Nyugtalottó: a február 7-ei, 6 lejes számlák a nyerők

Nyugtalottó: a február 7-ei, 6 lejes számlák a nyerők

FRISSÍTVE – A február 7-én kiállított, 6 lej (lefelé kerekítenek) értékű számlák birtokosai azok, akik a nyugtalottó első, egyébként az ortodox húsvét alkalmából megszervezett rendkívüli húzásán különböző pénzösszegeket nyertek – derült ki a hétfői sorsoláson. Amint arról több ízben is írtunk, a nyugtalottó bevezetése egyike a kormánynak az adócsalás elleni küzdelemben bevetett fegyvereinek, azt várják ugyanis az intézkedéstől, hogy a polgárok a nyereség reményében valamennyi bevásárlásukkor kérik a kasszaszalagot.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2015. április 12., 16:162015. április 12., 16:16

2015. április 13., 12:432015. április 13., 12:43

A hétfői sorshúzást élőben közvetítette 11 óra 30 perctől a román közszolgálati televízió, a Román Lottótársaság stúdiójában készülő felvétel közvetítési jogait ugyanakkor ingyenesen felajánlották a kereskedelmi csatornáknak is.

A mostani húzáson a február másodika és március 28. között kibocsátott pénztárszalagok vettek részt. A húzás három szakaszból állt. Első körben kihúztak egy számot, ami a nyugta kibocsátásának a hónapját jelöli, a második szakaszban a napot jelölő golyót láthattuk, a harmadik szám pedig három számjegyű: a számla értékét jelöli, a maximális érték így 999 lej lehetett. Aki lemaradt a közvetítésről, az Országos Adóhatóság (ANAF) honlapján tekintheti meg a kihúzott számokat.

Nagyobb esély a nyerésre

A hivatalos kiírás szerint a szerencséseknek a húzást követő naptól egy hónap áll a rendelkezésükre, hogy jelentkezzenek az adóhatóság kirendeltségeinél a pénztárblokk eredetijével, a személyi igazolványuk másolatával, és ki kell majd tölteniük egy űrlapot, amit megtalálnak az ANAF-nál, vagy le is tölthetnek a pénzügyminisztérium (www.mfinante.ro) honlapjáról.

A kifizetésekre a nyereség igénylésének lejárta utáni 60 napon belül kerül sor, és amennyiben senki nem nyer, a kiutalt pénzalapot átirányítják a következő sorsolás keretébe. A rendes húzásokat júliustól havonta megszervezik, ezenkívül pedig különböző ünnepek alkalmával soron kívüli sorsolást is tartanak.

A pénzügyminisztérium a tervek szerint minden hónapban egymillió lejes keretet utal ki a projektre, így a becslések szerint egy személy legalább 1200 lejt nyerhet egy alkalommal. Statisztikailag egyébként jóval nagyobb esély van a nyugtalottón nyerni, mint a hagyományos lottósorsolásokon. A Wall-street.ro gazdasági hírportál számításai szerint a nyugtalottó esetében egy a 31 ezerhez az esély, hogy győztes nyugtával rendelkezzünk, míg más sorshúzások esetében egy a tizennégymillióhoz.

Megosztó borravaló

Azzal párhuzamosan, hogy a polgárokat arra buzdították, hogy gyűjtsék a nyugtákat, az ANAF hatalmas ellenőrzőakcióba kezdett, amelynek keretében számos vendéglátó-ipari egységet bezártak, miután több pénzt találtak ott, mint amennyit beütöttek a pénztárgépbe.

Ennek oka rendszerint a borravaló volt, azonban az ellenőrök azt már nem tudták megmondani, hogyan kellett volna a működtetőknek vagy a személyzetnek eljárnia. Végül a pénzügyminisztérium ígéretet tett, hogy rendezi a borravaló kérdését.

A Ponta-kabinet által kidolgozott jogszabálytervezet csütörtökön került a Capital gazdasági hetilap birtokába, s ebből – mint beszámoltunk – egyebek mellett az derült ki, hogy a vendéglátó-ipari egységek tulajdonosának a belátásra bízzák, hogy a céget vagy az alkalmazottakat illeti meg a borravaló. Az intézkedés pedig megosztja az érintetteket, a pincéreket ugyanis jelenleg alig minimálbérrel alkalmazzák, a keresetük jó részét a borravaló teszi ki.

A munkáltatók nevében Kovács István, a Sepsiszentgyörgyi Vendéglátó-ipari Egységek Szövetségének (SVESZ) elnöke például a Krónika megkeresésére arról beszélt, hogy jó ötletnek tartja a tervezetet, szerinte ezzel „kifehérítenék” a borravalót, a vendéglátósok pedig biztonságban érezhetnék magukat, hiszen nem kellene az ellenőrök elől rejtegetni a baksist.

Tapasztalata szerint a vendéglátásban nem haladják meg a fizetések az 1000-1200 lejt, ám a pincérek jövedelme kiegészül a borravalóval, erre a pluszpénzre pedig szükségük van, hiszen ebben az ágazatban csak a jókedvű, ápolt alkalmazottak vonzzák, és tudják megtartani a vendégeket. A SVESZ elnöke ebből kiindulva abban bízik, hogy a tulajdonosok nem tartják meg az egység kasszájába befolyt borravalót, hanem visszaosztják a pincéreknek.

Számításai szerint ez havonta 200-500 lej pluszpénzt jelenthet egy pincérnek, és ennek az összegnek az adója sem túl megterhelő, mert nem haladja meg a havi 70 lejt, de ezekből a kisösszegekből az államnak jelentős bevétele lehet. A szakember szerint a tulajdonosok kénytelenek lesznek odafigyelni, hogy megfelelően javadalmazzák a pincéreket, különben a jó szakemberek, akikkel a vendégek is elégedettek, otthagyják a pályát. 

Kovács István szerint a tervezet minden eleme jól kidolgozott, hiszen a vendégnek is megadja a választási lehetőséget, ha érdemesnek tartja, borravalóval jutalmazza a pincért, de ezt nem kell kötelezően megtennie. Mivel a borravaló megjelenik a számlán, a hónap végén pedig összesíteni lehet, hogy melyik pincér kapott a legtöbb jutalmat a vendégektől, ez az egységvezetőnek is jelzés arra vonatkozóan, hogy ki dolgozik a legjobban, kit érdemes megtartani.

A pincéreknek nem tetszik

A pincérek eközben attól tartanak, hogy ezzel megcsappan a bevételük. „Nem hiszem, hogy a tulajdonosok visszaosztják a pénzt, ha egyszer bekerül a kasszába. Ha mégis megteszik, akkor is csak egy részét adják vissza. Ilyen körülmények között pedig nem éri meg a szakmában maradni” – fejtette ki kérdésünkre egy neve elhallgatását kérő székelyföldi pincér, aki már negyven éve dolgozik a vendéglátásban.

Felidézte, mindig csak minimálbért kaptak, de ha a vendég elégedett volt, akkor havonta még ugyanannyit meg lehetett keresni a borravalóból. Mint kifejtette, amúgy sincsenek túl jó tapasztalataik a tulajdonosokkal, hiszen előfordult, hogy egy nagyobb rendezvény után a szervezők átadtak neki egy összeget, hogy osszák szét a pincérek között, de ők nem minden esetben kapták azt meg. Kérdésünkre hozzátette, feketén viszont nem merné elvenni már a borravalót, hiszen bármikor lecsaphatnak az ellenőrök, és a pluszpénz az állásukba kerülhet.

Megkérdeztünk egy vendéget is. Jutka – mint mondta – általában ad borravalót az éttermekben, bárokban, mert ő is dolgozott korábban külföldön vendéglátásban, és tudja, hogy ez a pincérek bérkiegészítése. Szerinte a tervezet hibája, hogy a pénz sorsát a tulajdonosra bízzák.

„Én nem az egység tulajdonosát akarom pluszban megfizetni, hiszen ő készít egy üzleti tervet, és úgy határozza meg az étlapon feltüntetett árakat, hogy kiszámolja a saját nyereségét. Én a pincérnek akarok borravalót adni, ha elégedett vagyok a kiszolgálás minőségével. De ha nem vagyok benne biztos, hogy az ő zsebébe megy, akkor minek tegyem rá a 10-15 százalékot a számla összegére?” – tette fel a minden vendégben megfogalmazódó kérdést a fiatal nő.

Korlátozzák a készpénzkifizetést

Eközben a hétvégén derült ki, hogy a kormány májustól a magánszemélyek készpénzkifizetéseinél is korlátozást vezet be.  A Hivatalos Közlönyben most megjelent törvény szerint a magánszemélyeknek is tilos lesz 10 ezer lejnél nagyobb összeget készpénzben kifizetni egy áruházi vásárláskor, vagy 5 ezer lejnél nagyobb összeget bármely más típusú jogi személynek.

A magánszemélyek közötti adásvételeknél a készpénztranzakciók felső határa 50 ezer lej. Aki túllépi a törvényben megszabott korlátokat, az kihágást követ el, amit az adóhatóság az előírt összeghatár felett kifizetett készpénz tíz százalékának megfelelő bírsággal büntet. A rendelkezés kijátszását célzó részletfizetést is büntetik.

A jogszabály megszabja annak a – kereskedőkre áthárított – bankközi jutaléknak a felső határát is, amelyet a bankkártyák használata után számítanak fel a pénzintézetek. Az uniós direktíváknak megfelelően a betéti kártyás vásárlásnál legfeljebb 0,2 százalékra, a hitelkártyásnál pedig legfeljebb 0,3 százalékra korlátozták a legmagasabb bankközi jutalékot, de a törvénynek ez a része csak egy év múlva, 2016 áprilisában lép hatályba. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 25., csütörtök

Kormányhatározatba foglalták az idő előtti nyugdíjkézbesítést, már csak időben kell utalni a pénzt

Elfogadta a kormány csütörtöki ülésén azt a határozattervezetet, amely lehetővé teszi a májusi nyugdíjak korábbi folyósítását.

Kormányhatározatba foglalták az idő előtti nyugdíjkézbesítést, már csak időben kell utalni a pénzt
2024. április 24., szerda

Ultimátumot szabott az üzemanyag-kereskedőknek a magyar kormány

A kormány felszólítja az üzemanyag-forgalmazókat, hogy áraikat önkéntes alapon igazítsák a régiós átlaghoz, hogy a magyar üzemanyagárak ne szakadjanak el attól – jelentette be Magyarország nemzetgazdasági minisztere szerdán.

Ultimátumot szabott az üzemanyag-kereskedőknek a magyar kormány
2024. április 24., szerda

A postásokon nem fog múlni a nyugdíjak idő előtti kikézbesítése a vezérigazgató szerint

A Román Posta az ortodox húsvét előtt kézbesíteni tudja a nyugdíjakat, ez azonban attól is függ, hogy mikor érkezik meg számlájára a pénz – jelentette ki szerdán Valentin Ştefan, a vállalat vezérigazgatója.

A postásokon nem fog múlni a nyugdíjak idő előtti kikézbesítése a vezérigazgató szerint
2024. április 24., szerda

„Rászállt” a fogyasztóvédelem a Temu és a Shein kínai webáruházra

A rendkívül olcsó termékeket kínáló és ezért rendkívül népszerű, online piactérként működő Temu és Shein kínai webáruházakat célzó ellenőrző akciót indított az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

„Rászállt” a fogyasztóvédelem a Temu és a Shein kínai webáruházra
2024. április 24., szerda

Már csak egy kávét kérnek a neves multi legnagyobb gyárában, alakulgatnak a beruházások Szatmárban

Szatmárnémeti lesz a világ legnagyobb kávéfőzőgyártó központja – igaz, „csak” a De'Longhi számára, de a partiumi város így is repesve örülhet a 40 millió eurós befektetéssel sok száz munkahelyet teremtő olasz multi megtelepedésének.

Már csak egy kávét kérnek a neves multi legnagyobb gyárában, alakulgatnak a beruházások Szatmárban
2024. április 23., kedd

Idő előtt megérkezhet a májusi nyugdíj

Marcel Ciolacu kormányfő kedden felkérte Simona Bucura-Oprescu munkaügyi minisztert, intézkedjen annak érdekében, hogy a nyugdíjasok még az ortodox húsvét előtt kézhez kapják nyugdíjukat.

Idő előtt megérkezhet a májusi nyugdíj
2024. április 23., kedd

Olcsóbb gázzal kecsegteti az EU polgárait Ursula von der Leyen

Az Európai Bizottság arra számít, hogy a gázárak csökkenni fognak annak köszönhetően, hogy a cseppfolyósított földgáz (LNG) globális kínálata emelkedik, ami teret ad a megújuló energiaforrásokba történtő befektetéseknek – mondta Ursula von der Leyen.

Olcsóbb gázzal kecsegteti az EU polgárait Ursula von der Leyen
2024. április 23., kedd

Szép kis summát kínál, Magyarországon is munkaerőt toboroz a váradi gigaberuházó

Ütemterv szerint halad a Nokian gumiabroncsgyártó nagyváradi gyárának építése, ahová a partiumi városból és környékéről, így Magyarországról is munkaerőt toboroznak, mégpedig a térségben nagyon magasnak számító bérkínálattal.

Szép kis summát kínál, Magyarországon is munkaerőt toboroz a váradi gigaberuházó
2024. április 22., hétfő

Romániában az egyik legmagasabb a költségvetés hiánya uniós összevetésben

Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint az Európai Unióban az átlagos GDP-arányos költségvetési hiány a 2022-es 3,4 százalékról 2023-ra 3,5 százalékra nőtt, Románia pedig a legmagasabb deficittel rendelkező tagállamok közé tartozott.

Romániában az egyik legmagasabb a költségvetés hiánya uniós összevetésben
2024. április 22., hétfő

Irdatlan veszteséget szenvednek a teherfuvarozók a schengeni csatlakozás elmaradása miatt

A közúti árufuvarozói ágazat 2022-ben 2,41 milliárd eurót, tavaly pedig 2,55 milliárd eurót veszített a határellenőrzések okozta késések miatt – jelentette ki Radu Dinescu, a Romániai Közúti Fuvarozók Országos Szövetségének (UNTRR) főtitkára.

Irdatlan veszteséget szenvednek a teherfuvarozók a schengeni csatlakozás elmaradása miatt