Csődöt jelenthetnek a magánszemélyek

Csődöt jelenthetnek a magánszemélyek

Lehetővé vált a magánszemélyek számára is, hogy fizetésképtelennek nyilváníttassák magukat, miután a képviselőház döntéshozó kamaraként szerdán elfogadta a magáncsőd intézményét előíró törvénytervezetet. 

Kőrössy Andrea

2015. május 20., 16:312015. május 20., 16:31

A jogszabály végső formája még nem ismert, korábban csak a szenátus által elfogadott változatot hozták nyilvánosságra, a napokban pedig a projektet kezdeményező és a dokumentumot kidolgozó Ana Birchall szociáldemokrata szenátor (PSD) nyilatkozott a végleges szövegről.

Amint a politikus kifejtette: a jogszabály szerint a fizetésképtelen magánszemélyek számára ötéves stratégiát dolgoznak ki, amelynek során kifizetheti adósságait, a határidő pedig bizonyos feltételek mellett még egy évvel meghosszabbítható. Ana Birchall emlékeztetett: a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hároméves intervallumhoz ragaszkodott, de sikerült meggyőznie a hitelezőt. „A projekt nem a hitelező, de nem is az adós érdekei fele hajlik, hanem egyszerűen a jóérzés oldalán áll” – magyarázta a szenátor a Hotnews.ro hírportálnak.

A nemzetközi hitelezők is beleegyeztek

A szenátus decemberben egyhangúlag fogadta el a tervezetet, a képviselőház jogi bizottsága már februárban elkezdett tárgyalni a törvénytervezetről, a vita azonban elakadt, amikor az IMF levélben közölte, hogy aggasztónak találja az indítványt. Birchall most úgy nyilatkozott: az elmúlt időszakban többször is találkozott nemcsak az IMF, hanem a Világbank és az Európai Bizottság képviselőivel is, és mindhárom nemzetközi hitelező a kezdeményezés támogatásáról biztosította őt.

A szenátor kifejtette: a magáncsőd intézményét előíró jogszabály azt a célt szolgálja, hogy megvédje a kényszervégrehajtástól a bajba jutott adósokat. A fizetésképtelen magánszemélyeknek lehetőséget biztosítanak arra, hogy öt-, illetve hatéves törlesztési stratégiát javasoljanak.

Amennyiben valaki magáncsődbe kerül, minden ellen zajló jogi procedúrát felfüggesztenek, és a státus kihirdetése után semmilyen büntetőkamatot vagy egyéb pluszköltséget nem számolnak fel neki. Birchall hangsúlyozta: kényszervégrehajtásra, vagyis a javak elárverezésére csak a legutolsó lépésként kerülhet sor.

Vétójoga lesz a csődvédelmi biztosnak

Magáncsődöt azok a magánszemélyek kérhetnek, akik állandó romániai lakhellyel rendelkeznek, ingatlanjaik és más javaik az országban találhatóak, illetve jövedelmüket is belföldön szerzik, nincs egyéni vállalkozói engedélyük (PFA), és nincs olyan adósságuk, amely kereskedelmi tevékenység nyomán halmozódott fel. Az eljárást az igényelheti, akinek 30 napnál régebbi elmaradása van legalább két kölcsön után két vagy több hitelintézettel szemben.

A fizetésképtelenné nyilvánítást a hitelező is kérheti, de csak abban az esetben, ha az adósság értéke meghaladja a 25 ezer lejt. Amennyiben egy magánszemélyt fizetésképtelenné nyilvánítanak, köteles lesz minden tervezett kiadását jelenteni a csődvédelmi biztosnak, akinek vétójoga lesz a tranzakciókkal és a bevételek elköltésének módjával kapcsolatban.

A magánszemély a törvényszéken kérheti az eljárás elindítását, a kérvényhez mellékelnie kell egy kimutatást a tulajdonában lévő javakról, jövedelméről, a következő öt évben várható bevételeiről, valamint a megelőző négy év során eladott, 1000 lejnél drágább ingatlanokról és ingóságokról.

Az érintettnek ki kell töltenie saját felelősségre egy nyilatkozatot is, amelyben kifejti eladósodottságának okait, emellett törlesztési stratégiát is javasolnia kell. A törvényszék visszautasíthatja a kérést, amennyiben az érintett felelőtlen magatartás miatt adósodott el. A tervezetben az is szerepel, hogy a kormány a csődeljárást kezelő országos és helyi intézményeket hozhat létre.

Hatvan nap múlva lép hatályba

Az elképzelés szerint a törvény 60 nap múlva lép hatályba, a banki munkáltatói szövetség (CPBR) azonban már korábban jelezte, hogy a határidő túl rövid, és legalább 180 napra, azaz hat hónapra lenne szükség, hogy a pénzintézetek alkalmazkodni tudjanak az előírásokhoz. Florin Dănescu, a hazai pénzintézeteket tömörítő szövetség (ARB) elnöke nemrég arra hívta fel a figyelmet, hogy az uniós tagországokban szigorú előírásoknak kell megfelelniük a csődbe jutott polgároknak, például öt–tíz évig nem vehetnek fel bankhitelt. „Ez azt jelenti, hogy más országok vonatkozó törvényét úgy alkották meg, hogy az adósok ne élhessenek vissza a helyzettel” – mutatott rá Dănescu. 

Készül a magyarországi csődvédelem is

Magyarországon is folyamatban van a magáncsőd szabályozásának előkészítése. A Fidesszel kormányzó Kereszténydemokrata Néppártnak (KDNP) a családi csődvédelem intézményének szabályozásáról szóló javaslata szerint az eljárást az az adós kezdeményezheti, akinek tartozás minimum 2, de legfeljebb 60 millió forintos (6600-tól 200 ezer euróig terjedő összeg).  A csődvédelmi időszakot a KDNP öt évben állapítaná meg, ennyi ideje lenne egy családnak, hogy a csődgondnok segítségével minden tartozását rendezze, és tiszta lappal indulhasson.

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára szerint az előkészítés során tizenegy európai ország példája állt mintaként, de figyelembe vették Magyarország különleges adósságszerkezetét is. Kiemelte, először a legkritikusabb helyzetben lévőkön segíthet a javaslat, azokon, akiknek a hitelszerződését már felmondta a bank, a végrehajtás pedig az egyetlen ingatlanjukat veszélyezteti.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 19., péntek

Románia leggazdagabb 10 százaléka közel ötször többet keres, mint a legszegényebb 10 százalék

Az európai uniós tagállamok közül Romániában az egyik legnagyobb a különbség a leggazdagabbak és a legszegényebbek jövedelme között – hívta fel a figyelmet a Friedrich-Ebert-Stiftung Románia Alapítvány az Eurostat 2022-es adatait idézve.

Románia leggazdagabb 10 százaléka közel ötször többet keres, mint a legszegényebb 10 százalék
2024. április 18., csütörtök

Kifulladt a lakásépítési lendület: több mint 40 százalékos visszaesést mértek

Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Kifulladt a lakásépítési lendület: több mint 40 százalékos visszaesést mértek
2024. április 17., szerda

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben

Az Európai Unióban a februári 2,8 százalékról, illetve a januári 3,1 százalékról márciusban 2,6 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat adataiból.

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben
2024. április 17., szerda

Több mint 150 ezer autó gördült már le idén a romániai gyártósorokról

Az év első három hónapjában a 2023-as év hasonló időszakához képest 7,1 százalékkal nőtt a gépkocsigyártás Romániában, összesen 152 912 jármű gördült le a gyártósorról – derül ki a Romániai Gépkocsigyártók Egyesületének szerdán közzétett adataiból.

Több mint 150 ezer autó gördült már le idén a romániai gyártósorokról
2024. április 16., kedd

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint

Már semmi sem indokolja az állam beavatkozását a romániai energiaárakba – állapították meg az Intelligens Energia Egyesület keddi szakmai rendezvényén felszólaló nemzetközi szakértők.

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint
2024. április 16., kedd

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az októberi 3,8 százalékról 2,8 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap
2024. április 16., kedd

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók

Megerősítette a hosszú és rövid futamú román devizaadósság-állomány eddigi BBB-/A3 besorolását és változatlanul stabil kilátás mellett továbbra is befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's nemzetközi hitelminősítő – közölte a pénzügyminisztérium.

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók
2024. április 15., hétfő

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt

Összesen 18 millió lejre bírságolt az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) három vállalatot a villamosenergia-nagykereskedelmi piaci tranzakciók szabályainak megsértése miatt.

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt
2024. április 15., hétfő

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap

Történelmi mélypontra csökkent az áramfogyasztás Romániában – írta az economedia.ro a Transelectrica adatai alapján.

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap
2024. április 14., vasárnap

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is

A következő időszakban munkahelyváltást tervezők körében a vezető ok a magasabb fizetés, a következő legfontosabb számukra az otthoni munkavégzés lehetősége – derül ki az eJobs munkaerő-közvetítő platform friss felméréséből.

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is