Közösségi védjegy egy nagyközségben

Közösségi védjegy egy nagyközségben

Az egész községre kiterjedő programszervezőként tevékenykedik a Bihar megyei Borson Bajgyik-Baranyi Emma, aki egyúttal néptáncot is oktat a helyi Galagonya Néptáncegyüttes gyermekcsoportja számára.

Molnár Judit

2016. szeptember 28., 13:582016. szeptember 28., 13:58


– Az utóbbi években a helyi sajtó folyamatosan tudósít borsi közösségi eseményekről, de ha nem tévedek, régebben sem arról volt a község híres, hogy tétlenül várták volna a sült galambot. Bajgyik Baranyi Emma mikor került „táncközelbe”?

– Tizenegy éves voltam, amikor a szüreti bálra készülődve kisebb lányokat kerestek, akik a szőlőskosarakkal vonultak a szüreti menetben. Hogy, hogy nem, engem kifelejtettek a válogatásnál, amit szörnyű tragédiaként éltem meg: szüleimnek és nagyszüleimnek napokon át kellett hallgatniuk a hisztizéseimet, hogy én is részt akarok venni a szüreti bálon. Végül nagyapám megígérte, hogy a következő évben mindenképpen benne leszek a műsorban. Úgy is lett, sőt máris mint táncos szerepeltem, a nálunk lecsónak nevezett magyar táncegyvelegben, majd pedig állandó jelleggel kezdtem táncolni Kiss Évának, a Nagyvárad Táncegyüttes programszervezőjének az irányítása alatt.

1996-ig tanított bennünket, akkor kerestük meg Makai Zoltán nagyváradi néptáncost, ő indította el a Galagonya együttesünket, majd átküldött minket Miklós János táncoshoz, és vele kezdtünk el dolgozni. Először a Szatmár megyei Hadadra mentünk tánctáborba, jött a Háromszék Táncegyüttes is, és először szatmári néptáncot kezdtünk tanulni. 2005-ig még én is táncoltam az együttesben. Bejártam az iskolába gyerekekkel foglalkozni, 2004-ben a tanáriban egy beszélgetés során merült fel, hogy meg kellene alakítani a Galagonya gyermekcsoportját.

– Addig milyen korúak vettek részt a Galagonya munkájában?

– Tizenhattól húsz-huszonkét éves korig, de 2004-ben megalakult a gyerekcsoport, hatéves kortól – volt egy ötéves is, az egyik táncos öccse – tizenhárom-tizennégy évesig. Engem kértek fel a csoport vezetésére, és büszkén mondhatom, hogy úgy látszik, szeretik, ahogy dolgozom velük, mert vannak olyanok, akiknek már át kellene menniük a nagyok csoportjába, de még nem akaródzik nekik. Igaz, igyekszem nem kizárólag táncra oktatni őket, legutóbb például egy lovastanyára mentünk, elbűvölte őket. Van egy segítőm, Forgács Zsombor, ő sátorozni viszi a gyerekeket – például Hegyközszentmiklósra, ahol strandolhatnak is. Szerencsére nincs soha fegyelmi probléma, mert jól „be vannak tanítva”.

– Tetszik nekem az ötlet, hogy nem ragadnak le csak a néptáncnál, hanem egyéb programokkal is igyekeznek lekötni a gyerekeket és a nagyobbakat is.

– Én valójában az egész község igényét figyelembe vevő programszervező vagyok, számomra ez a természetes. 1998 óta lettem a helyi Midesz vezetője, de egyházi kórustag is vagyok, és Opre Zsuzsával együtt a legkülönbözőbb programokat szervezzük. A Föld napján például kimentünk az erdőbe, összeszedtük a szemetet és akkor határoztuk el, hogy a polgármesterünket is bevonva kukákat állítunk fel a községben. Így is lett, megrendeltük, és amikor megérkeztek, együtt ástuk meg a gödröket a felállításukhoz. Büszkék is vagyunk a piros kukáinkra.

Jelenleg már szervezzük a szeptember második felében tartandó káposztafesztivált, készülünk a szüreti bálra, illetve a Borsi Napokra.  Az idén lesz a 10. káposztafesztivál, amit eleve úgy indítottunk, hogy más legyen, mint a falunap. Borson nagy hagyománya van a káposztatermesztésnek, a fesztiválon pedig a családias főzőverseny viszi a prímet. Civil csapatok versenyeznek egymással, például a presbitérium csapata, a nőszövetségé, a Galagonyáé és ez az együttlét mindenkire nagyon jó hatással van. Tulajdonképpen akkor vannak igazán együtt az emberek, a csapatoknak van saját formaruhájuk, vicces bemutatkozó szövegeket adnak elő, a csapatok külön benyílókban főznek, ki van írva a csapat neve, díszletként kabriókat, szekereket hoznak, egyszóval nagyon jó a hangulat. A felkészítésben a tanárok és tanítónők segítenek, sok jó ötlettel szolgálnak.

Van egy vezérelvünk: nem akarjuk felhígítani a rendezvényt, nem hívunk sztárvendégeket, a helyiek közreműködésére számítunk. Igaz, hogy tavaly Kolozsvárról jött az Operettissimo együttes, minden korosztályt szórakoztattak. A fesztiválon lehet lovagolni, szalmabábukat készíteni, ugyancsak szalmából ülőalkalmatosságokat, a gyerekeknek szalmakuckókat, amelyeket a végén szét lehet verni. Különböző népi játékokat lehet játszani és nem utolsósorban az evés közben elfogyasztott pár sör hatására a helyiek nótázásba fognak. Nagyon kellemes, családias a hangulat, mert a hétköznapokban – tulajdonképpen nem is tudom, miért – a borsiak távolságtartóbbak. Kicsit másak, mint a szentjánosiak vagy a nagy- és kisszántóiak: végzi mindenki a maga dolgát.

– A községhez tartozó említett falvakban, Szent­já­noson, Nagyszántón és Kisszántón nem szeretik a néptáncot, a népi közösségi foglalkozásokat?

– Van kezdeményezés tánccsoportra, de nem tartják túl fontosnak. Csak Kisszántón, ők ragaszkodnak a hagyományos néptánchoz, örülni kell neki. Őket is tanítom, arra, amit kérnek. Borson, az iskolában, az órarendben van a néptáncóra az előkészítő osztályosoknak és az elsősöknek. Átjár hozzánk táncolni Keresztesről egy fiúcska, de Biharról, Nagyváradról, Szenjánosról is, ahol szintén van csoport és Kisszántóról is van, aki a mi csoportunkat választotta.

– Arról még nem beszéltünk, hogy milyen a hagyományos borsi tánc.

– És nem is fogunk, mivel nincs. Bármennyire is furcsa, sajátos borsi tánc nem létezik. Szilágysági, mezőségi, kalotaszegi, szatmári magyar, illetve esetleg bihari román néptáncokat táncolunk. 2007-ben volt egy határ menti néptánctábor, én voltam a főszervező, még kétszer megszerveztük, az idén inkább mi megyünk Érmihályfalvára, Semjénbe, Diószegre, Nagyváradra, Pécskára.

– A néptáncon túli egyéb terveik?

– A kórustagokkal például közös kirándulást, szalonnasütést szervezünk, együtt voltunk a kisszántói lovastanyán, nagyon kellemes volt. Együttlétünk érdekessége, hogy a telefonokat kivontuk egy napra a forgalomból, mindenki kibírta. Tíz éve szervezzük folyamatosan a Galagonya-karácsonyt: délelőtt a gyerekek foglalkozása a fontos, mézeskalácsot készítenek, díszeket a fára, kalácsot sütünk, délután van a műsor, ahol fellépnek a táncosok, majd közösen teáznak és kalácsot fogyasztanak, a végén pedig megajándékozzák egymást egy-egy kis figyelmességgel, meglepetéssel.

A legtöbb szülővel nagyon jó a kapcsolatunk, nemcsak a helyi rendezvényeken vesznek részt, de amikor nemrég voltunk Füzesgyarmaton, aki akart, jöhetett velünk a nagy busszal. S ha esetleg az iskolában vagy a tánccsoportban szükséges, számíthatunk a szülők segítségére. De ahogy már mondtam, a borsiak nem túlságosan barátkozók, azt hiszem, ez a városiasodás hatása. A kisszántói szüreti bálon például körülbelül 200-an vannak, nálunk 100-an. Tizenöt éve Keresztesről vagy harmincan jöttek a mi szüreti bálunkra, Borson akkor még háromszázan voltak jelen. Szentjánoson is ugyanez a folyamat történik.

A fesztiválokra egyre többen jönnek, azok viszont kezdik elveszíteni a helyi jellegüket, és uniformizálódnak. Négy-öt éve ugyanazok az emberek, egy szűk réteg vesz részt a helyi eseményeken, de még a mindennapi szokások is különböznek utcák szerint. A Püspöki felé eső részen délután kiülnek a kisszékre, a gyerekek kint játszanak az utcán, ahol mi lakunk, a községközpontban, ott ez már nem dívik. A Galagonya utánpótlása sem túl könnyű, újak alig jönnek, azt hiszik, hogy a tánccsoportban egy egészen más világ van. Pedig az óvodába is igyekszünk elmenni, hogy ismerjék meg a csoport szellemiségét.

– A megyében milyen együttesekkel van szorosabb kapcsolatuk?

– Elsősorban a váradi Csillagocskával, de a micskei, mihályfalvi csapattal is, tőlük például kértünk kölcsön ruhákat. De jött hozzánk László Csabának, a Nagyvárad Táncegyüttes tagjának a Pipacsok nevű csoportja és fellépett a Háromszék népi együttes is.

– Tudom, hogy van egy iskolás kisfia. Ő is galagonyás?

– Nem, Boti, aki nyolcéves, ték­vándózik, a korosztályában kifejezetten jó eredménnyel, és együtt edzenek a férjemmel, aki most a budapesti világkupaversenyre készül. S hogy magamról se feledkezzem meg: ha esetleg az elmondottak alapján úgy tűnne, tétlenül üldögélek naphosszat, hogy be ne rozsdásodjanak az ízületeim, és az izmaim se lankadjanak, zumbázni járok felélénkülésképp.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 13., szombat

Tulipános környezetben jelentette be Emil Boc, hogy nem adja Kolozsvárt Brüsszelért

Megpályázza ötödik mandátumát Emil Boc, Kolozsvár polgármestere, aki közösségi oldalán posztolt élő videóban jelentette be döntését szombaton.

Tulipános környezetben jelentette be Emil Boc, hogy nem adja Kolozsvárt Brüsszelért
2024. április 13., szombat

Az RMDSZ és az EMSZ külön polgármester- és önkormányzati képviselőjelölteket indít Nagyváradon

Biró Rozália parlamenti képviselő lett az RMDSZ nagyváradi polgármesterjelöltje a júniusi romániai helyhatósági választásokon – döntött a párt küldöttgyűlése. Csomortányi István személyében az Erdélyi Magyar Szövetség is indít saját polgármesterjelöltet.

Az RMDSZ és az EMSZ külön polgármester- és önkormányzati képviselőjelölteket indít Nagyváradon
2024. április 13., szombat

Európai díjat kapott a kolozsvári Bükk erdőpark

Új Európai Bauhaus-díjat nyert a Bükk erdőpark – Kolozsvár zöld tüdeje elnevezésű projekt a természettel való kapcsolat helyreállítása kategóriában. Az elismerést péntek este adták át Brüsszelben.

Európai díjat kapott a kolozsvári Bükk erdőpark
2024. április 12., péntek

Vérfrissítésen megy keresztül az RMDSZ kolozsvári tanácsosi frakciója

Oláh Emese jelenlegi alpolgármester lesz az RMDSZ polgármesterjelöltje a júniusi helyhatósági választáson, ugyanakkor a jelenlegi négy tanácsos közül három helyen változás lesz a szövetség jelöltjei között lebonyolított rangsorolás alapján.

Vérfrissítésen megy keresztül az RMDSZ kolozsvári tanácsosi frakciója
2024. április 12., péntek

Lassan furdalják a hegy oldalát, újabb óriásgép érkezett a „pénzvesztő” erdélyi vasúti szakaszra

Megérkezett a harmadik alagútfúró gép a Brassó és Segesvár között épülő új vasútvonalra. Közben a Románia leghosszabb, 6,9 kilométeres alagútjainál már márciusban bevetett óriásgép egy hónap alatt csupán 50 métert haladt előre.

Lassan furdalják a hegy oldalát, újabb óriásgép érkezett a „pénzvesztő” erdélyi vasúti szakaszra
2024. április 12., péntek

Szenvedélybetegeknek tart négynapos terápiás programot a Bonus Pastor Alapítvány

Szenvedélybetegek és hozzátartozóik számára szervez terápiás programot Magyarózdon a Bonus Pastor Alapítvány.

Szenvedélybetegeknek tart négynapos terápiás programot a Bonus Pastor Alapítvány
2024. április 12., péntek

A Verespatak-ügy a társadalom győzelmének tekinthető – Érintettek idézték fel a bányaprojekt meghiúsulásának részleteit

Fontos történések, illetve megvalósítások nyomába eredtek a kolozsvári Mathias Corvinus Collegium legutóbbi rendezvényének meghívottjai.

A Verespatak-ügy a társadalom győzelmének tekinthető – Érintettek idézték fel a bányaprojekt meghiúsulásának részleteit
2024. április 12., péntek

Három év múlva már 160 kilométer/órával roboghat a vonat Arad és Temesvár között

A közlekedési minisztérium kiadta az építési engedélyt az Arad és Temesvár közötti 48 kilométeres vasútvonal korszerűsítésére, valamint további 6 kilométernyi sínpár újul meg Arad térségében – jelentette be pénteken Sorin Grindeanu szaktárcavezető.

Három év múlva már 160 kilométer/órával roboghat a vonat Arad és Temesvár között
2024. április 12., péntek

Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében

Ugrásszerűen megnőtt a kanyarós megbetegedések száma Arad megyében, a hatóságok azt javasolják a kisgyerekek szüleinek, fogadják meg szakembereknek a védőoltás felvételére, a fertőző betegség megelőzésére vonatkozó ajánlását.

Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében
Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében
2024. április 12., péntek

Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében

2024. április 12., péntek

Saját nevelésű sertésből falatozott egy öttagú család Szatmár megyében, kórházba kerültek

Öttagú család – két felnőtt és három gyermek – került kórházba, miután a saját háztáji gazdaságukban nevelt sertés húsából ettek – közölte pénteken a Szatmár megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA).

Saját nevelésű sertésből falatozott egy öttagú család Szatmár megyében, kórházba kerültek