Nem szívesen jönnének haza az orvosok

Nem szívesen jönnének haza az orvosok

Fotó: Boda L. Gergely

Nemcsak a magasabb fizetések vonzzák Nyugatra a fiatal romániai orvosokat: a munkatársunknak nyilatkozó, külföldön dolgozó szakemberek a kevésbé feszült légkör, a jobb munkakörülmények és a nagyobb megbecsülés miatt nem tervezik, hogy valaha is hazatérnek.

Hajnal Csilla (R)

2017. február 20., 17:232017. február 20., 17:23

2017. február 20., 19:122017. február 20., 19:12

Elsősorban nem a jóval kedvezőbb anyagi feltételek vonzzák külföldre a hazai orvosokat és asszisztenseket – derült ki a munkatársunk által megkérdezett, évek óta külföldön élő és dolgozó fiatal szakemberek beszámolójából. A Vásárhelyi Hírlapnak nyilatkozó egészségügyi alkalmazottak rámutattak: a nyugati országokban a rendszer jóval olajozottabban és átláthatóbban működik, mint Romániában, felmérhetetlenül kevesebb stresszel kell szembenézniük, munkájukat pedig valóban megbecsülik. A szakemberek emiatt nem tervezik, hogy hazaköltöznek akkor sem, ha anyagilag itthon is minden adott lenne.

„A romániai káosz zavart el”

Csegedi-Gherman Brigitta 2013-ban költözött ki Németországba, miután elvégezte a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemet (MOGYE). Akkor a Rajna-vidéki Pfalzban, egy kis kórházban, belgyógyászaton kezdett dolgozni, de az ottani rendszerbe már 2010-ben betekintést nyert, amikor három hónapon keresztül gyakorlatozott egy egyetemi kórházban Hannoverben.

„Mivel már akkor elégedetlen voltam a romániai élettel, zavart a városok zsúfoltsága, a biciklisávok hiánya, a korrupció, nem is beszélve a hálapénzrendszerről, könnyű volt eldönteni, hogy Németországban szeretnék dolgozni. Jelenleg Speyer városában dolgozom egy kisebb kórház sebészeti osztályán\" – fejtette ki a fiatal marosvásárhelyi doktornő. Rámutatott: Romániában minden anyagi lehetőségük megvolt, ami a jó élethez elegendő, mégsem voltak boldogok. „Hangsúlyozom: nem a nagyobb fizetés vonzott, inkább a romániai zűrzavar, káosz zavart el onnan\" – tette hozzá Brigitta. A szakember arról is beszámolt, hogy a romániai orvosokat nagyra becsülik Németországban, jó a felkészültségük, bár a kezdő orvosoknak nincs elég klinikai tapasztalatuk, ez kezdetben nehézséget okozhat.

A doktornő fontosnak tartja, hogy Németországban nem ismerik a hálapénzt, azaz nem abban a formában, ahogyan Romániában. „Ha valaki köszönetet akar mondani, csokoládét hoz. Ugyanakkor minden osztálynak van kávéperselye, ebbe tehet a páciens 10–20 eurót, ha így akarja kifejezni háláját, vagy a nővérnek adja, aki nem vágja zsebre, hanem tényleg beteszi a perselybe. Év végén pedig szerveznek egy vacsorát az asszisztenseknek és az orvosoknak\" – magyarázta. Brigitta azt is elmondta: ha valaki több odafigyelést szeretne, nem az orvost fizeti meg, hanem az egészségügyi pénztárnál vált magánbiztosítást. „Ezeket a pácienseket az osztályvezetők vizitelik, operálják, esetleg finomabb ételt kapnak a kórházban, egyedül vannak egy kórteremben. Van olyan kórház, ahol a magánbiztosítással rendelkező betegeket külön osztályon kezelik\" – részletezte az orvos.

„Érezhetően nagyobbak az elvárások\"

Mivel Németországban nincs rezidensvizsga, interjú alapján találnak állást az orvosok, ezért sokkal könnyebb szakot is váltani. Míg Romániában a rezidenseket az egyetemi kórházak képezik ki, majd szakorvosként dolgoznak kisebb kórházakban, Németországban akármelyik kórház kiképezheti őket. Vincze-Nagy András Nagyváradon végezte el az orvosi egyetemet, 2009 óta a németországi Plau am See városának egyik rehabilitációs központjában dolgozik neurológusként. Őt a jobb fizetés és a magasabb életszínvonal mellett a kalandvágy, illetve az itthoni egészségügyi rendszerben való csalódottsága is motiválta.

„Érezhetően nagyobbak az elvárások, ami abból is adódik, hogy a német végzősök komolyabb gyakorlati tudással rendelkeznek, mivel az utolsó években szinte kizárólag kórházakban gyakorlatoznak, de a nyelvtudás hiánya is hátrányt jelentett\" – magyarázta. A neurológus hangsúlyozta: Németországban egyáltalán nem létezik hálapénz, néha előfordul, hogy egy–egy páciens egy csokor virágot vagy egy doboz csokit visz, de ezt tényleg csak őszinte hálából vagy elismerésből teszi.

Solymosi Attila 2007-ben költözött ki Magyarországra, közvetlenül azután, hogy elvégezte a MOGYE-t. A rezidensképzést a budapesti Semmelweis-egyetemen végezte el, jelenleg a tatabányai Szent Borbála Kórház sebészeti osztályán dolgozik szakorvosként. „Elsődleges motivációm a pénz volt, de hamar rájöttem, hogy a körülmények is sokkal jobbak, és óriási tapasztalatra tettem szert viszonylag rövid idő alatt. Amit sikerült elérnem itt hat év alatt, az Romániában valószínűleg húsz év alatt sikerült volna\" – véli a fiatal orvos.

A hálapénz viszont Magyarországon nem ismeretlen fogalom, Solymosi Attila szerint ugyanakkor inkább életkorhoz vagy generációhoz kötődik. „A fiatalabb generáció, 35 éves korig szinte teljesen hálapénzellenes, ők egy más korszakban nőttek fel. A negyvenévesnél idősebbek körében azonban a jelenség elfogadott, gyakorlatilag ez tartja fenn az egész egészségügyet – a nagyméretű orvos- és személyzethiány miatt. Akkora korrupció viszont nincs, mint Romániában, itt a hálapénzt többnyire utólag adják. Az előre elkért pénz már megvesztegetésnek és zsarolásnak számít\" – magyarázta a neurológus. Solymosi Attila tapasztalatai szerint ugyanakkor ugyanolyan ellátásban részesül a hálapénzt adó, és az azt megtagadó beteg.

Az Egyesült Államokban a preventív kezelésre helyezik a hangsúlyt

Harmath Orsolya magánéleti okok miatt választotta az Amerikai Egyesült Államokat, ugyanis férje már előtte kiköltözött. Ezért, miután Orsolya elvégezte a MOGYE bábaképző szakát, ő is New Yorkban keresett állást magának. Jelenleg egy járóbeteg-rendelőben dolgozik orvosi asszisztensként. A tengeren túl lényeges különbség van a betegek kezelésében, a diagnózis felállításában, a háziorvosok és szakorvosok kompetenciájában is, ugyanis a preventív kezelésre és a betegek felvilágosítására fektetik a hangsúlyt – magyarázta.

„Az egész kórtörténetet ismertetik az orvossal, mielőtt kapcsolatba kerül a beteggel, így már fogalma van arról, hogy a páciens miért keresi fel, mi a panasza. Így egyszerűbb az elemzés, pontosabb diagnózist állíthatnak fel, a kezelés célszerűbb. Nem küldenek állandóan különböző szakemberekhez, ha mégis, már előre vérképet készítenek, azaz megindokolják, hogy az eset miért mutat túl a háziorvos hatáskörén\" – fejtette ki Orsolya. Hozzátette: a hálapénz fogalma nem létezik, a páciens legfeljebb egy doboz csokoládéval mond köszönetet. Orsolya ugyanakkor biztos benne, hogy férjével egyszer hazatérnek Marosvásárhelyre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 16., kedd

Változást sürget, külső forrásszerzést céloz meg az RMDSZ leendő Hargita megyei tanácselnöke

A külső forrásszerzést és a folyamatban lévő pályázatok lebonyolítását tekinti fő céljának Bíró Barna Botond, az RMDSZ Hargita megyei tanácselnökjelöltje, aki Borboly Csabát váltja a tisztségben.

Változást sürget, külső forrásszerzést céloz meg az RMDSZ leendő Hargita megyei tanácselnöke
2024. április 16., kedd

Iskolabuszból kiszálló elemistát ütött el teherautó Beszterce-Naszód megyében

Az iskolabuszból kiszálló 8 éves gyermeket ütött el kedden egy haszonjármű a Beszterce-Naszód megyei Kormája (Cormaia) településen – közölte a megyei rendőr-főkapitányság.

Iskolabuszból kiszálló elemistát ütött el teherautó Beszterce-Naszód megyében
2024. április 16., kedd

Határtalanul program: erdélyi és partiumi városokban fordult meg a legtöbb magyarországi diák

Eddig mintegy 535 ezer diák vett részt a Határtalanul programban, amelybe kilencszáznál is több település kapcsolódott be – jelentette ki Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára kedden Budapesten.

Határtalanul program: erdélyi és partiumi városokban fordult meg a legtöbb magyarországi diák
2024. április 16., kedd

Árvízkészültséget rendeltek el erdélyi folyókra is

Elsőfokú, vagyis sárga árvízkészültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) hat megye folyóvizeire.

Árvízkészültséget rendeltek el erdélyi folyókra is
2024. április 16., kedd

Két nap után sikerült kideríteni, ki az a nő, akinek Szatmárnémetiben, a Szamosban találták meg a holttestét

Azonosítottak a rendőrök egy Szatmárnémetinél vasárnap a Szamosból kiemelt holttestet.

Két nap után sikerült kideríteni, ki az a nő, akinek Szatmárnémetiben, a Szamosban találták meg a holttestét
2024. április 16., kedd

A mesterséges intelligenciát is be kellett vetni a Hunyad megyei tóba esett személy felkutatása érdekében

Mesterséges intelligenciát (AI) felhasználó ultramodern detektor bevetésével keresik tovább a Hátszeg közelében levő őraljaboldogfalvi víztározóban vasárnap eltűnt személyt.

A mesterséges intelligenciát is be kellett vetni a Hunyad megyei tóba esett személy felkutatása érdekében
2024. április 16., kedd

Több, a Székelyföldön is áthaladó vonatjáratot törölhet a CFR mozdonyvezető-hiány miatt

A Román Vasúttársaság személyszállító ágazata (CFR Călători) vezetősége úgy döntött, hogy 2024. április 27-től kezdődően hétvégenként 14 vonatot töröl a brassói regionális igazgatósághoz tartozó országrészben.

Több, a Székelyföldön is áthaladó vonatjáratot törölhet a CFR mozdonyvezető-hiány miatt
2024. április 16., kedd

Vidéken és városon is egyre nagyobb az igény az otthoni betegápolásra

Több mint 2000 személynek biztosítanak idős- és otthoni beteggondozást Háromszéken – közölte Kovászna Megye Tanácsa.

Vidéken és városon is egyre nagyobb az igény az otthoni betegápolásra
2024. április 16., kedd

Nyári hőség után nyári viharok áprilisban: Erdély, a Partium és a Bánság egyes részeire is figyelmeztetést adtak ki

Viharokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 23 megyéjére.

Nyári hőség után nyári viharok áprilisban: Erdély, a Partium és a Bánság egyes részeire is figyelmeztetést adtak ki
2024. április 16., kedd

Negyven hektárnyi erdő égett Maros megyében, a tűzoltók légi segítséget kértek

A Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) tűzoltóinak kedden sikerült a Laposnyatelep térségében hétfőn keletkezett erdőtűz kiterjedését 40 hektárra korlátozni, és légi segítséget kértek a védelmi minisztériumtól.

Negyven hektárnyi erdő égett Maros megyében, a tűzoltók légi segítséget kértek