Illúziók és valóság az interneten

Illúziók és valóság az interneten

Minden kattintásunkkal internetes „lábnyomot” hagyunk magunk után, az adatokat összegyűjtik rólunk, majd főként marketingcélokra használják fel. A felhasználók ugyanakkor csalók és hackerek gyakori célpontjai is. A közösségi háló használatának veszélyeiről, valamint a céltudatos internetezésről osztott meg néhány tanácsot Brok Szabolcs marosvásárhelyi szoftverfejlesztő.

Dósa Ildikó

2016. november 06., 12:332016. november 06., 12:33


Kiszolgáltatottak a felhasználók adatai

Miközben napjainkban Európában a Facebook és a Youtube a legelterjedtebb közösségi háló, Amerikában előbbi már veszített népszerűségéből: ott a Twitter és az Instagram a menő – legalábbis egyelőre. Létrejöttekor a Facebook célja az egymástól távol élő családtagok, ismerősök kapcsolattartása volt, azonban később, a hatalmas adatbázisnak köszönhetően, marketingszempontból is egyre vonzóbbá vált – mondta el a szakember.

Rámutatott, ma már ha rákeresünk egy termékre, rövid idő alatt elárasztanak a különböző cégek ajánlatai, érdekes viszont, hogy ezek gyorsan igazodnak érdeklődési körünkhöz, profilunkhoz. Nem mindegy ugyanis, hogy egy villát például ingatlanügynök keres vagy étteremtulajdonos – mondott egy példát Brok Szabolcs. Kifejtette, nem csupán a szolgáltatókhoz jutnak el az adataink, a felhasználók milliói vonzó célpontot jelentenek a hackerek, csalók számára is. Nehéz védekezni ellenük, azért is, mert leggyakrabban a saját magunk által közzétett információk tesznek áldozattá.

Legvédtelenebbek a kiskorúak, akiket sokkal könnyebb becsapni, mint a felnőttet: ezt használja ki sok esetben a gyermekpornográfia, valamint a pedofilok. Ezért nem tanácsos, hogy a szülő megengedje gyerekének a Facebook-fiók létrehozását. Az internet úgy próbál valamelyes védelmet nyújtani nekik, hogy 18 év alatti személy adatait nem adja ki a Google-kereső – természetesen ezt csak akkor, ha a kiskorú a reális életkorát írja be a profiljába. Komoly szociológiai kutatási területté vált a közösségi háló, hiszen teljes viselkedési normaváltást eredményezett: ma egy kávéházban már nem feltétlenül a társalgás a lényeg, hanem az esemény közlése az ismerősökkel. Ugyanakkor környékünkön is előfordult már, hogy egy kiskorú öngyilkosságot kísérelt meg egy róla készült, ám számára szégyenérzetet keltő kép megosztása miatt – mondta Brok Szabolcs.

Biztonsági lépések

Brok Szabolcs néhány tippet osztott meg arra vonatkozóan, miként lehet biztonságosabbá tenni közösségi oldalunk fiókját. Például regisztrációnál ne a banki átutalásoknál használt elektronikus postafiókcímet (e-mail) adjuk meg, mindenhez írjunk külön jelszót, amely lehetőleg nem banális, agyonhasznált kulcsszavakat tartalmaz, hiszen ezeket a hackerek akár pár perc alatt feltörhetik (pl. jelszo1234). A szakember azt tanácsolja, okostelefonon állítsuk be a kódgenerátort, így a feltört jelszóval a telefonkészülék nélkül nem tudnak bejelentkezni.

Gyakran változtassuk a jelszavunkat, ugyanakkor használaton kívül ne maradjunk bejelentkezve, ne kérjük, hogy az oldal megjegyezze jelszavunkat, illetve a felhasználónevünket. Elrejtőzhetünk, ha a beállításnál bekapcsoljuk, hogy a keresők találatai közt minél hátrébb helyezkedjünk el. Brok Szabolcs azt is elmondta, ne tegyük elérhetővé adatainkat mindenki számára, csupán ismerőseinknek. Hozzátette, lehetőség van az úgynevezett sütik (cookie-k) törlésére, valamint, hogy bármennyire szeretnénk, a Facebook-fiókunkat nem tudjuk törölni, csupán felfüggeszteni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)