Számos negatív hatása lehet a gyerekek túl sok számítógépezésének

Számos negatív hatása lehet a gyerekek túl sok számítógépezésének

Jó ideje teret hódít a diákok körében a videojátékoktól való függőség. Antal Gabriella csíkszeredai szociálpedagógus elmondta, a túl sok számítógépezés hatására viselkedészavar, tanulási nehézségek és agresszivitás léphet fel.

Molnár Rajmond

2017. január 22., 11:182017. január 22., 11:18

Több csíkszeredai szülő is jelezte már szakembereknek, hogy gyereke visszahúzódóvá vált, mivel sok időt tölt számítógépes játékokkal, ugyanakkor nem működnek megfelelőképpen szociális kapcsolatai – számolt be érdeklődésünkre Kedves Enikő, a Hargita Megyei Pszichopedagógiai Tanácsadó Központ koordinátora. Mint kifejtette, a szülők azt panaszolják legtöbbször a szakembereknek, hogy nem tudnak szót érteni gyerekükkel, nem tudják rávenni, hogy menjen ki a szabad levegőre, a gép előtt töltött idő pedig jócskán a tanulás rovására megy.

Rossz viselkedésminták

Noha nem lehet általánosítani, de térségünkben is jellemző a probléma az iskolás gyerekek esetében – erősítette meg Antal Gabriella csíkszeredai szociálpedagógus. A szakember kifejtette, munkája során sok esetben tapasztalta, hogy a számítógépes játékok hatására viselkedészavar, tanulási nehézségek és agresszivitás lép fel a fiataloknál. Elmondta, olyan még nem fordult elő, hogy kifejezetten a videojátékokkal töltött idő káros hatásai miatt fordultak volna hozzá a gyerekek vagy szüleik, inkább az a jellemző, hogy az agresszív, antiszociális viselkedésmintákat kiváltó okok közt szerepel az, hogy a gyerekek túl sok időt töltenek számítógépes játékokkal.

„Főként az 5–8. osztályosoktól érkezett jelzés felém, hogy bajban vannak, nem tudnak tanulni, nincs idejük rá. A beszélgetések végén általában kilyukadunk arra a kérdésre, hogy hány órát is töltenek gép előtt naponta. Ilyenkor kiderül, hogy akár három-négy órát is. Általában fiúkról van szó, lányoknál ritkább” – mondta el a szakember. Tapasztalata szerint a fiatalok leginkább online (internetes közösségben játszható) játékokkal töltik az idejüket vagy különféle akciójátékokkal. A játékok mellett a közösségi oldalakon is gyakran barangolnak.

A családi környezet hatása

A szociálpedagógus elmondta, bár nem mindenik gyerek fordul hozzá ezzel a problémával, a számítógépes játékok hatására kialakuló kellemetlenségekkel gyakran találkozott munkája során. Antal Gabriella kifejtette, a videojátékoktól való függőség igencsak könnyedén kialakulhat, mint ezt elsősorban a családi környezet befolyásolja. „Ha naponta több órát játszik a gyerek, nyilván hamar jelentkeznek a függőség jelei, viszont ha csak ritkán, meghatározott keretek között, akkor nem válik függővé. Akkor beszélhetünk függőségről, ha azt észleljük, hogy az, akit eltiltanak a játékoktól, agresszíven kezd viselkedései, dühkitörései lesznek” – mutatott rá Antal Gabriella. Úgy fogalmazott, a legnagyobb gond az ilyen jellegű, túlzásba vitt tevékenységekkel, hogy elvonja a gyerek figyelmét a kortársaival kialakított kapcsolatokról, a friss levegőn töltött időről, a mozgásról, sportolásról.

Társadalmi izoláció is kialakulhat

A játékfüggőség fogalma a nyugati országokban fogalmazódott meg, rendellenes viselkedési formaként definiálták, amikor is a felhasználók számítógépeken, konzolokon és egyéb mobil eszközökön töltik idejük túlnyomó részét. A játékok kínálata határtalan, a stratégiai, az alkalmazásorientált közösségi játékok is hódítanak a fiatalok körében. Az American Journal pszichológiai lapja felsorolta a főbb jeleket, melyek a számítógépesjáték/szenvedélyre engednek következtetni. Az illető mértéktelenül játszik, az időtöltés gyakran az időérzék elvesztésével, alapvető szükségletek háttérbe szorulásával jár. Jellemző az elvonási tünetre emlékeztető viselkedés, feszültség, depresszió, agresszív viselkedés a számítógép elérhetetlensége esetén. A negatív következmények erősödhetnek, kialakulhat hazugságra való hajlam, társadalmi izoláció is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)