Fejlesztésekkel vonzanának több turistát

Fejlesztésekkel vonzanának több turistát

Több anyagi erőforrást, így több fejlesztést várnak azok az erdélyi települések, amelyeket országos vagy éppen helyi érdekeltségű üdülőtelepülésekké nyilvánított legutóbbi ülésén a Grindeanu-kormány. A Hargita megyei Borszék a döntéssel a „felső osztályba” került, míg Szilágybagos, Kolibica, Majszin, Avasfelsőfalu, Marosszentgyörgy, a Maroshévízhez tartozó Bánffy-fürdő, valamint a Déshez tartozó Désakna helyi érdekeltségű üdülő lett.

Bálint Eszter

Baricz-Tamás Imola

Gáspár Botond

2017. február 21., 12:202017. február 21., 12:20

Több anyagi erőforrást, így több fejlesztést várnak azok az erdélyi települések, amelyeket országos vagy éppen helyi érdekeltségű üdülőtelepülésekké nyilvánított legutóbbi ülésén a Grindeanu-kormány. A Hargita megyei Borszék a döntéssel a „felső osztályba” került, míg a Szilágy megyei Szilágybagos, a Beszterce-Naszód megyei Kolibica, a Máramaros megyei Majszin, a Szatmár megyei Avasfelsőfalu, a Maros megyei Marosszentgyörgy, a Hargita megyei Maroshévízhez tartozó Bánffy-fürdő, valamint a Kolozs megyei Déshez tartozó Désakna helyi érdekeltségű üdülőhely lett.

„A minősítés révén ezeknek a településeknek nagyobb esélyük lesz vissza nem térítendő források megszerzésére, hiszen egyes finanszírozási programokban ez feltételként szerepel. A mai kiegészítések után 43 országos és 57 helyi érdekeltségű üdülőtelepülés van” – közölte a kormány.

Borszék nem áll meg

„2001-ben az állami fürdővállalat megszűnése a kezelések, a szolgáltatások végét jelentette, ekkor a szálláshelyek száma visszaesett ötszáz alá, és Borszék elvesztette turisztikai címét. A besorolások fontosak, hiszen a visszaszerzésük újabb fejlesztési lehetőségeket nyit meg a város előtt” – mutatott rá érdeklődésünkre Mik József polgármester. Mint ecsetelte, mivel a helyi érdekeltségű üdülőhely címe már megvolt a városnak, eddig is lehetőség nyílt pályázni uniós alapokra. A sípályák megépülése a panziók számának emelkedését is jelentette, így a szálláshelyek száma hétszáz fölé emelkedett, és ennek alapján tudták kérni az országos érdekeltségű turisztikai településsé való nyilvánítását.

„A most megszerzett cím pedig státuskérdés volt” – szögezte le az elöljáró, hozzátéve azonban, hogy Borszék újabb lépcsőfokot készül meglépni, jövőre a balneoklimaterikus fürdőváros címet is szeretnék megszerezni. „A kezelőközpontot év végén nyitjuk, és reméljük jövőre meg lesz Borszéknek a gyógyfürdő (balneoklimaterikus fürdőváros) rangja is” – részletezte a terveket a polgármester.

Nagy remények Marosszentgyörgyön is

Eközben a helyi érdekeltségű üdülőtelepüléssé nyilvánított Marosszentgyörgy önkormányzata majdnem három évvel ezelőtt kezdeményezte a turisztikai minisztériumnál, hogy kapják meg ezt a státust. A hatóság munkatársai az elmúlt két évben több alkalommal tartottak helyszíni szemlét, megvizsgálták a dokumentációt, ellenőrizték a kimutatásokat, a friss kormányhatározat után pedig a település immár élhet ezzel a kiemelt minősítéssel.

„Mi a lehetőséget láttuk ebben, amelytől Marosszentgyörgy előrelépését várjuk” – mondta el érdeklődésünkre Sófalvi Szabolcs polgármester, aki szerint a fejlődést biztosító európai uniós infrastrukturális, kulturális és gazdasági pályázatok nyílnak meg Marosszentgyörgy előtt. „Azt várjuk a minősítéstől, hogy nőjön a turisták száma is, hiszen bekerülünk a Romániát ismertető katalógusokba, amelyek alapján sok külföldi látogató dönti el, melyik régiót, települést keresi fel. Az Apolló sós fürdőbe évente több tízezren látogatnak el már évek óta, és azt szeretnénk, ha ezeknek a vendégeknek más szórakozási, kikapcsolódási lehetőségeket is kínálhatnánk. Ha már eljönnek Marosszentgyörgyre, akkor ebédeljenek egy helyi vendéglőben, vásároljanak a helyi boltokban, vegyék igénybe például egy játszóház szolgáltatásait, kiránduljanak az erdőben vagy a kerékpárutakon, lovagoljanak” – fogalmazott az elöljáró.

Hozzátette: arra törekednek, hogy a megnyíló lehetőségekkel vonzóvá tegyék a környéket is, például Tófalván és Csejden is van látnivaló, ott a Máriaffy-kastély, a műemlék épületek, a 800 éves tölgyfák. „Egyszóval: aki Marosszentgyörgyre jön, az mind kapjon még valamit a fürdőzés mellett” – összegzett Sófalvi Szabolcs, aki szerint hiába vannak Romániának nagyszerű természeti adottságai, szépségei, látványosságai, ha nincs sok turisztikai települése.

Fejlesztenék a Bánffy-fürdőt is

Ugyanezzel kormánydöntéssel a maroshévízi Bánffy-fürdő is megkapta a helyi érdekeltségű üdülőtelep státust. Az elmúlt években az önkormányzat és a magánbefektetők több fejlesztést is eszközöltek, a most megkapott cím birtokában lehetőség adódik a további fejlesztésekre pályázni. Bodor Attila önkormányzati képviselő korábban a Krónikának azt mondta, amint megkapják az új besorolást, a panziórendszer bővítésére összpontosítanak. Hozzátette: abban bíznak, hogy a helyi kis- és közepes vállalkozók kihasználják a minősítés által megnyíló lehetőségeket, és fejlesztésekre pályáznak. Másrészt meglátása szerint a térség népszerűsítésére, turistacsalogatónak is alkalmas lesz a fürdővárosstátus.

Az elmúlt években egyébként rengeteg korszerűsítés zajlott Maroshévízen, a magánbefektetők és az önkormányzat is több fejlesztést eszközölt, korszerűsítették például a Bánffy-fürdőt, és felújították a helyi örmény család tulajdonában levő Urmánczy-fürdőt is. Az önkormányzat tavaly több mint egymillió euró értékű wellnessközpontot építtetett helyi alapokból, amely megfelel a legmagasabb szabványoknak. A központban 28 Celsius-fokos vizű fedett medence, padlófűtés, korszerű vízszűrő berendezés, 132 szekrénnyel ellátott öltöző, masszázsszoba, szauna, pezsgőfürdő, só- és fitneszterem várja az érdeklődőket.

Nem mindenhol örülnek

Az üdülőteleppé nyilvánítás nem minden esetben arat osztatlan sikert, a Besztercétől mintegy 40 kilométerre található Kolibicát például féltik a turistáktól az ott lakók. A Kelemen-havasokban található mesterséges gyűjtőtó jelenleg is kedvelt célpont, a beszterceiek „házi telepének” számít, de a szomszédos Kolozs, Maros, Suceava megyékből, illetve távolabbról is érkeznek ide látogatók. Ráadásul az elmúlt évtizedekben jelentősen beépült a környék, a külföldön dolgozó beszterceiek például előszeretettel építenek itt hétvégi házat, teljesen megváltoztatva a hegyi település arculatát.
Az akkori kommunista vezetés azonban nem kimondottan turisztikai céllal épített gátat 1977–81 között a Beszterce folyón, az ily módon létrejött mesterséges tó nemcsak a közeli Borgóbeszterce községnek – amelyhez közigazgatásilag a telep és az annak nevet adó falu is tartozik – biztosít ivóvizet, hanem az egész Borgó-vidéknek és a megyeszékhelynek is.

Emiatt a tóban tilos a fürdés és a motoros vízi járművek használata, de a betelepülőkkel és az egyre növekvő számú turistával együtt ezek is feltűntek a környéken. Igaz, a jobb infrastruktúra miatt csupán a tó egyik felét látogatják előszeretettel, a tengelytörő úton nehezen megközelíthető másik oldal szinte érintetlen –, de a helyiek attól tartanak, az üdülőteleppé nyilvánítás és a könnyebben elérhető uniós források miatt hamarosan megszűnik ez a védettség.

Lepusztulóban a neves üdülőtelep

A Mediafax hírügynökség arról számol be, hogy a már korábban országos érdekeltségű üdülőhelynek nyilvánított, gyógyvizeiről híres Beszterce-Naszód megyei Oláhszentgyörgy-fürdő csődközeli állapotba került. A Radnai-havasok lábánál, mesebeli környezetben fekvő gyógyüdülő vizei a reumától az emésztőszervi betegségeken át a sárgaságig, túlsúlyosságig mindenre javallottak, ám nemhogy a turisták, még a gyógykezelési beutalóban részesülő nyugdíjasok is messze elkerülik a települést. Ennek oka, hogy bár a szállodákba és kezelőközpontokba történtek beruházások, az infrastruktúra elmaradott, s nincsenek kikapcsolódási és szórakozási lehetőségek sem.

„A legmodernebb kezelőközpontunk van a megyében, a legnagyobb pontszámunk az egészségbiztosítási pénztárnál, de sajnos a települést mind a nyugdíjasok, mind pedig a fiatalok elkerülik. Rengeteg pénzt fektettünk a kezelőközpontba, korszerűsítettünk 230 háromcsillagosra minősített hotelszobát, táborszervezési engedélyünk is van, azonban a rossz állapotban levő infrastruktúra miatt csak kevesek választása esik ránk, ugyanakkor az üdülőtelep nem kínál nagy dolgot: nincs klub, nincs medence, nincs kalandpark vagy sípálya, így nem bizonyul túl hatékonynak a szállodánkat népszerűsítő kampány” – fejtegette a turisták elmaradozásának okait Eduard Mihăilescu oláhszentgyörgyi polgármester.

Mint részletezte, az üdülőhelyen a foglaltsági szint alig 30 százalékos, miközben évről évre csökken a beutalóval érkező nyugdíjasok, illetve a beutalók száma is. „És sajnos az idei évben sincsenek jó híreink: arra számítunk, hogy tovább csökken a gyógykezelési beutalók és üdülési jegyek száma, s ráadásul a szezon is később rajtol. Úgy értettem, hogy idéntől elektronikus licit lesz, a határidő pedig legalább 90 nap, így a legjobb esetben is csak június elsejétől érkezhetnek az első nyugdíjasok” – sorolta a gondokat Eduard Mihăilescu

A helyi hatóságok próbálják feltérképezni a fejlődési lehetőségeket. Eddig annyi előrelépés történt, hogy a városházának sikerült megállapodásra jutnia az egyik szállodakomplexum tulajdonosával, akinek egyébként monopóliuma volt az ásványvízforrások felett, s engedélyt kapott egy forrásra. Egyébként a helyi források is kiaknázatlanok, évtizedek óta parlagon állnak, az infrastruktúra leromlott.

Az viszont már biztos, hogy az oláhszentgyörgyi önkormányzat idén egy pavilont és egy kivilágított szökőkutat tervez a városközpontba, és borvízforrások is lesznek. Idővel valamennyi forrás környékét kialakítanák, turisztikai ösvényeket terveznek, egy kempinget, és a park korszerűsítésére is nagyobb pénzösszeget fordítanának.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét
2024. április 05., péntek

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány

A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány
2024. április 05., péntek

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben

Nőttek a globális élelmiszerárak márciusban havi összevetésben elsősorban a növényi olajárak emelkedése miatt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint.

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben
2024. április 05., péntek

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában

Salt Bank néven online bank nyílt Romániában – jelentette be csütörtökön a pénzintézet.

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában
2024. április 04., csütörtök

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén

Románia az Amerikai Egyesült Államokat és Oroszországot is megelőzi az 1000 főre eső információtechnológiai (IT) szakemberek száma tekintetében: európai éllovas és globálisan a 6. helyen áll.

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén