Szabad az út a hitelcsere előtt

Szabad az út a hitelcsere előtt

Az ingatlannal is lehet ezentúl törleszteni a bankhitelt – szavazta meg szerdán döntéshozó kamaraként a román képviselőház, így a hitelcseretörvényre már csak Klaus Johannis államfőnek kell rábólintania. Az államelnöknek – miután decemberben már visszaküldte a fizetés nélküli törlesztést lehetővé tévő jogszabályt a parlamentnek – már csak egy lehetősége maradt a pénzügyi körökben erősen bírált törvény megtorpedózására, az alkotmánybíróságtól kérhet jogorvoslatot. Viszont ha Johannis kihirdeti a törvényt, és megjelenik a Hivatalos Közlönyben, tizenöt nap múlva hatályba is lép.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2016. április 13., 19:212016. április 13., 19:21

2016. április 13., 19:342016. április 13., 19:34

Majdnem egyöntetű voks

A képviselők csaknem egyöntetűen szavazták meg a hitelcserét: a 207 igen voks mellett egyetlen ellenszavazat volt, egy honatya pedig tartózkodott. Az alsóház a jogi bizottság által továbbított formában fogadta el előbb cikkelyenként, majd egészében is a jogszabályt. Eldőlt, hogy nem esnek a fizetés nélküli törlesztés hatálya alá az Első otthon program keretében vásárolt ingatlanok. Változatlan maradt az az előírás is, hogy csak a 250 ezer eurósnál olcsóbb ingatlanokkal lehet a banknak „fizetni”.

Mint ismeretes, a szenátorok még 150 ezer euróban rögzítették a plafonértéket, a képviselőház jogi bizottsága azonban 100 ezer euróval megtoldotta az összeget. Szintén a testületben került be az a módosítás a törvénybe, hogy azok a magánszemélyek is a jogszabály hatálya alá esnek, akik ellen már kényszervégrehajtás zajlik.

Nem egyeznek az álláspontok

A voks egyöntetűsége egyébként nem volt meglepő, a szavazás előtti felszólalások során valamennyi frakció jelezte, támogatja az ún. elsétálási törvényt. A jogszabályt kezdeményező Daniel Zamfir liberális párti (PNL) képviselő a plénum előtt ismételten leszögezte, a hitelcseretörvényt nem a bankok ellen irányuló jogszabályként alkották meg, meglátása szerint az egyensúlyt teremtene az ügyfelek és a bank között.

A honatya szerint ugyanakkor nemcsak a hátrányos helyzetű emberek szorulnak a fizetés nélküli törlesztést lehetővé tévő törvényre, hanem aktív személyek is, akiknek akár több munkahelyük is van, azonban a bankok által támasztott tisztességtelen feltételek miatt már nem tudják törleszteni a részleteket. Zamfir azt mondja, a törvény felülvizsgálatával a parlament az államfő észrevételeinek megfelelően alakította a jogszabályt. Szerinte egyébként a 250 ezer eurós plafonérték diszkriminatív, azonban arra bátorította a kollégáit, hogy a jogi bizottság által elfogadott formában szavazzák meg a hitelcseretörvényt.

Marian Neacşu szociáldemokrata képviselő eközben arról beszélt, hogy szerinte nem diszkriminatív a 250 ezer eurós küszöbérték. Megjegyezte, hogy más országokban is szerepel ilyen plafonérték a bankok és ügyfeleik közötti viszonyt szabályozó törvényekben. Eugen Nicolăescu, a liberálisok frakcióvezetője felszólalásában kijelentette, a hitelcserét a lakosság kérte. Hasonlóképpen igennel szavaztak az RMDSZ-es honatyák is, azonban meglátásuk szerint a jogszabály nem segít valamennyi hiteligénylőn, aki bajba került a bankok visszaélései miatt.

Erdei-Dolóczki: fontos a megelőzés

„A hitelcseretörvény megoldja azok problémáját, akik már bajba jutottak, ám a megelőzésre is oda kell majd figyelni, el kell kerülni, hogy újra nagy számban fizetésképtelenség fenyegesse a bankok ügyfeleit” – fogalmazta meg a Krónika érdeklődésére Erdei-Dolóczki István RMDSZ-es képviselő. Az alsóház költségvetési, pénz- és bankügyi bizottságának tagja kifejtette, következetesen oda kell figyelni a fogyasztóvédelmi előírásokra, mert ezek nemcsak a hiteligénylőt, hanem a bankot is védik. „A pénzintézetek hiába rejtenek el költségeket a szerződés úgynevezett apróbetűs részeiben, vagy értékelik túl a jelzálogot jelentő ingatlant, hogy több pénzt helyezhessenek ki, ha végül az ügyfél képtelen törleszteni” – szögezte le a politikus.

Erdei-Dolóczki István ugyanakkor fontosnak tartja, hogy a törvényben maximalizálták a hitel értékét, mert ezzel sikerül kiszűrni a vállalkozókat, nem használhatják kiskapuként a törvény adta lehetőségeket, ha a vállalkozásuk csődbe megy. „Ha valaki kétmillió eurós hitelből épített sorházakat, ám azokat nem tudta eladni, nem adhatja át ezeket a banknak. Ilyen esetekben a kockázatot mindkét félnek vállalnia kell” – magyarázta a képviselő. Hangsúlyozta, a jelenlegi helyzet kialakulásáért (hogy sokan már nem tudják törleszteni a lakásra felvett hitelt) mind a két fél felelős, hiszen az ügyfelek nem mérték fel reálisan a fizetőképességüket, és a bankok sem voltak elég elővigyázatosak, sőt saját hatáskörben túlértékelték a jelzálogot képező ingatlant.

Alkotmányellenességet és diszkriminációt kiáltanak

A parlamenti vita idején viszont több ízben is elhangzott, hogy a hitelcseretörvény alkotmányellenes, illetve diszkriminatív. Az egyik legtöbbet emlegetett aggály vele szemben az, hogy visszamenőleges hatállyal bír, vagyis azokra a kölcsönökre is érvényes, amelyeket korábban vettek fel. Ugyanakkor akad, aki szerint a plafonérték diszkriminatív, mások pedig felróják, hogy az Első otthon programra nem vonatkozik.

Többen vannak azonban, akik örülnek, hogy a kedvezményes hitelkonstrukciót biztosító kormányprogramot kivették a fizetés nélküli törlesztés hatálya alól, ugyanis a bankok azzal fenyegettek, hogy a hitelcsere érvénybe lépésével a program eltűnik a piacról, mivel a hitelintézetek olyan helyzetbe kerülnek, hogy kormánygarancia mellett sem fognak tudni 5 százalékos önerő mellett kölcsönt biztosítani. Másrészt az is az Első otthon különválasztása mellett szólt, hogy a program keretében vásárolt ingatlanok értékének 50 százalékáért az állam vállal garanciát.
Mint ismeretes, a kormányprogram kiiktatását és a plafonérték bevezetését egyaránt a Román Nemzeti Bank (BNR) kérte a honatyáktól.

Nincs szociális jellege

A jegybank kérései között szerepelt ugyanakkor egy 65 százalékos eladósodottsági érték megszabása is, ami azt jelentené, hogy csak azok törleszthetnek úgymond a lakásukkal, akik esetében a havi törlesztőrészlet eléri vagy meghaladja a család havi bevételeinek a 65 százalékát. Ezt azonban figyelmen kívül hagyták a honatyák, pedig a kormány is több ízen sürgette a hitelcsere szociális jellegének erősítését.

„Ez nem egy szociális törvény, ez egy fogyasztóvédelmi törvény, és ennek értelmében kötelességünk megvédeni a bankok visszaéléseitől Románia valamennyi állampolgárát, függetlenül attól, hogy mekkora jövedelemmel rendelkezik” – hangsúlyozta viszont korábban több ízben is Daniel Zamfir, a fizetés nélküli törlesztést lehetővé tévő jogszabályjavaslat beterjesztője. A képviselőház által szerdán elfogadott verzió értelmében tehát bárki élhet a hitelcsere lehetőségével, aki nem az Első otthon program keretében vette lakását – nem csak azt, amelyben él, hanem bármilyen lakóingatlant –, és annak értéke nem haladja meg a 250 ezer eurót.

Inkább magáncsődöt kérnek a bankok

Eközben a bankároknak továbbra sem tetszik a hitelcsere, inkább a magáncsőd intézményének bevezetését sürgetik. Mint mondják, a bajba jutott hiteltörlesztő is ezzel járna jobban, hiszen a csődvédelem idején is a lakásában maradhatna, és pluszkamatot sem kellene fizetnie arra az időszakra.

A pénzintézetek egy része ugyanakkor már készült a fizetés nélküli törlesztés bevezetésére. Amíg egyes bankok csak azzal fenyegetőztek, hogy egy hasonló jogszabály nagyon megemelné a bankok kockázatát, ami miatt kénytelenek lennének magasabb önrészt kérni, több bank már meg is lépte ezt, és 30 százalék alatti önerő nélkül szóba sem jöhet már esetükben a jelzáloghitel. Fenyegetéseik között szerepelt ugyanakkor az is, hogy a hitelcsere hosszadalmasabbá teszi majd a hitelkérelem elbírálását.

Mint ismeretes, a román jegybankon kívül az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank (EKB), a hitelminősítő intézetek, a külföldi beruházókat tömörítő szervezetek is felemelték a szavukat a tervezett intézkedés ellen. Sokan érveltek azzal, hogy a jogszabály elfogadása beruházókat riaszthat el, mivel azt sugallja, hogy nem lehet komolyan venni a jogszabályi környezetet, hiszen akár visszamenőleges hatályú törvények is születhetnek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 26., péntek

Csökkent az elemzőknek a román gazdaságba vetett bizalma

A CFA Románia szerint márciusban az előző hónaphoz képest 1,4 ponttal csökkent, jelenleg 51,6 ponton áll a 0-tól 100-ig terjedő skálán a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.

Csökkent az elemzőknek a román gazdaságba vetett bizalma
2024. április 26., péntek

Csányi Sándor: láthatólag örültek az OTP Bank kivonulásának az illetékes romániai hatóságok

Romániából kivonult, máshol folytatja a terjeszkedést az OTP Bank – hangzott el a társaság pénteki éves közgyűlését követő sajtótájékoztatón.

Csányi Sándor: láthatólag örültek az OTP Bank kivonulásának az illetékes romániai hatóságok
2024. április 26., péntek

Tíz nappal hamarabb érkezik a nyugdíj a bankszámlákra, legkésőbb jövő pénteken a postásnak is csengetnie kell

Május 2-án és 3-án kapják meg a nyugdíjukat azok, akiknek bankszámlára érkezik a pénz, a postások pedig május 3-áig kézbesítik – ígéri Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter.

Tíz nappal hamarabb érkezik a nyugdíj a bankszámlákra, legkésőbb jövő pénteken a postásnak is csengetnie kell
2024. április 25., csütörtök

Kormányhatározatba foglalták az idő előtti nyugdíjkézbesítést, már csak időben kell utalni a pénzt

Elfogadta a kormány csütörtöki ülésén azt a határozattervezetet, amely lehetővé teszi a májusi nyugdíjak korábbi folyósítását.

Kormányhatározatba foglalták az idő előtti nyugdíjkézbesítést, már csak időben kell utalni a pénzt
2024. április 24., szerda

Ultimátumot szabott az üzemanyag-kereskedőknek a magyar kormány

A kormány felszólítja az üzemanyag-forgalmazókat, hogy áraikat önkéntes alapon igazítsák a régiós átlaghoz, hogy a magyar üzemanyagárak ne szakadjanak el attól – jelentette be Magyarország nemzetgazdasági minisztere szerdán.

Ultimátumot szabott az üzemanyag-kereskedőknek a magyar kormány
2024. április 24., szerda

A postásokon nem fog múlni a nyugdíjak idő előtti kikézbesítése a vezérigazgató szerint

A Román Posta az ortodox húsvét előtt kézbesíteni tudja a nyugdíjakat, ez azonban attól is függ, hogy mikor érkezik meg számlájára a pénz – jelentette ki szerdán Valentin Ştefan, a vállalat vezérigazgatója.

A postásokon nem fog múlni a nyugdíjak idő előtti kikézbesítése a vezérigazgató szerint
2024. április 24., szerda

„Rászállt” a fogyasztóvédelem a Temu és a Shein kínai webáruházra

A rendkívül olcsó termékeket kínáló és ezért rendkívül népszerű, online piactérként működő Temu és Shein kínai webáruházakat célzó ellenőrző akciót indított az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

„Rászállt” a fogyasztóvédelem a Temu és a Shein kínai webáruházra
2024. április 24., szerda

Már csak egy kávét kérnek a neves multi legnagyobb gyárában, alakulgatnak a beruházások Szatmárban

Szatmárnémeti lesz a világ legnagyobb kávéfőzőgyártó központja – igaz, „csak” a De'Longhi számára, de a partiumi város így is repesve örülhet a 40 millió eurós befektetéssel sok száz munkahelyet teremtő olasz multi megtelepedésének.

Már csak egy kávét kérnek a neves multi legnagyobb gyárában, alakulgatnak a beruházások Szatmárban
2024. április 23., kedd

Idő előtt megérkezhet a májusi nyugdíj

Marcel Ciolacu kormányfő kedden felkérte Simona Bucura-Oprescu munkaügyi minisztert, intézkedjen annak érdekében, hogy a nyugdíjasok még az ortodox húsvét előtt kézhez kapják nyugdíjukat.

Idő előtt megérkezhet a májusi nyugdíj
2024. április 23., kedd

Olcsóbb gázzal kecsegteti az EU polgárait Ursula von der Leyen

Az Európai Bizottság arra számít, hogy a gázárak csökkenni fognak annak köszönhetően, hogy a cseppfolyósított földgáz (LNG) globális kínálata emelkedik, ami teret ad a megújuló energiaforrásokba történtő befektetéseknek – mondta Ursula von der Leyen.

Olcsóbb gázzal kecsegteti az EU polgárait Ursula von der Leyen