetik vissza a hitelessel

Elfogadta a bukaresti parlament, hogy 25 ezer lejig terjedő fogyasztási kölcsön esetében legtöbb az összeg kétszeresét kérheti vissza ügyfelétől a hitelező. Eddig olyan esetek előfordultak, hogy a felvett összeg akár hatszorosát kellett visszafizetni.

Megállj a kamatnak: a kisebb fogyasztási kölcsönök legtöbb kétszeresét fizettethetik vissza a hitelessel
2024. március 27., szerda

Romániában és Bulgáriában a legalacsonyabb a munkaerőköltség európai uniós összevetésben

Az átlagos óránkénti munkaerőköltség tavaly az EU-ban 31,8 euró, az euróövezetben pedig 35,6 euró volt, míg 2022-ben az EU-ban 30,2 euró, az euróövezetben pedig 34 euró – derül ki az Európai Statisztikai Hivatal (Eurostat) szerdán közzétett adataiból.

Romániában és Bulgáriában a legalacsonyabb a munkaerőköltség európai uniós összevetésben
2024. március 27., szerda

Katasztrófa következhet a kötelező biztosítás ársapkájának meghosszabbítása után a fuvarozók szerint

A Romániai Fuvarozók Szövetsége (COTAR) szerint a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) árának befagyasztása „senkinek sem segít”, de ami az árstop után következik, az „felér majd egy katasztrófával”.

Katasztrófa következhet a kötelező biztosítás ársapkájának meghosszabbítása után a fuvarozók szerint
2024. március 27., szerda

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás ársapkájának meghosszabbítását kéri a pénzügyminisztérium

A pénzügyminisztérium azt javasolja, hogy hosszabbítsák meg június 30-áig a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) árának befagyasztását; az erről szóló tervezetet már közvitára bocsátották – jelentette be Marcel Boloş tárcavezető.

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás ársapkájának meghosszabbítását kéri a pénzügyminisztérium
2024. március 26., kedd

Az orosz import leállt, de az orosz olaj „tisztára mosásáról” ismert Indiából jóval több üzemanyagot hoz be Románia

Bár Románia példásan betartja az orosz kőolajtermékek behozatalára vonatkozó EU-s előírást, az orosz kőolaj „tisztára mosásáról” közismert Indiából és Törökországból nagyságrendekkel nőtt a behozatal tavaly.

Az orosz import leállt, de az orosz olaj „tisztára mosásáról” ismert Indiából jóval több üzemanyagot hoz be Románia
2024. március 26., kedd

Bulgáriában is jobb, mint nálunk: romlott az életminőség és a társadalmi jólét Romániában

Románia 2022-höz képest egy helyet rontva a 44. volt 2023-ban az életminőség és a társadalmi jólét tekintetében a vizsgált 170 ország kedden közölt rangsorában.

Bulgáriában is jobb, mint nálunk: romlott az életminőség és a társadalmi jólét Romániában
2024. március 25., hétfő

Egyre nagyobb arányban kerülnek nők vezető pozícióba Romániában

A közalkalmazotti és a versenyszférában egyaránt látványosan, 34 százalékról 41 százalékra nőtt 2002 és 2021 között a nők aránya a romániai intézmények és vállalatok vezetőtestületeiben – derül ki a Friedrich-Ebert-Stiftung Románia adataiból.

Egyre nagyobb arányban kerülnek nők vezető pozícióba Romániában