Nem támogatják a bankárok a hitelek lejre váltását

Nem támogatják a bankárok a hitelek lejre váltását

Nem támogatják a hazai bankok a svájcifrank-alapú hitelek lejre való átváltását a szerződés megkötésekor érvényes árfolyam alapján, amely a letéttel rendelkező ügyfeleket terhelné pluszköltségekkel, ezzel szemben a pénzintézetek egyéni megoldásokat javasolnak adós klienseik számára – nyilatkozta Steven van Groningen, a banki munkáltató szövetség elnöke, aki egyúttal a Raiffeisen Bankot is vezeti. 

Bálint Eszter

Kőrössy Andrea

2015. január 28., 19:592015. január 28., 19:59

 

A szakember azzal érvelt, hogy az intézkedés azokat is érintené, akiknek nem okoz nehézséget a törlesztőrészletek időben történő kifizetése. „Miért okoznánk 700–900 millió eurós kárt a banki szektorban csak azért, mert egy hét alatt mintegy 20 százalékkal emelkedett az árfolyam. Miért kellene hirtelen meghozni egy olyan intézkedést, amely a következő húsz évben befolyásolja a hiteleket?” – fogalmazott Van Groningen a képviselőház költségvetési, pénzügyi és banki bizottságának ülésén.

A Raiffeisen Bank elnöke kifejtette: nem hisz „az adminisztratív jellegű intézkedésekben”, Románia ugyanakkor teljesen más helyzetben van, mint azok az országok, ahol a helyi pénznemre való átváltást alkalmazták.

„Egyetlen pénzintézetnek sem szabad akkora kockázatot vállalnia, hogy veszélybe sodorja a bankbetéttel rendelkező ügyfelek pénzét. Az intézkedés egy meglehetősen kis csoportnak kedvezne, de figyelmen kívül hagyja a kisebb pénzügyi problémákkal küzdőket és az egyre kisebb kamatot nyerő letéteseket. Azon ügyfelek számára, akik ténylegesen nem tudják fizetni a törlesztőrészleteket, a bankok egyéni stratégiát dolgoznak ki, ez egyébként is bevett szokás” – magyarázta Steven van Groningen.

A Raiffeisen Banknak mintegy 8800 svájcifrank-alapú hitelszerződése van érvényben, ezek értéke körülbelül 400 millió euró. Eddig az ügyfelek kérésére 520 kölcsönt váltottak át lejre, de az is előfordul, hogy a kliens euróban fizeti ki a maradék törlesztőrészletet. „Nem abból kell kiindulnunk, hogy kinek van problémája a frankhitellel, hanem hogy akinek bármilyen nehézsége van, forduljon a bankhoz, és közösen alkudjanak a lehetőségekről” – vélekedett van Groningen. Szerinte megoldást jelenthet például a törlesztőrészlet csökkentése meghatározott ideig vagy a viszszafizetés határidejének kitolása.

Egymásnak ellentmondó nyilatkozatok

Amint arról beszámoltunk, Van Groningen nyilatkozatával ellentétben hétfő este Bogdan Olteanu, a Román Nemzeti Bank (BNR) alelnöke a román közszolgálati televízió (TVR) adásában még arról beszélt, hogy hat pénzintézet beleegyezik a svájcfrank-alapú hiteleik lejre történő átváltásába.

Olteanu azt is elmondta: több pénzintézet azt a megoldást is hatékonynak tartja, hogy az átváltás mellett csökkentsék a törlesztőrészletet, vagy engedjék el az adósság egy részét a bajban lévő hitelesek számára. A központi jegybank alelnöke szerint a Bancpost, a Volksbank, a Piraeus Bank, a Raiffeisen, a Banca Românească és az OTP is beadja a derekát az átváltást illetően.

Jó hírek a hiteleseknek

Eközben hatodik pénzintézetként csatlakozott a kedvezményeket nyújtók sorába a Bancpost, bejelentve, csütörtöktől a legközelebbi felülvizsgálatig 0,8 százalékponttal csökkenti a svájci frankban felvett hitelek kamatát.

Mint ismeretes, az OTP három hónapra 1,5 százalékponttal csökkentette a kamatot, a Raiffeisen Bank öt hónapra biztosít kedvezményes kamatot, a Banca Românească pedig szintén 0,8 százalékos csökkentést alkalmaz. A Volksbank eközben arról határozott, hogy április 17-éig a december 31-én érvényes, 3,8035 lej/svájci frankos árfolyammal számol. A Piraeus Bank egyénenként dönt majd a kedvezményekről.

Jó hírrel szolgált ugyanakkor szerdán a devizahitelesek számára a Román Nemzeti Bank (BNR) is, ugyanis valamennyi fontosabb valutához képest tovább erősödött a román fizetőeszköz. A referencia-árfolyamon egy svájci frank 1,4 százalékkal kevesebbe, 4,3632 lejbe került. Az amerikai dollár árfolyama közel 4 banival 3,9258 lej/dollárra esett vissza, miközben az egységes európai fizetőeszköz 1,24 banival lett olcsóbb, a hivatalos árfolyam 4,4585 lej/euró.

Lassan halad a hitelesmentés

A magáncsődről szóló törvény nem a Nemzetközi Valutaalap (IMF), hanem a parlament előtt van – üzente Darius Vâlcov pénzügyminiszter a washingtoni székhelyű pénzintézet Bukarestben tartózkodó küldöttségének azok után, hogy – amint arról beszámoltunk – az IMF hétfőn aggodalmát fejezte ki a magáncsőd intézményének tervezett bevezetésével kapcsolatban, és közölte, hogy a valutahitelek lejre való átváltását sem támogatja.

Arra kérte a romániai hatóságokat, hogy ezeknek az intézkedéseknek az elfogadása előtt végezzenek alapos hatástanulmányt, és folytassanak párbeszédet a bankokkal. „Amenynyiben a törvényt nem dolgozzák ki a legapróbb részletekig, az elképzelésnek negatív hatásai lesznek a pénzpiacra nézve” – olvasható a levélben, amelyet Andrea Schaechter, a valutaalap romániai küldöttségének vezetője és Elisabetta Capannelli, a Világbank menedzsere írt alá.

Az IMF szerint a romániai hatóságoknak más országok, főként az európai uniós tagországok példájából kellene inspirálódniuk. „Az IMF-nek a parlamenttel kell tárgyalnia, nem a kormánynyal. A döntés a parlamenté, nem az IMF-é” – vágott vissza Darius Vâlcov. A pénzügyminiszter egyébként szerdán ellátogatott a parlamentbe, ahol a költségvetési bizottságnak tárgyalnia kellett volna a svájcifrank-hitelesek megmentését célzó intézkedésekről, azonban mivel nem volt meg a döntéshozatalhoz szükséges létszám, az ülést elhalasztották.

A képviselőház jogi bizottsága eközben kedden tárgyalta a pénzügyi nehézségekkel küzdő adósok megsegítésére kezdeményezett intézkedés, a magáncsőd intézményének bevezetését előíró tervezet meghatározásait és elveit tartalmazó cikkelyt, a megbeszélés azonban személyes sértegetésekbe torkollt.

Az intézkedést kezdeményező Ana Birchall szociáldemokrata (PSD) képviselő azzal vádolta a nemzeti liberális (PNL) honatyákat, hogy „nem olvasták el figyelmesen a tervezet szövegét, ezért vélik úgy, hogy a dokumentumot nem szakszerűen fogalmazták meg”. A PNL-képviselők erre felszólították a kezdeményezőt: fogadja el, hogy a tervezetet „tökéletesíteni kell”. A képviselők végül néhány elvi módosítást illesztettek a szövegbe: eszerint a magáncsődre vonatkozó eljárás „lehetőséget ad a jóhiszemű adósnak pénzügyi helyzete helyreállítására”, illetve „az eladósodottságból való kikerülésre”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét
2024. április 05., péntek

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány

A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány
2024. április 05., péntek

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben

Nőttek a globális élelmiszerárak márciusban havi összevetésben elsősorban a növényi olajárak emelkedése miatt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint.

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben
2024. április 05., péntek

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában

Salt Bank néven online bank nyílt Romániában – jelentette be csütörtökön a pénzintézet.

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában
2024. április 04., csütörtök

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén

Románia az Amerikai Egyesült Államokat és Oroszországot is megelőzi az 1000 főre eső információtechnológiai (IT) szakemberek száma tekintetében: európai éllovas és globálisan a 6. helyen áll.

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén
2024. április 04., csütörtök

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány

Marcel Ciolacu kormányfő csütörtökön kijelentette, hogy szerinte az év végére 5 százalék alá csökken az infláció és nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány.

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány
2024. április 04., csütörtök

Újra drágul a cigaretta, idén ez már a második áremelés

Április 8-tól, hétfőtől idén immár másodszor drágul a cigaretta Romániában. 2023 első napja óta ez már az ötödik cigarettaáremelés.

Újra drágul a cigaretta, idén ez már a második áremelés
2024. április 04., csütörtök

Tündöklése után hanyatlásnak indult az Új otthonra váltott Első otthon program

Miközben pár évvel ezelőtt még pillanatok alatt kimerült az Első otthon, majd Új otthon programra szánt keret, mára már alig mutatkozik érdeklődés az állami garanciával zajló lakásvásárlási program iránt.

Tündöklése után hanyatlásnak indult az Új otthonra váltott Első otthon program
2024. április 03., szerda

Az európai minimálbér romániai bevezetésével dicsekszik a PSD

A kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) megerősítette: július elsejétől 3700 lejre nő a bruttó minimálbér Romániában, összhangban az európai minimálbér idei bevezetésével.

Az európai minimálbér romániai bevezetésével dicsekszik a PSD