Mit kell tenni, ha lázas a kicsi?

Mit kell tenni, ha lázas a kicsi?

Az utóbbi években a gyermekgyógyászatban számos új szakmai irányelv jelent meg még az egyszerűbbnek tűnő betegségek kezelésében is. Sokat változott a lázcsillapítással, a túlzott antibiotikum-használattal kapcsolatos javaslat, gyakorlat is. Kovács Emőke csíkszeredai háziorvost a lázzal kapcsolatos tudnivalókról kérdeztük.

Péter Beáta

2017. január 29., 10:552017. január 29., 10:55

„A láz nem betegség, hanem tünet, annak a jele, hogy kezdődik egy fertőzés, gyulladás, de akár autoimmun megbetegedés, fizikai túlerőltetés is okozhatja. A láz a testhőmérséklet rendellenes emelkedése, igazából hasznos, mert így próbál a szervezet megtisztulni a kórokozóktól, úgymond »felfőzi« a mikroorganizmusokat” – mutatott rá Kovács Emőke csíkszeredai háziorvos. Kifejtette, lázról akkor beszélünk, ha a megemelkedett testhőmérséklet 38 és 40 Celsius-fok közötti értéket mutat, 37 és 38 között hőemelkedésről beszélünk, a 40 Celsius-fok feletti érték már hyperpirexia. A háziorvos rámutatott, fontos tudni, hogy a végbélben mért értékből mindig le kell vonni 0,5 értéket.

„A higanyos lázmérők forgalomból való kivonása miatt ma már digitális lázmérőt használunk, és elsősorban hónaljban és végbélben mérjük a lázat. A szakirodalom a hónaljban való mérést támogatja, mivel egyes tanulmányok szerint például az újszülötteknél a végbélben való mérésnél fennáll a végbél perforációjának veszélye. A fülhőmérők használatát sem javasolják, mivel nagyon pontosan kell ismerni annak technikáját, illetve egy fájdalmas középfülgyulladásban csak kínoznánk a gyermeket. Persze, ha a terápia szempontjából a láz pontos értékének ismerete szükséges, akkor érdemes a végbélben való mérést alkalmazni” – magyarázta Kovács Emőke.

Kitért arra is, fontos tisztázni, hogy mennyi ideje és hogyan kezdődött, milyen a lázmenet – mennyit csökkent, mikor ugrott vissza, mennyi volt a legmagasabb érték, milyen lázcsillapítót kapott a beteg, egyéb társtünetek jelenlétét is vizsgálni kell, azt, hogy került-e kapcsolatba más fertőző betegekkel, illetve hogy volt-e külföldön, vagy kapott-e oltást a közelmúltban. A lázat többnyire fertőzések okozzák: influenza, légúti megbetegedések (torokgyulladás, tüdőgyulladás stb.), akut gyomor-bél rendszeri megbetegedések, húgyúti fertőzések, bőrgyulladás, himlős megbetegedés, de nem fertőzéses megbetegedés is állhat a háttérben.

Mi javallott láz esetén?

A háziorvos azt ajánlja, hogy a lázas beteg esetében annak bőrét, aktivitását, lélegzését és keringési állapotát, valamint az életkorát fontos elsősorban figyelni. A bőrnél fontos szemügyre venni, hogy van-e sápadtság, cianózis, kiütések, foltok, az aktivitásnál megfigyeljük, hogy milyen az együttműködés: aluszékony, nehezen ébreszthető, folyamatos sírás jellemző, vagy külső ingerekre nem vagy alig reagál a beteg. Ha a légzés túlságosan gyors, nehezített és felületes, ha a szívritmus túlságosan emelkedett, a nyálkahártyák szárazak, csökken a vizelet mennyisége, nem fogyaszt folyadékot, rossz jelnek tekinthető.

Kötelezően kórházi kivizsgálás javasolt akkor, ha a 3 hónaposnál kisebb csecsemő 38 fok feletti lázat mutat, illetve a 3 és 6 hónapos közötti csecsemő láza meghaladja a 39 Celsius-fokot. Az öt napnál tovább folyamatosan fennálló láz, tarkókötöttség, neurológiai góctünetek, beszédzavar, egyensúlyzavar, pulzus túlzott megemelkedése esetén is megfigyelés és kivizsgálás javasolt. „A régi szakirodalom mindig a lázgörcsről beszélt mint lehetséges szövődményről, ma már számos tanulmány cáfolja ezt, ugyanis bebizonyították, hogy a láz állandó jelleggel való csillapítása nem csökkenti a lázgörcs előfordulási gyakoriságát, ma már inkább azt mondják, hogy maga a kórokozó a felelős a görcs kialakulásáért. Fontos észlelni, megfigyelni, felismerni, ha baj van, és szükség szerint kezelni.”

Alternatív módszerek

A szakember elmondta, ha az ok ismeretlen, és nincsenek súlyos tünetek, akkor csak tüneti kezelés ajánlott, antibiotikum adása nem javasolt. A lázcsillapítás célja a közérzet javítása. Amennyiben a gyermek lázas, de állapota, kedélye jó, akkor ne adjunk gyógyszert. Inkább figyeljük, és csak akkor kapjon gyógyszert, ha nyűgös, rosszul érzi magát, láthatóan szenved. Ha a láz jól uralható, akkor csak egyféle lázcsillapítót alkalmazzunk. Csak abban az esetben használjunk kétféle gyógyszert, ha a lázkiugrás a következő gyógyszeradag beadása előtt megjelenik. Újszülötteknek a vesék éretlensége miatt elsősorban a paracetamol adása javasolt, nagyobb gyerekek esetén az ibuprofen is javallott.

„Az alternatív módszerek közül inkább a hűtőfürdőt ajánlanám, nem annyira drasztikus, mint a lepedős borogatás, és könnyen kivitelezhető, nagy felületet fogunk be vele. Engedjünk a kádba fürdővizet, amibe beletesszük a gyermeket, és fokozatosan hideg vizet engedve bele langyosra hűtjük, abban játszadozhat a gyermek, de ez ne tartson tovább 5-10 percnél, kerüljük a didergést. Ami még fontos: ágynyugalom, ne menjen közösségbe a beteg (attól, hogy lázcsillapítót kapott, és pillanatnyilag nincs láza, még fertőzhet, bármikor kiugorhat a láza), ne öltöztessük túl/alul a gyermeket, legyen megfelelő a folyadékbevitel, és kímélő étrend jellemezze a beteg diétáját” – hangsúlyozta az orvos.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)