A kis Vuk kalandjaitól a „picigójig”

A kis Vuk kalandjaitól a „picigójig”

Fotó: Radu Pădurean

Harmadik éve jár magyar óvodai csoportba egy kolozsvári román testvérpár, az ötéves Ian és a négyéves Aron. Édesanyjuk, Lavinia Olău Dobre szerint csemetéi csak nyernek a magyar oktatással, hiszen a nyelv mellett toleranciát is tanulnak. 

Pap Melinda

2017. január 28., 10:212017. január 28., 10:21

„Minden onnan indult, hogy arra vágytam: a gyerekeim tudjanak jobban magyarul, mint én\" – indokolja Lavinia Olău Dobre sokak számára meglepő döntését, hogy miért járatja magyar óvodába két kisfiát. Az ötéves Ian és a négyéves Aron semmiben sem különböznek a kolozsvári Trenuleţul veseliei napközibe járó többi gyerektől, talán annyiban, hogy bár román nemzetiségűek, a magyar Bóbita csoportot látogatják. Pszichoterapeuta végzettségű édesanyjuk szerint ez komplex döntés eredménye, és a legmélyebb ok saját gyerekkorában keresendő.

„Nagyváradon, etnikailag vegyes környezetben töltöttem a gyermekkoromat, sok magyar barátom volt, és emlékszem, sokszor zavart, hogy nem tudtam magyarul. Annak ellenére, hogy a környezetet ismerem és értem, ahogy az egyszerűbb szavakat is\" – meséli Lavinia. Mint mondja, a kommunizmusban született határ menti magyar gyerekekhez hasonlóan ő is a magyar televízió gyerekműsorait nézte, Süsü, a sárkány és Vuk kalandjain nőtt fel.

Nem tántorította el a kudarc

„Ebből a kívánságból az lett, hogy elvittem őket egy színmagyar óvodába, ahol csak a nagyobbik fiamat vették be, mivel a kicsi még nem töltötte be az előírt életkort. Nem bizonyult sikeresnek\" – idézi fel az első próbálkozást. Mint mondja, mivel látta, hogy Ian nem érzi jól magát, rövid idő után kivette a csoportból, és úgy döntött, megvárja, míg a kisebbik is eléri az óvodáskort, és együtt viszi őket egy másik tanintézetbe. Azonban a kezdeti kudarc ellenére nem mondott le arról, hogy gyerekeit magyar óvodában taníttassa, ugyanis a sikertelen kezdést nem írta a magyar csoport rovására. „Mindenki azzal magyarázta a bukást, hogy magyar csoportba került, ami külön stresszforrás volt. Én meg vagyok győződve, hogy a nyelvnek ehhez semmi köze, egy hároméves gyerek esetében nem a nyelv az elsődleges, ami által kapcsolódik a körülötte lévő világhoz\" – véli az anyuka, aki inkább a merevebb, hagyományos oktatási formában látta a baj forrását, és alternatív nevelési módszerek után kezdett érdeklődni.

„Találkoztam pár magyar pedagógus barátnőmmel, akik azt mondták, megvan a megfelelő megoldásuk a számomra. Felhívtam az általuk ajánlott Mátyás Noémi óvónőt, aki egyből azt kérdezte: ki magyar a családban? Mikor mondtam, hogy egyikünk sem, meglepődött. Ez nagyon érdekes, mondta, mivel vegyes házasságból vannak gyerekek a csoportban, de olyan, hogy mindkét szülő román legyen, nincs\" – emlékezett vissza Lavinia, aki szerint gyerekei már első alkalommal otthon érezték magukat a családias Bóbita csoportban. „Nem voltak különösebb problémáik, melyek más, román óvodában ne lettek volna, talán annyi a specifikus, hogy inkább olyan gyerekekkel kötöttek szorosabb barátságot, akik jól tudtak románul\" – teszi hozzá.

Az első „magyar\" szó: a picigój

A magyar óvodát nem szánják „teljesítménytúrának\", hangsúlyozza az édesanya, nem az a cél, hogy a fiúk minél rövidebb idő alatt minél jobban megtanulják a nyelvet. „Az elején valósággal nyomást gyakoroltunk a gyerekekre, állandóan kérdeztük: ma mit tanultatok magyarul? Egyszer Ian nagyon boldogan jött haza, és elújságolta: tanultak egy új magyar szót. Kérdezem, milyen szót? »Tudod, hogy mondják annak a kicsi madárnak magyarul? Piţigoi.« Ezen nagyon sokat nevettünk, és viccelődtünk: megvan az eredménye annak, hogy magyar óvodába járatjuk a gyerekeket, magyar akcentussal fognak beszélni románul. Mert Ian a szó végét megnyújtotta, mintha magyarul mondaná: picigój\" – mesélte nevetve az édesanya a baráti társaságban már anekdotának minősülő cinegés történetet.

Ezután hagyták, hogy a nyelvtanulás a gyerekek ritmusának megfelelően történjen. „Biztos fognak tudni, mivel már most sok mindent értenek, mondanak\" – jelenti ki az édesanya, de rögtön hozzáteszi, hogy mivel férjével nem tudnak magyarul, nem tudják felmérni a fejlődést. Az óvónői beszámoló szerint azonban a foglalkozásokon ők is követik az utasításokat, egyre ritkábban kell románul is elmondani nekik, mi a teendő. Otthon ellenben alig van alkalmuk gyakorolni, a család magyar barátaival is mindig ott a lehetőség, hogy átváltsanak románra, és meg is teszik, hiszen jobban ki tudják fejezni magukat. Lavinia szerint a magyartanulást két dolog az óvodában is nehezíti: a fivérek egymás között románul beszélnek, és olyan gyerekekkel vannak többet, akik szintén tudnak románul. Az Arany János utcai társasházban ellenben a gyerekek zöme magyar, így a magyar ovi révén a fiúk könnyebben játszhatnak a szomszéd gyerekekkel.

Vitatott döntés

„Bár sokan vitatták a döntésemet a családban, szerintem csak előnyei vannak, kezdve attól, hogy a többnyelvűség serkentően hat az agy fejlődésére, addig, hogy ismerni fognak egy másik kultúrát. Nagy lehetőség, hogy megtanulhatnak magyarul\" – jelenti ki az anyuka. Elmondása szerint a legnagyobb ellenérv az volt, hogy ha mindenképp más nyelvű oktatást szán a fiúknak, miért nem németül taníttatja őket, nemzetközi nyelvként nagyobb hasznát vennék. „Ha Kolozsvár lakosságának közel 20 százaléka német lenne, német csoportba járatnám\" – hangzott a válasz.

Mint kifejti, nem akarta német óvodába adni gyerekeit csak azért, mert „divat\", gyakorló pszichológusként nem ért egyet azzal, hogy már ebben a korban a teljesítményre hajtsanak, szeretné, ha örülnének a gyermekkornak. Amire az alternatív módszerektől sem idegen vegyes magyar csoportban van is alkalom, az édesanya szerint Mátyás Noémi óvónő nagy hangsúlyt fektet a hagyományokra, kézműves-foglalkozásokra. „Nagyon jó, hogy engedi a gyerekek kreativitását megnyilvánulni. Mivel pszichoterapeuta vagyok, a férjem pedig festő, különösen örülünk, hogy sok kézműves, érzékekkel kapcsolatos foglalkozáson vesznek részt\" – jelenti ki Lavinia, aki szerint az óvodai sikerek hatására az is megfordult a fejében, hogy magyar iskolába írassa fiait.

Ugyanis úgy érzi, magyar tagozaton sokkal több az alternatív oktatási lehetőség. „Ebben már senki nem támogatott, a magyar barátaink sem. Mindenki azt mondta, nagyon nehéz lenne nekik, mivel minden tárgyat magyar nyelven tanulnának, és az órarend is zsúfoltabb. Ráadásul mi sem tudnánk segíteni. Ezen a ponton sikerült meggyőzniük\" – vallja be az édesanya. Így a kreativitás helyett a szerinte versenyre építő hagyományos román iskolát választja, holott úgy véli, a fiúkból nem hiányzik a versenyszellem. „Úgy érzem, inkább a toleranciát, a mások iránti nyitottságot, elfogadást kellene erősíteni bennük\" – teszi hozzá, ami a magyar óvoda révén sikerül is.

Pozitív előítéletek

„Elismerem, hogy pozitív előítéleteim vannak a magyarokkal szemben, még Váradról hozom\" – hangzik a Funar-időszak szellemét még mindig nyögő Kolozsváron ritkának számító kijelentés. Gyerekként ugyanis úgy érezte, a számára érdekes dolgok főleg magyarokhoz kapcsolódnak: a legtöbb kutyatulajdonos, a legvidámabb, legszínesebb gyerekek magyarok voltak. „Volt bennem egy idealizált kép a magyar elitről is, hogy a magyarok civilizáltabbak, jobban érdekli őket az intellektus, nagyobb kultúrafogyasztók, többet járnak színházba\" – meséli, hozzátéve, hogy végül magyar barátnője világosította fel arról, hogy utóbbinak a közösségi élményhez is köze van.

Mint mondja, gyerekként mesélték neki, hogy egyik dédanyja magyar volt, igaz, a család egy része szerint ez csupán legenda. „De abban a tudatban nőttem fel, hogy nyolcadrészt magyar vagyok, és ezt hangoztattam is. Lehet emiatt is vagyok nyitott a magyar kultúrára\" – teszi hozzá.
Mint kiderül, a nyitottság a férjénél hatványozottan jelenik meg. „Marian Brăilán született, ő mindennel szemben elfogult, ami erdélyi. Húsz évig élt Bukarestben, és amikor Kolozsvárra költöztünk, úgy élte meg, mintha a mennyországba jött volna. Ahogy nekem megpróbálták a magyar barátaim elmagyarázni, hogy nem minden vagány, ami magyar, úgy próbáltam ezt elmondani neki én az erdélyiekről\" – meséli nevetve Lavinia.

Ennek illusztrálásaként egy újabb családi anekdota következik: a Kolozsvári Magyar Napok egyikére, mivel a gyerekek még kicsik voltak, Marian egyedül ment el, hazatérve pedig átszellemülten mesélte, mekkora élményben volt része: a tér tele volt, mindenki együtt énekelt, volt egy érezhető emocionális töltete, energiája az együttlétnek. „Az egyik magyar barátunk erre megjegyezte: »Tudod, mit énekeltek? A székely himnuszt!« Persze ezen jót nevettek a magyar barátaink\" – idézi fel a vicces találkozást a magyar kultúrával.

Multikulturalitás – ne csak beszéljünk róla!

Az Arany János utcai társasházban ők vannak kisebbségben, világosít fel Lavinia Olău Dobre, csak magyar szomszédjaik vannak, a lépcsőházban egyedüli románok. „A legjobb barátnőm magyar, sokszor járunk össze magyar társasággal, és ha tudnék, magyarul beszélnénk, miattam beszélnek románul. Holott nagyon fontos, hogy kisebbségként a saját nyelvedet beszélhesd\" – mondja a pszichoterapeuta. Maga is kisebbségiekkel foglalkozik egy, a pataréti romák felzárkóztatását célzó projekt keretében, így nem lep meg, hogy nem osztja a kisebbségekkel kapcsolatos általános többségi hozzáállást.

„Szeretünk multikulturalitásról, többnyelvűségről beszélni, arról, hogy Erdély milyen gazdag kulturális szempontból, de a legtöbb esetben megvan a nyomás a többség részéről, hogy a kisebbség alkalmazkodjon hozzá. Ez nem természetes, hiszen a kisebbség alapvetően sebezhetőbb függetlenül attól, hogy nő, magyar, zsidó stb. Inkább az tűnne logikusnak, hogy az, akinél a hatalom van – és aki mindig a kulturális gazdagságra hivatkozik –, tegyen valamit, hogy részesüljön is abból a gazdagságból, ne csak beszéljen róla\" – summázza álláspontját. Hozzáteszi, ő például a gyerekei révén hallott a Márton-napi magyar népi hagyományokról, aminek örül, mert „ezek nagyon szép dolgok\".

A Dobre család egyébként a román programok mellett rendszeres látogatója a magyar rendezvényeknek is, legyen szó a színház, bábszínház előadásairól vagy a Kolozsvári Magyar Napok kínálatáról. „Nem érdekel, hogy egy rendezvény magyar vagy román, ha értékesnek vélem, elmegyek. Ha már diverzitásról beszélünk, fontosnak tartom, hogy a gyerekek minél több dolgot kipróbáljanak. És azáltal, hogy magyar óvodába járnak, több lehetőségük van, több rendezvény közül válogathatnak, tehát nagyon sokat nyernek\" – összegez Lavinia Olău Dobre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 16., kedd

Vidéken és városon is egyre nagyobb az igény az otthoni betegápolásra

Több mint 2000 személynek biztosítanak idős- és otthoni beteggondozást Háromszéken – közölte Kovászna Megye Tanácsa.

Vidéken és városon is egyre nagyobb az igény az otthoni betegápolásra
2024. április 16., kedd

Nyári hőség után nyári viharok áprilisban: Erdély, a Partium és a Bánság egyes részeire is figyelmeztetést adtak ki

Viharokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 23 megyéjére.

Nyári hőség után nyári viharok áprilisban: Erdély, a Partium és a Bánság egyes részeire is figyelmeztetést adtak ki
2024. április 16., kedd

Negyven hektárnyi erdő égett Maros megyében, a tűzoltók légi segítséget kértek

A Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) tűzoltóinak kedden sikerült a Laposnyatelep térségében hétfőn keletkezett erdőtűz kiterjedését 40 hektárra korlátozni, és légi segítséget kértek a védelmi minisztériumtól.

Negyven hektárnyi erdő égett Maros megyében, a tűzoltók légi segítséget kértek
2024. április 16., kedd

Véget ér az áprilisi nyár, hirtelen nagyot zuhannak a hőmérsékleti értékek

Az egész országban jelentős lehűlés várható a következő napokban, a hegyekben a hónap végéig havas esőre is számítani lehet – derül ki a Országos Meteorológiai Szolgálat április 15–28. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Véget ér az áprilisi nyár, hirtelen nagyot zuhannak a hőmérsékleti értékek
2024. április 16., kedd

Fatolvajokat lát mindenütt, mellőzi a fenntartható erdőgazdálkodási elveket a kormány készülő erdészeti törvénye

Új erdészeti törvénytervezet vitája kezdődött a bukaresti szenátus szakbizottságaiban, a kormánykoalíció a jelenlegi jogszabályt több területen is átalakítaná. Tánczos Barna RMDSZ-szenátorral, volt környezetvédelmi miniszterrel jártuk körül a témát.

Fatolvajokat lát mindenütt, mellőzi a fenntartható erdőgazdálkodási elveket a kormány készülő erdészeti törvénye
2024. április 15., hétfő

Magyarországon berúgta az ajtót a hidegfront, és szerdára eléri Erdélyt

Erős széllel, jégesővel érkezett meg a hidegfront Magyarország nyugati részébe; Erdélyben keddről szerdára virradóra várható a meredek lehűlés, véget vetve a nyárias időjárásnak.

Magyarországon berúgta az ajtót a hidegfront, és szerdára eléri Erdélyt
2024. április 15., hétfő

Juh- és kecsketej helyett tehéntejből hamisított termékeket kobozott el a hatóság

Egyre nagyobb a kereslet a juh- és kecsketejből készült termékek iránt, ami hamisításra készteti a tejfeldolgozók egy részét. Az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság átfogó ellenőrzése nyomán 17 tonna hamisított tejterméket kobozott el.

Juh- és kecsketej helyett tehéntejből hamisított termékeket kobozott el a hatóság
2024. április 15., hétfő

Megsemmisítette a bíróság a Kölcsey-szobor ügyében kirótt pénzbüntetést

Érvénytelenítette a nagyváradi bíróság azt a 10 ezer lejes bírságot, amit a Szatmár megyei művelődési igazgatóság rótt ki a nagykárolyi polgármesteri hivatalra Kölcsey Ferenc szobrának tavalyi felavatása nyomán.

Megsemmisítette a bíróság a Kölcsey-szobor ügyében kirótt pénzbüntetést
2024. április 15., hétfő

A veszekedés hevében egy 16 éves fiú rálőtt egy férfira Nagybányán

Kórházban kötött ki egy 25 éves fiatalember Nagybányán, miután egy 16 éves tinédzser egy airsoft pisztollyal rálőtt egy elfajult veszekedés hevében.

A veszekedés hevében egy 16 éves fiú rálőtt egy férfira Nagybányán
2024. április 15., hétfő

Második napja keresnek a búvárok egy vízbe esett személyt Hunyad megyében

Második napja kutatnak a Hunyad megyei Salvamont búvárai az őraljaboldogfalvi víztározóban egy eltűnt személy után, aki az információk szerint vasárnap délután belefulladt a vízbe.

Második napja keresnek a búvárok egy vízbe esett személyt Hunyad megyében