Személyre szabnák a szemétdíjat

Személyre szabnák a szemétdíjat

Fotó: Bálint Eszter

A termelt hulladék mennyisége alapján fizetnék a szemétszállítási díjat a romániai lakosok aszerint a törvénymódosítás-tervezet szerint, melyet nemrég bocsátott közvitára a környezetvédelmi minisztérium. A hulladékgazdálkodást szabályozó 2011/211-es törvény módosításával a szelektív hulladékgyűjtésre ösztönöznék a polgárokat, ugyanakkor megpróbálják a hazai jogszabályokat felzárkóztatni az uniós elvárásokhoz. 

Bíró Blanka

2016. június 14., 18:172016. június 14., 18:17

2016. június 14., 20:372016. június 14., 20:37

Annál is inkább, mert két évvel ezelőtt az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Románia ellen, amiért nem kezeli megfelelően a hulladékgyűjtést. A tervezet szerint a törvény lehetőséget biztosítana az önkormányzatoknak, hogy ne a jelenlegi módszer szerint, a háztartásokban élők száma alapján számlázza a szemétszállítási díjat, hanem az összegyűlt hulladékmennyiség alapján, sőt kevesebbet kellene fizetni a szétválogatott és többet a vegyes szemét elszállításáért.

A közvitára bocsátott tervezet arra is kitér, hogy ez nem lenne kötelező, csupán egy lehetőséget biztosítana azoknak a településeknek, ahol megvannak a technikai és gazdasági feltételek a Nyugat-Európában és az Amerikai Egyesült Államokban már sikerrel alkalmazott, „amennyit szemetelsz, annyit fizetsz – pay as you throw\" (PAYT) elv alkalmazására.

A módszer különben már Romániában is működik néhány nagyvárosban, Nagyváradon például három éve kísérleteznek vele, és azt tapasztalták, hogy ennek hatására nőtt a szelektíven gyűjtött hulladékmennyiség. A Körös-parti városban a tömbházak melletti hulladéklerakóknál a fekete fedelű kukában gyűjtik a háztartási szemetet és a sárga fedelűbe az újrahasznosítható hulladékot, a városban pedig több helyen is vannak szelektív szigetek, ahol a három tartályba be lehet dobni a papírt, műanyagot, üveget. A magánházban élők sárga színű zsákokat kapnak a helyi köztisztasági vállalattól (RER), abba kell gyűjteniük az újrahasznosítható hulladékot, amit kéthetente visznek el, miközben a háztartási szemétért hetente kimennek a cég alkalmazottai.

Ösztönöznék a nyugati minta követését

Éppen a nagyváradi jó példára alapozva az RMDSZ már évekkel ezelőtt benyújtott egy mennyiségalapú hulladékgyűjtést és -szállítást szorgalmazó törvénytervezetet, ám ezt márciusban nem szavazta meg a parlament – tájékoztatott a kezdeményező, Cseke Attila képviselő. A Bihar megyei honatya hangsúlyozta: a hozzászólók elismerték, hogy a tervezet jó, és arra hivatkozva utasították el, hogy „Románia erre még nincs felkészülve\". A közüzemű szolgáltatásokkal foglalkozó hatóság véleményezése szerint ugyanis fennáll a veszély, hogy ha a lakosságnak nem kell kifizetnie az állandó, személyre szabott díjat, akkor megpróbál törvénytelen módon megszabadulni a hulladéktól, például kihordja az erdő alá vagy a közeli patakpartra.

Cseke Attila leszögezte, amennyiben nem fogadják el a környezetvédelmi minisztérium törvénymódosítását, ősszel újra benyújtják az általa kezdeményezett tervezetet, ugyanis meggyőződésük, hogy a lehetőség megteremtése előrelépést jelent majd a szelektív hulladékgyűjtés terén. Ezen a téren ugyanis Románia a kullogók közé tartozik az Unióban, az állampolgárokat ösztönözni kellene a válogatásra, hiszen utólag ezt nehezebb megoldani, magyarázta a politikus.

Példaként rámutatott, hogy az energiát, a gázt, a vizet is a mennyiség függvényében számlázzák a lakosságnak, csak a szemétdíj személyre szabott, holott az emberek nem termelnek azonos mennyiségű hulladékot. Elképzelése szerint nyugati mintára szemeteszsákokat lehetne vásárolni – olcsóbbat a szétválogatott hulladéknak, és drágábbat a vegyes szemétnek –, és mindenki annyi zsákot venne, amennyi szemetet termel, tehát a zsák árában lenne benne az elszállítás díja. Ha pár nagyvárosban működne a rendszer, az emberek megszoknák, és fokozatosan az egész országra ki lehetne terjeszteni, véli az RMDSZ-es képviselő.

„Elsinkófálnák\" a szemetet?

A honatyával ellentétben Tóth Birtan Csaba, a Kovászna megyei Tega köztisztasági vállalat igazgatója bizalmatlan a rendszer eredményességét illetően. Ugyanis attól tart, hogy az emberek visszaélnének a helyzettel, megvennének pár olcsó, szelektív gyűjtésre alkalmas zsákot, a vegyes szemetet pedig „elsinkófálnák\".

Az igazgató a jövő év elejétől esedékes „gödördíj\" miatt is aggódik. Ezt a pluszilletéket ugyanis a szemétlerakónál kell majd kifizetnie a szolgáltatónak, 80 lejt tonnánként azzal a céllal, hogy minél kevesebb szemét kerüljön a lerakóba, és minél többet hasznosítsunk újra. Mint elmondta, Romániában már 2013 óta kilátásba helyezték az illetéket, a környezetvédelmi alapokra vonatkozó rendeletet módosította akkor a kormány, ám a sürgősségi kormányrendeletet a parlament átdolgozta, és 2017-re halasztotta az illeték bevezetését. Tóth Birtan Csaba rámutatott, a hulladék egy részét semmiképp nem lehet újrahasznosítani, a szolgáltatóra kirótt illeték pedig értelemszerűen megnövelné a szemétszállítási díjat is.

Elérhető infrastruktúrát kérnek a zöldek

Havi szemétdíj esetén a párlejes megtakarítás nem elég ösztönző a szelektív válogatásra, véli Kovács Csongor, a Zöld Erdély Egyesület elnöke. A környezetvédelmi szakember szerint inkább a polgárok nevelésére kellene nagyobb hangsúlyt fektetni, és minden faluban vagy lakónegyedben elérhető infrastruktúrát kiépíteni, hogy mindenki gyűjthesse válogatva a szemetet. A környezetvédő úgy véli, hogy a szelektív hulladékfeldolgozás kapacitását is növelni kellene, hiszen, mint rámutatott, hiába válogatják szét a lakosok a pillepalackot, a papírt, az üveget, ha nincs, ahol újrahasznosítani.

Kovács Csongor úgy látja, elsősorban a nagyvállalatokat, a nagy mennyiségű csomagolóanyagot termelő cégeket kellene rávenni a szelektív gyűjtésre és újrahasznosításra. „A tavaly kipattant csomagolóanyag-botrány során fény derült arra, hogy valójában ezek a nagyvállalatok csak lepapírozták a kötelezettségeiket, ám a valóságban a kétlejes kilogrammonkénti illeték befizetésével sem kompenzáltak, és nem is hasznosították újra a csomagolóanyagot. Ezen a téren lenne szükség erőteljesebb jogi szabályozásra, hiszen egyszerűbb a nagyvállalatokat rábírni a hatékony hulladékgazdálkodásra, mint több millió romániai háztartást\" – fejtette ki véleményét Kovács Csongor.

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség tavalyi jelentése egyébként Romániát a sereghajtók között említi az újrahasznosított háztartási hulladék tekintetében, csupán Törökországot, Montenegrót, Szerbiát és Macedóniát előzi meg. Romániában négy évvel ezelőtt csupán a hulladék 5 százalékát hasznosították újra, míg Bulgária ez elérte a 25 százalékot, az első helyen lévő Németországban pedig 60 százalékos a mutató.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 05., péntek

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek a városban született Bolyai János matematikus munkássága előtt Kolozsváron, a belvárosi Bolyai utcában, ahol a világhírű tudós szülőháza is található.

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron
2024. április 05., péntek

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez

Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba.

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez
2024. április 05., péntek

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia

Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia
2024. április 05., péntek

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa

Huszonöt év rácsok mögött töltött idő után kiszabadult a börtönből pénteken Románia rendszerváltás utáni történetének legrettegettebb sorozatgyilkosa – írja honlapján a Digi 24.

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa
2024. április 05., péntek

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben

Márton Áron püspök tiszteletének szentelt emlékkiállítás nyílik Kolozsváron az Ars Sacra Claudiopolitana Egyházművészeti Kiállítótérben április 11-én.

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben
2024. április 04., csütörtök

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására

Bár még távol áll attól, hogy összegyűljön a felújításához szükséges teljes összeg, lassan azért haladhatnak a temesvári Hunyadi-kastély restaurációs munkálatai, miután több forrásból sikerült biztosítani a szükséges pénz egy részét.

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására
2024. április 04., csütörtök

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon

Egyre több nagyváradi kérvényezi a fogyatékkal élőknek járó ingyenes parkolókártyát, amely lehetővé teszi számukra, hogy ne kelljen fizetniük a parkolásért a belvárosban, és – szintén ingyen – helyet biztosítsanak az autójuknak otthonuk közelében.

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon
2024. április 04., csütörtök

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében

A Schlauch Lőrinc emlékév keretében csütörtökön együttműködési megállapodást írt alá Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye püspöke és Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója a püspöki palota Schlauch termében.

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében
2024. április 04., csütörtök

Feltöltötte EP-jelöltlistáját az RMDSZ, nevesítette jelöltjét az MPE is

Véglegesítette az európai parlamenti választáson induló jelöltjeinek listáját az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa csütörtöki ülésén.

Feltöltötte EP-jelöltlistáját az RMDSZ, nevesítette jelöltjét az MPE is
2024. április 04., csütörtök

Megvan, mi okozhatta a tömeges fertőzést a temesvári iskolában, 14 diákot még kórházban ápolnak

A Temes megyei egészségügyi igazgatóság csütörtökön megerősítette, hogy norovírusgóc alakult ki a temesvári C.D. Loga főgimnáziumban.

Megvan, mi okozhatta a tömeges fertőzést a temesvári iskolában, 14 diákot még kórházban ápolnak