A krémes esete az adótörvénykönyvvel – interjú

A krémes esete az adótörvénykönyvvel – interjú

Victor Ponta tegnap bejelentette, kormánya megtalálja azt az alkotmányos módot, amelynek alapján szeptember 1-jéig ismét el tudja fogadtatni az új adótörvénykönyvet. Erdei-Dolóczki István RMDSZ-es képviselő a lapunknak adott interjúban úgy vélekedett, Klaus Johannis elnök megalapozatlan érvek alapján küldte vissza a parlamentnek a jogszabályt. A költségvetési bizottság tagja szerint van fedezet az adócsökkentésekre.

Rostás Szabolcs

2015. július 21., 19:362015. július 21., 19:36

2015. július 21., 19:552015. július 21., 19:55

 – Klaus Johannis többek között a nemzetközi hitelezők ellenkezése, a költségvetési hiánycél túllépésének veszélye, az állami kiadások lefaragásának hiánya miatt visszaküldte az adótörvénykönyvet a parlamentnek. Indokoltnak tartja az államfő aggályait?

– Számomra óriási meglepetés, hogy miközben az államfő kihirdeti az adóeljárási törvénykönyvet, magát az adótörvénykönyvet visszautasítja. Ez olyan, mintha krémes készítésekor megkeverném a krémet, de a lapokat nem sütném meg hozzá. Nonszensz jóváhagyni egy eljárási jogszabályt anélkül, hogy az adóügyi alaptörvényt – amelynek végrehajtását az előbbi jogszabály biztosítja – ne hirdetnék ki. Az elnöki hivatal által kibocsátott közlemény mondhatni általánosságban sorolja fel a kifogásokat. Miközben az eddigi úzus szerint az államfő konkrétan megnevezte és megindokolta, mely törvénycikkellyel nem ért egyet, az adótörvénykönyv esetében olyan megfogalmazásokkal találkozunk, miszerint fenntarthatatlan helyzetet teremtene, beláthatatlan következményekkel járna. Az ilyen jellegű érveket nem lehet értékelni. Az is furcsa állítás, hogy a kormány nem végzett előzetes számításokat a kieső tételeket illetően, amikor tudjuk: nem lehet leülni tárgyalni a Nemzetközi Valutaalap vagy az Európai Bizottság képviselőivel anélkül, hogy ne legyenek számok az asztalon. Ezeket a számításokat elvégezte a kormány, éppen ezért azt mondom, hogy a puding próbája az evés.

– Ön szerint megérett-e a román gazdaság teljesítőképessége a kormány által javasolt jelentős adócsökkentések bevezetésére, elsősorban az általános forgalmi adó ötszázalékos lefaragására olyan körülmények között, hogy néhány évvel ezelőtt még drasztikus megszorítások voltak?

– Mindezt a számok is igazolják. A hazai össztermék (GDP) 2014-re elérte a gazdasági és pénzügyi válságot megelőzően, 2008-ban mért szintet. Ne feledjük, hogy akkor 19 százalékos volt az áfakulcs, amelyet 2010-ben emeltek a jelenlegi szintre. Ha csak a GDP-növekedés mértékét veszszük figyelembe, máris kijelenthető, hogy Románia gazdasága megérett erre a lépésre. Természetesen ez akkor történhet meg, ha ez a növekedés folytatódik, de nincsenek olyan mutatók, amelyek arra utalnának, hogy ez ne valósulna meg. Hozzá kell tenni azt is, hogy a nemzetközi szervezetekkel folytatott tárgyalásokon Románia nemcsak a maastrichti szerződésben foglalt kritériumokat vállalta fel – vagyis hogy az éves költségvetési hiány nem haladja meg a GDP 3 százalékát –, hanem hogy még inkább lefaragja a deficitértéket. Egyesek most felébredtek, és azt állítják, hogy az adótörvénykönyvbe foglalt intézkedések, a költségvetésből kieső összegek miatt az ország nem lesz képes tartani a kitűzött 1,2 százalékos hiánycélt, amely így 2,2–2,3 százalékra fog emelkedni. Csakhogy ez még mindig messze elmarad a maastrichti szerződésben szereplő felső határtól, számos nyugat-európai ország deficitjéről nem is beszélve. Egyszerűen felháborítónak tartom, hogy hivatalos adatok szerint például Belgium 4,7, Franciaország pedig 4,1 százalékos költségvetési hiánnyal zárta a 2014-es évet. Miért kell a gazdasági szempontból vergődő, az igazi kapitalista, tőkés gazdasági rendszer elején járó volt szocialista országokat 1 százalék körüli deficitre kényszeríteni, amikor nyugat-európai államok még a maastrichti kritériumokat sem tartják tiszteletben?

– Az általános forgalmi adó ötszázalékos csökkentése felpörgeti-e annyira a fogyasztást, hogy kompenzálja a költségvetési bevételek apadását?

– Természetesen, de ennek a kérdésnek több aspektusa van. A fogyasztás valószínűsíthető növekedésével egy időben megváltozik az adófizetési morál is, hiszen 19 százalékos áfa esetében már nem érdemes adót csalni. Ne feledjük, amióta az adóhatóság meglehetősen drasztikusan, sok esetben kétbalkezes módon megpróbálta megemelni az adóbefizetési rátát, jelentősen nőtt az áfabefizetés aránya. Románia eddig arról volt híres, hogy ennek a köztehernek mindössze 48 százalékát tudta behajtani. Ha szigorúbb lesz az adóbehajtás, szerintem a csökkentett áfa nem fog tetemes kiesést jelenteni. Annál is inkább, mivel 2016-ban Románia áttér a papíralapúról az elektronikus memóriával ellátott pénztárgépekre, és Magyarországhoz hasonlóan nálunk is összekötik az online kasszákat az adóhivatal rendszerével, ami átláthatóbbá, hatékonyabbá teszi az adóbehajtást.

– A képviselőház költségvetési és pénzügyi bizottságának tagjaként számos módosító indítványt terjesztett elő a törvényhez, amelyet aztán meg is szavaztak az RMDSZ honatyái. A szövetség összességében elégedett a jogszabállyal és az elfogadott javaslatokkal?

– Az RMDSZ szenátusi és képviselőházi frakciója egyöntetűen támogatta a jogszabályt. Tökéletes törvény persze nem létezik, csak tökéletesíthető, de az adótörvénykönyv számos olyan elemet tartalmaz, amely miatt nem mondhattuk a választópolgároknak, hogy mi nem szavazzuk meg. Hiszen az általános áfakulcs mérséklésén kívül rögzíti például az alapélelmiszerek áfájának 9 százalékra történt csökkentését is. Kiemelném, hogy míg jelenleg csak a család egyetlen, jövedelemmel rendelkező tagja vehet igénybe különböző adócsökkentéseket egy vagy több gyermek vagy eltartott személy esetében, az RMDSZ hatékony hozzájárulásával változtak a nagycsaládokat támogató adókedvezmények, és immár a család mindkét tagja igénybe veheti. Ezek nem világrengető módosítások ugyan, de négygyermekes család esetében sokat számít, hogy a 16 százalékos jövedelemadót a teljes keresetre vagy annak csökkentet összegére vetik ki. Miután a kormány elhatározza, milyen formában járul ismét a parlament elé a törvénnyel, az RMDSZ frakciói eldöntik, milyen álláspontot képviselnek a továbbiakban, negatív értelemben azonban nem óhajtunk változtatni a törvényen.

– Milyen megoldást kellene választania a kormánynak a továbbiakban?

– Bármilyen megoldást választ a kormány, össze kell hívni a parlament rendkívüli ülésszakát. Sürgősségi kormányrendelet hatályba lépéséhez is szükség van a törvényhozás valamelyik kamarájának egy-két napos összehívására, a felelősségvállaláshoz pedig végképp, hacsak nem vár a kabinet a szeptember elsején kezdődő őszi ülésszakig. Valószínűleg a kormány sem tudja, mitévő legyen, hiszen felemás a helyzet. Annál is inkább, mivel a Nemzeti Liberális Párt (PNL) annak idején egyhangúlag megszavazta a törvénytervezetet. Számomra megmagyarázhatatlan, hogy mi változott június végétől napjainkig az ellenzéki alakulatnak a jogszabállyal kapcsolatos álláspontja terén. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 18., csütörtök

Kifulladt a lakásépítési lendület: több mint 40 százalékos visszaesést mértek

Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Kifulladt a lakásépítési lendület: több mint 40 százalékos visszaesést mértek
2024. április 17., szerda

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben

Az Európai Unióban a februári 2,8 százalékról, illetve a januári 3,1 százalékról márciusban 2,6 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat adataiból.

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben
2024. április 17., szerda

Több mint 150 ezer autó gördült már le idén a romániai gyártósorokról

Az év első három hónapjában a 2023-as év hasonló időszakához képest 7,1 százalékkal nőtt a gépkocsigyártás Romániában, összesen 152 912 jármű gördült le a gyártósorról – derül ki a Romániai Gépkocsigyártók Egyesületének szerdán közzétett adataiból.

Több mint 150 ezer autó gördült már le idén a romániai gyártósorokról
2024. április 16., kedd

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint

Már semmi sem indokolja az állam beavatkozását a romániai energiaárakba – állapították meg az Intelligens Energia Egyesület keddi szakmai rendezvényén felszólaló nemzetközi szakértők.

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint
2024. április 16., kedd

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az októberi 3,8 százalékról 2,8 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap
2024. április 16., kedd

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók

Megerősítette a hosszú és rövid futamú román devizaadósság-állomány eddigi BBB-/A3 besorolását és változatlanul stabil kilátás mellett továbbra is befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's nemzetközi hitelminősítő – közölte a pénzügyminisztérium.

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók
2024. április 15., hétfő

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt

Összesen 18 millió lejre bírságolt az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) három vállalatot a villamosenergia-nagykereskedelmi piaci tranzakciók szabályainak megsértése miatt.

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt
2024. április 15., hétfő

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap

Történelmi mélypontra csökkent az áramfogyasztás Romániában – írta az economedia.ro a Transelectrica adatai alapján.

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap
2024. április 14., vasárnap

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is

A következő időszakban munkahelyváltást tervezők körében a vezető ok a magasabb fizetés, a következő legfontosabb számukra az otthoni munkavégzés lehetősége – derül ki az eJobs munkaerő-közvetítő platform friss felméréséből.

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is
2024. április 13., szombat

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte

Amikor egyre több ügyfél vásárol online, a Genius szolgáltatás, amely ingyenes kiszállítást, speciális ajánlatokat biztosít több mint 10 millió termék esetén, most kiterjeszkedik 300 új városba, elérhetővé téve az online vásárlást még több ember számára.

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte