Erősíteni kell a mozgáskultúrát

Erősíteni kell a mozgáskultúrát

Fotó: Veres Nándor

Egyre égetőbb problémává válik Romániában a  gyermekek mozgáskultúra-szegénysége szakemberek szerint, akik arra figyelmeztetnek, hogy a szülőknek, az orvosoknak és a pedagógusoknak közösen kell egészséges életmódra nevelniük a fiatalokat. Háziorvosok szerint megoldást jelentene, ha az iskolai tornaórán nem adnának jegyeket, hiszen szigorúsággal nem lehet megszerettetni a sportot, másrészt a mindenkire érvényes normákat sokan alkatukból kifolyólag nem tudják teljesíteni. Egy gyógytornász lapunknak azt is elmondta: a helytelen testtartást már néhány hét alatt ki lehet javítani.

Bíró Blanka

Kőrössy Andrea

2016. november 27., 09:522016. november 27., 09:52

Egyre égetőbb problémává válik Romániában a gyermekek szegényes mozgáskultúrája a szakemberek szerint, akik arra figyelmeztetnek, hogy a szülőknek, az orvosoknak és a pedagógusoknak közösen kell egészséges életmódra nevelniük a képernyők előtt mind több időt töltő fiatalokat.

A kialakult helyzetre nem elég magyarázat, hogy a gyermekek lusták, és szívesebben szánnak időt ülőtevékenységekre, sokan ugyanis az iskolai tornaórák egyhangúságát, valamint az egyéni képességeket teljes mértékben figyelmen kívül hagyó számonkérési rendszert is felelőssé teszik. Minden bizonnyal ezeknek a tényezőknek is betudható, hogy aggasztóan sok iskolás kap orvosi felmentést testnevelésből, a megyei tanfelügyelőségek adatai alapján országos szinten a tanulók körülbelül 3 százalékának nem kell részt vennie a tornaórán.

Több tényező okozza a problémát

Kolozsvári tornatanárok a Monitorul de Cluj hírportálnak úgy nyilatkoztak: a probléma megértéséhez több tényezőt is figyelembe kell venni. Egyrészt a fiatal generációra valóban jellemző a lustaság, szerintük ilyenkor a szülőknek kellene közbelépniük, és rendszeres mozgásra ösztönözniük a gyermekeket. A pedagógusok azt is kifogásolják, hogy az orvosok jellemzően mindenféle vizsgálat nélkül, ismertségi alapon adnak felmentést. Elismerik ugyanakkor azt is, hogy sokszor maguk a tornatanárok túl szigorúak, és olyan feladatok elvégzését követelik meg, amelyeket alkatából kifolyólag nem minden diák képes teljesíteni. Egy, neve elhallgatását kérő, már nem praktizáló tornatanár a Krónikának úgy fogalmazott: nem a gyermekek teljesítményét kellene osztályozni, hiszen alkatilag eltérnek egymástól, inkább a hozzáállást, az igyekezetet és a folyamatos fejlődést lenne ajánlott értékelni és jutalmazni.

Az ügyben nemrég Dacian Cioloş miniszterelnök is megszólalt, miután olimpiai bajnokokkal, illetve élsportolókkal találkozott. A kormányfő Facebook-oldalán úgy fogalmazott: a sportolók több javaslatot is tettek arra vonatkozóan, hogyan lehetne megszerettetni a gyermekekkel a testnevelést. „Amint az élsportolók felhívták rá a figyelmem: először is széles körű tájékoztatókampánnyal kell megszólítani a szülőket és az orvosokat, akiket az indokolatlanul adott felmentések visszaszorítására kell ösztönözni. Ez elengedhetetlen, ha egészséges gyermekeket akarunk nevelni” – hangsúlyozta Dacian Cioloş.

A felmentett diákoknak is részt kell venniük az órán

Az oktatási minisztérium idei döntése értelmében egyébként a felmentett diákoknak is jelen kell lenniük a tornaórán, különben igazolatlan hiányzást írnak be a naplóba. Ezeknek a tanulóknak nem kell tornázniuk, és jegyet sem kapnak, a tanár viszont különböző, sporttal kapcsolatos feladatokat róhat rájuk, például stopperrel mérhetik társaik eredményeit, vagy bírók lehetnek egy mérkőzésen. A szaktárca indoklása szerint erre azért van szükség, hogy a felmentett iskolások se maradjanak ki a közösségi tevékenységekből.

Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő úgy véli: Háromszéken a felmentések többsége indokolt, noha előfordulhatnak túlkapások, nem jellemző, hogy a túl szigorú tornatanárok vagy a kis osztályzatok ijesztik el a gyermekeket testnevelésóráról. Kovászna megyében egyébként közel hétszáz diák (mintegy 1,7 százalék) rendelkezik orvosi igazolással, és bár ez meglehetősen soknak tűnik, tavalyhoz képest százzal esett vissza a felmentett iskolások száma. Kiss Imre úgy tapasztalta: ennek egyik oka, hogy a háziorvosok szigorúbban járnak el, nem adnak egykönnyen igazolást. A főtanfelügyelő örvendetesnek tartja a tendenciát, szerinte a gyerekeknek nagy szükségük van a mozgásra, hiszen sokat ülnek az íróasztal mellett, a számítógép előtt.

„Nem kellene jegyet adni tornaórán”

A háziorvosok egy része ezzel szemben úgy véli: a gyermekeket nem szigorúsággal kellene testmozgásra ösztönözni, hanem például azzal, hogy a tornaórán egyáltalán nem adnak jegyet, mert az osztályozással csak elriasztják a tanulókat. Lucia Şereş, a háziorvosokat tömörítő egyesület Kovászna megyei elnöke lapunknak elmondta: az ügyben évekkel ezelőtt az oktatási minisztériumhoz fordultak, de választ azóta sem kaptak, noha a helyzet nem sokat javult. A szakember hangsúlyozta: a mindenkire érvényes kötelező normák teljesítése nehéz, ezért sok iskolás rossz jegyeket kap, a szülők így bármit megtesznek azért, hogy felmentést kapjanak, mert az osztályzat rontja az év végi átlagot, ami viszont számít a középiskolai és az egyetemi felvételinél.

„A szülő előbb-utóbb talál valami okot, hiába győzködi őt az orvos a testmozgás fontosságáról” – magyarázta a háziorvos. Lucia Şereş leszögezte: tornából legfeljebb „átment” vagy „megbukott” minősítést kellene adni. A szakember azt is értelmetlennek tartja, hogy a diákoknak minden tanévben a fizikai megerőltetésre való alkalmasságukat igazoló orvosi igazolást kell vinniük az iskolába. Ez például Kovászna megyében azt eredményezi, hogy a tanévkezdés utáni napokban a 38 diák csaknem megrohamozza a háziorvosi rendelőket, viszont lehetetlen ennyi fiatalt megvizsgálni néhány nap alatt, így az eljárás bürokratikus tevékenységgé minősül át.

A helytelen testtartásra figyelmeztet a gyógytornász

Rendkívül fontosnak tartja a kamaszok mozgáskultúrájának erősítését Fejér Szabolcs csíkszeredai gyógytornász is, aki a Krónikának kifejtette: a fejlődésben lévő tinédzsereknél természetszerű a csontnövekedés és ezzel az izmok megnyúlása, ilyenkor figyelni kellene a jó testtartásra. A gyermekeknél ebben az időszakban nagyon könnyen kialakulhat a gerincferdülés. Ezeket a problémákat gyakran alig néhány hetes gyógytornával korrigálni lehet, fontos lenne, hogy a háziorvos vagy éppen a tornatanár odafigyeljen a rendellenességekre, és időben javasolja a kamaszoknak a speciális mozgásformát. A szakember tapasztalatai szerint a mostani tizenévesek a mozgásszegény életmódon kívül a kifogásolható étkezési szokások miatt is gyengébbek, merevek, a csontozatuk és az izomzatuk rosszabb állapotban van, mint a negyvenes, ötvenes generáció körében. Mint rámutatott: a mozgás rendkívül fontos, már a heti egy tornaóra is jótékony hatású, Fejér Szabolcs viszont azt is hangsúlyozta, hogy szakszerű testnevelésre van szükség, „nem e
lég egy labdát odadobni a diákoknak”.

Több városban helyi szinten keresnek megoldást a problémára, és kínálnak intézményes alternatívát az iskolai tornaóra mellé: Csíkszeredában például az önkormányzat kezdeményezésére évek óta szervezett csoportokban járnak úszás- és korcsolyaoktatásra a település iskoláinak diákjai. A szülőknek minimális anyagi hozzájárulást kell fizetniük, egy–egy alkalomért néhány lejt. Nemrég felmerült, hogy csíkszéki falvak tanulóit is bevonják a programba, erről a csíkszeredai polgármesteri hivatalban a napokban tartottak megbeszélést, amelyen kiderült, a legnagyobb akadályt az jelenti, hogy a megyeszékhely uszodájának programja már most túlzsúfolt. Hasonlóan járnak el Temesváron is, ahol nemrég felújították a 30-as számú iskola uszodáját, amelyet így testnevelésórán is használhatnak a diákok.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 06., szombat

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében

Az év eleje óta 28-szor kérték a csendőrség segítségét medvék eltávolításához Hargita megyei településekről – közölte pénteken a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség sajtóirodája.

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében
2024. április 06., szombat

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását

Kulturális rendeltetést kap a frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember a Krónikának adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását
2024. április 05., péntek

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek a városban született Bolyai János matematikus munkássága előtt Kolozsváron, a belvárosi Bolyai utcában, ahol a világhírű tudós szülőháza is található.

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron
2024. április 05., péntek

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez

Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba.

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez
2024. április 05., péntek

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia

Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia
2024. április 05., péntek

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa

Huszonöt év rácsok mögött töltött idő után kiszabadult a börtönből pénteken Románia rendszerváltás utáni történetének legrettegettebb sorozatgyilkosa – írja honlapján a Digi 24.

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa
2024. április 05., péntek

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben

Márton Áron püspök tiszteletének szentelt emlékkiállítás nyílik Kolozsváron az Ars Sacra Claudiopolitana Egyházművészeti Kiállítótérben április 11-én.

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben
2024. április 04., csütörtök

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására

Bár még távol áll attól, hogy összegyűljön a felújításához szükséges teljes összeg, lassan azért haladhatnak a temesvári Hunyadi-kastély restaurációs munkálatai, miután több forrásból sikerült biztosítani a szükséges pénz egy részét.

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására
2024. április 04., csütörtök

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon

Egyre több nagyváradi kérvényezi a fogyatékkal élőknek járó ingyenes parkolókártyát, amely lehetővé teszi számukra, hogy ne kelljen fizetniük a parkolásért a belvárosban, és – szintén ingyen – helyet biztosítsanak az autójuknak otthonuk közelében.

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon
2024. április 04., csütörtök

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében

A Schlauch Lőrinc emlékév keretében csütörtökön együttműködési megállapodást írt alá Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye püspöke és Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója a püspöki palota Schlauch termében.

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében