Elkobozták a főtéri székely zászlót Csíkszeredában

Elkobozták a főtéri székely zászlót Csíkszeredában

Fotó: Iochom Zsolt

Csupán néhány percig loboghatott péntek délután a székely zászló a csíkszeredai Szabadság téren, a zászlófelvonást követően a hatóságok elkobozták azt.

Pinti Attila

Péter Beáta

2016. június 03., 22:592016. június 03., 22:59

2016. június 03., 23:042016. június 03., 23:04

Közel harminc ember gyűlt össze péntek délután, hogy részt vegyen a székely zászló újbóli felvonásán a Szabadság téren. A zászló – amelyet a csíkszeredai Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) kezdeményezésére helyeztek ki évekkel ezelőtt – régi helyén jelenleg a Márton Áron-szoborcsoport található. A zászlórudat a Szabadság tér megyeháza felőli oldalán, a Szakszervezetek Művelődési Házával szemben egy zöldövezeti részen állították fel az EMNP kezdeményezésére.

A néppárt által előzőleg meghirdetett ünnepélyes zászlófelvonás elmaradt, Csíkszereda polgármesteri hivatala ugyanis nem bocsátott ki engedélyt közterületi rendezvényre. Az összegyűltekkel ezt közölték is, akik ennek ellenére a helyszínen maradtak. Tőke Ervin, az EMNP csíkszéki elnöke ezért – mellőzve az ünnepi beszédeket, vagy bármiféle hivatalos felszólalást – négy órakor felvonta a zászlót.

„A rendezvény nem lesz megtartva, mert nem kaptunk engedélyt a városházától, ezért csak elvégzem azt, amihez az építkezési engedély alapján jogom van: felhúzom a székely zászlót. Ez volt a régi ígéretem, hogy ahogy megkapjuk az engedélyt, úgy vissza is rakjuk a főtérre. A prefektúra megtámadta ezt az engedélyt, erről értesítettek pénteken, de a törvény értelmében, ameddig a bíróság nem dönt úgy, addig nekem érvényes építkezési engedélyem van és ezért felhúzom a zászlót” – fogalmazott Tőke Ervin a Székelyhon hírportálnak.

Zakariás Zoltán, az EMNP országos alelnöke hozzátette, a székely zászló teljesen törvényesen és hivatalosan állt Csíkszereda főterén: „Nyilvánvaló, hogy amikor megkerestek bennünket, hogy a székely zászló helyére tervezve van a Márton Áron-szoborcsoport elhelyezése, akkor minden további nélkül a zászlót eltávolítottuk, ugyanakkor elindítottuk a procedúrákat arra, hogy ugyancsak a főtéren, egy más helyen méltó elhelyezést kapjon. Meg is kaptuk az építkezési engedélyt a városháza részéről. Arról, hogy az utóbbi két napban a prefektúra egy begyorsult eljárással megpróbálja felfüggesztetni az építkezési engedélyt, hivatalos kiközlést nem kaptunk, az egész jogi formalitás szempontjából nem létezik. Jelen pillanatban megvan az építkezési engedélyünk, amelyet a városháza kibocsátott.”

A jelenlevők tapssal fogadták a zászlófelvonást, ezzel egy időben az addig a megyeháza előtt álldogáló – és a megjelenteket filmező, figyelő – rendőrök és csendőrök elindultak, egy rendőr pedig Tőke Ervinhez lépve felszólította őt, hogy igazolja magát és kövesse őket az őrsre, ahol jegyzőkönyvet fognak kiállítani, kilátásba helyezve, hogy az engedély nélküli gyülekezés miatt meg fogják büntetni. Továbbá arra szólította fel, vonja le a zászlót, mert a 2015/141-es törvény értelmében elkobozzák azt.

Mivel ezt Tőke nem tette meg, a rendőrök vonták le a zászlót, majd füttykoncert és bekiabálások közepette egyikük összefogta és magával vitte azt, annak ellenére, hogy többen azt kiabálták, az a párt tulajdona. Csedő Csaba, Csíkszereda egykori polgármestere személyesen kérte a rendőrtől, hogy adja át neki a zászlót. Hiába.

„Azt mondták, hogy vegyem le a zászlót és igazoljam magam, mert bűntényt követek el. Azt majd a bíróság tisztje eldönteni, hogy követtem-e el bűncselekményt vagy sem. De érvényes építkezési engedélyem van és felraktam a zászlót. A rendőrségen majd kitöltenek egy jegyzőkönyvet, 5–10 ezer lej közötti büntetésre számíthatok. Azt már az ügyészek kell megnézzék, hogy lopásnak minősül-e, hogy hozzáértek a zászlónkhoz” – nyilatkozta Tőke Ervin a Székelyhonnak az incidenst követően, majd hiába próbálta meggyőzni a rendőröket, hogy nem tömegrendezvény volt, és az emberek nem szervezetten mentek oda.

„Nem hívott senki, az újságból tudtunk a zászlófelvonásról” – mondták el portálunknak többen is.

„Teljesen természetesnek tűnt, hogy a nemzeti összetartozás napja alkalmából egy ünnepélyes közösségi együttlét keretében legyen felvonva a székely zászló. Ennyi kellett volna történjen, semmivel több. Nem számítottunk erre. Én Székelyudvarhelyről érkeztem Tőke Ervin hívására és abban a tudatban jöttem, hogy itt négy órakor egy ünnepélyes zászlófelvonás lesz, és a nemzeti összetartozás napja alkalmából egy rövid felszólalást kell majd eszközöljek. Nyilván ez elmaradt. Teljes meglepetéssel értesültem arról, hogy itt egy hatósági túlkapás történt (...) Mi a törvényes eszközök felhasználásával mindent meg fogunk tenni azért, hogy ezt a hatósági túlkapást ellensúlyozzuk és ne legyen ennek semmilyen adminisztratív, illetve anyagi következménye” – fogalmazott Zakariás Zoltán. 


Rendőrség: szóltunk előre, hogy törvénytelen

A rendőri-csendőri jelenlét, illetve a zászló elkobzása kapcsán megkerestük mindkét belügyi testület megyei szóvivőjét. A Hargita megyei csendőrség sajtóreferense, Gheorghe Suciu úgy nyilatkozott, a zászlóbevonás egyáltalán nem az ő hatáskörük, jelenlétüknek csupán annyi oka volt, hogy „a rendezvényeken kötelezően biztosítani kell a közrendet”.

A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője, Gheorghe Filip a Székelyhon megkeresésére ismertette az ügy előzményeit, illetve a foganatosított eljárás okait is. „Egyszerű: az illető számára (Tőke Ervin – szerk. megj.) kiállított építkezési engedélyt a prefektúra megtámadta, így az jelenleg közigazgatási per tárgyát képezi, ezért a 2015/141-es jogszabály értelmében kihágásnak minősül a zászlófelvonás is. Tőke Ervint a rendőrségre kísérték, ahol kiállították a bírságolási jegyzőkönyvet” – számolt be Gheorghe Filip.

A szóvivő hozzátette, Tőke Ervinnel az eseményt megelőzően a rendőrség felvette a kapcsolatot, és értesítették, hogy amennyiben mégis megtörténik a zászlófelvonás, bírságra számíthat. „Ő nem vette ezt figyelembe és vállalta a következményeket” – mondta el a szóvivő.

Tőke Ervin: „törvényesen jártam el”

Ezzel szemben Tőke Ervin a rendőrségi eljárást követően úgy nyilatkozott a Székelyhonnak, hogy a zászlófelvonás előtt az általuk tanulmányozott 1991/50-es jogszabály 12. cikkelye értelmében az építkezési engedélyek felfüggesztése csakis hatályos bírósági döntéssel lehetséges, így törvényesen járt el, amikor felvonta a zászlót. Mint mondta, miután bekísérték őrsre, nem írt alá semmit. „Azt mondták, hogy majd postázzák a büntetéseket, természetesen megtámadom az összeset” – húzta alá.

Hozzátette, mielőtt bárki is arra gondolna, hogy ez kampány, szó sincs erről. „Már jóval a kampányidőszak előtt elkezdtük az engedélyek beszerzését, de csak ezen a héten kaptuk kézhez őket” – nyilatkozta Tőke.

Tiltakozik a rossz időpontválasztást emlegető RMDSZ is

Az RMDSZ is tiltakozó nyilatkozatot tett közzé az esemény kapcsán. „Határozottan felszólítjuk a hatóságokat, hogy ne éljenek vissza hatalmukkal!” – idézte az RMDSZ hírlevele Kovács Pétert, az RMDSZ ügyvezető elnökét. Kovács Péter ugyanakkor nem tartotta szerencsésnek, hogy a csíkszeredai zászlófelvonás 48 órával a választások előtt történt. Úgy vélte: ha valakinek nem a kampány, hanem az a célja, hogy Csíkszereda központjában székely zászló lobogjon, annak felvonására nem ezt az időpontot választja.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 06., szombat

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében

Az év eleje óta 28-szor kérték a csendőrség segítségét medvék eltávolításához Hargita megyei településekről – közölte pénteken a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség sajtóirodája.

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében
2024. április 06., szombat

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását

Kulturális rendeltetést kap a frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember a Krónikának adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását
2024. április 05., péntek

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek a városban született Bolyai János matematikus munkássága előtt Kolozsváron, a belvárosi Bolyai utcában, ahol a világhírű tudós szülőháza is található.

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron
2024. április 05., péntek

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez

Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba.

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez
2024. április 05., péntek

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia

Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia
2024. április 05., péntek

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa

Huszonöt év rácsok mögött töltött idő után kiszabadult a börtönből pénteken Románia rendszerváltás utáni történetének legrettegettebb sorozatgyilkosa – írja honlapján a Digi 24.

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa
2024. április 05., péntek

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben

Márton Áron püspök tiszteletének szentelt emlékkiállítás nyílik Kolozsváron az Ars Sacra Claudiopolitana Egyházművészeti Kiállítótérben április 11-én.

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben
2024. április 04., csütörtök

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására

Bár még távol áll attól, hogy összegyűljön a felújításához szükséges teljes összeg, lassan azért haladhatnak a temesvári Hunyadi-kastély restaurációs munkálatai, miután több forrásból sikerült biztosítani a szükséges pénz egy részét.

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására
2024. április 04., csütörtök

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon

Egyre több nagyváradi kérvényezi a fogyatékkal élőknek járó ingyenes parkolókártyát, amely lehetővé teszi számukra, hogy ne kelljen fizetniük a parkolásért a belvárosban, és – szintén ingyen – helyet biztosítsanak az autójuknak otthonuk közelében.

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon
2024. április 04., csütörtök

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében

A Schlauch Lőrinc emlékév keretében csütörtökön együttműködési megállapodást írt alá Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye püspöke és Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója a püspöki palota Schlauch termében.

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében