Nem feladat, hanem ünnep a karácsony

Nem feladat, hanem ünnep a karácsony

Egyre inkább stresszfak­torrá válik a karácsony az ünnepek előtti bevásárlási láz és tolongás, a takarítás, ajándékozás, sütés-főzés miatt kialakuló megfelelési kényszer miatt. Vajon megelőzhető-e az ünnepek előtti stressz? 

Kiss Judit

2016. december 18., 12:312016. december 18., 12:31

Bizonyára jó lenne, ha megpróbálnánk nyugodtan, higgadtan vásárolni, hogy ne pont az ünnep estéjére fogyjon el a türelmünk és az energiánk. A túlzott stressz ugyanis az immunrendszert is tönkreteheti, sokszor előfordul, hogy pont szentestére kapjuk el az influenzát, és lázasan töltjük a karácsonyt, ugyanakkor persze az sem mindegy, milyen légkörben, hangulatban telik az ünnep.

Mérték- és értéktartás

Az egyik legnagyobb stresszfak­tor a túlköltekezés, ami inkább az ünnepek utáni hangulatban jelentkezik. Bár minden évben megfogadjuk, hogy a következő esztendőben nem veszünk meg olyan használati tárgyat, aminek a hitelét még évekig nyögjük, az adott pillanatban mégis hajlamosak vagyunk elfeledkezni a fogadalmunkról. Egy új tévé vagy luxuscikk jó ötletnek tűnik, de tudni kell határt szabni a vágyainknak.

„Nagyon fontos, hogy a család ne adósodjon el év végén csak azért, hogy a rokonok és a barátok megkapják az ajándékaikat. Ne próbáljuk túllicitálni egymást az ajándékozásban” – olvasható Bárdos Katalin pszichoterapeuta tanácsa az Origón. A szakember hozzátette, annak a családnak sem kellene ész nélkül vásárolnia, akinek nincsenek anyagi gondjai. Mint mondta, fontos az „önazonosság” is: ha valakinek sok pénze van, akkor annak hiába mondjuk, hogy ne vegyen a családtagjainak nagy és drága ajándékot, hiszen számára a pénz és a drágaság az „értékmérő”.

Ajándék saját kezűleg

A kevésbé tehetős családokban nehezebb kezelni, hogy a boltokban, plázákban csillogó-villogó túlkínálat csábítja az embereket, viszont nem mindenki engedheti meg magának, hogy kedvére vásárolgasson. Fontos, hogy a gyerekek életkorának megfelelő szinten megbeszéljék ezekben a családokban, mit tudnak megengedni maguknak – magyarázta Bárdos Katalin. Hozzátette, ajánlatos, hogy a gyerekek saját kezűleg készítsenek, esetleg ők maguk vegyenek ajándékot a szüleiknek.

A szakember véleménye szerint a kicsiket fokozatosan kell hozzászoktatni, hogy az ajándékozás az ő ügyük is. Fontos, hogy a szülő hangsúlyozza, örül, és szépnek, „értéknek” tartja, amit saját kezűleg készítenek a gyerekek. Később persze a zsebpénzükből vehetnek kisebb meglepetéseket, de ne költsenek erőn felül drága holmikra – tette hozzá Bárdos Katalin. A szakember azt tanácsolja, akármennyire is nagy a rohanás, be kell iktatni néhány pihenőnapot, esetleg órát, amikor messze elkerüljük a plázák és a belváros ünnepi forgatagát. Séta a friss levegőn vagy valamilyen sporttevékenység nemcsak az egészségre van jó hatással, hanem esetleg új ötleteket is hozhat.

Félretenni a feszültségeket

Az ünnepi készülődésben kapkodva sokszor nem figyelünk magunkra, nem vesszük észre, hogy belefáradunk. Fontos, hogy ne vállaljuk túl magunkat. Nem feltétlenül nekünk kell megsütni az összes süteményt, megfőzni a teljes ünnepi menüt, és feldíszíteni az egész lakást, tehát nyugodtan kérjünk segítséget. A díszítésben szeretnek részt venni a nagyobb gyerekek, és akarnak is, a kisebbekre pedig vigyázhatnak a nagyszülők. Az ünnepi menüvel sem kell túlzásba esni, vigyázzunk, hogy az újév utáni hétköznapokat ne drasztikus fogyókúrával kelljen indítani.

Bárdos Katalin azt tanácsolja, ki-ki olyan szokásrendszert alakítson ki, amiben ő otthonosan mozog: a család semmi olyat ne erőltessen magára, amit a tagjai nem éreznek önazonosnak, mert akkor az ünnep hiteltelenné válik. A karácsonyi ebédnél, vacsoránál ne kezdjünk el gondolkozni azon, vajon tényleg mindenkinek megfelelő ajándékot vettünk-e, ehelyett igyekezzünk inkább a családra koncentrálni, hisz egyre kevesebb olyan nap akad, amit az egész család együtt tud tölteni. Bármilyen nagy a rokonság, ne akarjunk mindenkit három nap alatt meglátogatni. Fontos, hogy ünnepekkor ajánlatos félre, tenni az indulatokat, így felhőtlenebb légkörben lehet közösen ünnepelni. A szakember szerint jó, ha tudatosítjuk magunkban, a karácsony nem egy újabb megoldandó feladat, hanem meghitt családi ünnep, és tegyünk azért, hogy ez valóban így legyen.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)